vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tazz, dkostas, manoslykos, billythekid, JohnDag, teo77, Jorge

Twitter

Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 19:13 »
Αν κ εχω τη συσκευη στα χερια μου μολις κατι ωρες, λεω να κανω μια μινι παρουσιαση.


Προκειται για ενα ηλεκτρονικο mod τυπου box, κλωνο της απροσιτης, αλλα πανεμορφης δημιουργιας του Carlos Pang.
Οι αρχικες κατασκευες ηταν με πλακετα dna30 (μπορει και 20 αρχικα, δεν ειμαι σιγουρος).
Ομως η μεγαλη επιτυχια της yihi sx350 & η ζητηση των elitists ατμιστων, αναγκασε τον Carlos να βγαλει κ την εκδοση Zero SX.

Φυσικα, στην περιπτωση μας, η hotcig επιστρατευσε την παραπλησια, αλλα υποδιεστερη στα σημεια πλακετα sx300 της YiHi.

Συμφωνα με το εγχειριδιο χρησης που ερχεται μαζι με τη συσκευασια, τα χαρακτηριστικα εχουν ως εξης:


Specs:
Διαστασεις:                85x45x25 (mm)
Output Power:           7-50W
Output Voltage:         4-11V
Output Current:         10A
Atomizer Resistance: 0.3-3.5Ω
Efficiency:                  92%


Τα υπολοιπα ειναι πιο τεχνικα στοιχεια, αλλα πιστευω αυτα ειναι που μας ενδιαφερουν κατα κυριο λογο.

Το πλαισιο του zero sx300 ,  ειναι απο 304stainless steel, οπως επισης κ το αποσπωμενο καπακι (sleeve).
Εσωτερικα του μοντ κρυβεται καλα η πλακετα κ τα καλωδια (για την ωρα δε σκοπευω να το ανοιξω για να δω τα εντοσθια του),
σε ενα καλυμμα απο ξυλο τριανταφυλλιας (οπως αναφερεται στο εγχειριδιο).


Λογω των υλικων της κατασκευης του φυσικα, το βαρος του box ειναι αξιοσημειωτο.
Χωρις ζυγαρια ακριβειας ή καποιο αλλο μεσο μετρησης, μπορω να πω οτι μου φαινεται πιο βαρυ σε σχεση με το DIY hammond 1550p με 2 x 18650 μεσα.  :o :o [size=78%] [/size]

 

Οι μπαταριες που δεχεται ειναι 18650 κ αποκλειστικα flat top. Ο χωρος ειναι αρκετα περιορισμενος & δε νομιζω να χωρανε οι button top (a.k.a. βυζατες  ). Η αλλαγη γινεται αρκετα ευκολα, ειτε χρησιμοποιοντας ενα κατσαβιδακι, ειτε το "ειδικο" εργαλειακι που βρισκεται εντος του sleeve του mod.  Εχει προνοησει γι'αυτο ο κατασκευαστης (ο Carlos φυσικα & οχι η hotcig), οποτε δεν ειναι  απαραιτητο να κουβαλατε κατσαβιδακια μαζι σας. Οποτε, ξεβιδωνουμε τη μικρη βιδα στο κατω μερος του box, αλλαζουμε μπαταρια, βιδωνουμε τη βιδουλα κ voila..


 


Στο πανω μερος του mod για τη δικη μας διευκολυνση αναλογα τον ατμοποιητη, υπαρχει ενας ss αυτορυθμιζομενος 510 κονεκτορας, με επιχρυσο (not sure, ετσι λεω εγω) πολο. Κανει τη δουλεια του οπως πρεπει. Μεχρι στιγμης, ολοι οι ατμοποιητες που δοκιμασα καθονται στο mod χωρις να αφηνουν κενο (ανεμενεται το crash test με τον κλωνο magma, τον οποιο δεν εχω διαθεσιμο αυτη τη στιγμη).


Το fire button ειναι ενα anti-vandal switch των 12mm, το οποιο ειναι clicky (οπως λενε κ οι φιλοι μας οι αμερικανοι reviewers)
Αρκετα βολικο, ακομη κ για τα δικα μου δαχτυλα!!

Στο μπροστα & κατω μερος του πλαισιου, βρισκεται κ η usb θυρα φορτισης των 500ma. Δεν εχω δοκιμασει να το φορτισω ακομη, μιας κ ολες μου οι μπαταριες ηταν ετοιμοπολεμες. Θα επανελθω στο θεμα αυτο οταν με το καλο δοκιμασω να φορτισω τη μπαταρια απο εκει.  :thumpup:



Σε γενικες γραμμες, πολυ ικανοποιημενος με το zero. Ακομη κ σε συγκριση με την sx350, τα παει πολυ καλα.
Χωρις να εχω καποιο πολυμετρο για να κανω μετρησεις, φαινεται να πυροβολαει οπως πρεπει απο τα χαμηλα, μεχρι κ τα 50W.
Δεν εχει φυσικα επιλογη για αναβαθμιση πλακετας, οπως το sx350. Ουτε επιλογη για bypass mode (λειτουργια μηχανικου μοντ), ουτε τις αποθηκευμενες προεπιλεγμενες ρυθμισεις watt.
Μεγαλο θετικο στοιχειο, το γεγονος οτι κανει κανονικα step down:thumpup: :thumpup: 
Nα προσθεσω ενα αρνητικο που παρατηρησα. Οταν πατας το fire button μετα απο αδρανεια (οταν επανερχεται απο sleep) το ρευμα δεν ειναι ακαριαιο, αλλα σταδιακα ανερχομενο (ελπιζω να εγινα κατανοητος). Επειτα πυροβολαει κανονικοτατα.

Φυσικα, δε μπορουσα να το βλεπω full ss, οποτε εκανα μια μικρη παρεμβαση με ενα αυτοκολλητο που ειχα κ καθοταν..
   
Εις αναμονη των εξτρα sleeve ή περισσοτερων ιδεων για αυτοκολλητα!!  :laugh1: :laugh1: 



ΥΓ: Εγιναν μερικα edit (Διαστασεις, σχολια για βαρος, ρευματα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2015, 23:38 από mantos »

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 19:22 »
ωραια παρουσιαση ....ευχαριστουμε Στελαρα!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 19:48 »
ωραια παρουσιαση και ωραιο το μοντ .. αν μπορεις βαλε μια και τις διαστασεις του ... ψηνομαι μιας και το εχω γυρισει στα ηλεκτρονικα


οι ενδειξεις παιζουν σωστα ?  μετρητης ohm κτλ?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 20:34 »
Πολυ ομορφο κουτακι  Στελιο το ειχα δει και εγω αυτο και μου γυαλισε αλλα το αφησα αργοτερα ... ποσο και απο που ? ::)   

Καλοατμιστο και πολυ ωραια παρουσιαση μας εκανες  :thumpup: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 21:11 »
Καλορίζικο το κουτί mantos κι ωραία παρουσίαση. :thumpup:

Έχει βρει κανείς κλώνο-ανταλλακτικά καπάκια για το zero;

Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 21:35 »
Εγώ το έχω από την περασμένη Τρίτη... Πυροβολαει... Μονή ένσταση η θήκη που μπαίνει η μπαταριουλα είναι ζωρικη πολύ στο βάλε βγάλε.... Οποτε έφαγα λίγο τις άκρες για να μπορώ να πιάνω την μπαταρία.... Κατά τα άλλα.... Κανόνι είναι και οι ενδείξεις του σωστές....

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 23:47 »
ωραια παρουσιαση και ωραιο το μοντ .. αν μπορεις βαλε μια και τις διαστασεις του ... ψηνομαι μιας και το εχω γυρισει στα ηλεκτρονικα


οι ενδειξεις παιζουν σωστα ?  μετρητης ohm κτλ?


Οι διαστασεις του ειναι 85χ45χ25.. Πιστευω ειναι ιδανικες διαστασεις για αρκετους. Δε χανεται στο χερι σαν το VSdna, αλλα παραμενει εξισου διακριτικο.
Οι μεχρι τωρα ενδειξεις παιζουν σωστα (συγκριτικα με το sx350 & το ωμομετρακι μου).
Ομως τη μπαταρια οταν ειναι στο φουλ (4.2V δλδ απο το φορτιστη), την εμφανιζει στα 4.28V. Η μπαταρια ειναι φορτισμενη σε εξωτερικο φορτιστη, οποτε δεν ειναι απο λαθος της usb θυρας φορτισης!!

Καλορίζικο το κουτί mantos κι ωραία παρουσίαση. :thumpup:

Έχει βρει κανείς κλώνο-ανταλλακτικά καπάκια για το zero;


Δυστυχως δεν εχω βρει ακομη ανταλλακτικα, (για γνησια δε θες να μαθεις τιμες), αλλα αν δε βγουν αμεσα, σκεφτομαι να κανω καμια κινηση σε στραντζα μηπως γινει δουλεια. Κ εαν βγει σε λογικη τιμη, να βολεψουμε κ κανα συνατμιστη  :thumpup:


Πολυ ομορφο κουτακι  Στελιο το ειχα δει και εγω αυτο και μου γυαλισε αλλα το αφησα αργοτερα ... ποσο και απο που ? ::)   

Καλοατμιστο και πολυ ωραια παρουσιαση μας εκανες  :thumpup: :yes:


Να σαι καλα Κωστα!!  :respect: :respect:
Το πηρα απο ομαδικη παραγγελια μεσω fb & μου στοιχισε 80€ μεχρι την πορτα μου!!
Αν δεν απατωμαι, η παραγγελια εγινε μεσω hotcig.  :thumpup:


Εγώ το έχω από την περασμένη Τρίτη... Πυροβολαει... Μονή ένσταση η θήκη που μπαίνει η μπαταριουλα είναι ζωρικη πολύ στο βάλε βγάλε.... Οποτε έφαγα λίγο τις άκρες για να μπορώ να πιάνω την μπαταρία.... Κατά τα άλλα.... Κανόνι είναι και οι ενδείξεις του σωστές....

Οντως πυροβολαει καλα το ατιμο!!
Σε μενα δεν ειχε καποιο θεμα η μπαταρια στο βαλε-βγαλε.. Ομως θελει ενα ελαχιστο φαγωμα (περιπου 0.5-1mm) η βιδουλα που κραταει τη μπαταρια, για να μην γδερνει το ξυλο οταν το αφηνω ορθιο κ παω να το κουνησω..

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 00:08 »
Ωραία πραγματάκια ...

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 01:26 »
To έχω και γώ και το μοντάκι είναι σούπερ παιδιά!  :yes:
Μοναδικο προβλημα (αν μπορουμε να το πουμε ετσι) η δύσκολη αφαίρεση της μπαταρίας αλλα ο γερο-pastafarai εμπνεόμενος απο το rdna βρηκε λύση και σας την παρουσιάζει ευθύς αμέσως!



 8)


Και μια επισήμανση:
η focalecig που κλωνοποιησε πρώτη το zero με Κινεζοdna πλακέτα έχει βγάλει ανταλλακτικά sleeves αλλα αυτα τα sleeves δεν κάνουν στο συγκεκριμένο sx300 της Hotcig!
Το νου σας,μην παραγγειλει κανείς θα κλαίει τα λεφτά του.

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 07:41 »
Κατι δεν παει καλα η εμενα μου φαινεται??

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 09:42 »
σίγουρα κάτι δεν πάει καλά και δεν είναι από το μοντάκι αλλά από τον τύπο που έχει φτιάξει το βιντεάκι και το διαδίδει σε όποιο φόρουμ βρει ότι γίνετε συζήτηση για αυτό το μοντάκι.
το έχω και εγώ και είναι υπέροχο.
το αυτοκολητάκι mantos από πού το πήρες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:07 από christos520 »

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:07 »
To οτι ειναι ωραιο συμφωνω και εγω.
Αλλα ο τυπος στο βιντεο το μετραει με φορτιο και φαινεται οτι κρεμαει.
Εκτος αυτου η πλακετα SX300 απο οτι ξερω παει με 30 watt.Τα 50 που τα βρηκανε?
Το εχει μετρησει καποιος με φορτιο η απλα μενουμε στο οτι ειναι ωραιο μοντ?

Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:11 »
Έκανα μερικές μετρήσεις μόλις είδα το βίντεο.... η διαφορά είναι της τάξης του 0,10 με 0,20 βολτ.... καμία σχέση με αυτό που λέει το βίντεο  :dontknow: :dontknow: :dontknow:  .... με microcoil στα 1,2 το έκανα εγώ... και στα 40w το έκαψε... κόπηκε ο θετικός πόλος..... :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:14 »
μετά από 1,5 χρόνο ατμιστής δεν μου χρειάζονται μετρήσεις για να καταλάβω ότι το μοντάκι δεν έχει την ίδια τάση όπως λέει ο τύπος και το έχει επιβεβαιώσει η ΥΙΗΙ ότι έχει πουλήσει πλακέτες στην κίνα σε sx 300 35WATT, 50 WATT χωρίς αναβάθμιση και χωρίς bypass, δεν τους δίνει όμως την sx 350 και μίνι.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Ζero SX300 50W (Kλωνος της Hotcig)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 10:15 »
Με 0.3 αντισταση στα 40watt βγαζει τοσο ντουμανι που η γυναικα μου μου ειπε αν θελω να ατμιζω το συγκεκριμενο σεταρισμα να βγαινω στο μπαλκονι! Δεν πα να λεει το πολυμετρο... Ασε που μπορει ο τυπος στο βιντεο να επεσε σε ελλατωματικο! Συμβαινει και στα καλυτερα σπιτια...

Στάλθηκε από το Lead 1 μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180548 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12