vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:24 »
Εμενα δε μου φτανει η περιγραφη του σαϊτ
θα περιμενω τη Πετρα που επαιζε με τις μπαταριες οσο εγω καπνιζα να τη μετρησει μπας και ειναι 200 mah λιγοτερα  :))
Και μη τσιμπατε με το σμαρτ γιατι μπορει να ειναι φθηνο αλλα για να σας το στειλει η Κινεζουλα με τα κιτρινα
θα σας χρεωσει 25 ευρα μεταφορικα με DHL  ;)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:38 »
Που joyetech  σημαίνει η πιο ποιοτική κινεζική εταιρεια στο χώρο του η.τ. με πολλές ευρωπαϊκές (βλ. ovale-janty) να χρησιμοποιουν τα εργοστάσια της για να παράγουν τα προϊόντα τους ώστε να πετύχουν τη ποιότητα που θέλουν.


Στάλθηκε από το Nexus 7 μου


Αυτό χωράει αρκετη κουβεντα. Η joyetech έχει βγαλει πολλές πατατες και ψιλοσυνεχίζει που και που, μου χουν τύχει και μενα κανα δυο...
Στο ότι στο φθηνότερο κλώνο έχεις περισσοτερες πιθανότητες να φας απογοήτευση απ' ότι με το ''αυθεντικό'', εννοείται ότι συμφωνουμε οι περισσότεροι πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:41 »
Η περιγραφή του σάιτ είναι ελλειπής. Οταν σου στείλει η Κινέζα, ανοιξε το ismoka και το sansmoka και βάλε κάποιον να σου μετρήσει τελική χωρητικότητα, έξοδο βολτ υπό φορτίο και σταθερότητα βολτ υπό φορτίο.
Οτιδήποτε άλλο είναι λόγια να λέμε!!!









Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:44 »
loux λεβέντι μου δεν μπορώ να καταλάβω την εμπάθεια που δείχνεις για το istick ebox mass. πρέπει να έχεις κάποιο κόλημα που έβγαλαν οι άνθρωποι ένα φτηνό μοντάκι που ατμίζει τέλεια και η μπαταρία του στην χειρότερη βαστάει όλη μέρα. απο κίνα έχουμε αγοράσει σχεδον το σύνολο. είμαι σίγουρος ότι απο τα ποιοτικά έστω φθηνά για μένα του ebox που έχω υπάρχουν στην κίνα και φθηνότερα. σίγουρα μπορούν να βγούν προιόντα τύπου istick με φθηνότερα υλικά και χειρότερα. .ασε να το δούμε να το φέρει κανένας το smart και θα δούμε. μπορεί να είναι καλύτερο μπορεί να είναι και για πέταμα

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 21:48 »
Χαζομάρες κάνετε που τσακώνεστε έτσι για κάτι τόσο απλό...

Lux όντως τα προϊόντα είναι διαφόρων ποιοτήτων. Πχ το IPV3 που λιώνει επειδή έβαλαν κόλα για θερμομόνωση μακακία. Μια πιο σοβαρή εταιρία δεν θα το έκανε αυτό κτλ. Μιλάμε πάντα για κίνα.

Petra το istick δεν είναι όντως κάποιο προϊόν υψηλής ποιότητας και ούτε η joye με έχει αφήσει ικανοποιημένο ποιοτικά, όπως και αρκετούς άλλους. Απλά έχει λίγο παραπάνω standards από τους άλλους κινέζους. Ωστόσο βάζει αρκετά μεγάλο premium στα προϊόντα της, δηλαδή 10 κάτω δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση από μια άλλη εταιρία με ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές.

Παραδεχτείτε και οι δύο ότι παίζει να βγει από καλύτερο ως κω@#$, όπως όλα τα κινέζικα, αντίγραφα και μη, και χαλαρώστε  :sign_psyxraimia:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 22:05 »
Καταρχας να βαλω τα πραγματα στη θεση τους επειδη απευθυνεστε προσωπικα σε μενα

1) Δε δειχνω καμια εμπαθεια σε κανενα προϊον αφου και γω  εχω παραγγειλει επισης το κουτακι
2) Δε προετρεψα κανεναν να το αγορασει ειτε απο εδω ειτε απο εκει ειτε απο παραπερα ,ουτε ειπα σε κανεναν να μη το αγορασει καν
3) Δε τσακωνομαι με κανεναν , συζητηση κανουμε
4) Ποτε δεν ειπα αυτο το κουτι ειναι καλυτερο απο το αλλο γιατι δεν εχω πιασει κανενα στα χερια μου . Αυτο που ειπα ειναι οτι ολα τα κουτια αυτα εφοσον εχουν πανω κατω την ιδια τιμη θα εχουν πανω κατω και την ιδια ποιοτητα (και με αυτο συμφωνουν οι περισσοτεροι)

οσο για τη ποιοτητα της τζοϊτεκ της οβαλ και των λοιπων θυγατρικων .... τρεις λαλουν και δυο χορευουν ,  ειχα γραψει 3 γραμμες πριν αλλα τις εσβησα για να μη φανω κακος , απ οτι βλεπω ομως συμφωνειτε και εσεις

σημειωτεων, γραφω παντα χαλαρα και χαμογελωντας χωρις να χαλιεμαι για το τι πιστευει ο καθενας
συν το οτι και να φαω πακετο απο το κουτι δε θα με πειραξει καθολου διοτι το θεωρω παιχνιδακι
εχω πολυ καλυτερα μηχανακια για να απολαυσω ποιοτικα ατμισματα
βασικα εχω ενα κουστουμακι του Καρουζου που εχει στενο τσεπακι στο πετο και συμφωνα με τις διαστασεις του αι στικ και τις μετρησεις που εκανα στη τσεπη θα χωραει ισα ισα αφηνωντας τον ατμοποιητη να χασκει απ εξω .
Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που το πηρα  :-[

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 22:11 »
εγω για να χαλασω την πορεια της συζητησης :angel: που δεν εχει να κανει τιποτα αλλο απο το να λετε και οι δυο τα ιδια πραγματα απλα με αλλα λογια ο καθενας .. LUX  :thumpup:   PETRA  :thumpup:
και οι δυο εχετε βοηθησει πολυ εμας ο καθενας με τις γνωσεις τους  :respect: :respect: :respect: τι να κανουμε ειστε δυναμικοι χαρακτηρες με ταμπεραμεντο ..

λοιπον για να πω και εγω τον πονο μου (οφ τοπικ) εμενα ποτε θα ερθει ο κουτι μου .... ??? ??? (αρε gearbest   :angry_orange: )


αυτο λεει τιποτα ή  μπαααααα?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 23:32 »
Φυσικά και έτυχε, δεν θέλει ρώτημα ... αφού είνια ακριβώς τα ίδια προϊόντα.
Απλά αυτο της nobacco κατόπιν εντολής της στην eleaf, φέρει  το όνομα Mas, αντί iStick.

Ενα ιδιο κουτακι ειναι με τρια κουμπια ενα τσιπακι εναν κονεκτορα 4 καλωδια και μια μπαταρια και πολλα ονοματα
less ορ more ιδιου τυπου ολα , Ποια ποιοτητα να συγκρινεις οταν ολα στοιχιζουν λιανικη γυρω στα 30 ευρα ;
Ολα μαζι φτιαχτηκαν και ολα μαζι θα χαλασουν . Ναχε το ενα απο αυτα 100 ευρα να πω ... εχει κατι το διαφορετικο
Απο εκει που ψωνιζει υλικα η Τζοϊτεκ ψωνιζουν και οι υπολοιποι η εστω παραδιπλα
δε μιλαμε για κανα αεροπλανο αλλα για ενα κουτακι .. slow the eggs

Μου αρέσει η σιγουριά σας ρε παιδιά! Λες και είστε ο επιβλέπων στη γραμμή παραγωγής!  ::)
Δε θα μπορούσα ποτέ να πω κάτι τέτοιο με σιγουριά αλλά ούτε και το αντίθετο βέβαια. Εδώ διαφέρουν οι παρτίδες από την ίδια γραμμή παραγωγής, τόσο δύσκολο είναι να διαφέρει ένα OEM προϊόν;
Το e-grip για παράδειγμα από τότε που κυκλοφόρησε (μέσα σε έναν μήνα) έχει φορέσει 3 διαφορετικά κουμπάκια από την ίδια μαμά εταιρία, με το δικό της λογότυπο. Ούτε καν OEM!
Δεν είναι σωστό να δηλώνουμε ως σίγουρο κάτι για το οποίο δεν είμαστε 100% σίγουροι. Και ο μόνος τρόπος γι' αυτό είναι ή να είμαστε του εργοστασίου ή να τα ξεκοιλιάσουμε όλα και να τα μετρήσουμε για να δούμε αν υπάρχουν διαφορές.

Ακόμα και για το λαστιχάκι που λέτε παραπάνω μπορεί σε μια βδομάδα να βάλουν πιο ποιοτικό αν δουν ότι αντιμετώπισαν πολλοί το πρόβλημα. Περιμένετε να το ονομάσουν iStick-II γι' αυτή την αλλαγή; Ο άλλος με το λογότυπό του μπορεί να ζήτησε από την αρχή πιο ποιοτικό (ή και πιο φτηνό), ποιος μπορεί να ξέρει. Ή το ένα μπορεί να έγινε στη Joytech και το άλλο σε συνεργαζόμενο εργοστάσιο επειδή δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες και έβαλαν ό,τι λαστιχάκια (παρόμοια αλλά όχι ίδια) είχαν διαθέσιμα. Χίλια δυο σενάρια μπορεί να παίζουν.

Για ποια ισοπεδωση μιλας ;
Απλη λογικη ειναι μη θεοποιουμε τα παντα χωρις λογο και αποδειξεις [...]

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.  ::)
Αφού δεν έχω αποδείξεις, δεν υποστηρίζω τίποτα από τα δύο. Και τα δύο είναι πιθανά: Και να είναι εντελώς ίδια, και να είναι λίγο ή πολύ διαφορετικά. Οπότε δεν το συζητάμε καθόλου.
Το να το πούμε ως υπόθεση "Λογικά τα ίδια πρέπει να 'ναι" είναι άλλο από το να πούμε "Σίγουρα τα ίδια είναι". Η λογική μόνο δε φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 23:43 »
@Atmos δεν προσπαθησα να συγκρινω α μοντελα κ τις εταιριες απλα μου εκανε εντυπωση πως κ οι 3 του φορουμ ειχαμε το προβλημα στον eleaf κ απλα δεν ειχα δει κατι για το mas.@Nemsis ευχαριστω δεν το ειχα δει αυτο.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 23:52 »
εγω δεν μπορώ να καταλάβω πως οι ειδικοί στην γραμμή παραγωγής στην κίνα μπορούν να δικαιολογήσουν ποιότητες vamo ποιότητες kayfun και άλλα τόσα κινέζικα που ενώ είναι ίδια κλονοι απ έξω μέσα γίνεται το έλα να δείς από το ένα εργοστάσιο στο άλλο , μην μιλήσουμε για μπαταρίες μήπως όλες οι κινέζικες με τον ίδιο ή παρόμοιο λογότοιπο είναι ίδιες? ??? ??

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 00:03 »
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.  ::)
Και τα δύο είναι πιθανά: Και να είναι εντελώς ίδια, και να είναι λίγο ή πολύ διαφορετικά. Οπότε δεν το συζητάμε καθόλου.
Το να το πούμε ως υπόθεση "Λογικά τα ίδια πρέπει να 'ναι" είναι άλλο από το να πούμε "Σίγουρα τα ίδια είναι". Η λογική μόνο δε φτάνει.
Εξαρταται τη λογικη που χρησιμοποιει ο καθενας
Εσυ για παραδειγμα λες οτι και τα δυο ειναι πιθανα αλλα βαζεις τρεις παραμετρους
δλδ α) να ειναι εντελως ιδια , β) να ειναι λιγο διαφορετικα και γ) πολυ διαφορετικα
στα δυο πρωτα συμφωνουμε αφου το ιδιο ακριβως λεω και γω , το τριτο το ξεχναω γιατι κατα τη λογικη μου αν ηταν εντελως διαφορετικα θα ειχαν και διαφορετικη τιμη αλλα απ οτι βλεπουμε παντου η ιδια τιμη παιζει πανω κατω αφου ειναι μικρες οι αποκλεισεις
Στη περιπτωση μας εγω σκεφτομαι λογικα και συ υποθετικα αφου εξαντλεις ολο το φασμα δυνατοτητων και υποθεσεων
εγω περιοριζομαι στις δυο πρωτες υποθεσεις και ακυρωνω τη τριτη επειδη δε τη βρισκω λογικη
γιατι λοιπον δεν εχω δικιο η  ειμαι λαθος ;
 :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 00:15 »
Εξαρταται τη λογικη που χρησιμοποιει ο καθενας
Εσυ για παραδειγμα λες οτι και τα δυο ειναι πιθανα αλλα βαζεις τρεις παραμετρους
δλδ α) να ειναι εντελως ιδια , β) να ειναι λιγο διαφορετικα και γ) πολυ διαφορετικα
στα δυο πρωτα συμφωνουμε αφου το ιδιο ακριβως λεω και γω , το τριτο το ξεχναω γιατι κατα τη λογικη μου αν ηταν εντελως διαφορετικα θα ειχαν και διαφορετικη τιμη αλλα απ οτι βλεπουμε παντου η ιδια τιμη παιζει πανω κατω αφου ειναι μικρες οι αποκλεισεις
Στη περιπτωση μας εγω σκεφτομαι λογικα και συ υποθετικα αφου εξαντλεις ολο το φασμα δυνατοτητων και υποθεσεων
εγω περιοριζομαι στις δυο πρωτες υποθεσεις και ακυρωνω τη τριτη επειδη δε τη βρισκω λογικη
γιατι λοιπον δεν εχω δικιο η  ειμαι λαθος ;
 :)

Το λάθος είναι η σιγουριά ότι είναι ίδια ή ότι δεν είναι. Εγώ αυτήν κατακρίνω.
Το "λίγο διαφορετικά" μπορεί να είναι ένα πιο σκληρό λαστιχάκι στον πόλο ή ένα κουμπάκι που παίζει. Λίγο διαφορετικά είναι αλλά μπορεί να σε αφήσουν χωρίς μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 00:18 »
Αν παραγγείλεις από Τσάινα καμιά χιλιάδα, σου βγάζουν και με το ονομα σου μοντελάκια!

Ναι αλλα εδω μιλαμε για ενα προιον ιδιο που σου δινει τα ευσημα η πρωτη εταιρια που το κατασκεβασε.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 00:22 »
απ τη στιγμη που δεν εχω πιασει κανενα στικακι στα χερια μου δε μπορω να ειμαι σιγουρος για τιποτα
μεχρι και στικακια τις ιδιας παρτιδας μπορει να εχουν διαφορες
αλλα το οτι ολα χρησιμοποιούν πανω κατω τα ιδια υλικα οσον αφορα τη ποιοτητα ειναι ηλιου φαεινοτερο 
αλλιως θα ειχαμε μεγαλες διαφορες στις τιμες ξαναλεω και το κλεινω απο μεριας μου και καληνυχτα ναχουμε  :bye:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Κλώνοι Eleaf istick και παρεμφερή μοντέλα
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 02:23 »
Έχασα όλη τη συζήτηση λόγω ύπνου από κόπωση με εφορίες αλλά σαν ηλεκτρονικός άμα μου έλεγαν να σχεδιάσω τα ηλεκτρονικά κλώνου υπάρχουν πολλά σημεία όπου μπορώ να κάνω οικονομία στα εξαρτήματα της πλακέτας και να βγεί το BOM αρκετά φθηνότερα. Π.χ. μπορεί το ολοκληρωμένο φόρτισης να είναι απλού τύπου και να εκμεταλλεύεται μόνο το 60% της μπαταρίας και να μην έχει λειτουργία precharge ώστε να ξεκινήσει τη μπαταρία σε βαθειά αποφόρτιση. Τα ηλεκτρονικά ισχύος που κάνουν boost την τάση μπορεί να είναι χαμηλότερης ποιότητας και να έχει περισσότερη πτώση τάσης από φορτίο. Μπορεί να μην σχεδιάσω προστασία στην USB ή να έχω πολύ απλοποιημένο κύκλωμα που βγάζει τάση συνέχεια πάνω της με αποτέλεσμα μερικές σταγόνες υγρού να βραχυκυκλώσουν όλο το μηχάνημα. Ακόμα και ο κλώνος η επαναυλοποίηση του κεντρικού ολοκληρωμένου μπορεί να μην έχει αντίστοιχες λειτουργίες. Και τέλος, το στοιχείο της μπαταρίας μπορεί να είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας η ακόμα και οριακό για την εφαρμογή και να έχει αισχρή αξιοπιστία. Για να μην επεκταθώ στο κουτί όπου και κει μπορεί να πέσει πολύ η ποιότητα. Κλώνος δεν σημαίνει 1:1 κόπια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12