vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Joyetech CUBIS

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #825 στις: Ιουνίου 11, 2016, 13:08 »
Άρα δεν έχω θέμα να τη δοκιμάσω ..οκ γιατι έχω παραλάβει cubis αλλά μου έστειλαν λαθος μοντ και δεν μπορώ να τη βλέπω να κάθεται.. Θα τον πλύνω τώρα να τον δοκιμάσω..
Σε ευχαριστώ πολύ

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andreasp

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #826 στις: Ιουνίου 12, 2016, 01:24 »
Εντάξει... θα τον πετάξω απο το παράθυρο!
Μου έχει σπάσει τα νεύρα!
Την μία κοχλάζει και δεν φέρνει ατμό, την άλλη πιτσιλάει και με καιεί.
Τον τινάζω σαν θερμόμετρο, στρώνει για μερικές τζούρες.
Ξεσφίγγω, καθαρίζω, ξανασφίγγω.
Απελπισία!
20 μερες τον εχω, 7-8 αντιστασεις εχω αλλάξει. Εχω ξεπαραδιαστεί. Μπάς και είναι προβληματικές οι αντιστάσεις που κυκλοφορούν στο εμπόριο? Απο replace smoke εχω πάρει Clapton και ss316 1ohm.

Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #827 στις: Ιουνίου 12, 2016, 02:23 »
Επιτελους καποιος που με καταλαβαινει!!. Φιλε μην τον σφιγγεις πολυ το πανω μερος - πολύ λίγο ισα να αναγνωρισει αντισταση και ΤΕΡΜΑ αερατη τη τζουρα. Ειχα παρομοιο προβλημα. Τον εσφιγγα τερμα και ζεματαγε. Την αντισταση την σφιγγεις κανονικα ως το τερμα. Παντως εγω που χρησιμοποιω clapton 1,5 στη μια βδομαδα θελει αλλαγη γιατι τα φτυνει οτι και να κανεις. Αν μου το ξανακανει σημαινει δεν συμφαιρουνε οι εργοστασιακες παρε την επισκευασιμη που εχει ή αλλον ατμοποιητη. Οχι οτι θα μας τιναξει οικονομικα αλλα ειναι κοροιδια. Περιμενα τουλαχιστον 15 μερες διαρκεια η καθε μια αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #828 στις: Ιουνίου 12, 2016, 02:34 »
Η αντίσταση πάντα έχει διάρκεια σε συνάρτηση με το υγρό που χρησιμοποιείς και την ποσότητα που ατμίζεις.
Δεν μετριέται σε μέρες ή εβδομάδες.
Οσον αφορά το σφίξιμο στο βίδωμα, Ναί δεν θέλει τέρμα βίδωμα για να μην μπλοκάρουν οι τρύπες της αντίστασης και δεν
έχει σωστή τροφοδοσία.
Επίσης πρέπει να τον γεμίζεις μέχρι την ένδειξη που έχει πάνω ο άτμο.....αλλιώς τραβάς υγρό.
Εχω παρατηρήσει ότι οι κεφαλές στον cubis θέλουν λίγο "στρώσιμο". Δηλαδή όταν βάζεις καινούργια κεφαλή
αποδίδει αυτό που πρέπει μετά τις πρώτες 10 τζούρες. Σημείωση...δεν κάνει για πιπίλα. 20 τζούρες στα 20 δευτερόλεπτα.
Εχω παρατηρήσει επίσης ότι πρέπει να παίζουν και "μαιμού" bf αντιστάσεις για cubis & aio στην αγορά.
Είναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό αντιστάσεων με μη καλή λειτουργία
Εκτός και αν έχετε πέσει σε ελλατωματικο άτμο .....
Στην χειρότερη...μην τον πετάξεις...χαρισέ τον ... :)

Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #829 στις: Ιουνίου 12, 2016, 02:39 »
"Μαιμου" εννοεις της Νομπακο και της αλτερ?

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #830 στις: Ιουνίου 12, 2016, 02:59 »
Εγώ δεν εννόησα τίποτα.... ούτε απο νομπάκο έχω πάρει ουτε απο άλτερ.
Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο ελλατωματικής παρτίδας αντιστάσεων αλλά
και της μη σωστής χρήσης απο τον χρήστη.
Εγώ όσες έχω πάρει απο την ecig δεν είχα πάντως κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος andreasp

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #831 στις: Ιουνίου 12, 2016, 08:40 »
Επιτελους καποιος που με καταλαβαινει!!. Φιλε μην τον σφιγγεις πολυ το πανω μερος - πολύ λίγο ισα να αναγνωρισει αντισταση και ΤΕΡΜΑ αερατη τη τζουρα. Ειχα παρομοιο προβλημα. Τον εσφιγγα τερμα και ζεματαγε. Την αντισταση την σφιγγεις κανονικα ως το τερμα. Παντως εγω που χρησιμοποιω clapton 1,5 στη μια βδομαδα θελει αλλαγη γιατι τα φτυνει οτι και να κανεις. Αν μου το ξανακανει σημαινει δεν συμφαιρουνε οι εργοστασιακες παρε την επισκευασιμη που εχει ή αλλον ατμοποιητη. Οχι οτι θα μας τιναξει οικονομικα αλλα ειναι κοροιδια. Περιμενα τουλαχιστον 15 μερες διαρκεια η καθε μια αντισταση.

Κατα βάση είναι προβληματικές οι αντιστάσεις πιστεύω. Απο χτες που παιδευομαι, τωρα το πρωι τελικα μου ηρθε η φαεινή ιδέα να ξαναβάλω την παλιά αντίσταση που υποτίθεται έπεσε και την άλλαξα χτές. Ταυτόχρονα έχυσα και το υγρο που είχε μέσα και έβαλα καινούργιο. Η διαφορά του καινούργιου υγρού είναι ότι έχει λιγότερο άρωμα. Κατα τα άλλα βάση της Atmos είναι, 20αρα και μηδενικη μείγμα με αρώματα της Atmos.
Παίζει καμπάνα με την μία!

Μπάς και βρίσκεται κανείς προς Ν.Ηράκλειο μεριά, να μου δώσει μία SS316 αντίσταση? Να την πληρώσω εννοείται!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2016, 09:18 από andreasp »

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #832 στις: Ιουνίου 12, 2016, 09:45 »
Παιδιά ελαττωματική μπορεί να είναι η αντίσταση αλλά μουφα δεν νομίζω. Έχω χρησιμοποιήσει από τότε που τον έχω όλες τις αντιστάσεις. Όλα τα κουτάκια από όλα τα μαγαζιά γράφουν joyetech και έχουν scratch and check

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #833 στις: Ιουνίου 12, 2016, 13:16 »
Ο Cubis είναι ένας από τους πιο "τίμιους" εργοστασιακούς ατμοποιητές που κυκλοφορούν.
Έχει κάποια θεματάκια αλλά όλα λύνονται (εκτός αν κάποιος έπεσε σε ελλατωματικό προϊόν).
Τα έχουμε γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα, κάντε έναν κόπο να διαβάσετε και προηγούμενα μηνύματα.

Εν συντομία:
- Τίναγμα έντονο με το επιστόμιο προς τα κάτω και μια χαρτοπετσέτα μπροστά (για να μην γεμίσεις τον τόπο υγρά).
- Μερικές έντονες και μεγάλες "αντίστροφες" τζούρες (με φύσημα). Όχι συνεχόμενες για να μην καεί η κεφαλή.
- Στρίψιμο της άκρης ενός χαρτιού (να γίνει μυτερό και μακρύ) και καθάρισμα εσωτερικά (από το επιστόμιο έως όπου φτάνει).
- Άνοιγμα του ατμοποιητή, ξεβίδωμα της κεφαλής και με ένα απορροφητικό χαρτί καλό σκούπισμα της βάσης εσωτερικά
  (εκεί σταδιακά μαζεύουν υγρό σχεδόν όλοι οι ατμοποιητές).



Επίσης στο πρώτο μήνυμα του θέματος υπάρχει λίστα με όλες τις λύσεις:
  • Ανταλλακτικές αντιστάσεις Clapton
  • Διόρθωση υπερτροφοδοσίας #1#2#3#4
  • Διόρθωση υποτροφοδοσίας #1 
  • Αίσθηση καμμένου #1
  • Βίντεο RBA Vertical coilHorizontal coil
  • Αλλαγή στην οριζόντια επισκευάσιμη. 
  • Φώτο με τις κάτω τρύπες κλεισμένες σε οριζόντιο στήσιμο
  • Αλλαγή αντίστασης-βαμπακιού στην RBA, "Ούτε χτύπημα , ούτε ντουμάνι". Λύση
  • Μακρύ καλαμάκι, κοντό καλαμάκι: Τι είναι
  • Mpourmpoulithres solution #1#2
  • Αντίσταση κάθετη.  #1 Μετά το  δείχνει πως φτιάχνει κάθετη αντίσταση μόνος του. Βίντεο βήμα βήμα για να πετύχει και τις γωνίες.
    #2 Βήμα βήμα σε φώτο (είναι από ξένο φόρουμ. Αν δεν επιτρέπετε ας το σβήσει κάποιος)
  • O-ring: Αναφέρουν ότι κάνει το 
     από τον UD Bellus απλά το τεντώνεις λίγο γιατί είναι ελάχιστα πιο μικρό.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #834 στις: Ιουνίου 12, 2016, 13:32 »
Δεύτερη μέρα χρήσης του cubis με υγρό 50-50 efrance...
Αν εξαιρέσουμε τη πρώτη γέμιση και ένα δύο σκασιματα και σήμερα που το ξαναγεμισα με τη βοήθεια του πρώτου ποστ είμαι απόλυτα μα απόλυτα ικανοποιημένος...
Οκ ίσως για κάποιον είναι χαζά το τίναγμα η το φύσημα αλλά για 15 ευρώ από Κίνα η 30 πχ από Ελλάδα τον θεωρώ υπερτιμιο..
Τον δουλέψω τώρα στην 1 ohm με ανοιχτό τον αέρα τέρμα και είναι αυτό ακριβώς που θέλω..
Μέσα έχει και το καπάκι αν θες να τον έχεις μαζί σου με άλλο υγρό πχ 3 αντιστάσεις  και 2 επιστομια που ίσως για κάποιους τους φανεί μεγάλο αν και εμένα προσωπικά το δεύτερο που έχει με βόλεψε πολύ..
Προσωπικά θα κρατήσω τη μπαταρία του ijust 2 με τον cubis και θα πάρω και τον cuboid mini πακέτο με τον ατμοποιητη του που είναι ίδιος..

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #835 στις: Ιουνίου 12, 2016, 13:40 »
...Αντίσταση κάθετη.  #1 Μετά το δείχνει πως φτιάχνει κάθετη αντίσταση μόνος του. Βίντεο βήμα βήμα για να πετύχει και τις γωνίες...


Το λινκ δεν δουλεύει πια. Gipsy πιάσε δουλειά. Ξανά... ;)





Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #836 στις: Ιουνίου 12, 2016, 13:56 »
Θα ενημερώσω αργότερα την λίστα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος michalis28

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #837 στις: Ιουνίου 12, 2016, 20:04 »
Καλησπέρα παιδιά
Νέος ατμιστής (λίγο παραπάνω από 1 μήνα)
Είχα πάρει στην αρχή σετάκι istick tc40w με gs tank το οποίο μου έσπασε την 3η μέρα  :wall:
Δεύτερος ατμοποιητής ο cubis
Είχα τα θεματάκια μου στην αρχή τελικά κατέληξα με την επισκεύασιμη κεφαλή την οποία ακόμα την ψάχνω. Κάθε 3-4 μέρες δοκιμάζω και κάτι διαφορετικό (τιμή αντίστασης, ανοιχτές/κλειστές σπείρες, ακόμα και κάψιμο για να κολλήσουν μεταξύ τους).
Γενικά νομίζω πως κατέληξα σαν τιμή αντίστασης γύρω στο 1,30-1,50 ohm με kanthal A1 και κάθετη κατασκευή.
Αλλά παρατηρώ το υγρό να φεύγει πολύ γρήγορα Είναι φυσιολογικό αυτό; Τώρα είμαι με τιμή αντίστασης 1,40ohm και από watt 8.5-12.5.
Επίσης επειδή δεν μου αρέσει η μπαταρία (δεν δέχεται τις SS και δεν μπορείς να παίξεις με τα Watt στο νικέλιο) σκέφτομαι να μεταπηδήσω σε vtc vtwo μαζί με τον cubis pro. Αν έχω καταλάβει καλά θα δέχεται τις ίδιες κεφαλές με τον cubis οπότε θα μπορώ να έχω πάλι την επισκευάσιμη. Αξίζει πιστεύετε; 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας  ::)

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #838 στις: Ιουνίου 12, 2016, 22:22 »
  • Ανταλλακτικό γυαλί #1*^
  • Αντιστάσεις Ni-Ti #1*^
  • Κεφαλή RBA - οριζόντια - υπερτροφοδοσία #1^, ^
  • Συμπεράσματα επισκευάσιμης #1*^, #2^
  • Συμπεράσματα χρήσης #1^, #2^, #3^, #4^
  • Περί αντίστασης 0,6Ω #1^, #2(TCR)*^, #3^, #4^(TCR)
  • Περί κατανάλωσης #1
  • Δεν ξεβιδώνει η βίδα της RBA #1*^
  • IJust 2 & κεφαλή klapton #1^
  • Περί καψίματος στα χείλη #1^
  • Περί αντοχής κεφαλών #1*^, #2^
  • Περί καμένου με Clapton #1^, #2
  • Περί o-rings #1^, #2*^, #3^, #4^
  • Περί διαφόρων κεφαλών #1^
  • Μέρη ατμοποιητή  και o-rings #1^

Διόρθωση υπερτροφοδοσίας #5^
Διόρθωση υποτροφοδοσίας #2^
Mpourmpoulithres solution #3^
Αντίσταση κάθετη ^

Ενημερώνετε η λίστα στο πρώτο ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2016, 23:13 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #839 στις: Ιουνίου 12, 2016, 23:46 »
Έχει βρεί κάποιος αν πωλούνται κάπου ξεχωριστά τα "μαμά" drip tip των Cubis όπως στο AIO (και με τα ανάλογα χρώματα);

Εγώ πχ ψάχνω το "μαμά" drip tip SS χρώματος...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix