vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team

Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #345 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 21:54 »
Πρόσθετη σημείωση προς κάποιους που ανέφεραν πως "τους παρουσιάζεται ως ιός": ΠΟΤΕ μην ολοκληρώνετε μια διαδικασία σαν ένα firmware update αν πρώτα ΔΕΝ έχετε "εξαιρέσει" τπό το antivirus και το firewall σας την εφαρμογή αναβάθμισης του firmware. Ή, αν δεν γνωρίζετε πώς να το κάνετε αυτό, αν δεν τα έχετε απενεργοποιήσει.

Κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει 100% πως το firewall ή το antivirus σας δεν θα αποφασίσει πως "ένα από τα αρχεία που χρησιμοποιούνται είναι επικίνδυνα / υποπτα" ΕΝΩ ολοκληρώνεται η διαδικασία. Οδηγώντας σε ημιτελές flash. Που, σε περιπτώσεις σαν του Alien, μπορεί να μεταφραστεί σε "νεκρή συσκευή".

Μην παίζετε κορώνα-γράμματα τις συσκευές σας. Πρώτα ελέγχετε όλα τα αρχεία που θα χρησιμοποιήσετε για την παρουσία ιών (χρησιμοποιήστε γνωστές, αναγνωρισμένες για τις επιδόσεις τους και αξιόπιστες engines, όπως π.χ. τα online checks της Bit Defender) και μετά, όταν είστε βέβαιοι πως όλα είναι ΟΚ, αποσυνδέστε το PC από το δίκτυο ή κλείστε το router για δυο λεπτά, απενεργοποιήστε firewall-update και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία ενεργοποιήστε τα.

Όσο για το Smart Mode, όπως ειπώθηκε, το "αν θα λειτουργήσει σωστά" έχει να κάνει με την "αποσταση" του νέου coil σε σχέση με το προηγούμενο που "φοριόταν" στο μοντάκι και θα πρέπει ή να χρησιμοποιείτε αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους coils ή να "παίξετε" με την ευαισθησία της παραμέτρου αναγνώρισης τους. Αν χρησιμοποιείτε τρία προφίλ, στα 0.5Ohm, 1Ohm και 2Ohm, το (οποιοδήποτε) μοντάκι θα αναγνωρίζει μια χαρά τη διαφορά. Σε πιο... "χάλια" μοντάκια από άποψη hardware, όπως π.χ. το VTC Mini (ο σένσορας του οποίου "τραμπαλίζει" κατά 0.xOhm ακόμα και όταν θα έπρεπε να παρουσιάζεται απολύτως σταθερός στο Live Monitor των NFE tools), και αν τα coils που χρησιμοποιείτε έχουν διαφορές της τάξης των 0.0x Ohm, θα πρέπει να ανεβάσετε την ευαισθησία.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #346 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 23:27 »
Παιδιά κατέβασα το ArctiFox και μετά από περιέργεια ήθελα να δω αν μπορώ να το ξανά αλλάξω με Joyetech Firmware άλλα δεν μπορώ, το firmware του κατασκευαστή δηλαδή τέλος και θα παίζω μόνο με το ArctiFox τώρα?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #347 στις: Οκτωβρίου 28, 2017, 23:40 »
μπορείς να επιστρέψεις στο firmware τις joyetech
δεν θυμάμαι τώρα την διαδικασία
νομίζω κρατάς πατημένο το "+" και συνδέεις το mod και το κρατάς πατημένο μέχρι να τελειώσει το update
θα σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα πως γίνετε

edit
νομίζω αυτό πρέπει να το κανεις με βγαλμένη την μπαταρία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2017, 23:51 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #348 στις: Οκτωβρίου 29, 2017, 00:31 »
μέσο του NFE ξαναγυρνάς στο παλιό όταν σου λέει να διάλεξις File απλά δοστού το παλιό
με βγαλμένες μπαταριές

Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #349 στις: Οκτωβρίου 29, 2017, 00:33 »
για πείτε και σε μένα βρε παιδιά, σε eleaf power πως ξαναγυρνάω στο ΄΄μαμά΄ firmware ?

Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #350 στις: Οκτωβρίου 29, 2017, 00:57 »
* Κατεβάζεις "μαμίσιο" firmware από το επίσημο site
* Φλασάρεις το επίσημο firmware όπως θα φλάσαρες το ανεπίσημο, αλλά ΠΑΛΙ μέσω των NFE Tools, ΟΧΙ μέσω του "επίσημου updater"
* Θεωρητικά, μπορείς να ξαναφλασάρεις επίσημα firmwares, από εδώ και πέρα, με τον επίσημο updater.

Δηλαδής, με κάθε μετάβαση από και πρός το AF, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τα NFE Tools (που, από όσο γνωρίζω, έχουν απενεργοποιημένους τους... "ελέγχους επισημότητας firmware" της ίδιας της κατασκευάστριας, που δεν αφήνει να φλασάρεις "ό,τι δεν είναι δικό της).

Το έχω κάνει άπειρες φορές στο βασικό VTC Mini μου.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #351 στις: Οκτωβρίου 29, 2017, 08:38 »
Καλημέρα KOSTAS1979R
Σε πιο mod αναφέρεσαι πως κάνες την δοκιμή;

Σε primo mini πάντως με τον UpdateFirmware primo 6.06 δεν είχα κανένα πρόβλημα να γυρίσω στο μαμά firmware. 

Αποσυνδεδεμένος vouts

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #352 στις: Οκτωβρίου 31, 2017, 03:05 »
Το είχα δοκίμασει κι εγώ σε wismec Rx2/3 αλλά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά... αρχικά δεν ήξερα πως να ρυθμίσω τα ρεύματα, έπειτα τρομερή διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας.. σαν menu όμως και σας UI ήταν πολύ καλό.. βέβαια κάποιος που θα ξέρει να φτιάξει τα ρεύματα και να δει 2-3 πράγματα παραπάνω σαφώς και θα είναι ένα «όπλο» στο modακι του.. για μένα πάντως δεν έκανε..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #353 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 20:51 »
[member=21396]vouts[/member] Τι εννοείς "να φτιάξει τα ρεύματα"; Δεν είναι και τόσο διαφορετικό από το "μαμίσιο" firmware, αν το αντιμετωπίσεις καταλαβαίνοντας πως ουσιαστικά έχουν "ξεκολλήσει" όλες τις μεταβλητές από αυτό και τις έχουν τοποθετήσει σε ξεχωριστά, ημι-αυτόνομα προφίλ. Μπορείς να αλλάξεις τα Watt; Το preheat; Τον τύπο του σύρματος; Όλες οι επιλογές "που αφορούν τον ατμοποιητή" βρίσκονται σε ξεχωριστά προφίλ, ένα για κάθε ατμοποιητή. "Έξω" από αυτά βρίσκονται οι επιλογές που δεν έχουν να κάνουν με τον κάθε ατμοποιητή συγκεκριμένα. Οι "γενικές" επιλογές. Ρολόϊ, φωτεινότητα, αριθμός puffs, μπλα-μπλα.

Τα μόνα που χρειάζονται για να το χρησιμοποιήσεις, είναι οι βασικότερες των παραμέτρων στα προφίλ: είδος σύρματος, θερμοκρασία και αριθμός Watts. That's it. Όλα τα άλλα είναι όμορφα, χρήσιμα, αλλά δεν χρειάζεται ντε-και-καλά να τα πειράξεις αν δεν το επιθυμείς.

Μου φαίνεται επίσης περίεργο πως είδες χειρότερη διάρκεια μπαταρίας με αυτό, αφού έχω παρατηρήσει το αντίθετο σε δυο VTC Mini και το VTC Primo μου. Παίζει να είχες πέσει σε καμία έκδοση με bugs - συμβαίνει στα... ανεπίσημα, open-source project που αναπτύσσονται από πολλά κεφάλια παράλληλα. Νομίζω πως αξίζει να το ξαναδοκιμάσεις. Αν το αποφασίσεις και κολλήσεις κάπου, φηλ φρη του ασκ.

Αποσυνδεδεμένος vouts

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #354 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 01:24 »
Σε όσα έγραψες συμφωνώ και όλα όσα ανέφερες τα είχα καταλάβει... αν θυμάμαι καλά γιατί περνάει και καιρός, μέσω υπολογιστή είχα προσπαθήσει να φτιάξω τις μπαταρίες, δεν είχε τις δικές μου μπαταρίες σαν επιλογή (έχω mxjo).. μετά κάπου μπλέχτηκα σε αυτές τις ρυθμίσεις και στην τελική δεν κατάλαβα αν έφταιγα εγώ σε κάποιες ρυθμίσεις που έκανα η το mod δεν λειτουργούσε καλύτερα από το μαμισιο firmware... επίσης είχα διαπιστώσει ότι μου έβγαζε συχνά πυκνά το new coil- same coil σε vw mode...ειδικά όταν έφευγε το καπάκι της μπαταρίας και το ξαναεβαζα(κάπου έχουν χαλάσει οι εγκοπές στο καπάκι του mod και φεύγει εύκολα). Τέλος είχα παρατηρήσει ότι κάθε φορά που πατούσα το fire button η αντίσταση από 0.40 πχ ανέβαινε στα 0.41-0.42... με το που άφηνα το fire button επανερχόταν..σίγουρα κάτι πείραξα και δεν λειτουργούσε και πολύ καλά.. αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο post το προγραμματακι για κάποιον που ξέρει να ασχοληθεί είναι μια χαρά! Τώρα αν θα ασχοληθώ ξανά η όχι οφείλεται στο τι θα γίνει με ένα δέμα που έχω στο δρόμο για Ελλάδα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #355 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 01:41 »
να τα πάρουμε ένα ένα.

Δεν τελείωναν οι μπαταρίες σου γρήγορα. πείραξες το προφίλ της εικονικής ποσόστοσης που βγαίνει στην οθόνη και νόμιζες ότι τέλειωναν πιο γρήγορα. Αν δεν ξέρεις να το κάνεις αυτό καλύτερα να κάτσεις με το default. Αυτός είναι και ο λόγος που κατα κάποιο τρόπο το σταμάτησαν αυτό. Δεν τέλειωναν λοιπόν οι μπαταρίες σου. Απλά όταν έβλεπες 20% στην πραγματικότητα ήσουν πολύ παραπάνω.

Το new coil είναι είναι απο το smart mode και αν θες το καταργείς.

όλατα σύρματα όταν ζεσταίνονται αλλάζει η αντίστασή τους (προς τα επάνω). Ανάλογα το σύρμα. σε άλλα πολύ σε άλλα λίγο.
Το artcic fox έχει live αντίσταση στην οθόνη και αυτό εβλεπες. έτσι είναι και έτσι είναι η πραγματικότητα. Αν δεν θες να το βλέπεις γιατί νομίζεις ότι θα πεσει ο ουρανός στο κεφάλι μας, μπορείς να το αλλάξεις και να βλέπεις μόνο την αντίσταση που έχει διαβάσει το firmware όταν έβαλες επάνω τον ατμοποιητή.
όταν άφηνες το fire επανερχόταν και σου έδειχνε όχι το live αλλα το αρχικό κλείδωμα. Ηρεμία δεν θα σκάσει.

Καλό θα είναι να κοιτάτε και κανα μανουαλ.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #356 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 01:44 »
Το οτι αλλαζει η αντισταση ειναι λογικοτατο. Οταν η αντισταση ειναι ζεστη εχει διαφορετικη τιμη απ'οτι οταν ειναι κρυα. Ουσιαστικα κραταει "κλειδωμενη" την κρυα τιμη και οταν πατας το κουμπι δειχνει την live τιμη. Γι'αυτο και λεμε στο TC να βιδωνουμε κρυες τις αντιστασεις. Γενικα δεν βλεπω να βολευει τον απλο χρηστη το προγραμμα που θελει να το βαλει και να παιξει απλα. Εμενα που μου αρεσει να εχω πολυ ελεγχο ειναι τελειο. Εχει φουλ customization σε ολα σχεδον. Πρεπει να εχεις γνωσεις και χρονο ομως να δεις τι ειναι γιατι ειναι λεπτομερες. Αν θελετε κατι απλο δεν υπαρχει λογος να το βαλετε, οι περισσοτερες εταιριες εχουν απλουστατο software μεσα.

Αποσυνδεδεμένος vouts

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #357 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 02:45 »
Ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ... για κάποιον πιο έμπειρο αξίζει.. εγώ μη γνωρίζοντας αρκετά πάνω σε αυτά, μπερδεύτηκα αρκετά... Δεν γνώριζα ας πούμε αυτό με την live τιμή της αντίστασης... δεν γνώριζα αυτό που ανέφερα με τις μπαταρίες... με λίγα λόγια για έναν αρχάριο σα αυτά, όλα φαίνονται αρκετά δύσκολα... θα δώσω μια ευκαιρία παραπάνω στο firmware.. και ότι απορία έχω θα ρωτήσω...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #358 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 08:01 »
Διαφωνώ, από την άποψη πως στο AF μπορείς να απενεργοποιήσεις όλα τα προφίλ εκτός από το βασικό, και να το χρησιμοποιείς σχεδόν όπως το κανονικό firmware.

Γιατί να το προτιμήσεις;

Διότι ξεχνάτε, μάλλον, πως έχει... "λογική" πλοήγηση στα μενού του, σε σχέση με το "μαμίσιο" firmware της Joyetech. Στο AF με τα up/down πηγαίνεις πάνω/κάτω στις επιλογές του μενού, διαλέγεις μια με το fire και μετά την αλλάζεις πάνω/κάτω με τον ίδιο τρόπο. Στο "μαμίσιο" firmware ανάθεμα και αν θυμάμαι πώς ακριβώς γίνεται η φάση, μα θυμάμαι πως το ένα από τα δυο πλήκτρα, up/down, αντί να αλλάζει από default την τιμή μιας επιλογής... σε πηγαίνει στην επόμενη!

Συν το ότι το "δυο κλικ για άμεση πρόσβαση στο preheat" ή, αν παίζεις σε TC, για εναλλαγή από Temp σε VW τιμές, είναι απίστευτα βολικό.

Προφανώς είναι θέμα προτίμησης, αλλά ένα σωστό UX/UI λειτουργεί περισσότερο όπως το AF παρά όπως το επίσημο firmware (επεκτείνοντας την υπάρχουσα λογική των δυο πλήκτρων μεταβολής και ενός κεντρικού/selector, αντίθετα με το "κάθε πλήκτρο κάνει το ό,τι να'ναι" της μαμάς Joyetech).

Αποσυνδεδεμένος KiriosD

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ArcticFox και NFE-Toolbox by NFE Team
« Απάντηση #359 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 13:49 »
Ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ... για κάποιον πιο έμπειρο αξίζει.. εγώ μη γνωρίζοντας αρκετά πάνω σε αυτά, μπερδεύτηκα αρκετά... Δεν γνώριζα ας πούμε αυτό με την live τιμή της αντίστασης... δεν γνώριζα αυτό που ανέφερα με τις μπαταρίες... με λίγα λόγια για έναν αρχάριο σα αυτά, όλα φαίνονται αρκετά δύσκολα... θα δώσω μια ευκαιρία παραπάνω στο firmware.. και ότι απορία έχω θα ρωτήσω...
Ναι, αλλά όντας αρχάριος ο οποιοσδήποτε έπρεπε να κατανοήσει τη θέση σου και είτε να μη παει σε custom fw είτε γνωρίζοντας πως θα παει σε κάτι διαφορετικό και πολύ παραμετροποιήσιμο να καταβάλει περισότερη προσπάθεια έρευνας και μελέτης για να το κάνει να τον βολέψει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix