vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, Ribot, Jorge, manoslykos, hlias bax, infernity

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #630 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:41 »
Έχουν και διαφορετικό όνομα :) η απάντηση βρίσκεται σε σελίδες μέσα στο φόρουμ κ δεν είναι κάτι να σου πει κανεις σε δυο γραμμές φιλέ μου.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #631 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:44 »
@kotsos75

Θα έπρεπε, για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Μπορεί να ατμίζουν "υπέροχα" και αυτοί. Ίσως και πιο "υπέροχα".

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #632 στις: Μαΐου 24, 2015, 23:57 »
ξαναδιάβασε το post μου και θα καταλάβεις ότι λέω ότι και οι κλώνοι είναι καλοί δεν είπα ότι είναι καλύτεροι από τους γνήσιους αλλα πεταμένα λεφτά δεν είναι


φυσικά όχι όλοι αυτό θέλει λίγο ψάξιμο και εδώ μέσα τουλάχιστον αν ρωτήσεις ποιον κλώνο να πάρεις 10 άτομα θα σε καθοδηγήσουν να πάρεις τον σωστό

Αποσυνδεδεμένος Chrisssk

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΓΡΑ ΧΙΧΙΧΙ
« Απάντηση #633 στις: Μαΐου 25, 2015, 00:04 »
Προβλημα με orcid v4 clone χανει υγρα απο τις 2 τρυπες του αερα το εστεισα με μια αντισταση 1,7Ω και εχω ταπωσει την μια τρυπα,ειμαι παρα πολυ νεος στους επισκευασιμους.Ευχαριστω,

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #634 στις: Μαΐου 25, 2015, 00:08 »
πρέπει να κλήσεις και τις τρύπες εισαγωγής υγρού με βαμβάκι από την μεριά που δεν έχεις αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #635 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:04 »
Καλησπερα παιδια
Ειμαι νεος ατμιστης και ξεκινησα το ατμισμα με istick 30w + GS Air  και θα θελα την γνωμη σας για να επιλεξω
ενα δευτερο ατμοποιητη και σκέφτομαι να παω σε επισκευασιμο 
Ειμαι αναμεσα σε kanger subtank mini η να παρω κανενα κλώνο kayfun
 αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος θα θελα και την γνωμη και των πιο εμπειρων

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #636 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:34 »
Καλησπέρα gr1goris!Αν και νέος και εγώ στο άτμισμα ξεκίνησα όπως και εσύ! istick 30w+gs air.Μετά από μεεεέρες διαβάσματος εδώ στο φόρουμ είπα να πάω σε επισκευάσιμο(πολλοί θα πούνε νωρίς, δεν έχει όμως σημασία :) ).Πήγα σε επισκευάσιμο  kayfun v4(κλώνο) και είδα τεράαααστια διαφορά.Πρίν 3 εβδομάδες πήρα και τον lemo 2(επισκευάσιμος και αυτός)αλλά δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος γιατί είναι πολυυύ αεράτος για τα δικά μου δεδομένα!Πριν 1 εβδομάδα πήρα μεταχειρισμένο τον kayfun lite plus και ειλικρινά είμαι κατενθουσιασμένος!Για εμένα αν θες να ρουφάς και να γεμίζουν τα πνευμόνια σου πάρε kanger, αλλά αν θες πιό σφιχτή τζούρα πάρε kayfun ;) Το καλό βέβαια του kanger είναι ότι παίρνει εργοστασικές κεφαλές αλλά και το επισκευάσιμο κομμάτι! Δύο σε ένα.Πήγαινε να δοκιμάσεις σε κανένα μαγαζί που κάποια έχουν και τον kanger για δοκιμή να δείς αν σου αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #637 στις: Ιουνίου 09, 2015, 22:59 »
Πιστεύω ότι και ένας  Taifun gt 2 κλωναράκι καλής ποιότητας θα σε κάλυπτε φίλε μου και στα τρία στοιχεία άτμισης.
Έτυχε να τον στήσω για ένα φιλαράκι το περασμένο Σάββατο και έκανα κάποιες δοκιμαστικές τζούρες.Φαστεκίσιος 'ήταν βέβαια αλλά δούλευε μια χαρά.Ντουμάνι-γεύση-χτύπημα ικανοποιητικά.

Αποσυνδεδεμένος ark

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #638 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:05 »
Κayfun lite + ορίτζιναλ ή καλό κλώνο και θα ατμίζεις ωραία απο το πρώτο στήσιμο, ακόμα κι αν αυτό είναι σχετικά άτεχνο. Τον έχουν πολλοί και τον συστήνουν όλοι για την απόδοση και την ευκολία στο στήσιμο. Βλέποντας τα βιντεάκια στο φόρουμ εμένα μου ήταν πολύ εύκολο να τον καταλάβω. Για αυθεντικό πήγαινα αλλά πήρα τελικά της HCigar εδώ και μια βδομάδα και το έχω καταευχαριστηθεί!! Εγω πήρα αυτόν από εδώ (γιατι μ' αρέσει να ψωνίζω απο μαγαζί)
http://www.zerobacco.gr/ilektronika-tsigara/atmopoiites-episkeyasimoi/kayfun-lite-plus-v2-by-hcigar.html
που είναι ακριβούτσικος για κλώνος ακόμα κι αν τον πάρεις απ' έξω, αλλά είναι άψογος, 0 διαρροές, ποιοτικός, μέχρι και τις λέϊζερ εκτυπώσεις του original έχει.
Το εργαλείο της kuro
http://www.zerobacco.gr/axesoyar/diafora-axesoyar/coil-master.html 
επίσης είναι πολύ βοηθητικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 18:24 από ark »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #639 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:25 »
Εγώ θα σου πρότεινα χωρίς δεύτερη κουβέντα αν μπορείς να διαθέσεις 60 ευρώ να πας κατευθείαν στον Κayfun Lite Plus, τον γνήσιο. Και σου λέω όχι σε κλώνο γιατί ακόμη και για τους καλούς κλώνους έχουν αναφερθεί κατά καιρούς παράπονα.
Φίλε Ark αν 43 ευρώ έχει ο κλώνος γιατί δεν πήρες τον γνήσιο;;; :hmmm:

Κατά την γνώμη μου εχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα:
* Εύκολο λύσιμο - δέσιμο (αποτελείται από λίγα κομμάτια)
* Εύκολο στήσιμο
* Ποιότητα άνευ κριτικής (ανοξείδωτα καλής ποιότητας)
* Μηδέν διαρροές
* Ανταλλακτικά παντού
* Μπορείς εύκολα να τον μετατρέψεις σε άλλες μορφές (π.χ. με Bellcap, γίνεται κοντότερος)
* Συγχωρεί λάθη (π.χ. όχι καλή αντίσταση, λίγο ή πολύ βαμβάκι σε λογικά πλαίσια βέβαια κλπ)
* Σφιχτή τζούρα έως ελάχιστα αεράτη
* Όμορφος (υποκειμενικό)
* Ρύθμιση αέρα
* Δεν έχει θέματα υπερτροφοδοσίας ή υποτροφοδοσίας

Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα από την καθημερινή συμβίωση μαζί του είναι ότι ακούγεται (ελάχιστα βέβαια) ο αέρας όταν τραβάς τζούρα. Πιστεύω όμως πως ίσως έχω τον αέρα ρυθμισμένο λίγο σφιχτά γιατί έτσι μου αρέσει.

Για μένα για κάποιον νέο στο χώρο του ατμίσματος που θέλει να πάει στους επισκευάσιμους είναι ο ιδανικός ατμοποιητής. :)

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #640 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:20 »
εμένα οι φτηνοί κλώνοι απο fasttetch / gearbest με ικανοποιούν .

                           :))

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #641 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:32 »
εγω παντως,μετα απο πολυ διαβασμα στο forum,επελεξα να ξεκινησω και να δοκιμασω την τυχη μου με τους επισκευασιμους αγοραζοντας ενα κλωνο απο ft κλωνο ομως δοκιμασμενο απο τους .....εμπειρους. του forum
αλλα πριν ερθει ειχα orings εργαλεια βαμβακι και περιμενα ετοιμος
ετυχε?......παντως πετυχε....... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #642 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:44 »
Είναι πάντα ψυχοφθόρα η επιλογή του πρώτου επισκευάσιμου. Πολλά ερωτήματα στο κεφάλι:
- Θα είναι όσο καλός λένε, ή μας ψεκάζουν οι reviewers?
- Που να κάτσω τώρα να στρίβω σύρματα. Θα την παλέψω?
- Τι διάολος είναι αυτό το χοτσποτ πάλι???
- Κάνθαλ Α, Α1, D, τιτάνιο, νικελοχρώμιο, νικέλιο, ή ασήμι? Πολλές πληροφορίες!!!
- Βαμβάκι, FF1, FF2, cotton bacon, nakamitchi, KGD, silica, γάζες, σέρα (blast from the past)? Κι άλλες πληροφορίες! Stack overflow!!!
- Υπερ/υποτροφοδοσίες, καψούλια, μπουρμπουλήθρες κλπ... Δεν πάω πίσω στο ναυτιλάκο μου?

Βάλε και το ότι κάποια χρόνια πίσω, για να στήσεις επισκευάσιμο έπρεπε να διαθέτεις PhD στη μικροχειρουργική και το ότι τότε δεν κυκλοφορούσαν κλώνοι ή επισκευάσιμοι κάτω από €100, για να πάρεις απάντηση στα παραπάνω, έπρεπε να σπρώξεις ένα σεβαστό ποσό και α) να λιώσεις μέχρι να τον κάνεις να σου κάτσει β) να παρακαλάς να τον μεταπωλήσεις σε καλή τιμή ώστε να περιορίσεις τη χασούρα.

Έχουν αλλάξει τα πράγματα ευτυχώς και μπορείς να βρεις επισκευάσιμο από €11, ελπίζοντας να σου κάτσει, και αυθεντικό από Subtank και πάνω!

Όλη η ιστορία είναι να επιλέξεις έναν ατμοποιητή που να συγχωρεί λάθη, και να μην έχει πολλές απαιτήσεις στα πρώτα σου στησίματα. Και αυτός για μένα, είναι ο KF. Ο Lite δεν μου άρεσε ποτέ, παιδί του 3.1ES δηλώνω, μου αρέσει περισσότερο η τζούρα του. Κλώνος φυσικά, γιατί όταν τον ψώνισα με $18, σίγουρα δεν είχα σκοπό να σκάσω τα €135 που ζητούσε ο αυθεντικός για να πάρω ερώτηση στα παραπάνω ερωτήματα. Ήμουν τυχερός και μου έκατσε. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #643 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:45 »
Νομίζω ότι οι "δοκιμασμένοι" κλώνοι είναι μια χαρά... σε ένα site όπως η fasttech, που ένας ατμοποιητής μπορεί να κυκλοφορεί σε πολλές παραλλαγές από διαφορετικούς κατασκευαστές, η ύπαρξη των κριτικών από όσους τους αγόρασαν και τους δοκίμασαν, είναι εξαιρετικά χρήσιμη.
Ωστόσο και η ανάγνωση των κριτικών έχει το απλό "μυστικό" της: για να υπάρχει αξιοπιστία, πρέπει οι κριτικές να είναι όσο το δυνατόν περισσότερες και ο μέσος όρος αξιολόγησης να είναι όσο το δυνατόν υψηλότερος. Αν για ένα προϊόν υπάρχουν 200 κριτικές με μέση βαθμολογία 4,7, τότε πρόκειται για ένα καλό προϊόν.
Αν όμως οι κριτικές είναι 2 - 3, τότε η πιθανότητα να απογοητευτεί κάποιος από το προϊόν αυτό είναι αρκετά αυξημένη. Ο λόγος είναι ότι πολλοί γράφουν κριτική την πρώτη ώρα που θα πιάσουν ένα προϊόν στα χέρια τους. Ομως τα προβλήματα συνήθως αποκαλύπτονται μετά από συνεχή χρήση αρκετών ημερών, σπάνια από την πρώτη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #644 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:58 »
Το ξερω οτι αυτο που θα γραψω μπορει να βρει πολλους ............ '' αντιπαλους '' ........  αλλα εγω θα το γραψω.

Αν ειναι να δωσει καποιος  50 - 70 € , τοτε κατα τη γνωμη μου και αφου εχω συμβιωσει για πολυ καιρο με ολους τους παρταπανω ατμοποιητες , η κατάληξη ηταν σε δυο .... αλλους ατμοποιητες........

Eviva T  απο Atmistique
Τηλεμαχος  (ειτε V1 , ειτε V2) απο GG


Kαι οι δυο φυσικα θα πρεπει να ειναι δευτερο χερι για να εχουν τετοια τιμη , αλλα υπαρχουν πολλοι που πουλανε καπου στο 60 αρι και τον Eviva και τον Τηλεμαχο.
Θες απο γευση , θες απο ευκολια στο στησιμο , αυτοι οι δυο ειναι μακραν ανωτεροι ατμ/τες .

O Eviva εχει κεραμικο και στηνεται χωρις συρμα non . Κεραμικο σημαινει ανωτερη γευση.  Μπορει ομως να στηθει και χωρις κεραμικο.  Απλα βαζεις την αντ/ση αναμεσα απο τις βιδες και σφιγγεις , οπως και στον Kayfun - Taifun GT - ΑQUA κλπ. κλπ.κλπ.
Πιο κοντος απο πολλους αλλους ατμ/τες , αλλα με 3 ml χωρητικότητα υγρου.

Ο Τηλεμαχος ειναι ατμοποιητης χωρις κεραμικο και  μπορω να πω οτι σ' αυτο το στυλ ειναι ο ανωτερος στη γευση .  Στο ντουμανι......δεν υπαρχει συγκριση ..... :o   Σαν συγκριση στο ντουμανι , κοντραρει και dripping.... ;D
Το στησιμο ειναι τοσο ευκολο που κανταντα γελίο.  Εχει δυο οπες που μπαινει μεσα το αξονακι και στεκεται σταθερο ωστε να σφιξεις τις βιδες.....

Και οι δυο εχουν ευκολο γεμισμα απο το επανω καπακι.

Παντα σε προσωπικο επιπεδο και εχοντας την εμπειρια απο ολους τους παραπανω ατμ/τες , αυτοι οι δυο ειναι ανωτεροι.
Οχι οτι οι Kayfun lite plus V2 και Kayfun V4 δεν ειναι καλοι , αντιθετα ειναι κι αυτοι απο τους κορυφαιους ατμ/τες , αλλα οπως εγραψα και πιο πανω , θεωρω τους Eviva και Τηλεμαχο ανωτερους βαση της εμπειριας μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix