vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 7 χρήστες
gdomenico, manoslykos, Buliwyf, Jorge, takoulas, Tazz, grag

Twitter

Drip-tips Έχω θέμα…

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Drip-tips Έχω θέμα…
« στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 15:07 »
Εδώ και αρκετο καιρο ατμιζω μονο με drip-tip.Κυριως σε συσκευες ego και περιστασιακα σε 510 280mah ή m401.
Περισσοτερο σε ατμ 510LR και λιγοτερο σε 901 LR.
Ο λογος που οδηγηθηκα στα drip-tip ηταν το καμενο που μου εδιναν τα κανονικα φιλτρα.
Και οντως τωρα δεν υπαρχει καμενο εκτος αν ξεχαστω πολύ που και αυτό αν συμβει το προβλημα λυνεται αστραπιαία με προσθηκη 2-3 σταγονων.
Η μεθοδος που χρησιμοποιω είναι να ξεξουμπωνω το καπακι , να σταζω απευθειας στο εσωτερικο του ατμ και να ατμιζω αφου τοποθετω παλι το καπακι.

Ωστοσο μετα από λιγη ωρα και κυριως όταν ατμιζω ασταματητα μου ερχεται υγρο στο στομα. Απορω πως είναι δυνατον το υγρο να ανεβαινει αναποδα από την βαση του ατμ και να φτανει μεχρι το επιστομιο. Θεωρω πιθανο ότι το νεφος που σχηματιζεται το εσωτερικο του ατμ και παραμενει εκει μετα το τελος της τζουρας υγροποιείται και ετσι ερχεται στο στομα στην επομενη τζουρα.

Κανω κατι λαθος? Εχει βρει καποιος λυση στο προβλημα? Το σταξιμο μεσα στο drip-tip δεν το κανω γιατι μου φερνει περισσοτερο υγρο.

Μια λυση που εχω βρει είναι η τοποθετηση ενός πολύ μικρου κοματιου σφουγγαρακι  ή foam στο εσωτερικο του drip. Λειτουργει παραπολυ καλα όμως και αυτό μετα συνεχες ατμισμα ποτιζει και αρχιζει να πεταει υγρο. Θελει μετα από καποια ωρα να το βγαζεις με συνδετηρα και να το στεγνωνεις με χαρτι. Βεβαια δεν είναι ιδιαιτερα κουραστικη διαδικασια και διαρκει ελαχιστα δευτερολεπτα.


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 15:52 »
Παράθεση
Εδώ και αρκετο καιρο ατμιζω μονο με drip-tip ....
Η λύση που έχω βρει είναι η αφαίρεση του μικρού δισκοειδούς επιστομίου με ένα συνδετήρα
Εγώ χρησιμοποιώ επιστόμιο 901 σε 510 ατμοποιητή όπου το επιστόμιο είναι πολύ μικρό και ωοειδές. Αλλά και με την αφαίρεση του στο στρογγυλό κλασικό 510 επιστόμιο  το πρόβλημα λύνεται σε μεγάλο ποσοστό.
Νομίζω ότι έχεις δίκιο για την υγροποίηση των ατμών, η αφαίρεση σταματά να εγκλωβίζει τους ατμούς και δεν υγροποιούνται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2010, 16:06 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 18:28 »
Για πιο επιστομιο μιλας ρε abet? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 19:08 »
Όταν είναι σχετικά υπερχειλισμένος ο ατμοποιητής θα ανεβάζει υγρό και θα σου έρχεται στο στόμα. Το καλύτερο είναι να τον ξεβιδώσεις και να σκουπίσεις το σπείρωμά του και το σπείρωμα της μπαταρίας καθώς εκεί κατεβαίνει το υγρό που περισσεύει (και θα σου έρθει αργότερα στο στόμα).

Τώρα, προσωπικά, στάζω μέσα στο drip tip, αφού στάξω φυσάω μέσα στην τρύπα - κρατώντας το σε απόσταση λίγων εκατοστών από το στόμα - ώστε να κατέβει καλά το υγρό που έχει κολλήσει ψηλά.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 19:38 »
Το μικρό επιστόμιο στο χείλος στο τμήμα που μπαίνει στο στόμα
θες φωτο ? (εισαι και παλαιος  :eyesplash: ) 901 επιστόμιο χρησιμοποιείς ή 510 ?

ΕDIT
Τραβάς έξω με το συνδετήρα και τσάαακ βγαίνει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2010, 19:45 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 20:55 »
Σταύρο, νομίζω οτι μιλάει για το drip tip ο Γιώργος που ΔΕΝ έχει καπάκι (φυσικά)  ;)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 21:35 »
Παιδιά εμένα προσωπικά, δεν με εντυπωσίασε το φιλτράκι του drip, αυτό που στάζεις κατευθείαν.
Θεωρώ ότι είναι ανοιχτό αρκετά το στόμιο (λογικό βέβαια) με αποτέλεσμα να τραβάς πολύ αέρα, και αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε HV atomizer σου έρχεται θερμότητα στο στόμα.

Σε 510 είναι πιο υποφερτά τα πράγματα.  Στένεψα λίγο την τρύπα, με ένα θερμοσυστελόμενο μακαρόνι, και βελτιώθηκε, αλλά μετά δεν κατεβαίνει το υγρό εύκολα.

Αντίθετα το φίλτρο που συνοδεύει τους 510, δουλεύει αρκετά καλύτερα χωρίς τον πολυεστέρα, αλλά πρέπει να το βγάζεις ως γνωστόν για να γεμίζεις.

Αυτό που μου άρεσε, είναι το o-ring που έχει, και σφίγγει επάνω στον ατμο...   Τι να κάνουμε, δεν μπορεί να τα έχουμε όλα.. :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 21:40 »
Παράθεση
Σταύρο, νομίζω οτι μιλάει για το drip tip ο Γιώργος που ΔΕΝ έχει καπάκι (φυσικά)  (Image removed from quote.)


Τότε γιατί λέει ότι βγάζει το καπάκι ? Υποτίθεται ότι το drip tip είναι για κατευθείαν στάξιμο αλλοιώς τι νόημα έχει ?
Παράθεση
Η μεθοδος που χρησιμοποιω είναι να ξεξουμπωνω το καπακι , να σταζω απευθειας στο εσωτερικο του ατμ και να ατμιζω αφου τοποθετω παλι το καπακι.

Παράθεση
Αντίθετα το φίλτρο που συνοδεύει τους 510, δουλεύει αρκετά καλύτερα χωρίς τον πολυεστέρα, αλλά πρέπει να το βγάζεις ως γνωστόν για να γεμίζεις.

Αυτό που μου άρεσε, είναι το o-ring που έχει, και σφίγγει επάνω στον ατμο...   Τι να κάνουμε, δεν μπορεί να τα έχουμε όλα.. (Image removed from quote.)
Craven , αν σου αρέσουν τα στενά επιστόμια σε στυλ πιπάκι , δοκίμασε του 901, ταιριάζει στο 510, για μένα είναι το ιδανικό για drip

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 21:55 »
Craven , αν σου αρέσουν τα στενά επιστόμια σε στυλ πιπάκι , δοκίμασε του 901, ταιριάζει στο 510, για μένα είναι το ιδανικό για drip

Αντε να το δούμε και αυτό.. ::) ::) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 22:06 »
πάντως τελικά αυτό το drip-tip δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Ολη την ώρα με το μπουκαλάκι στο χέρι είσαι και μάλιστα γεμίζεις μάλλον σε μεγαλύτερη συχνότητα σε σχέση με το κανονικό φιλτράκι.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 22:27 »
Εγώ απο τους πειραματισμούς που έχω κάνει κατά καιρούς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, αυτό που με έχει καλύψει απόλυτα, είναι το γέμισμα με την σύριγγα.  (tips που μου πρότεινε ο φίλος Περικλής). :)
Την καρφώνεις πάτο, και στουμπώνει ο πολυεστέρας υγρό..
Τούμπανο λέμε...... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 22:37 »
Εγώ απο τους πειραματισμούς που έχω κάνει κατά καιρούς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, αυτό που με έχει καλύψει απόλυτα, είναι το γέμισμα με την σύριγγα.  (tips που μου πρότεινε ο φίλος Περικλής). :)
Την καρφώνεις πάτο, και στουμπώνει ο πολυεστέρας υγρό..
Τούμπανο λέμε...... :yes:
Aν είναι και blue foam αντί για πολυεστέρα τα αποτελέσματα είναι ακόμα καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 22:54 »
Aν είναι και blue foam αντί για πολυεστέρα τα αποτελέσματα είναι ακόμα καλύτερα

Το πρόβλημα φίλε Tem, είναι ότι δεν ξέω ποιό blue foam να πάρω απο Ελλάδα.  Μέχρι τώρα μόνο link απο εξωτερικό βλέπω.
Και βαριέμαι να μπώ στην διαδικασία παραγγελίας..  Εχεις κάτι υπ' όψιν απο Ελλάδα. :hmmm:
Μόνο ανταλακτικά για ελικόπτερα παίρνω απο εξωτερικό.. :))

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 00:27 »
Ρε Σταυρο εδω ειμαστε για να γραφουμε εγκυκλοπαιδια , λες να μην ηξερα το καπακι του φιλτρου 510?  :))
Προφανως δεν καταλαβες σε τι αναφερομουν δλδ στα πλαστικα και σιδερενια drip-tips .
Ωστοσο αν και ειδα την απαντηση σου νωριτερα και δεν απαντησα , με εβαλες σε σκεψη και ετσι δοκιμασα παλι ενα φιλτρο 510 με σπασμενο εσωτερικο (νομιζω ο tripolitis το ειχε αναφερει καπου?), ενοειται αδειο και με το πανω καπακι κανονικα.
Ε λοιπον δουλευει μια χαρα και δεν φερνει καθολου υγρο στο στομα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Drip-tips Έχω θέμα…
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 02:22 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:    είπα κι εγώ   :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Σίγουρα δουλεύει καλύτερα, κι ακόμα καλύτερα του 901

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix