vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, takoulas, panoskapa, Milarepa, Jorge

Twitter

περισσοτερα ml ,η περισσοτερη νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαι νέος στην εμπειρεία του η.τ , οποτε αν πεταξω και καμια πατατα δειξτε κατανόηση :))

Λοιπόν, ως καπνιστής εκανα 12 με 14 τσιγαρα light την ημέρα .... Το η.τ το εχω ξεκινησει μια εβδομάδα τωρα , αρχισα με 8 mg αλλα με χτυπησε στο λαιμο και δεν το αντεχα....επεσα λοιπον κατευθειαν στα 2 mg , αλλα οπως ειναι φυσικο χρειαζομαι περισσοτερες τζουρες....
Με τους υπολογισμους που εκανα ,ο ατμοποιητης μου χωραει περιπου 5 ml , εγω ημερισιως κανω γυρω στα 3-4 ml  αρα η νικοτινη που παιρνω ειναι 6-8mg (αν δεν τα λεω καλα διορθωστε με ....)  

Αυτο που ρωταω λοιπον ειναι :  Eιναι προτιμότερο να το αυξησω σε 3 η τεσσερα mg και να κανω λιγοτερες τζουρες ?(αν δηλαδη ειναι πιο υγιεινο).

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Να κάνεις ότι σε καλύπτει. Εγώ θα ανέβαζα την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Κάνε αυτό που ζητά ο οργανισμός σου για να μείνει μακριά από το κάπνισμα.
Αν θες οπωσδήποτε απάντηση, νομίζω πως τα λιγότερα ml με περισσότερη νικοτίνη είναι προτιμότερα από τα περισσότερα με λιγότερη. Εισπνέεις λιγότερο ατμό και λιγότερες αρωματικές ουσίες έτσι, ενώ η διαφορά στη νικοτίνη μάλλον δεν αυξάνει αντίστοιχα την όποια επιβάρυνση της ουσίας. Σε κάθε περίπτωση οι διαφορές με το τσιγάρο είναι μεγάλες, οπότε προέχει να βρεις αυτό που σου πάει ώστε να μην ξανακυλήσεις στο τσιγάρο. Μετά βλέπεις πώς το ρυθμίζεις.
:)

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που φοβαμαι ειναι μην αντι για να μειωνω την νικοτινη την αυξανω  .....γι αυτο προσπαθω οσο μπορω να την κρατησω σε χαμηλα επιπεδα...
Και σιγουρα ναι , αυτος ειναι ο στοχος να μην ξαναπιασω το τσιγαρο..... ;)

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας.
Κοιτα μηπως σε ενοχλη και η προπενογλυκολη και θες υγρα με Γλυκερινη περισσοτερη.
Και εγω νομιζω καλυτερα ποιο πολυ νικοτινη, απο το να ατμιζης περισσοτερο υγρο για να παρεις αυτο που θες. :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αρχικά πρέπει να γνωρίζεις ότι η νικοτίνη από το η.τ. δεν απορροφάται τόσο πολύ όσο από το κανονικό τσιγάρο. Σε αυτό συντελούν οι χιλιάδες χημικές ουσίες που βάζουν μέσα στον καπνό.
Άρα μην υπολογίζεις σύμφωνα με τα mg/ml νικοτίνης που ατμίζεις, βγάλε ένα 30-40% και είσαι μέσα.
Η νικοτίνη είναι σχεδόν ανώδυνη στις επιδράσεις της στον οργανισμό σου. Μην βιαστείς να την μειώσεις γιατί αν δεν σε καλύπτει θα ξαναγυρίσεις στο κανονικό τσιγάρο.
Είσαι πολύ φρέσκος στο άτμισμα, δώσε του λίγο χρόνο ώστε να αποτοξινωθεί ο οργανισμός σου από το κ.τ. και να συνηθίσει το η.τ.
Τα πλεονεκτήματα ίσως και να έχεις αρχίσει να τα νοιώθεις ήδη. 
Θα βοηθούσε αν μας έλεγες με τι εξοπλισμό και τι υγρά ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που φοβαμαι ειναι μην αντι για να μειωνω την νικοτινη την αυξανω .....γι αυτο προσπαθω οσο μπορω να την κρατησω σε χαμηλα επιπεδα... Και σιγουρα ναι , αυτος ειναι ο στοχος να μην ξαναπιασω το τσιγαρο..... ;)

To να μειώσεις την νικοτίνη είναι δευτερεύων στόχος (Αν είναι καν στόχος. Δεν είναι για όλους).

Από όλα τα συστατικά και του καπνού και του ατμού, η νικοτίνη είναι το λιγότερο βλαβερό, οπότε μην επικεντρώνεσαι σε αυτήν.

Το μεγαλύτερο κακό της νικοτίνης είναι η εξάρτηση που δημιουργεί, αλλά αυτήν την έχεις ήδη ως πρώην καπνιστής.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Στο αρχικό σου ερώτημα κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με απόλυτη ασφάλεια που βασίζεται σε γνώση.
Κάποιοι ερευνητές ΙΣΩΣ, σίγουρα όχι τα μέλη ενός φόρουμ.

Οι απαντήσεις όλων μας (μιας και συμφωνώ με όσους απάντησαν πιο υψηλή νικοτίνη ως προτιμότερο) βασίζονται κυρίως στην παραδοχή πως όσο μικρότερη ποσότητα ατμού εισέρχεται στον οργανισμό σου, τόσο το καλύτερο. Προσωπικά θα ήμουν αρκετά διαλλακτικότερος αν άτμιζες σκέτη βάση. Επειδή όμως θεωρώ (μόνο θεωρίες έχουμε προς το παρόν, όχι αποδείξεις) πως ΑΝ κάτι υπάρχει πιθανότητα να δημιουργεί έστω και μια μικρή επιβάρυνση στον οργανισμό αυτό είναι τα αρώματα, η συμβουλή μου θα ήταν η ίδια σε οποιονδήποτε με ρωτούσε: "Αν δεν κάνεις σκέτη βάση, αλλά υγρά αναπλήρωσης με γεύσεις, τότε προτιμότερο είναι να αυξήσεις την ένταση της νικοτίνης, παρά την ποσότητα των αρωμάτων. Αν κάνεις σκέτη βάση, ΜΑΛΛΟΝ μπορείς να επιλέξεις ασφαλέστερα τι σου ταιριάζει εσένα καλύτερα".

Σε κάθε περίπτωση, ο πρώτος και σημαντικότερος στόχος είναι να μην ξαναγυρίσεις στο παραδοσιακό τσιγάρο.
Αν με ρωτούσε κάποιος, προσωπικά θα επέλεγα σχεδόν οποιονδήποτε τρόπο για να το καταφέρω. Ακόμα κι αν άτμιζα ένα λίτρο νικοτίνη την ημέρα.
Τα υπόλοιπα έπονται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας....
Θα συμφωνησω και εγω οτι πρωτος στοχος ειναι να μην γυρισω ξανα στο κτ ....οσο αφορα την Νικοτινη με καλυψατε  :D
(απλα αγχωνομαι λιγουλακι καθοτι καθε αρχη και δυσκολη  ;))

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Προσωπικά στη δουλειά δε θα θελα να ντουμανιάζω επομένως κάνω υψηλή νικοτίνη ώστε να παίρνω μικρότερες τζούρες (12-18mg). Σπίτι κάνω και 6άρα. Όμως αυτό είναι θέμα οργανισμού και πόσο αντέχεις.

Στάλθηκε

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Και πιθανότατα έχει όφελος αυτός που δεν είναι εξαρτημένος από αρώματα αλλά χρησιμοποιεί σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω πόσο χρήσιμη θα είναι η απάντησή μου μιας και είναι ίδια με τον υπολοίπων. Αλλά επειδή είμαι πρόσφατος (4 μηνών), θα σου πω από τη μικρή μου εμπειρία, πρόσθεσε άφοβα mg νικοτίνης αν πιστεύεις ότι είναι αυτή η αιτία. Εγώ ξεκίνησα με 12 κι έχω πέσει ήδη στα 9. Αν με ρωτούσες όταν ξεκινούσα, θα σου έλεγα πως θα κάνω 1 χρόνο για να πέσω σε 9άρα νικοτίνη, και ήδη στους 3 μήνες απάνω, έφθασα εκεί. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172321 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364