vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, bloodlessz, AK47, Sergios

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1575 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 12:35 »
Πιστεύεις ότι είναι καθαρά υποκειμενικό ή υπάρχει και κάποια αντικειμενικότητα στον συνδυασμό ατμοποιητή-υγρού και στην απόδοση συγκεκριμένων γεύσεων υγρών?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1576 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 13:00 »
Τα έγραψα και στο νήμα του Cloud One. Δεν θα το πάω γενικά καθώς οι απόψεις, η πιστότητα απόδοσης και οι περιγραφές διαφέρουν πολύ από εταιρεία σε εταιρεία. Θα μιλήσω για την 5P όπου είναι μία από τις εταιρείες που έχουν τις πιο ειλικρινείς περιγραφές, όχι απλά των γεύσεων, αλλά και της σειράς που αυτές εμφανίζονται. Στη συγκεκριμένη εταιρεία, ο τρόπος που γίνεται η περιγραφή σου δίνει να καταλάβεις ακόμα και το ποια γεύση θα κυριαρχεί και ποιες νότες θα είναι στο παρασκήνιο.

Η αρχιτεκτονική κάθε ατμοποιητή, επηρρεάζει τη γεύση. Αν δεν ίσχυε αυτό, θα είχαμε όλοι ένα επισκευάσιμο και δεν θα είχαμε τριάντα νέα μοντέλα την ώρα. Αξίωμα!

Ο συνδυασμός γεύσης, πολυπλοκότητας, ποιότητας υγρού (όχι πρίμιουμ και τέτοια, ρευστότητα, πυκνότητα, ποσότητα αρώματος κλπ) αποδίδεται διαφορετικά από ατμοποιητή σε ατμοποιητή. Ακόμα και υγρά της ίδιας εταιρείας. Πχ το Grandmaster, το οποίο είναι από τα κορυφαία, στον KF παίζει απίστευτα. Στο Φαινόμενο, ακόμα καλύτερα. Το Castle Long Reserve, το οποίο για μένα είναι απόλυτο υγρό, στο Φαινόμενο η γεύση του χάνει πάρα πολύ.

Το Symmetry, έχει μία κρέμα. Η οποία στο Φαινόμενο είναι πολύ έντονη. Μετά από λίγο τη συνηθίζεις βέβαια, αλλά στον KF είναι πιο ομαλή από την αρχή. Αν η φράουλά του ήταν πιο γλυκιά, ενδέχεται να έπαιζε καλύτερα στο Φαινόμενο. Σε ατμοποιητές με κεραμικό, νομίζω ότι τα FP παραείναι γλυκά. Ακόμα και σε αυτόν τον Βασιλέα ΙΑΤΤΥ, τα FP δεν αποδίδουν.

Δεν ξέρω αν φτιάχνονται τα υγρά για να αποδίδουν με συγκεκριμένο ατμοποιητή ή αν ο ατμοποιητής φτιάχνεται για να τονίσει συγκεκριμένα υγρά, αυτό που παρατηρώ όμως είναι ότι ανάλογα τα στοιχεία ενός υγρού, υπάρχει και ο ατμοποιητής για να τα αποδώσει καλύτερα.

Είναι προφανές ότι σε πιο "απλά" υγρά, δεν αξίζει ο κόπος να ψάξεις ατμοποιητή να τα αποδίδει. Όταν όμως αποφασίζεις να πληρώσεις 1+€ το ml, νομίζω ότι επιβάλλεται να μπορείς να πάρεις από τα ml παύλα ευρώ σου, ότι μπορούν να σου δώσουν.

Η υποκειμενικότητα περιορίζεται σε θέματα έντασης νομίζω. Το Grandmaster σε Dripper Pro ας πούμε, είναι τόσο επιθετικό για μένα, που δεν αντέχεται.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1577 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 10:50 »
Χτεσινή ανακοίνωση: Το Symmetry Six προφανώς "κέντησε" στην αγορά και από Limited Edition πλέον γίνεται μόνιμο...

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1578 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 10:54 »
Μπορει να ήταν ένα κόλπο μάρκετινγκ εξαρχής

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1579 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 11:23 »
Η αλήθεια είναι ότι από μάρκετιγκ το χουν. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη χρειαζόταν το "πάρτε το όσο υπάρχει" για να το σπρώξει. Ότι υγρό και να βγάλει, είτε είναι αστέρι είτε δεν ατμίζεται, τουλάχιστον για δοκιμή θα φύγουν κάτι χιλιάδες...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1580 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 14:25 »
Χτεσινή ανακοίνωση: Το Symmetry Six προφανώς "κέντησε" στην αγορά και από Limited Edition πλέον γίνεται μόνιμο...
Δεν θυμάμαι που πήρε το μάτι μου ότι το symmetry six πήρε ήδη βραβείο για το καλύτερο υγρό του 2015...
Σιγά που δεν θα το έκαναν μόνιμο στη γκάμα τους.

Τώρα για τα περί κεραμικού, είναι σίγουρα στο γούστο του καθενός. Εγώ τα castle long & castle long reserve τα κάνω μόνο στον dripper pro.
Tα έχω δοκιμάσει σε όλους τους ατμό μου, τανκάτους / ντριπερ / cisco και η τέλεια απόδοση γεύσης είναι στον dripper pro, με δεύτερη την sofia και τρίτο τον kl+

Το grandmaster δεν μπόρεσα να το ατμίσω σε κανένα ατμοποιητή αν και επέμεινα και αγόρασα 2 μπουκάλια. Το δεύτερο το χάρισα σχεδόν γεμάτο.
Προς το παρόν τα μόνα φρουτένια που μου αρέσουν τόσο ώστε να τα αγοράζω ξανά είναι το odin 101 και diy φράουλα της atmos.
Έχω όμως στο πλάνο μου να αγοράσω ένα SS για να το δοκιμάσω με την ησυχία μου στον δικό μου εξοπλισμό.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1581 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 14:44 »
Και εγώ όσες φορές έχω πει να αγοράσω το grandmaster λόγω της τόσο μεγάλης αποδοχης όταν το δοκιμάζω καταλήγω στο CL  :)



Αποσυνδεδεμένος joss rossi

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1582 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 13:52 »


Μολις παρέλαβα....για να δούμε τι έφτιαξαν τα παιδιά απο την καλιφορνια ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1583 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 14:07 »
Δοκιμασα χτες το symmetry (ως λατρης της φραουλας) μαρεσε παρα πολυ!
Δεν το ευχαριστηθηκα ιδιαιτερα ομως γιατι το ειχαν στον wave και με το στησιμο ειχε πολυ χτυπημα!πολυ ομως!

Αρα στην δοκιμη επαιρνα φραουλα :respect: καραμελα ;D και μετα το χτυπημα :o :o :o

Αρα δεν το δοκιμασα εξ'ολοκληρου αλλα οσο πηρα μαρεσε!

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1584 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 16:34 »
Καλησπέρα,


Τελικα τι εχει γινει με το θεμα που ξεκινησε το καλοκαιρι και το διακετυλιο κτλ που με καποιες ερευνες υπηρχαν στα υγρα της Five Pawns?
Ισχυει κατι τετοιο? 'Η ειναι ασφαλη να τα ατμιζουμε?

Αποσυνδεδεμένος kerai

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1585 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 18:15 »
Τι γεύση στο περίπου το Castle Long?

Αξίζει για το δεύτερο βήμα μετά από το Bebeca?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1586 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 19:25 »
Τι μου συμβαίνει; Eiχα φτιάξει μία μικρή κάβα από πιόνια μετά από δοκιμή των gm και cl. Eιδικά gm έχω ατμίσει πάνω από δέκα 30αρια! Έκανα μία παύση λόγω οικονομίας στα πιόνια για κάμποσο καιρό. Χτες είπα να βάλω λίγο gm να ατμίσω αλλά μόλις άνοιξα το μπουκάλι μου ήρθε άσχημα η μυρωδιά στην μύτη! Δεν μπορεί! Κάτι γίνεται, αναρωτήθηκα. Άνοιξα και το clr (το παλιό), το οποίο φύλαγα σαν κόρη οφθαλμού. Μία από τα ίδια. Μύρισα και τα μικρά μπουκαλάκια (sample) που ειχα πάρει από Αμερική. Λες και ήταν όλα το ίδιο. Nα σημειώσω εδώ πως πριν την ''οικονομική αποτοξίνωση'' μου ερχόταν να τα πιω από το μπουκάλι. Και τώρα τι κάνουμε οεο;;;

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1587 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 19:29 »
Παιδια εχει παρατηρησει κανεις διαφορα στην γευση του Castle Long απο Kanthal σε Ni200 ή ειμαι ο μονος?  :hmmm: Στο Kanthal σαν να μου βγαζει λιγο μεταλλιλα - σιδεριλα για καποιο λογο...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1588 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 23:29 »
Δε φταιει το Castle Long, οποιο υγρο και να εκανες με αντισταση απο Kanthal μπορει να επαιρνες μεταλλιλα.
Αυτο εξαρταται απο τον τυπο του Kanhtal, απο την ποιοτητα, απο την καταπονηση που εχει κλπ.
Πολυ καλο συρμα για απλες αντιστασεις που δε δινει μεταλλιλα ειναι το ss. Εχει ωμικη αντισταση σχεδον μιση απο το αντιστοιχο Kanthal.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1589 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 23:42 »
Αυτό με τα fp και το άν έχουν αλλάξει οι συνταγές και δεν έχουν πλέον διακετύλιο κλπ θα ήθελα να το μάθω κι εγώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92490 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex