vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 10 χρήστες
Sergios, funes, dkostas, john 7, lidbab, lagoudakis, Xxristos, dvelev, lounik, Jorge

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1275 στις: Ιουνίου 30, 2015, 15:07 »
Πιστοποιήσεις δέν υπάρχουν για κανένα υγρό και αυτό διότι δέν υπάρχει πουθενά νομικό πλαίσιο.
Εγώ πραγματικά απορώ με κάποιους εδω μέσα με το ότι θεοποιούν κάποια υγρά του τύπου "Dan Lucas" που φτιάχνονται σε ένα σπίτι στα καμίνια και φυσικά δέν υπάρχουν ούτε αναλύσεις και κάθονται και ψυρίζουν τη μαιμού με άλλες εταιρίες που φένεται να κάνουν σοβαρή δουλειά.
Το να μήν χρησιμοποιεί κάποιος διακετύλιο στα υλικά του δέν σημαίνει πως με την ένωση δέν θα δημιουργηθεί στο τελικό αποτέλεσμα και αυτό ισχύει σε όλα τα υγρά!
Πραγματικά αρχίζω και σκέφτομαι πως παίζονται και "άλλα" συμφέροντα απο κάποιους εδω μέσα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1276 στις: Ιουνίου 30, 2015, 15:59 »
Χαίρομαι που άρχισε να κινείται η Five Pawns.
Τα γενικά συμπεράσματά της τα βρίσκω αυθαίρετα και θολά:

1. Θεωρούν πως το διακετύλιο δεν κάνει τόσο κακό όσο υποστηρίζουν οι επιστήμονες στις μελέτες τους.
[Ανάμεσα στον Φαρσαλινό και έναν παρασκευαστή νομίζω πως ξέρω ποιανού την γνώμη εκτιμώ.]
2. Με όριο τα 5 ppm υπάρχουν υγρά που φτάνουν 24,8  αλλά και... 130,8 ( :lipssealed: ) μα υποστηρίζουν πως δεν προκύπτει από τα αρχικά υλικά τους (που είναι καθαρά), αλλά μόνο από αλληλεπίδραση υλικών;!

Όσο για την άποψη πως οι παρασκευαστές δεν έχουν υποχρέωση να ανακοινώνουν αναλύσεις για ουσίες που πιθανότατα επηρεάζουν την υγεία των πελατών τους... Δεν έχουν νομική υποχρέωση ακόμα -όταν υπάρξει νομική υποχρέωση όλα δείχνουν πως θα είναι πολύ αυστηρότερη από αυτά που συζητάμε. Αλλά είναι μόνο θέμα εμπορικής πρακτικής αν ο απληροφόρητος πελάτης πάθει κάτι; Δηλαδή αν μπουν και καρκινογόνα (αφού δεν υπάρχουν ακόμα νόμοι) είναι ΟΚ, είναι θέμα "εμπορικής πρακτικής"; Πού φυτρώνει αυτή η εμπορική πρακτική, μόνη της από το σύμπαν; Κάθε πρακτική προκύπτει από το τι θεωρεί θεμιτό η κοινωνία που επιτρέπει στους εμπόρους να δρουν και να πουλάνε. Δεν είναι κάποιο τοτέμ που κανείς δεν το αγγίζει αν δεν το πουν οι νόμοι.
Δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο η στάση των επιχειρήσεων επειδή... είναι επιχειρήσεις!
Η απόκρυψη κρίσιμων πληροφοριών δεν σου δίνει επιλογή, σου αφαιρεί.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1277 στις: Ιουνίου 30, 2015, 16:32 »
Χωρίς διάθεση αμφισβήτησης ή υπεράσπισης της 5P, ας σκεφτούμε το εξής:


Αν υπάρχει πιθανότητα εμφάνισης διακετυλίου απλά από ανάμειξη υλικών χωρίς, τότε τι γίνεται πραγματικά
όταν γίνεται η ατμοποίηση του υγρού,ανεξαρτήτως του αν περιέχουν διακετύλιο ή όχι,  μία σαφώς πιο βίαιη διαδικασία από μια απλή ανάμειξη;


Απλά για να γνωρίζουμε πού βρισκόμαστε και να μην χανόμαστε στις αναλύσεις του υγρού αυτού καθ' εαυτού.

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1278 στις: Ιουνίου 30, 2015, 16:45 »
Ρε παιδια... Η διαφορα του CASTLE LONG με το CASTLE LONG RESERVE ποια ειναι;;; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1279 στις: Ιουνίου 30, 2015, 18:20 »
Γιάννη μου, αν αναφέρεσαι σε μένα, μιας και το σχόλιό σου ακολουθεί το δικό μου, σε διαβεβαιώνω ότι αυτό που έγραψα ήταν μια παρατήρηση στα περί "μαρκετινγκ" και "αγοραστικής παιδείας" στα οποία αναφέρθηκε ο φίλος Μάνος και όχι βέβαια κάποιου είδους μομφή στον οποιοδήποτε συνατμιστή καταναλώνει το οτιδήποτε επιλέγει. Εγώ ούτε έκρινα ούτε κατακεραύνωσα κανέναν ώστε να τον φέρω σε αμυντική θέση προκειμένου να υπερασπιστεί τις επιλογές του.
Το σχόλιό μου στο νήμα ήταν βασικά θεωρητικό, στην προσπάθειά μου να είμαι αντικειμενικός και μόνο. Η αντικειμενική πραγματικότητα λοιπόν είναι αυτή που είπα. Οι επιχειρήσεις ατμιστικών προϊόντων είναι μικρές εξειδικευμένες επιχειρήσεις με μικρό κύκλο εργασιών, υψηλά ποσοστά κέρδους στον κλάδο τους και φυσικά ένα ρευστότατο θεσμικό-νομικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία τους.
Με αυτή την έννοια εγώ είμαι απολύτως επιφυλακτικός απέναντι σε οτιδήποτε διατίθεται στην αγορά, οποιαδήποτε επωνυμία κι αν έχει.Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω, ούτε ζήτω ούτε ανάθεμα.

Τέλος, θα συμφωνήσω με τον Τρύφωνα, ότι δεν είναι θέμα ηθικής τάξης, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι θέμα νομικής τάξης-δημόσιας υγείας. Από πού κι ως πού δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρία να εμφανίζει έγκυρες αναλύσεις των υγρών της, τα οποία καταλήγουν στα πνευμόνια μας? Το να επιλέγει να μη δημοσιεύει στοιχεία με τη λογική "αν δεν σου αρέσει, μην αγοράζεις τα υγρά μου" είναι κάτι που με βρίσκει καθολικά αντίθετο και μου φέρνει στο μυαλό την αγορά των πάσης φύσεως "βοηθημάτων για αθλητές" που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα τις περισσότερες φορές σε διάφορα γυμναστήρια και ευθύνονται -αποδεδειγμένα αυτά- για διάφορα προβλήματα υγείας.
Όχι βρε Γιώργο, σαφώς και δεν αναφερόμουν σε εσένα, απλά έτυχε το σχόλιο μου να έπεται του δικού σου :)
Συμφωνώ με αυτά που λες και εσύ και ο Τρύφωνας, γι' αυτό έγραψα ότι όλοι παίζουν στου κασίδη το κεφάλι σε σχέση με τα υλικά για το άτμισμα...

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1280 στις: Ιουνίου 30, 2015, 18:32 »
Ρε παιδια... Η διαφορα του CASTLE LONG με το CASTLE LONG RESERVE ποια ειναι;;; :dontknow:


Steve, θα ήθελα να σε πειράξω... Και να σου πω...Είσαι εκτός θέματος ρε φίλε...  :idiot1: 


Αλλά... Η διαφορά είναι ότι, το Reserve, υποτίθεται ότι ωριμάζει για 21 μέρες σε ένα βαρέλι βελανιδιάς. Επίσης μπορείς να διαβάσεις την περιγραφή του στην σελίδα τους. https://fivepawns.com/shop/castle-long-reserve/


Επίσης, για να πειράξω και τους λάτρεις του Reserve... Αυτό το 21 μέρες σε δρύινο βαρέλι, έμαθα.... Κυκλοφορεί και σε συμπυκνωμένο άρωμα για DIY.  :D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1281 στις: Ιουνίου 30, 2015, 18:35 »
Αν υπάρχει πιθανότητα εμφάνισης διακετυλίου απλά από ανάμειξη υλικών χωρίς, τότε τι γίνεται πραγματικά
όταν γίνεται η ατμοποίηση του υγρού,ανεξαρτήτως του αν περιέχουν διακετύλιο ή όχι,  μία σαφώς πιο βίαιη διαδικασία από μια απλή ανάμειξη;
Δεν είναι ψέμα, υπάρχει όντως περίπτωση εμφάνισης διακετυλίου από ανάμειξη (τα υψηλά ποσοστά με προβληματίζουν όχι το γεγονός) και το έχουν αναφέρει κι άλλοι παρασκευαστές. Δεν ξέρω αν το διακετύλιο μπορεί να προκύψει με την θέρμανση (=άτμισμα) εφόσον το υγρό είναι καθαρό. Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο.

Για να ξεκαθαρίσω την δική μου στάση:
Δεν μου φταίει η FP. Μου φταίνε όλες οι εταιρίες που δεν δίνουν αναλύσεις, ειδικά αυτές που κοστολογούν το προϊόν τους ως premium. Είμαι κι εγώ καταναλωτής (έστω και περιστασιακός) τέτοιων υγρών και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Πέρα από την υγεία μας βρίσκω καταστροφική αυτή την στάση γιατί δίνει τροφή στα σχέδια κυβερνήσεων/οργανισμών. Ήδη στις ΗΠΑ καραδοκεί η FDA και γίνεται κουβέντα για το αν πρέπει να αρχίσει αναλύσεις υγρών. Αν βάλουν αυτοί πρώτοι κανόνες και όχι οι εταιρίες με αυτορύθμιση (και μάλιστα με προβολή και διαφήμιση ότι το κάνουν!) δεν θα είναι καλό. Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησαν οι έμποροι και βάζουν λεφτά από την τσέπη τους.
Οι εταιρίες-ορόσημα (όπως η FP) πιστεύω πως έχουν σημαντικό ρόλο για το πού θα γείρει η ζυγαριά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1282 στις: Ιουνίου 30, 2015, 18:37 »
Ρε παιδιά, όποιος είναι τόσο προσεκτικός με την υγεία του, ας το κόψει το ρημάδι το άτμισμα να μην έχει άγχος.
Κάνουμε όλοι μας πολλές φορές λες και το άτμισμα είναι καθαρό μεσογειακό αεράκι.
Δεν είναι όμως και το γνωρίζουμε όλοι μας.
Αν μας ανησυχεί το γεγονός οτι κάποια υγρά δεν έχουν αναλύσεις, δεν τα ατμίζουμε. Αν δεν εμπιστευόμαστε κάποιες αναλύσεις ή την μεθοδολογία τους, δεν ατμίζουμε τα υγρά που αφορούν οι αναλύσεις ή το γυρνάμε σε σκέτη βάση όπως ήδη κάνουμε αρκετοί και σποραδικά κάνουμε και κάποια υγρά με αρώματα.
Τώρα να διαπληκτιζόμαστε γιατί ο ένας είναι "υπερ" ενώ ο άλλος "κατά" μιας εταιρείας, πραγματικά τη ζαχαρένια μας μόνο χαλάμε και τίποτα άλλο.
Ας αφιερώσουμε την ενέργεια μας να πιέσουμε για κάποια τυποποίηση στον τρόπο των αναλύσεων και την υποχρεωτική τους επανάληψη ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να μην επαφίεται ο όποιος κατασκευαστής / παρασκευαστής σε μια ανάλυση που είναι χρονικά παλιά νέα...
Το άτμισμα είναι μια σχετικά νέα εξέλιξη και δεν θα πρέπει να μας προξενεί εντύπωση οτι κάποια πράγματα που τα θεωρούσαμε ασφαλή, στο μέλλον μπορεί να αποδειχτούν βλαβερά ή και το αντίστροφο βέβαια.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1283 στις: Ιουνίου 30, 2015, 18:46 »
Ρε παιδιά, όποιος είναι τόσο προσεκτικός με την υγεία του, ας το κόψει το ρημάδι το άτμισμα να μην έχει άγχος.

Ελπίζω να μην τα εννοείς αυτά που λες.


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2015, 22:26 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1284 στις: Ιουνίου 30, 2015, 19:03 »
"Κάνουμε όλοι μας πολλές φορές λες και το άτμισμα είναι καθαρό μεσογειακό αεράκι."

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Έγραψες!

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1285 στις: Ιουνίου 30, 2015, 19:13 »

Steve, θα ήθελα να σε πειράξω... Και να σου πω...Είσαι εκτός θέματος ρε φίλε...  :idiot1: 


Αλλά... Η διαφορά είναι ότι, το Reserve, υποτίθεται ότι ωριμάζει για 21 μέρες σε ένα βαρέλι βελανιδιάς. Επίσης μπορείς να διαβάσεις την περιγραφή του στην σελίδα τους. https://fivepawns.com/shop/castle-long-reserve/


Επίσης, για να πειράξω και τους λάτρεις του Reserve... Αυτό το 21 μέρες σε δρύινο βαρέλι, έμαθα.... Κυκλοφορεί και σε συμπυκνωμένο άρωμα για DIY.  :D
Χαχαχα Ναι όντως νιώθω εκτός θέματος! :p Πάντως δοκίμασα την castle long reserve από ένα φίλο μου και δεν κατάλαβα διάφορα... Μπορεί να Ναι και θέμα εξωπλισμου βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1286 στις: Ιουνίου 30, 2015, 19:25 »
Αν δοκίμασες το Reserve και δεν κατάλαβες διαφορά από το Caste Long το κανονικό έχεις θέμα  :bye: .....πιθανότατα με τον εξοπλισμό σου.
Αλήθεια με τι ατμοποιητή και σε τι στήσιμο το δοκίμασες ?

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1287 στις: Ιουνίου 30, 2015, 19:38 »
Ο δικός μου ατμοποιητης είναι ο kayfun lite και ο φίλος μου είχε ένα nautilous... Βέβαια μια τζούρα έκανα οπότε γ αυτό μπορεί να μην το κατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1288 στις: Ιουνίου 30, 2015, 19:40 »
Οσο εσείς "διαπραγματεύστε", εγώ παραγγέλνω  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1289 στις: Ιουνίου 30, 2015, 20:00 »
Ο δικός μου ατμοποιητης είναι ο kayfun lite και ο φίλος μου είχε ένα nautilous... Βέβαια μια τζούρα έκανα οπότε γ αυτό μπορεί να μην το κατάλαβα...


Ε εντάξει με μια τζούρα τι περιμένεις να καταλάβεις και συ... :)
Πάντως εγώ με drippers κάνω και εκεί όντως φαίνονται οι διαφορές... :cigar:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92519 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex