vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 6 χρήστες
lounik, camber, djfloor, Zdgatapsychs, bloodlessz, vougiouklakis

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος sotos83

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • v4.dna40.5pawns.
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #945 στις: Απριλίου 23, 2015, 11:55 »
Ναι φίλε μου εσύ σωστά τα λες αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί το μπουκαλάκι αυτό είχε τέτοια γεύση...ούτε οι κάλυκες μου είχαν κάποιο θέμα καθώς το επόμενο 28αρι που έσκασα την άλλη μέρα ηταν μια χαρα... 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #946 στις: Απριλίου 23, 2015, 12:05 »
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο κατάστημα που το αγόρασα να το έβλεπαν και αυτοί.
Μπορεί κάποια αστοχία να είχε πχ το πώμα και να έπαιρνε αέρα και να ξεθύμανε..
Με τέτοιο κόστος που έχουν τα υγρά της five pawns δεν είναι για να πετάμε μπουκάλια και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι να πετάμε μπουκάλια γενικώς :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 12:14 από thenetpoet »

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #947 στις: Απριλίου 23, 2015, 16:42 »
Στις 15 μέρες ατμίσματος πήρα subtank mini κ gambit.Ζημιάααααα...από τότε έχω δοκιμάσει περίπου 20 υγρά και ούτε ένα δεν μου έχει κάνει το κλικ!Έχει κάνει όμως στη τσέπη μου!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #948 στις: Απριλίου 23, 2015, 22:34 »
Καλώς ήλθες στο κόλλημα με τα πιόνια.
Junkies έχουμε γίνει  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #949 στις: Απριλίου 27, 2015, 19:00 »
Εγω τα δοκίμασα σε μαγαζι και δεν μου άρεσαν μαλον τυχερος πρεπει να αισθάνομαι!!!

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #950 στις: Απριλίου 27, 2015, 19:55 »
Μηπως τα ειχαν σε ce4 στο καταστημα τα δοκιμαστικα; . .  ;)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #951 στις: Απριλίου 27, 2015, 20:26 »
Νικο τι και αν τα ειχαν σε ce4-ατλαντιδα-kayfun???Τα υγρα ειναι πανακριβα και δεν ειναι κατι το τρομερο και φοβερο...Ηδη γνωριζω αρκετους που προτιμουν να πληρωνουν λιγα χρηματα για μετρια υγρα παρα να πληρωνουν πολλα χρηματα για εξαιρετικα υγρα ( ΚΑΙ ΚΑΛΑ) σαν τα Five Pawns..Η γνωμη μου που την εχω πει ξανα στο παρελθον ειναι αυτη..Τα υγρα δεν θα επρεπε να κοστιζουν πανω απο 10 αντε βαρια 15 ευρω το 30 ml μπουκαλι...Ο λογος που κοστιζουν τοσο ακριβα?Νομιζω το hype...Και δυστηχως πολλοι ειναι εκεινοι που εχουν πεσει στην παγιδα του hype αυτου..Πιστευω με το ποστ μου αυτο ισως να δημιουργησω εντονες διαμαρτυριες και γιαυτο για να τις προλαβω θα πω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη αλλα και οχι μονο...Καταλαβαινω απολυτα εκεινους που τους αρεσουν και ειναι διατεθειμενοι να τα δινουν τα χρηματα συχνα πυκνα γιατι για ολους υπαρχουν νοστιμα υγρα ανεξαρτητου κοστους..Για καποιον το αγαπημενο υγρο μπορει να κοστιζει 4 ευρω και για αλλο το αγαπημενο του να κοστιζει 30 ευρω...Οπως επισης ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν τα υγρα δεν κοστιζαν οσο κοστιζουν,δεν θα ειχε γινει ιδιαιτερος λογος για αυτα..Εδω λοιπον ειναι το hype που ειπα πριν...Το μονο σιγουρο ειναι  πως η τιμη στα υγρα δεν καθοριζουν και την απαραιτητη νοστιμια-ποιοτητα-προτοτυπια..Εχοντας δοκιμασει εως τωρα Grandmaster σε ναυτιλο και ατλαντιδα και Castle Long και Gambit μονο σε ατλαντιδα,δεν μου προσφεραν τιποτα παραπανω απο υγρα τα οποια μπορουν καλλιστα να κοστιζουν το 1/3 της τιμης των Five Pawns...

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #952 στις: Απριλίου 27, 2015, 22:07 »
Έχω μια εντύπωση ότι δεν είναι και το φόρτε τους το sub-ohm και τα ντουμάνια. Δηλαδή δεν νομίζω στην Ατλαντίδα που τα έβαλες να ήταν μέσα στις χρήσεις που είχε φαντάστει ο κατασκευαστής τους για τα υγρά αυτά. Δεν λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ, απλά μάλλον προς τανκάτο με 1.5-2Ω αντίσταση και σφιχτή τζούρα τα προόριζαν.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #953 στις: Απριλίου 27, 2015, 22:35 »
Και εγω εχω αυτην την εντυπωση ... τα υγρα αυτα εχουν τοσες γευσεις που σου αφηνουν στην επιγευση που σιγουρα με χαμηλα Watts  και με μια αντισταση γυρω στα 1.8 με 2 τα γουσταρω καλυτερα ακομα και τα κλωνια

Αποσυνδεδεμένος jrvs_cocker

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #954 στις: Απριλίου 28, 2015, 01:45 »
Τα υγρα δεν θα επρεπε να κοστιζουν πανω απο 10 αντε βαρια 15 ευρω το 30 ml μπουκαλι...Ο λογος που κοστιζουν τοσο ακριβα?Νομιζω το hype...
Αν είναι hype το 1€/ml υγρού, τότε τι είναι τα 200€ για μια μπαταριοθήκη; Αυτή τη στιγμή, με 100€ παίρνεις tablet με 7 inches οθόνη, 4-core επεξεργαστή, 1GB RAM, 8GB Flash, κάρτα δικτύου WLAN 802.11a/b/g/n, δέκτη GPS και 3000MAh μπαταρία ενσωματωμένη. Δυστυχώς, επειδή το άτμισμα έχει περιορισμένο κοινό, η όλη βιομηχανία (υγρά, συσκευές, accessories) είναι παράλογα ακριβή αυτή τη στιγμή. Αν και νέος ατμιστής, φαντάζομαι ότι τα προηγούμενα χρόνια η κατάσταση πρέπει να ήταν ακόμη χειρότερη.

Διαπιστώνω πάντως ότι στα λίγα υγρά που έχω δοκιμάσει (T-Juice, Liqua, Five Pawns, Atmos Lab, Vaponaute), η γευστική κατάταξη ακολουθεί τελικά αυτή των τιμών (taste is subjective). Κατά τ'άλλα, εννοείται ότι συμφωνώ ότι τα 15€ θα έπρεπε να είναι το ταβάνι για 30ml. Μακάρι να έβρισκα κάτι σε αυτό το range που να με ικανοποιούσε όσο τα FP και τα Vaponaute.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #955 στις: Απριλίου 28, 2015, 09:39 »
Νικο τι και αν τα ειχαν σε ce4-ατλαντιδα-kayfun???Τα υγρα ειναι πανακριβα και δεν ειναι κατι το τρομερο και φοβερο...Ηδη γνωριζω αρκετους που προτιμουν να πληρωνουν λιγα χρηματα για μετρια υγρα παρα να πληρωνουν πολλα χρηματα για εξαιρετικα υγρα ( ΚΑΙ ΚΑΛΑ) σαν τα Five Pawns..Η γνωμη μου που την εχω πει ξανα στο παρελθον ειναι αυτη..Τα υγρα δεν θα επρεπε να κοστιζουν πανω απο 10 αντε βαρια 15 ευρω το 30 ml μπουκαλι...Ο λογος που κοστιζουν τοσο ακριβα?Νομιζω το hype...Και δυστηχως πολλοι ειναι εκεινοι που εχουν πεσει στην παγιδα του hype αυτου..Πιστευω με το ποστ μου αυτο ισως να δημιουργησω εντονες διαμαρτυριες και γιαυτο για να τις προλαβω θα πω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη αλλα και οχι μονο...Καταλαβαινω απολυτα εκεινους που τους αρεσουν και ειναι διατεθειμενοι να τα δινουν τα χρηματα συχνα πυκνα γιατι για ολους υπαρχουν νοστιμα υγρα ανεξαρτητου κοστους..Για καποιον το αγαπημενο υγρο μπορει να κοστιζει 4 ευρω και για αλλο το αγαπημενο του να κοστιζει 30 ευρω...Οπως επισης ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν τα υγρα δεν κοστιζαν οσο κοστιζουν,δεν θα ειχε γινει ιδιαιτερος λογος για αυτα..Εδω λοιπον ειναι το hype που ειπα πριν...Το μονο σιγουρο ειναι  πως η τιμη στα υγρα δεν καθοριζουν και την απαραιτητη νοστιμια-ποιοτητα-προτοτυπια..Εχοντας δοκιμασει εως τωρα Grandmaster σε ναυτιλο και ατλαντιδα και Castle Long και Gambit μονο σε ατλαντιδα,δεν μου προσφεραν τιποτα παραπανω απο υγρα τα οποια μπορουν καλλιστα να κοστιζουν το 1/3 της τιμης των Five Pawns...


Τα fp είναι σίγουρα πανάκριβα για τον μέσο εργαζόμενο μισθωτό ή επαγγελματία.
Επίσης είναι σίγουρα πολύ πιο ακριβά απ΄όσο θα έπρεπε να είναι.
Αν κάποιος τα δοκιμάσει και του αρέσουν, συνήθως του αρέσουν σε βαθμό εξάρτησης (με μια δόση υπερβολής πάντα το λέω).
Είναι όμως τρομερά προσεγμένα, έχουν φέρει τα συστατικά σε εξαιρετικό βαθμό αναλογίας ώστε να δίνουν το τέλειο αποτέλεσμα στη γεύση.
Σαφώς υπάρχουν  άλλα υγρά με πιο πολλά αρώματα, πιο περίπλοκες συνταγές κτλ, αλλά προσωπικά δεν έχω βρει από κανένα άλλο υγρό αυτής της κατηγορίας τιμής την ευχαρίστηση που παίρνω από τo castle long.
Όλων μας η κρίση είναι υποκειμενική αφού βασίζεται στο πως αντιλαμβανόμαστε τις γεύσεις και τι μας ικανοποιεί.
Για την ατλαντίδα τώρα, θα συμφωνήσω με τους φίλους οτι είναι "ακατάλληλη" για τέτοια υγρά. Σαν να στήνω τον mutation x dripper με διπλά microcoils στο 0.5Ω με 60-70W και να περιμένω να αποδώσει γεύση το castle long.








Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #956 στις: Απριλίου 28, 2015, 09:45 »
Με βρίσκουν...απέναντι τέτοιες τιμές, όσο και αν έχω αγοράσει-δοκιμάσει σχεδόν όλα τα premium υγρά. Καμιά απόσβεση επένδυσης και κανένα R&D δεν μπορεί να δικαιολογήσει το "1000 ευρώ ΑΝΑ λίτρο". Με το δικό μου φτωχό μυαλό πάντα...

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #957 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:02 »
Νικο τι και αν τα ειχαν σε ce4-ατλαντιδα-kayfun???Τα υγρα ειναι πανακριβα και δεν ειναι κατι το τρομερο και φοβερο...Ηδη γνωριζω αρκετους που προτιμουν να πληρωνουν λιγα χρηματα για μετρια υγρα παρα να πληρωνουν πολλα χρηματα για εξαιρετικα υγρα ( ΚΑΙ ΚΑΛΑ) σαν τα Five Pawns..Η γνωμη μου που την εχω πει ξανα στο παρελθον ειναι αυτη..Τα υγρα δεν θα επρεπε να κοστιζουν πανω απο 10 αντε βαρια 15 ευρω το 30 ml μπουκαλι...Ο λογος που κοστιζουν τοσο ακριβα?Νομιζω το hype...Και δυστηχως πολλοι ειναι εκεινοι που εχουν πεσει στην παγιδα του hype αυτου..Πιστευω με το ποστ μου αυτο ισως να δημιουργησω εντονες διαμαρτυριες και γιαυτο για να τις προλαβω θα πω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη αλλα και οχι μονο...Καταλαβαινω απολυτα εκεινους που τους αρεσουν και ειναι διατεθειμενοι να τα δινουν τα χρηματα συχνα πυκνα γιατι για ολους υπαρχουν νοστιμα υγρα ανεξαρτητου κοστους..Για καποιον το αγαπημενο υγρο μπορει να κοστιζει 4 ευρω και για αλλο το αγαπημενο του να κοστιζει 30 ευρω...Οπως επισης ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν τα υγρα δεν κοστιζαν οσο κοστιζουν,δεν θα ειχε γινει ιδιαιτερος λογος για αυτα..Εδω λοιπον ειναι το hype που ειπα πριν...Το μονο σιγουρο ειναι  πως η τιμη στα υγρα δεν καθοριζουν και την απαραιτητη νοστιμια-ποιοτητα-προτοτυπια..Εχοντας δοκιμασει εως τωρα Grandmaster σε ναυτιλο και ατλαντιδα και Castle Long και Gambit μονο σε ατλαντιδα,δεν μου προσφεραν τιποτα παραπανω απο υγρα τα οποια μπορουν καλλιστα να κοστιζουν το 1/3 της τιμης των Five Pawns...


Νομιζω οτι τα δοκιμαζεις σε λαθος ατμοποιητη διοτι εχοντας  και Ατλαντιδα και Ναυτιλο δεν μου εκαναν


ιδιαιτερο κλικ στην γευση και με αλλα υγρα γενικα τους θεωρω μετριους ως προς την αποδοση γευσης γενικα και τους δυο


Τωρα ως προς το θεμα της τιμης εχεις καποιο δικιο ειναι ακριβα αλλα πληρωνεις και την διαδικασια κατασκευης που εχει το καθενα


καθως και την συσκευασια μιλαω παντα για τα πιονια απο εκει και περα ο καθενας ζυγιζει τα υπερ και τα κατα και αναλογα αποφασιζει  :) :)











Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #958 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:11 »
@megst
Ο καθένας έχει δικαίωμα και στη γνώμη του και στο πώς και που θα ξοδέψει τα όσα χρήματα του και αυτό εγώ τουλάχιστον το θεωρώ δεδομένο για όλους.
Βάση αυτού του "αξιώματος" ο καθένας επιλέγει ελεύθερα αν και που θα ξοδέψει ένα ποσό για κάποιο αγαθό.
Η εμπειρία μου μέχρι τώρα συνολικά από τη ζωή ως καταναλωτικό "ζώο" λέει οτι μέσα από μία γκάμα προιόντων, το μάτι συνήθως θα πέσει στο πιο ακριβό. Δεν είναι τυχαίο ότι κάποιες εταιρείες μπορούν και πουλάνε πανάκριβα τα προιόντα τους. Σίγουρα συνεισφέρει και το marketing σε αυτό, αλλά τελικά δεν φτάνει μόνο αυτό για να συνεχίσεις να έχεις καλές πωλήσεις σε κάτι ακριβό. Δεν είναι τυχαίο που κάποια προιόντα ενώ είναι ακριβά έχουν και μεγάλες πωλήσεις.
Αν πάντως τo castle long ήταν φθηνότερο (της τάξης των 15€/30ml), θα ήταν το κύριο καθημερινό υγρό μου μαζί με το liqua cuban cigar και 1-2 κλώνους που ατμίζω συστηματικά.




Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #959 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:30 »
Αν πάντως τo castle long ήταν φθηνότερο (της τάξης των 15€/30ml)...

Κι έτσι να ήταν, τότε για κάποιον σαν εμένα που ατμίζει 10ml την ημέρα, θα ήθελε ένα τάληρο καθημερινά, οπότε ο ατμός βγαίνει ακριβότερος από το κ.τ. :hmmm:
Τα 1000 ευρώ το λίτρο, αντικειμενικά είναι υπερβολικό ποσό, ούτε χασισόλαδο να είναι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem