vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Doubt, ZoeM, camber

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα γιατρό, θα του έλεγα τα συμπτώματα, χωρίς να του πω τι νομίζω, τι πιστεύω, ή τι μου φαίνεται ότι μπορεί να είναι (για να μην τον προιδεάσω). Και επειδή με τους γιατρούς έχω και ένα θέμα, θα πηγαινα και σε δεύτερο γιατρό για να διασταυρώσω μια πιθανή διάγνωση.

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα γιατρό, θα του έλεγα τα συμπτώματα, χωρίς να του πω τι νομίζω, τι πιστεύω, ή τι μου φαίνεται ότι μπορεί να είναι (για να μην τον προιδεάσω). Και επειδή με τους γιατρούς έχω και ένα θέμα, θα πηγαινα και σε δεύτερο γιατρό για να διασταυρώσω μια πιθανή διάγνωση.
Εγω παλι εχω θεμα με τους γιατρους αλλα απο την αλλη πλευρα... Δεν τους θελω καθολου! Θα κανω εναν αγωνα να το ελαττωσω σε ανθρωπινο επιπεδο.. κι αν παλι εχω τα ιδια τοτε θα παω θελοντας και μη! Ευχαριστω παντως!

vikos

Johnathan

Αγαπητέ jonathan στην ιατρική ισχύ το '' καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις '' το ζήτημα σου είναι απλό , μια επίσκεψη σε έναν καλό ΟΡΛ θα σε βοηθούσε πολύ , πίστεψε με.

Μέχρι τότε πάρε καραμέλες για τον λαιμό από το φαρμακείο π.χ strepsill με μέλι  - lisopain για τον πόνο κτλ κτλ

Επίσης γαργάρες με χαμομήλι ( χωρίς να καίει βέβαια ) θα ήταν αρκετά καταπραυντικες για τον λαιμό .

Πετά τα αρώματα - ατμιζε μονο ποιοτική βάση με υψηλή vg και καλά αραιωμένη με 15% water injection και ανέβασε την νικοτίνη για να μην κάνεις πιπίλα το Η.Τ....

Βέβαια το καλυτερο είναι να πας σε ένα ΟΡΛ ακόμη και να δεν τους συμπαθείς

Φιλικά

VIKOS
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2019, 22:27 από vikos »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Πήγαινε σε έναν ΩΡΛ κατευθείαν, για να διασφαλίσεις ότι δεν έχεις οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα. 

Μετά, κάνε τις δοκιμέ σου με τη νικοτίνη και την ελάττωση, ΕΦΟΣΟΝ σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα έχει σχέση με το άτμισμα, τόσα χρόνια ατμίζεις, σίγουρα ξέρεις να παίξεις με νικοτίνη και pg -vg. 

ΥΓ: Μην ατμίσεις ποτέ, οτιδήποτε με 15% WFI ;)

vikos

Από περιέργεια γιατί ποτέ 15% WFI ??? TZAVARDIN ?

Σου παραθέτω ένα κείμενο απο γνωστή και ποιοτική Ελληνική εταιρεία σχετικά με το ( ποτέ 15% WFI)

Kαι σαφέστατα το καλυτερο όλων όπως και εγω τόνισα είναι να πάει ο συνατμιστης σε εναν ΟΡΛ


Atmos Lab Vegetable Glycerol (VG) - Φυτική Γλυκερίνη
Από την Ελληνική εταιρεία Atmos Lab, φυτική γλυκερίνη Φαρμακευτικής Καθαρότητας 99,9%+ ( Ph.Eur. / USP), χωρίς σάκχαρα.
Η Φυτική Γλυκερίνη αποτελεί ένα από τα βασικά συστατικά κάθε υγρού αναπλήρωσης. Συνεισφέρει στην δημιουργία πλούσιου ντουμανιού και ταυτόχρονα απαλύνει την αίσθηση στο λαιμό (χτύπημα - throat hit). Ιδανική για όσους εμφανίζουν αλλεργία στην προπυλενογλυκόλη.  
Προϊόν για παραγωγή ατμιστικής βάσης, άχρωμο και άγευστο, με καθόλου περιεκτικότητα νικοτίνης. Χρειάζεται περαιτέρω αραίωση με Απιονισμένο νερό (Deionized Water) ή WFI (Water For Injection) τουλάχιστον 15%.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2019, 23:00 από vikos »

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
[Off topic] Τη VG την αραιώνουμε με PG, δεν χρησιμοποιούμε πια WFI. Το WFI κάνει «σκασίματα». [End of off topic]

Θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους και θα συμπληρώσω πως πριν κάποια χρόνια με βασάνιζε μια πολύ ηλίθια φαρυγγίτιδα που ερχόταν κι έφευγε κάθε 2-3 εβδομάδες. Μέχρι να πω «πονάει ο λαιμός μου» δεν μπορούσα να καταπιώ, και μέχρι να βρω απογευματινό ραντεβού στον γιατρό, είχε υποχωρήσει.

Είσαι χρόνια ατμιστής, ξέρεις τι να προσέξεις, αφού συνεχίζεται η ενόχληση είναι μάλλον κάτι άσχετο με το άτμισμα.

vikos

Όλα τα χημικά στοιχεία χρειάζονται έναν διαλύτη , δεν είναι θέμα τι κάνουμε πια ,,,, , αλλά τι είναι το σωστό από χημικής άποψης για την σωστή ομογενοποιηση των υλικών μας .

Πόσο μαλλον για την VG που απαραίτητα για να μην είναι στουκας χρειάζεται κάτι να την αραιώσεις.


Σε έναν άνθρωπο λοιπόν  που έχει ερεθισμένο λαιμό και πονάει  του  προτείνεται να αραίωση την vg με την pg και όχι με wfi ?

Μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτειτε ,,, γιατί είναι ευρέως πλέον γνωστό εδω και πολλα χρονια  ότι η pg θα κάνει χειρότερα τον Λαιμό του ανθρωπου.....

Και επίσης δεν αμφισβήτησα σε καμιά περίπτωση την παλαιότητα και την γνώση κανενός ,  να βοηθήσω προσπάθησα βάση της λογικής  και της γνώσης που έχω μέχρι στιγμής σε έναν άνθρωπο που έκανε την  κατάθεση της ιστορίας του στο Forum .


Η φυτική γλυκερίνη δεν είναι χημικό στοιχείο, είναι χημική ένωση. Δεν σε εμποδίζει τίποτα, σίγουρα όχι η χημεία, να ατμίσεις σκέτη, ολόσκετη VG, εφόσον ο ατμοποιητής σου την σηκώνει.

Η αραίωση με νερό, προέρχεται από μια εποχή που μεγάλη μερίδα ατμιστών αραίωνε τη γλυκερίνη με βότκα (και κάποιοι λίγοι βλαμμένοι με αιθυλική αλκοόλη - μάλλον αυτοί δεν ζουν πλέον). Το νερό, όπως και η PG, αυξάνει το throat hit, άρα θα ερεθίσει και αυτό το λαιμό. Προσωπικά πιστεύω ότι αν φτιάξεις δύο μπουκάλια βάσης, ένα με 85%VG και 15% νερό και ένα με 85%VG και 15% PG, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Ο μόνος λόγος που βλέπω εγώ να χρησιμοποιήσεις νερό, είναι να είσαι αλλεργικός στην PG, αλλά αυτό το λέω χωρίς κανένα στοιχείο και θα με ενδιέφερε να μάθω από κάποια επίσημη (δεν θα ήθελα να αμφισβητήσω την ποιότητα της γνωστής Ελληνικής εταιρείας, αλλά δεν μου κάνει ως πηγή πληροφόρησης) πηγή για τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χρήσης νερού.



*fun fact: Αν ζυγίζεις μέσο όρο 215 γραμμάρια, είσαι ποντικός και εισπνέεις για πάνω από 4 ώρες  PG συγκέντρωσης 214Mg/L θα αρχίσεις να αιμορραγείς από τη μύτη και τα μάτια (link)

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Το νερό δεν λειτουργεί ως  διαλύτης της vg. Μπορεί να γίνει μόνο μίξη μεταξύ τους. Για αυτό κάνει σκασίματα ένα υγρό που έχει και νερό μέσα. Πρώτα γίνεται άτμιση του νερού (σκασίματα), και μετά ξεκινά η ατμοποίηση. 

Περίμενα μια αναφορά στην atmos lab. Ο ιδιοκτήτης της είναι ο μόνος που συνεχίζει αφενός να πουλάει βάσεις με νερό, αφετέρου να το δικαιολογεί με βαρύγδουπες φράσεις άνευ νοήματος. Παρεμπιπτόντως, όλοι ποιοτικοί αυτοπροσδιορίζονται. Το τι εννοείται ποιότητα βέβαια, είναι κάπως σχετικό. Τα αρώματα τύπου λουκούμι και καϊμάκι, και οι βάσεις με νερό, σε διαβεβαιώ στον ατμιστικό κόσμο του 2019, ΔΕΝ είναι.

Αυτό για την pg βέβαια που γράφεις, είναι καινούριο. Δεν δημιουργεί σε κανέναν προβλήματα στο λαιμό, ειδικά σε μικρές συγκεντρώσεις, εκτός αν έχει κάποια αλλεργία. Και αν κάποιος ατμίζει 5 χρόνια, λογικά γνωρίζει αν έχει αλλεργία. 

Ανακεφαλαιώνουμε. Για άτμισμα pg/vg. Για τη δίψα, νερό και μπύρες. (Επειδή είμαστε  off topic, αν έχεις κάποια διαφωνία καλό είναι να το γράψουμε σε σχετικό νήμα, και ίσως τα μηνύματά μας να μεταφερθούνε.)


vikos

Δεν έχω άλλη διαφωνία και καλύτερα να το τελειώσουμε εδώ γιατί όντως η συζήτηση ξέφυγε από το θέμα και είναι κρίμα 

Ένα τελευταίο μόνο για την ενημέρωση  Το νερό θεωρείτε παγκόσμιος διαλύτης ( χημεία Β' γυμνασίου ) - Η pg κάνει έντονο χτύπημα στον λαιμό και όσο μεγαλύτερη η περιεχτικοτητα της τόσο μεγαλύτερο το χτύπημα , άρα σε μια ενδεχόμενη φλεγμονή στην περιοχή , σίγουρα  δεν θα βοηθήσει αλλά θα ερεθίσει ακόμη περισσότερο.Τα σκασίματα είναι σχετικά, σε εμένα δεν έχει συμβεί πότε και έχω ατμισει πολλα κιλά τα τελευταία 4 χρόνια. 

Αυτά τα ολίγα , καλημερα σας και καλή συνέχεια από εμένα !!!
:bye:

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Ο λογος που τεσταρω τελευταια τον εαυτο μου με Bebeca Mist (85% VG - 15% νερο) ειναι μπας και στα καλα καθουμενα απεκτησα καμια ψιλο αλλεργια στην PG. Και η αληθεια ειναι πως αισθανομαι καπως καλυτερα, υπο την εννοια πως προχθες που εβαλα να ατμισω υγρο με 50/50 , αρχισα στα γρηγορα να νιωθω παλι σαν αρρωστος. Λιγο καινε τα ματια και ενα γενικο πεσιμο λες και παω να αρρωστησω. Απο χθες το πρωι που εβαλα ξανα την Bebeca εστρωσα αρκετα. Συμπτωση? Παιζει... Οπως και να'χει υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην εχει να κανει με τα υγρα αυτου καθεαυτου....αλλα με το ακαταπαυστο ατμισμα μερα και νυχτα. Συν την υπολοιπη χαλια ποιοτητα ζωης απο τροφη....και υπνο! Ηδη εβαλα σκοπο να αλλαξω αρκετα πραγματακια στην ζωη μου, ασχετως του προβληματος του λαιμου.

Ετσι για την ιστορια... Δεν εχω καθολου σκασιματα με την Bebeca! Απλως μου καταστρεφει γρηγορα τις αντιστασεις του Zenith!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15

Ένα τελευταίο μόνο για την ενημέρωση  Το νερό θεωρείτε παγκόσμιος διαλύτης ( χημεία Β' γυμνασίου )
Μην παίρνουμε κατά γράμμα τι λέει ο καθένας σε κάποιο βιβλίο.
Αν ρίξεις ελαιόλαδο και νερό σε ένα βάζο, όσο και να ανακατέψεις δεν πρόκειται να διαλυθεί το νερό στο λάδι. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το νερό θεωρείται παγκόσμιος διαλύτης γιατί διαλύει πάρα πολλές ενώσεις, όμως αυτές πρέπει να έχουν κάποια πολικότητα. 
Δεν μπορεί να διαλύσει πολλές οργανικές ενώσεις 
Δεν μπορεί να διαλύσει vg/pg (λάθος μου, όπως δείχνει ο από κάτω)
Ο λόγος που κάποιοι εξακολουθούν να το χρησιμοποιούν στις μη νικοτινούχες βάσεις είναι γιατί χαμηλώνει αρκετά το σημείο βρασμού του μείγματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2019, 12:26 από spectrum »

vikos

http://users.teiath.gr/sboyatzis/pdf_edu/matersciII/EAR2014-15/Lab/3_solubility.pdf


Άρα η γλυκερίνη διαλύεται από το νερό και πάρα πολύ καλά  



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2019, 12:18 από vikos »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ωραίος  :thumpup: και πολύ ενδιαφέρον κείμενο.
Διορθώνω λοιπόν λέγοντας ότι για να είναι κάποιος διαλύτης πρέπει να βρίσκεται και σε μεγαλύτερη αναλογία. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να είχαμε
α) αντιστάσεις που δεν τις πειράζει το νερό
β) αρώματα που να διαλύονται στο νερό
γ) κατανάλωση όση και με τις τωρινές βάσεις.


Το off topic θέμα δεν είναι αν το νερό είναι διαλύτης, αλλά η οποιαδήποτε άλλη χρησιμότητά του στο άτμισμα.
(το κείμενο πάντως θα το κρατήσω)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12