vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Tazz, john67, manoslykos, JohnDag, ThioVag, camber, taskol65, Jorge, tony1976

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα.
ειναι η τριτη φορα που απο κτ παω σε ητ,αυτην την φορα βρηκα κατι πολυ ωραια καπνικα υγρα νετ και επανω που ενοιωσα οτι με τετοιες γευσης ανετα θα στειλω απο εκει που ηρθε το κτ,τσουπ μεσα σε λιγες μερες χαθηκαν εντελος τα παντα.επαθα κορεσμο γευσης...απογοητευτηκα παρα πολυ.
υπαρχουν αμεσες λυσης για επαναφορα τον γευσεων?
απο αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν προτεινει ειναι:
-ατμισμα σκετης βασης για λιγες μερες (δεν θα την παλεψω με σκετη βαση)
-ατμισμα με αρωματα φρουτον
-λεμονι στην γλωσσα (το δοκιμασα,δεν ειδα καποια διαφορα)
-να φαω ροκφορ (δεν το δοκιμασα,αυριο αν βρω στο μπακαλι θα δοκιμασω)

 :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Είμαι ο ορισμός του vaper's tongue. Μπουχτίζω Χάνω τη γεύση πριν αδειάσει το τανκ.
Με τη σκέτη βάση δεν την πάλεψα, τα άλλα κόλπα με το λεμόνι ή το πιπέρι δεν τα δοκίμασα. Αυτό που έκανα είναι να έχω 3-4 διαφορετικές γεύσεις για να εναλλάσσω. Ένα γέμισμα βανίλια, ένα φράουλα, ένα μηλόπιτα και πάλι από την αρχή. Πού και πού μπουχτίζω πολύ χάνω εντελώς τη γεύση (πχ έχω έναν μήνα τώρα που δεν ακούω φράουλα) την αφήνω εντελώς στην άκρη και την πιάνω μετά από αρκετές εβδομάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2019, 12:05 από anarxaki »

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Θα συμφωνήσω με [member=21054]anarxaki[/member]. Απλά να προσθέσω ότι εγώ έχω συνήθως 2 καπνικά, 2 από τα άλλα (φρουτένια ή γλυκοειδή) και ένα ΝET. Με αυτό το συνδυασμό έχω πολύ σπάνια κορεσμό και κρατάει πολύ λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Η απώλεια γεύσης βέβαια είναι κάτι διαφορετικό από το μπούχτισμα. Στην πρώτη περίπτωση δεν αναγνωρίζουμε πλέον κάποια γεύση, στη δεύτερη υπάρχει γεύση που περισσότερο όμως προκαλεί κορεσμό και αηδία. Η απογοήτευση μπορεί να προέρχεται είτε από την απώλεια γεύσης είτε από το μπούχτισμα, κυρίως όμως από την απώλεια γεύσης, αφού ότι και αν ατμίζουμε δεν έχουμε κάποια γεύση. Η πιο αποτελεσματική λύση στην περίπτωση αυτή είναι το άτμισμα σκέτης βάσης μέχρι να επανέλθει η γεύση. Στην περίπτωση του μπουχτίσματος αναζητούμε απλά μια άλλη , λιγότερο έντονη ή κουραστική γεύση.  Από όποια πλευρά και αν το δούμε η επιστροφή στο κανονικό τσιγάρο δεν αποτελεί λύση αφού και αυτό δεν προσφέρει ουσιαστικά κάποια ιδιαίτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
καλησπερα.
ειναι η τριτη φορα που απο κτ παω σε ητ,αυτην την φορα βρηκα κατι πολυ ωραια καπνικα υγρα νετ και επανω που ενοιωσα οτι με τετοιες γευσης ανετα θα στειλω απο εκει που ηρθε το κτ,τσουπ μεσα σε λιγες μερες χαθηκαν εντελος τα παντα.επαθα κορεσμο γευσης...απογοητευτηκα παρα πολυ.
υπαρχουν αμεσες λυσης για επαναφορα τον γευσεων?

Να σκεφτείς κ τον ψυχολογικό παράγοντα ναι? Αυτός καθορίζει πολλά.....
Λογικό είναι κάτι να μας κουράζει όμως αυτό δεν είναι λόγος σε καμία περίπτωση να πάμε σε κάτι
που είναι σίγουρα χειρότερο όπως το κ.τ. 

Θα κάνεις υπομονή κ θα σκέφτεσαι πάντα όταν σου συμβαίνει αυτό ότι θα περάσει! 
Είναι τι θα σε πείσει για να νιώσεις καλύτερα κ όχι χειρότερα γιατί το λες κ μόνος σου ναι?

Τρεις φορές πήγες κ ήρθες από το κ.τ.
Σκέψου το λίγο κ θα καταλάβεις πραγματικά τι σου φταίει ναι?

Λογικό είναι με τόσες γευστικές επιλογές που έχουμε κ ατμίζουμε κάποια στιγμή να κουραστούμε.
Είναι παροδικό κ ναι, πιστεύω κ εγώ ότι με σκέτη βάση για λίγο που θα ατμίσεις δεν θα έχεις θέμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
σας ευχαριστω παιδια. 
θα δοκιμασω ολα τα παραπανω tips και θα κανω υπομονη μεχρι να επανελθει η γευση.

ενα παιδι μου ειπε να διαβασω το ποστ 80 εδω http://vaping.gr/index.php/topic,5310.75.html
διαβαζοντας το δοκιμασα το εξεις,δεν κατεβαζω την τζουρα εως τα πνευμονια.την κραταω μεσα στο στομα και βγαζοντας την εξω περνω γευσει,βεβαια οχι σαν της αρχικες πριν δλδ τον κορεσμο.
συμβαινει και σε εσας?
:confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Να καταθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια.....
Απωλεια γευσης μου συμβαινει συνεχεια με τα καπνικα αρωματα... ειδικα δε με τον καφε δεν χαμπαριαζω μια.... :laugh1:
Με τα γλυκα αρωματα (φουντουκι, καραμελα, donuts κλπ) ...μπορει να συμβει να τα βαρεθω ,αλλα εξαιρετικα σπανια εχω απωλεια γευσης...
Τελικα εχω σχηματισει την εντυπωση οτι ο καθε ...ουρανισκος "αγαπαει" :D μονιμα ορισμενες γευσεις ...ενω καποιες αλλες απλα δεν του ταιριαζουν  :'( γι αυτο και η απωλεια....

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
[member=377]Tem[/member]
Έχεις απόλυτο δίκιο, διόρθωσα το προηγούμενο σχόλιό μου για να μη γίνονται παρανοήσεις.

[member=21928]nikosgia[/member]
Νομίζω πως οι γευστικοί κάλυκες είναι σαν τους υποδοχείς χρωμάτων (ποτέ δεν θυμάμαι πώς τα λένε) στα μάτια μας. Που άμα κοιτάξεις πολλή ώρα ένα έντονο χρώμα, μετά βλέπεις παντού το αρνητικό του. Στην όραση, αυτό συμβαίνει επειδή ο υποδοχέας κουράζεται και σταματάει να διαβάζει την πληροφορία. Πρέπει να γυρίσουμε το βλέμμα αλλού για να ξεκουραστεί και να το ξαναδεί. Ίσως να συμβαίνει το ίδιο και στη γεύση, που άμα τους ζητάς συνέχεια να διαβάσουν το φυστίκι, να σου πει «Τέλος, κουράστηκα».


[member=12581]sakis37[/member]
Η γεύση είναι μια σύνθετη διαδικασία, συμμετέχει και το στόμα και η μύτη. Θυμάμαι την εκπομπή Brain Games που ζητούσαν από ανθρώπους να δοκιμάσουν τροφές με κλειστή τη μύτη και δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι ήταν. Πχ την κανέλα την περνούσαν για πιπέρι. Αν διαβάσεις κριτικές αρωμάτων, θα δεις να διαχωρίζουν την εισπνοή από την εκπνοή και την εκπνοή από τη μύτη.
Φοβάμαι πως αυτό που σου πρότειναν είναι προσωρινή λύση, γιατί άμα κρατάς τον ατμό στο στόμα ίσως κουράζεις ακόμα περισσότερο τους γευστικούς κάλυκες και επισπεύδεις τον κορεσμό.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
[member=12581]sakis37[/member]
Όπως και ένα σωρό άλλα πράγματα, και το άτμισμα συνδέεται άμεσα με τον εγκέφαλο. Αυτό που λέμε "όλα είναι στο μυαλό"...
Προσωπικά, μη θέλοντας να ξαναδώ το κανονικό τσιγάρο, ο εγκέφαλός μου με απομάκρυνε, ευθύς εξ αρχής, από τα καπνικά αρώματα. Δεν ήθελα ούτε να "ξαναμυρίσω" καπνό. Η μυρωδιά του ατμοποιητή με καπνικά υγρά, με απωθούσε έντονα.
Έτσι, στράφηκα στα πράσινα μήλα, στα φουντούκια, στις σοκολάτες, στις τάρτες κ.λπ. Σύντομα παρουσιάστηκε το φαινόμενο του κορεσμού της γεύσης, οπότε δοκίμασα σκέτη βάση. Και, ώ του θαύματος, κόλλησα. Εδώ και 5 χρόνια κάνω σκέτη βάση. Χτύπημα έχω (αυτό που πραγματικά χρειάζεται ένας ατμιστής), κορεσμός γεύσης δεν υφίσταται, έχω απαλλαχθεί από το συνεχές (και κουραστικότατο!) ψάξιμο νέων γεύσεων και απολαμβάνω το ουδέτερης γεύσης άτμισμα.
Αν το αποφασίσει ο εγκέφαλός σου (ίσως και με λίγη βοήθεια), θα βρεις την μόνιμη λύση στην σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κ να προσθέσω ότι η μητέρα μου ατμίζει από την αρχή
με σκέτη βάση κ δεν θέλησε ποτέ να δοκιμάσει κάτι με άρωμα!

Μάλιστα όταν της έδωσα κάποια στιγμή να ατμίσει το δικό μου που είναι βάση
με λίγες σταγόνες κανέλας? Δεν της άρεσε κ μου είπε ότι η σκέτη βάση
της φαίνεται πολύ πιο γευστική.... :yes: :yes: :yes:

Ποτέ της δεν κουράστηκε με αυτή την "μονότονη" γευστικά πορεία της στο άτμισμα
κ ειλικρινά μου έκανε εντύπωση...

Είναι κυριολεκτικά όλα στο μυαλό κ μετά όλα τα άλλα ακολουθούν.
Θα πω κάτι που το λέω συχνά.....

Αν κάτι το θέλεις πολύ δεν θα πρέπει ποτέ να αφήσεις καμία δικαιολογία η κατάσταση
να μπει ανάμεσα σε σένα κ σε αυτό... :)


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Παντως εμενα η σκετη βαση μου βγαζει μια γλυκυτητα. Ασθενη μεν αλλα μου την βγαζει. Χρησιμοποιω κυριως PM.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια :bow:

στο παρελθον ειχα δοκιμασει παρα πολλα αρωματα απο μεντες,καπουτσινο,μυλοπιτες,καπνικα κτλ.τωρα που θυμαμαι και εκει αρχισα να της χανω οποτε βασει τα λεγομενα ολων η σκετη βαση ειναι μονοδρομος και το βασικο ειναι να Lockαρη ο εγκεφαλος καποια πραγματα.
για αρχη εκανα καινουργιο σεταπ με σκετη βαση 50/50 12mg.ουτως η αλλως ακομα και το baffomentto και latakia της la tabacchiera με αραιωση 10% δεν καταλαβαινω οποτε τζαμπα τα ατμιζω.
οντως η σκετη βαση και εμενα μου βγαζει γλυκυτητα :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, η γλυκήτητα είναι υπαρκτή, αλλά εξαρτάται από την μάρκα.
Π.χ. η Pink Mule μου έβγαζε περισσότερη γλυκύτητα.
Η βάση της ECIG που χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια, έχει περισσότερη "ξηρότητα" και η γλυκύτητα είναι ίσα ίσα ανιχνεύσιμη.

Συνάδελφος που και αυτός κάνει σκέτη βάση και δεν του αρέσει η γλυκύτητα, το αντιμετωπίζει ρίχνοντας μερικές σταγόνες από-το-δεν-θυμάμαι-ποιο άρωμα, όχι για γεύση αλλά για να χαθεί αυτή η γλυκύτητα.
Για δοκίμασε αυτό το κόλπο.

[member=1000]DARK ANGEL[/member]
Έλα και σύ, άκου κανέλα...σε λίγο θα βάλεις και ριζόγαλο :)) :))

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Πάντα έχω έναν doggy με σκέτη βάση 6αρα,όταν με κουράζουν ολα αυτά τα σούπερ-ντουπερ-σπέσιαλ υγρά που διαφημίζουν στα γκρουπακια του fb,αναλαμβάνει δράση η βάση και τους ρίχνει στα αυτια!  ;D :idiot1: ;D :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Γεια χαρα guys. Ατμιστης εδω και 5 χρονια περιπου. Εχει ενα 6μηνο που ουσιαστικα σταματησα να απολαμβανω το ατμισμα. Ο λογος... Καθε τρεις και λιγο με ενοχλει χαμηλα στον λαιμο (κυριως στην τραχεία που γινεται το χτυπημα). Σε φαση λες και με ξυνει-καιει. Στρωνει μονο του για μερικες μερες και παλι απο την αρχη. Μεχρι να στρωσει βεβαιως αισθανομαι ενα γενικοτερο πεσιμο, οπως οταν παμε να αρρωστησουμε. Εχω κατεβασει νικοτινη, εχω ανεβασει νικοτινη, κανω σκετη βαση, κανω αλλες γευσεις, αλλαζω εταιριες, ανεβαζω βατ, κατεβαζω βατ, ατμιζω υγρα με σκετη VG, ατμιζω με 50/50... Και παλι τιποτα! Αυτο το διαστημα ειμαι με Provari Radius, Zenith Tank με τις 1.6 και Bebeca High VG στα 6mg μιας και ηθελα να πειραματιστω με σκετη VG μηπως με ενοχλει η PG στα καλα καθουμενα.

Βεβαιως............μετα απο ολα αυτα προβληματιζομαι μηπως πολυ απλα φταιει το γεγονος πως κυριως τους τελευταιους μηνες το εχω πραγματικη πιπιλα. Στο σπιτι, στο αυτοκινητο, στη δουλεια! Με αποτελεσμα ο οργανισμος μου να εχει κλαταρει απο το συνεχομενο χτυπημα στον λαιμο και την νικοτινη γενικοτερα. Συν το γεγονος πως κοιμαμαι λιγες ωρες.. Θεωρω πως δεν θελει και πολυ να εξασθενησει το ανοσοποιητικο και να μπεις σε εναν τετοιο φαυλο κυκλο. Κι αν εχετε απορια γιατι δεν το ελαττωνω να τεσταρω τι παιζει... ευκολο ειναι? ::) Ναι, και τωρα που σας γραφω ατμιζω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2019, 23:50 από Johnathan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12