vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lefty, Milarepa, karasarinis, dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4065 στις: Ιουνίου 13, 2018, 12:36 »
δεν γραφω συχνα πλεων λογο χρονου , αλλα με αντισταση του Γιαννη GRat  , αν δεν κανω λαθος 317ss ο ατμος στον sq , είναι από τους χλιαρότερους που εχω παρει .

σε συνδιασμο με το drip tip ερχομαστε σε επιπεδο πολύ χλιαρης τζουρας ακομα και σε απανωτες

καλημέρα σε ολους 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4066 στις: Ιουνίου 13, 2018, 12:40 »
SS317L...

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4067 στις: Ιουνίου 13, 2018, 13:05 »
Ναι αυτό βεβαίως βεβαίως  :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4068 στις: Ιουνίου 13, 2018, 13:42 »
[justify][member=12562]thenetpoet[/member] το έβγαλα το παράλληλο N80. Πριν μπει το βαμβάκι δεν είχε hotspots, τώρα αν όταν έβαλα το βαμβάκι κούνησα το coil και έκανε νέα hotspots δε το γνωρίζω.[/justify]
[justify]
Θα περάσω από φίλο που έχει SS317L να δοκιμάσω αν και νομίζω πως βρήκα τον υπαίτιο των προβλημάτων μου. Το drip-tip. Όπως είπα η απόδοση του Staple της Coilology σε γεύση-ατμό ήταν ικανοποιητική, απλά ο ατμός ήταν ζεστός. Αρχικά όπως ανέφερα πίσω ανέβασα το Coil ένα τσακ ψηλότερα από τα posts με αποτέλεσμα να ανέβει λίγο η γεύση ακόμη και με μείωση των W (χτυπάει πιο καλά ο αέρας το coil) άρα και η θερμότητα του ατμού. Εεε.. άμα ανεβάσω και το drip tip ένα τσακ πιο πάνω (ίσα-ίσα να κάθεται στο top cup, μισό μέσα - μισό έξω) το άτμισμα έρχεται ακριβώς εκεί που το θέλω.

Ακόμα και στα +5W σε σχέση με πριν την ανύψωση του coil και του tip, όλα είναι κομπλέ. Το drip-tip βέβαια που έχω τώρα ζεσταίνεται, αλλά πριν εκτός αυτού αν ακούμπαγα και το top-cup.. Ένα ποιοτικότερο χρειάζομαι και λίγο πιο ψηλό σε σχέση με το default (η εσωτερική διάμετρος του μ' αρέσει).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4069 στις: Ιουνίου 13, 2018, 15:51 »
ΟΚ, εσύ παίζεις σε ηλεκτρονικό μοντάκι και έχεις περισσότερες επιλογές στο στήσιμο της αντίστασης γιατί μπορείς να παίξεις με τα W που θα της δώσεις.
Εγώ παίζω μόνο σε μηχανικά και πρέπει να στήνω την αντίσταση με τον κατάλληλο τρόπο ώστε να μου δίνει το αποτέλεσμα που θέλω.

Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4070 στις: Ιουνίου 14, 2018, 11:24 »
Καλημέρα παίδες,
ξέρουμε Ελλάδα μπουκαλάκια σιλικόνης για το Luxotic?

Για να μην καταφύγω στην καστομιά του Mike Vapes και μείνω με μονό αριθμό δαχτύλων -χέρια πόδια - :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4071 στις: Ιουνίου 14, 2018, 11:27 »
Τελικά έχεις απόλυτο δίκιο :respect: Με ένα πιο προσεγμένο build στα 3mm 0.49Ω 35W σε Hard Mode δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από το περισσότερο σύρμα του staple τόσο σε γεύση όσο και σε ντουμάνι. Σίγουρα η κατανάλωση θα είναι μικρότερη τόσο σε μπαταρία όσο και σε υγρό, δροσερός ατμός και δροσερός και ο λαγός τώρα και σε chain vaping. Τέλος, μειώθηκε και το ramp up time, όχι ότι πριν αργούσε αλλά τώρα πατάς κουμπί και στα μισά της πρώτης τζούρας είσαι έτοιμος!

Το καλό είναι ότι έβαλα και ένα staple build στον Avocado και πυροβολάει και αυτός τώρα! Μέχρι να πάρω νέο drip tip (άντε να το ξεκουμπώνεις ώστε να γίνετε πιο ψηλό καθέ τρεις και λίγο) στον λαγό δε νομίζω να του ξαναβάλω staple, σ' ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4072 στις: Ιουνίου 14, 2018, 11:35 »
Δεν είναι κυρίως θέμα αν έχω δίκιο, είναι και να ταιριάζουν τα γούστα μας.
Μπορεί για παράδειγμα αυτό που εγώ θεωρώ δροσερό ατμό εσύ να το έβρισκες ζεστό ή χλιαρό. Προφανώς έχουμε ίδια γούστα σε αυτό τον τομέα, αν και γενικά θεωρώ ότι τα γούστα μου κυμαίνονται στον μέσο όρο των ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4073 στις: Ιουνίου 14, 2018, 14:19 »
Συμφωνώ ότι το build είναι, εν μέρει θα προσθέσω, υποκειμενικό και δε θεωρώ το ένα build καλύτερο από το άλλο γενικά, αλλά για εμένα.

Το κομμάτι "έχεις δίκιο" πάει πιο πολύ ως προς το κομμάτι ότι το build είναι μια χαρά για τον SQ, καθώς πιστεύω πως η υποκειμενική πλευρά της απόδοσης είναι η "μισή" αλήθεια. Σε κάθε build/άτμο η υπόλοιπη μισή αλήθεια είναι αντικειμενική. Δε θα βάλεις σε έναν Kayfun 5πύρηνο Fused Clapton στα 100W, όπως δε θα βάλεις και ένα 6wrap 0.32 Kanthal σε έναν ατμοποιητή μεγάλης διαμέτρου με αέρα πολλών μποφόρ. Δε θα σου κρύψω ότι μόλις είδα την πρόταση σου την αμφισβήτησα. Είπα από μέσα μου, εφόσον μπορείς να  βάλεις τούμπανο coil στο squonk που κάνεις saturate το βαμβάκι όποτε θες, θα βάλεις "μια σταλιά" σύρμα;

Anyway, το σημαντικό είναι ότι προτείνω να δώσουν και οι υπόλοιπο μια-δυο ευκαιρίες στο build ειδικά αν τους περισσεύει τέτοιο είδος σύρματος, τη στιγμή που η πλειοψηφία των squonk mods είναι μονομπάταρα και η κατανάλωση σίγουρα μειώνεται.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4074 στις: Ιουνίου 14, 2018, 14:27 »
Ήρθε και ο haku.

Πρώτo στήσιμο με 3mm ID alien. Tοο fcking hot..

Δεύτερο στήσιμο με 2,5mm ID sfc.

GG 30W παίζει και TC χωρίς πρόβλημα!

https://imgur.com/gallery/GyvzsJ3

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4075 στις: Ιουνίου 14, 2018, 14:30 »
Πολύ μεγάλο coil ρε συ Γιάννη για τον Haku,λογικό να ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες ...Με 4 άντε μάξιμουμ 5 σπείρες 3αρι πυρήνα με exotic ni80 τον στήνουνε οι περισσότεροι.Και εγώ με fusakι απλό 5 σπείρες τον έχω συνέχεια και το coil σχεδόν πάτωμα

Δεν υπάρχει περίπτωση [member=14081]selianaras[/member] να έχεις το ίδιο ή καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα και κυρίως γευστικά με απλό συρματάκι παρά με ένα framed μέσα σε έναν dripper με αρκετό αέρα ...
Placebo φάση ή κακά στησίματα ... :yes:
Οσο πιο χοντρό είναι το σύρμα και πυκνό το ντουμανάκι τόσο περισσότερα μικροσωματίδια του υγρού ρουφάς...Αρα καλύτερη γεύση

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2018, 00:46 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4076 στις: Ιουνίου 14, 2018, 15:12 »
Το 3άρι χώρεσε αλλά έπαιρνε φωτιά το καπάκι, το πλαστικό cap επίσης και γιαυτό άλλαξα.

To coil το σήκωσα λιγάκι γιατί λέγανε οτι σφυρίζει αλλιώς αλλά και έτσι κάνει φασαρία.


Μέτριος μου φαίνεται γενικά αν και δίνει αρκετά καλή γεύση. Λογικό φυσικά με τέτοιο μέγεθος και την αντίσταση 1,5cm απο το στόμα.


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4077 στις: Ιουνίου 14, 2018, 15:31 »
Για καπνικά και ημικαπνικά καλούλης είναι.Στα φρουτάκια και τις κρεμούλες δεν θα βρήκα μαζί του εγώ συν οτι έπεσε στην κατοχή μου ταυτόχρονα με τον supersonic οπότε τον έφαγε το ράφι απο εκεί και μετά...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4078 στις: Ιουνίου 14, 2018, 15:33 »
Δηλαδή τα παλουκάρια που μας είχαν πρήξει τα νταούλια στο φβ, μάρκετινγκ κάνανε;  :tongue_smilie: :angel: :laugh1:

Υ.Γ.: Διευκρίνιση - Καμία σχέση τα παλουκάρια που λέω, με τον δικό μας παλούκαρο... 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4079 στις: Ιουνίου 14, 2018, 15:36 »
Haku: Ηρθε-πλυθηκε-στηθηκε-εφυγε.

Το μόνο που έκλαψα ήταν το νερό που χάλασα και το ρεύμα που έκαψε ο ultrasonic

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos