vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 2 χρήστες
white varadero, bloodlessz

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3975 στις: Ιουνίου 07, 2018, 22:31 »
Παρόλο που έχω γίνει μεγάλο σπασικλάκι, θα το ξανά πω.....
Πάρτε κάνα sq με μοσφετ να σωθείτε ;D


Ποιο μοντακι είναι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3976 στις: Ιουνίου 07, 2018, 22:36 »
Sva kimech.
Να ένας που ψηθηκε, είμαι σε καλό δρόμο..... ;D

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3977 στις: Ιουνίου 07, 2018, 22:39 »
Μου αρέσει το σχέδιο.
Σίγουρα δεν θα μου αρέσει η τιμή και η διαθεσιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3978 στις: Ιουνίου 07, 2018, 23:22 »


Σε RDAs έχω δει: Dead Rabbit SQ, Recurve, Bonza, Icon

Μου διαφεύγει κάτι; Κάποιος που έχει εμπειρία σε Single στησίματα να ξεμπλέξει το κουβάρι; Δυσκολεύομαι πολύ να διαλέξω RDA. :wall:
Μην σκας φίλε μου,εδώ μέσα από βοήθεια άλλο τιποτα. Εδώ ανοίξαμε τα μάτια μας που λένε.Από αυτούς που γράφεις έχω τον sq μόνο και είμαι ευχαριστημένος πολύ.Επίσης και για τους recurve,gorge ακούγονται καλά σχόλια.Αν θες και διπλή (bonza,drop,loop) στα ίδια περίπου χρήματα.Ένα θέμα που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι και η κατανάλωση αφού πας για RDA. Μονή μπορείς να παίζεις σχετικά καλά από θέμα κατανάλωσης σε διπλή αντίσταση ανεβαίνεις αρκετά σε ml. π.χ. εγώ στον λαγό βάζω από 0.28-0,35Ω coil. ημερήσια ml (περίπου 10 αν και είναι σχετικό,σου λέω χοντρικά).Mod επίσης παίζει και το rsq, στα ίδια περίπου χρήματα σε πλακέτα αξιόπιστο κι αυτό.Αυτά για αρχή,εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3979 στις: Ιουνίου 08, 2018, 00:08 »
Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση. Είμαι ήδη στα 10ml με Avocado, όσο υπάρχει ακόμη το τελευταίο 100ml 100mg/ml πίσω μιας και παίζω στα 1.5mg δεν πολύ κοιτάω την κατανάλωση υγρού (όχι σπατάλη, να μετατρέπεται η κατανάλωση σε γεύση κατά κύριο λόγο). Όπως και να 'χει δε νομίζω να παίξω διπλή, πότε μου δε μ' άρεσε, ούτε παλιά στους εργοστασιακούς, ούτε με τον Avocado, ειδικά σε μονομπάταρο mod, οπότε ίσως να καταλήξω σε Rabbit SQ ή Recurve.

Από την εμπειρία σου με τον Rabbit, θα έλεγες ότι σφυράει - δακρύζει; Το airflow είναι smooth ή έχει "ανεβοκατεβάσματα";

Όσο για το mod ωραίο και το RSQ αλλά εκτός της εμφάνισης που με τραβάει παραπάνω το Pulse, το kitάκι του Pulse που δίνει και το 30ml top fil bottle για πιο εύκολο on-the-go refill στην ίδια τιμή με κερδίζει. Λίγο η πλαστικίλα με κρατάει πίσω από το να το "χτυπήσω".

Αποσυνδεδεμένος samopanos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3980 στις: Ιουνίου 08, 2018, 02:47 »
Προσωπικά, με το squonking (Pulse BF τότε, μηχανικό + Dead Rabbit SQ) άφησα στην άκρη τον Avocado 24.

O Dead Rabbit SQ έχει εύκολο στήσιμο (αν βρεις τα κόλπα του - η αντίσταση θέλει ελάχιστα πάνω από τα posts κ μπόλικο βαμβάκι αφρατεμένο για να γεμίζει κάπως τον μεγάλο κενό χώρο που έχει o θάλαμος), ωραίο - smooth airflow, καλό ντουμάνι (χωρίς υπερβολές) και ωραία - έντονη γεύση (χωρίς να έχει βέβαια extreme ανάλυση). Εγώ έχω μείνει ικανοποιημένος γι' αυτά που έψαχνα.

Βέβαια τώρα γλυκοκοιτάζω κ τον Recurve με αυτά που βλέπω κ διαβάζω. Δεν χάνεις κάτι να πας σε ένα κατάστημα κ να τους δοκιμάσεις κ τους δύο κ να δεις ποιος ταιριάζει στα γούστα σου.

Για squonk modάκι ηλεκτρονικό μπορείς να τσεκάρεις και το Luxotic BF Box 100W αν σε χαλάει η "πλαστικίλα" του Pulse. Έχει κ ωραίο, μικρό κ βολικό σχήμα. Ωστόσο δεν σου επιτρέπει να ρυθμίσεις τα Watt (είναι σαν να δουλεύει σε Bypass mode).

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3981 στις: Ιουνίου 08, 2018, 03:19 »
Με καλύψατε, ειδικά εσύ φίλε Πάνο που είχες και Avocado 24 για πιο άμεση σύγκριση. Αν μου πεις ότι δίνει και ένα τσακ πιο πάνω αέρα, θα χτυπήσω άμεσα λαγό και βλέπουμε.

Θέλω ηλεκτρονικό mod οπότε αν και ωραίο και οικονομικό το Luxotic θα το προσπεράσω, άσε που δε θέλω να πάρω πάλι Wismec, δυο χρόνια +- είμαι με RX200s / Predator. Όσο για το wicking θέλω να πιστεύω ότι θα τα βρω, με Cotton Bacon δε θα έχω θέμα φαντάζομαι μιας και το χειρίζομαι χρόνια στον Avocado που τα θέλει τα κολπάκια του.

Επειδή είμαι OOL τα τελευταία χρόνια, καθώς είχα κάτι που δούλευε και δεν κοίταζα αλλού για να μη μπει το καταναλωτικό μικρόβιο (έχω κάνει συμφωνία με τον εαυτό μου 1 αγορά hardware η.τ το χρόνο ως αναβάθμιση-συμπλήρωση), έχετε να προτείνετε κάποια καλή premade αντίσταση για τον Rabbit; Είτε κουβάρι είτε τεμάχια. Αν είναι επίσης εύκολο, σε τι διάμετρο στήνεται συνήθως;


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3982 στις: Ιουνίου 08, 2018, 07:17 »
Kαλημέρα ,
για τον SQ προτίμησε έτοιμες framed Νι80 της coilology ή το αντίστοιχο καρούλι της.Το απόλυτο VFM σε ni80 κατ εμέ :yes:
Για πυρήνα που ρωτάς ο 3αρης είναι standar για τα exotic coils την εποχή μας(περισσότερο βαμβάκι,λιγότερη θερμοκρασία,περισσότερο υγρό στο coil).

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3983 στις: Ιουνίου 08, 2018, 09:57 »
Καλημέρα, ακριβούλες αλλά φαντάζομαι με ένα καλό maintanance θα κρατάνε για 'αρκετά' στησίματα. Ελπίζω η σειρά της Milkshake&Vape της eCig που έχω πάρει ήδη για να εγκαινιάσω την αγορά, να μην αφήνει μάκα.

0.2Ω/coil όμως για μονομπάταρο όμως δεν είναι λίγο too little too much; Να φανταστώ ότι θα τα θέλουν τα γκαζάκια τους και θα ρουφάνε μπαταρίες για πρωινό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3984 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:05 »
Επιπλέον, σε τέτοιες αντιστάσεις καλό είναι να σκεφτείς και τον τύπο της μπαταρίας σου, πέρα από το αν θα είναι μία ή δύο. Οι τόσο μικρές αντιστάσεις ρουφάνε πολλά αμπέρ και συνεπώς κάνουν τις περισσότερες μπαταρίες να είναι ακατάλληλες κατά μόνας.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3985 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:14 »
Πρώτον 0,20Ω είναι το ζευγάρι.Η μία είναι 0,40Ω
Δεύτερον είναι ni80 με ότι αυτό συνεπάγεται σε κατανάλωση μπαταρίας κτλ.
Τρίτον με μία εκ των LG HG2(καφέ),samsung 30Q(ροζ),sony VTC6 είσαι οκ.
Για extra προστασία πας σε SONY VTC5A και Samsung 25R

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3986 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:24 »
Σωστή η παρατήρηση, αλλά με τις VTC6 30A (15A continuous <80oC) δε θα είμαι καλά; Σίγουρα αν τραβάω 18-20A θα θέλει προσοχή να μην το παρα-πιπιλάω.

Αυτά για αρχή, στο μέλλον, αν με κερδίσει το σετάκι αν δω ότι καίνε οι μπαταρίες, θα αγοραστούν VTC6A ή Sanyo NCR20700A ώστε να έχω λίγο έξτρα headroom.

paloukare αν μπορείς να παρέχεις ένα link, γιατί βρίσκω 0.1Ω ζευγάρι.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3987 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:37 »
Αν κοιτάς σετάκι με 0,10Ω κοιτάς τις χειροποίητες της σειράς που είναι 2 στο κουτάκι.Εγώ λέω για τις normal που είναι 10 στο κουτάκι ή το σύρμα που το στρίβεις εσύ :))
Τέσπα και με τις χειροποίητες στα 0,20Ω η μία δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα με τις Sony VTC6.
Tις VTC6A που τις βρήκες και σκοπεύεις να τις αγοράσεις; :hmmm:

Eγώ με αυτό
κάνω 6 σπείρες 3άρι πυρήνα στον SQ κάπου στο 0,36Ω βγαίνει αν θυμάμαι καλά
Για Ελλάδα εκεί που προμηθεύομαι coilology δεν έχει site


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3988 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:53 »
Για Ελλάδα εκεί που προμηθεύομαι coilology δεν έχει site
Σε 2 μέρες όμως θα κουνηθεί ο πυρήνας της Γης, σωστα? ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3989 στις: Ιουνίου 08, 2018, 11:00 »
Όχι το συγκεκριμένο αλλά μου αρέσει το πως σκέφτεσαι  :yes: :laugh1:
Κερνάω στησιματάκι :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem