vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 10 χρήστες
blalck, pngtszs1976, Lazy Dog, dkostas, lidbab, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 21:12 »
Είναι τσιγαρίσιος ατμοποιητής με σφιχτή τζούρα. Αυτό από τη μάνα του σημαίνει μικρή παροχή αέρα και συνεπάγεται λεπτά σύρματα! Δεν υπάρχει χώρος να ατμοποιηθεί υγρό σε ντούκι αντίσταση και ψηλά βατ! Θα "πνιγεί" ο ατμοποιητής και θα πνιγεί και αυτός που το δοκίμασε, αν δεν καεί πρώτα από τις υψηλές θερμοκρασίες που θα εισπνεύσει, αφού δεν υπάρχει μεγάλη παροχή αέρα για να κρυώσει τον ατμό από την αντίσταση! Αυτοί οι ατμοποιητές είναι φτιαγμένοι για απλά σύρματα ή ίσως τα λεπτά κλαπτονάκια και τα συναφή. Βατ μέχρι 30 ταβάνι και αντιστάσεις 0.6-1.2. 
Δικιά μου άποψη, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα και αγοράστε καρούλια ή έτοιμες αντιστάσεις. Βγαίνουν σε όλα τα μεγέθη και όλα τα είδη. Ο κάθε ένας από μας ατμίζει διαφορετικά υγρά, με διαφορετικό τρόπο και έχει διαφορετική ερμηνεία της απόδοσης.
Το μόνο δεδομένο εδώ είναι πως όσο πιο πολύπλοκα σύρματα και περισσότερα βατ, τόσο ανεβαίνει η κατανάλωση και ίσως η γεύση αν δεν "πνιγεί" ο ατμοποιητής!
Πειραματιστείτε, δεν υπάρχει σωστή απάντηση. Σε άλλον αρέσει το Νι80 στα 0.7Ω, άλλος τη βρίσκει με σσ316 στα 0.5Ω, άλλος με κάνθαλ στα 0.87, άλλος με σούπερφαιν στα 0.45, άλλος με άλιενσουπερφιουσντσταγκερντστειπλκλαπτονάκι στα 0.04Ω.
Η επιλογή είναι του καθενός και βασίζεται σε υποκειμενικά κριτήρια. Εφόσον παίζουμε σε λογικά πλαίσια (0.5-1.5Ω) και νορμάλ ή σουπερφαιν σύρματακια χωρίς υπερβολές, όλοι τη βρίσκουμε κάπου και κάπως αλλιώς.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 21:55 »
Γενικά συμφωνώ, απλά ο συγκεκριμένος έχει πολλές επιλογές αέρα που του επιτρέπουν να παίξει από σφιχτός τσιγαρίσιος μέχρι σφιχτός πνευμονικός, αν ανοίξεις τέρμα τα εσωτερικά βιδάκια.

Εγώ τον έχω δοκιμάσει από απλό SS 28GA έως και clapton SS 28/28+38GA 0.5, παίρνοντας καλό αποτέλεσμα με τα ανάλογα υγρα και ρυθμίσεις αέρα/watt.
Alien ή staple staggered δε νομίζω να τα σηκώνει βέβαια! :)

[member=7533]drum[/member] θα τον δοκιμάσω και με το flatwire :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tok

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 03, 2018, 17:31 »
Καλησπέρα , έχω τον ατμοποιητή 2 μήνες  και από την αρχή παρουσίαζε διαρροή από το 510 pin , είτε το squonk είτε το κανονικό . Απ' οτι διάβασα σε ξένα site το πρόβλημα υπήρχε σε κάποια απο τις αρχικές παρτίδες και δεν είναι σε κάποιο μεμονωμένο κομμάτι ,καθώς τα pin είναι ελάχιστα πιο στενά απο οτι πρέπει για να  φράζουν πλήρως την έξοδο υγρού απο το σημείο . Η διαρροή είναι μεγάλη και υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί το mod λόγω του σημείου της διαρροής περνώντας το υγρό απο τον πόλο στην πλακέτα.

Το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση ενός oring διαστάσεων 3mm(διάμετρος εξωτερική ) χ 0.5 (πάχος) πάνω στο 510 pin πριν το βιδώσουμε , κι επειδή το συγκεκριμένο ορινγκάκι είναι υπερβολικά μικρό , αναφέρω οτι εγώ βρήκα ταιριαστό στο άσπρο τουβλάκι (για μονή αντίσταση) του avocado 24mm- έχει ανταλλακτικά 2 τέτοια λαστιχάκια στη συσκευασία .

Διαβάζω τουλάχιστον 2 χρόνια το φόρουμ και έχω πάρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες ,για αυτό το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα .

Κατα τα άλλα ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός και με αρκετό εύρος ρυθμίσεων του αέρα για την κατάλληλη τζούρα για τον καθένα

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 20:52 »
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!!  Εχω βρεθει σε διλημμα για την αγορα τσιγαρισιου ατμοποιητη,μεταξυ GALAXIES MTL RDTA και AMMIT MTL RTA σε σχεση με την αποδοση γευσης............θα μπορουσατε σας παρακαλω να μου πειτε την δικη σας γνωμη? Καταλαβαινω,ο ενας ειναι RDTA κι ο αλλος RTA,αλλα οσον αφορα το αποτελεσμα της γευσης?? ποιος αξιζει περισσοτερο κατα την δικη σας γνωμη ?

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 23:18 »
Ρε φίλε, αν προσθέσεις και τον galaxies rta, είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλημμα. Περιμένω με αγωνία απαντήσεις.
Off topic alert. Νήμα για τον ammit πότε θα ανοίξει; Ακούν οι κατέχοντες;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 23:51 »
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!!  Εχω βρεθει σε διλημμα για την αγορα τσιγαρισιου ατμοποιητη,μεταξυ GALAXIES MTL RDTA και AMMIT MTL RTA σε σχεση με την αποδοση γευσης............θα μπορουσατε σας παρακαλω να μου πειτε την δικη σας γνωμη? Καταλαβαινω,ο ενας ειναι RDTA κι ο αλλος RTA,αλλα οσον αφορα το αποτελεσμα της γευσης?? ποιος αξιζει περισσοτερο κατα την δικη σας γνωμη ?
Τους έχω και τους 2.
Πολύ καλός ο Ammit, μακράν καλύτερος ο Galaxies.
Καλύτερη γεύση και τζούρα, άψογη τροφοδοσία, πιο μικρός, πολυ ελαφρύτερος και με περισσότερο αέρα αν το θέλει κάποιος.
Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με τον Ammit είναι η χωρητικότητα, αλλά γεμίζει πολύ εύκολα.
Επίσης, λόγω της μικρής απόστασης της αντίστασης από το επιστόμιο, ανεβάζει λίγο υγρό κάποιες φορές σε δυνατές τζούρες.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 00:18 »
καλοι κ οι δυο.. προτιμω τον galaxies γιατι εχει πολυ παιχνιδι στον αερα, πραγμα που σε κανει να βρεις την τζουρα που σου κανει κεφι. ;)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 00:45 »
Νομίζω πως η σύγκριση ενός RDTA με έναν RTA (στα ίδια κυβικά) αδικεί τον RTA. Προσωπικά (& το τονίζω αυτό), ανάμεσα στον Galaxies MTL RDTA & Ammit (RDA όμως), καλύπτομαι περισσότερο από τον δεύτερο. Και σαν γεύση & σαν τζούρα & σαν όγκος & σαν σχεδιασμός.
Βέβαια, τώρα αδικώ εγώ, αφού συγκρίνω έναν καθαρόαιμο RDA με έναν ημίαιμο. :)

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 07:35 »
Καλημερα κ χρονια πολλα [member=21779]treloneritis[/member] . Σ'ευχαριστω για την βοηθεια.Το διευκρινιζω στο παραπανω σχολιο μου,για την διαφορα αυτων των δυο (RDTA-RTA) και στο μονο σημειο που στεκομαι,,ειναι ως προς την τελικη αποδοση της γευσης,σαν MTL ατμοποιητες και μη λαμβανοντας υποψην μου,την κατασκευαστικη τους διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 08:51 »
Στράτο, αυτό που σου λένε τα παιδιά είναι ότι με τον Galaxies RDTA έχεις εύρος γευστικού αποτελέσματος ανάλογα με την αντίσταση, τα watt και τον αέρα. Όπως γράφω στην παρουσίαση, είναι RDA (κατά βάση ένταση γεύσης) με δυνατότητα να σου δώσει και ολοκλήρωση γεύσης, αλλά και ανάλυση γεύσης ενός RTA. Βέβαια, στην ανάλυση γεύσης δεν πιάνει τους κορυφαίους RTA (με μικρό χώρο ατμοποίησης και μακριά και στενή καμινάδα), οι οποίοι όμως δεν έχουν τη δυνατότητα κάλυψης εύρους γεύσης του Galaxies.
Σε πολλά υγρά (γλυκά, κλπ) κάποιοι απολαμβάνουν περισσότερο την ένταση γεύσης ενός RDA, ενώ σε άλλα (κυρίως καπνικά) η ολοκλήρωση και η ανάλυση γεύσης είναι πιο απολαυστική για πολλούς. Επομένως, ο Galaxies RDTA είναι πιο... πασπαρτού άτμο, αν χρησιμοποιείς διαφορετικά είδη υγρών.

Τις ευχές μου σε όλους σας.

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 09:01 »
Σε  ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!! καλες γιορτες και σε σενα!!! :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 09, 2019, 22:08 »
Καλησπερα σε ολους. Εχοντας το airflow στην δευτερη μονη τρυπα,υπαρχει ενα σχετικο σφυριγμα.Συμβαινει γενικοτερα στον συγκεκριμενο ατμοποιητη ή μηπως εγω δεν εχω κανει κατι σωστα στο στησιμο,με αποτελεσμα να δημιουργειται αυτο το σφυριγμα??

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 17:30 »
Δεν συμβαίνει γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 21:51 »
Να το διορθωσω καλυτερα?? Οχι σφυριγμα αλλα φυσημα θα το ελεγα πιο σωστα κι οχι σφυριγμα.Σε σχεση με τις υπολοιπες τρυπες στην συγκεκριμενη υπαρχει ενα φυσημα μεγαλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL SQUONK RDTA by Vapefly
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 13:55 »
Άνοιγμα και καλό σκούπισμα. Κάπου έχει κάτσει λίγο υγρό και "συντονίζεται" με την συγκεκριμένη ποσότητα αέρα και την δύναμη της τζούρας σου. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364