vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, camber, white varadero

Twitter

Κλώνοι του Taifun GT III

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:07 »
Το θέμα είναι, έχω και εγώ το πρόβλημα πως όταν γυρνάω το καπάκι για να γεμίσω, γυρνάει
και η καμπάνα. Το πάνω μέρος του tank το έσφιξα καλά με εργαλείο, δεν λύθηκε το πρόβλημα.
Mία ερώτηση να κάνω:
Το ντρίπτιπ το βγάζεις πριν ξεβιδώσεις το πάνω καπάκι αναπλήρωσης για να φουλάρεις;
Αν δεν το βγάζεις τότε γυρνάει η καμπάνα.
Εγώ όταν θέλω να γεμίσω με υγρό κλείνω την καμπάνα στρίβοντας το ντρίπτιπ, βγάζω το ντρίπτιπ και ξεβιδώνω το πάνω καπάκι.
Έτσι η καμπάνα δεν κουνιέται καθόλου.
Γεμίζω, βιδώνω το καπάκι, βάζω το ντριπτιπ και ανοίγω την καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:40 »
Το βγάζω ναι... να φανταστείς έχω διαβάσει ακόμη και το manual σε *pdf
που είναι καμπόσες σελίδες και το γράφει και εκεί, να λασκάρεις το driptip. :'(

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:56 »
Στον 3fv πάντως που είχα εγώ, για να σταθεροποιηθεί η καμπάνα ήθελε υπερβολικό σφίξιμο το σχαράκι και μάλιστα με χοντρό μυτοτσίμπιδο γιατί η κανονική τσιμπίδα στράβωνε από τη δύναμη.

@FML ρε Δημήτρη επειδή τα έχω περάσει και σε καταλαβαίνω, κάνε μία δοκιμή με το παρακάτω: λύσε τα όλα. Ρίξε 2-3 σταγόνες βάση στο κάτω λαστιχάκι του τανκ. Βάλε το γυαλί και κάνε το 2-3 βόλτες περιστροφή με το δάχτυλο ώστε να λιπανθεί όλο το λαστιχάκι και ταυτόχρονα η μία πλευρά του γυαλιού. Βγάλε τώρα το γυαλί και γύρισε το ανάποδα με τη πλευρά δηλαδή που είχε λιπανθεί να είναι τώρα επάνω. Κάνε το πάλι 2 περιστροφές με το δάχτυλο ώστε να λιπανθεί και η άλλη πλευρά από το κάτω λαστιχάκι που είναι ήδη βρεγμένο. Λίπανε πολύ καλά τώρα (μέσα έξω) με βάση το λαστιχάκι που πάει στο σχαράκι και βάλε το πάνω του (όχι πάνω στο γυαλί). Στη στενή πατούρα δύσκολα θα κάτσει, οπότε το αφήνεις στη φαρδιά. Βάλε το προσεκτικά και σφίξε μέχρι τέρμα με κάτι γερό. Δώσε μία λάσκα τώρα το σχαράκι 1/4 της στροφής και σφίξε πάλι με δύναμη μέχρι τέρμα απότομα. Λίπανε τα δύο μικρά λαστιχάκια της καμπάνας και βάλε τη στο καπάκι αναπλήρωσης γυρίζοντας την για να πάει υγρό και σε αυτήν. Κάνε μία δοκιμή τώρα και πες μας. Σε κάθε περίπτωση μεγάλη προσοχή όταν σφίγγεις. Να κρατάς κόντρα από μέταλλο κι όχι από το γυαλί γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου σπάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:45 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 10:19 »
σημερα πηρα το nano kit των steam tuners και το απογευμα θα ''τσιμπισω'' και το air reducer
θα στησω με τα νεα δεδομενα και θα σας ενημερωσω + photo 

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 18:46 »
σημερα αλλαξα ολα τα o-ring του κλωνου με ενα αυθεντικο σετ.
Η διαφορα ειναι τεραστια, κι η παρατηρηση ειναι πως ΟΛΑ τα o-ring του κλωνου (πλην αυτων που συγκρατει την καμπανα και του drip tip) ηταν λαθος.
Ολα ηταν ενα χιλιοστο μεγαλυτερα, το 15αρι ηταν 16αρι, το 17αρι 18αρι κλπ.
Με την αλλαγη, το δαχτυλιδι του αερα ειναι πολυ πιο ομαλο, τα βιδωματα καλυτερα και το εντυπωσιακο, αλλαξε η συμπεριφορα του, η τζουρα ειναι πολυ πιο smooth, καθως και εγινε εντελως αθορυβος. Ειναι σαν να πηρα αλλον κλωνο.

Ως τωρα, καμια διαρροη, θα δειξει και τις επομενες μερες.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 00:33 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 00:48 »
Της gearbest είχα και θέλανε άλλαγμα τα orings.Πάρε της 3f μήπως γλιτώσεις τα extra κερατιάτικα..

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 11:01 »
Σε ευχαριστώ , άλλη μία ερώτηση o ring από Ελλάδα από που αγοράζουμε για taifun gt3?

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 11:02 »
Vapeland νομίζω ...


Sent from my iPad using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2017, 12:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 11:34 »
Εγώ τα πήρα από εδώ http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/search&search=Taifun gt
Αν και δε φαίνονταν στη σελίδα τους, όταν τους πήρα τηλέφωνο είχαν διαθέσιμα και μου έστειλαν δύο σετάκια.

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 12:38 »
Mία ερώτηση να κάνω:
Το ντρίπτιπ το βγάζεις πριν ξεβιδώσεις το πάνω καπάκι αναπλήρωσης για να φουλάρεις;
Αν δεν το βγάζεις τότε γυρνάει η καμπάνα.
Εγώ όταν θέλω να γεμίσω με υγρό κλείνω την καμπάνα στρίβοντας το ντρίπτιπ, βγάζω το ντρίπτιπ και ξεβιδώνω το πάνω καπάκι.
Έτσι η καμπάνα δεν κουνιέται καθόλου.
Γεμίζω, βιδώνω το καπάκι, βάζω το ντριπτιπ και ανοίγω την καμπάνα.
Καλημέρα σας
Όλα τα παραπάνω τα έλυσα με το νάνο κιτ των steam tuners
Εμφανισιακά έγινε πολύ καλός
Η αποκάλυψη ήρθε με το reducer όπου ο ατμό μεταμορφώθηκε με πλούσιο ατμο χωρίς θόρυβο και
Πολύ καλύτερη γεύση και smooth τζούρα
Και τα δυο upgrade μεταμόρφωσαν τον taifun
Έχω τον sxk

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 17:48 »
Δυο μερες μετα την αλλαγη τον o-rings, αφημενος πλαγια ολο το βραδυ με τα υγρα ανοιχτα, ιχνος υγρασιας εξωτερικα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 18:05 »
Στον 3fv πάντως που είχα εγώ, για να σταθεροποιηθεί η καμπάνα ήθελε υπερβολικό σφίξιμο το σχαράκι και μάλιστα με χοντρό μυτοτσίμπιδο γιατί η κανονική τσιμπίδα στράβωνε από τη δύναμη.

@FML ρε Δημήτρη επειδή τα έχω περάσει και σε καταλαβαίνω, κάνε μία δοκιμή με το παρακάτω: λύσε τα όλα. Ρίξε 2-3 σταγόνες βάση στο κάτω λαστιχάκι του τανκ. Βάλε το γυαλί και κάνε το 2-3 βόλτες περιστροφή με το δάχτυλο ώστε να λιπανθεί όλο το λαστιχάκι και ταυτόχρονα η μία πλευρά του γυαλιού. Βγάλε τώρα το γυαλί και γύρισε το ανάποδα με τη πλευρά δηλαδή που είχε λιπανθεί να είναι τώρα επάνω. Κάνε το πάλι 2 περιστροφές με το δάχτυλο ώστε να λιπανθεί και η άλλη πλευρά από το κάτω λαστιχάκι που είναι ήδη βρεγμένο. Λίπανε πολύ καλά τώρα (μέσα έξω) με βάση το λαστιχάκι που πάει στο σχαράκι και βάλε το πάνω του (όχι πάνω στο γυαλί). Στη στενή πατούρα δύσκολα θα κάτσει, οπότε το αφήνεις στη φαρδιά. Βάλε το προσεκτικά και σφίξε μέχρι τέρμα με κάτι γερό. Δώσε μία λάσκα τώρα το σχαράκι 1/4 της στροφής και σφίξε πάλι με δύναμη μέχρι τέρμα απότομα. Λίπανε τα δύο μικρά λαστιχάκια της καμπάνας και βάλε τη στο καπάκι αναπλήρωσης γυρίζοντας την για να πάει υγρό και σε αυτήν. Κάνε μία δοκιμή τώρα και πες μας. Σε κάθε περίπτωση μεγάλη προσοχή όταν σφίγγεις. Να κρατάς κόντρα από μέταλλο κι όχι από το γυαλί γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου σπάσει.

Τα 'κανα όλα αυτά και ακόμη περισσότερα. Αυθεντικά o-rings δεν πήρα, άλλαξα όλα
όμως με σωστά μεγέθη + τα 2 της καμπάνας τα άλλαξα με 2 από τον αυθεντικό KV5
που είχα (αχρησιμοποίητα) ώστε να σιγουρεύσω την ποιότητα. Καμία βελτίωση.

#pame_gi_alla

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 18:13 »
Τα λαστιχάκια του Κ5 ΔΕΝ κάνουν, είναι σκληρά. Αν δε βάλεις τα γνήσια ή κάποια παραπλήσια με αυτά γιατρειά δε θα δεις.

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:20 »
Με αλλαγή των orings της καμπάνας, του μονωτικού της βάσης, και της βάσης φαλινεται να σταμάτησε και οποιαδήποτε υποψία δακρύων τόσο στον κλώνο της 3f όσο και της coppervape.
Είχα κάνει μια απόπειρα να τα αλλάξω με αυτά που είχαν οι κλώνοι μαζί τους και στους 2 πήρα τα υγρά στο χέρι σε χρόνο dt.

Σημείωση στον κλώνο της coppervape μου έσπασε το τζάμι και τον έχω πλέον με bellcap το οποίο δεν παίζει και ολόσωστα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω διαρροές 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364