vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, Doubt, bloodlessz, paiktaras, panos61, Mimhsdr, ZoeM

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1035 στις: Ιουνίου 13, 2016, 05:08 »
Πριν μια βδομάδα αγόρασα το πρέσα 75w και κάνοντας μια βόλτα στα καταστήματα μιας και εχω αυπνιες απόψε, μου την έδωσε και έβαλα παραγγελιά και το πικο
Για να μη ψάχνω, έχει βγει αναβάθμιση σοβαρή για το μοντ?έρχετε αναβαθμισμένο?

Βάλτε με σε ένα αεροπλάνο και  στείλτε με ξανα  στη Γαλλία γιατί θα πτωχεύσω.... :ban6:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2016, 05:16 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος makhs5

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1036 στις: Ιουνίου 13, 2016, 06:16 »
Αν εννοείς ότι η φόρτιση με 500mA θα σου δώσει μεγαλύτερη αυτονομία, έχεις δίκιο αλλά μιλάμε για 1-2 τζούρες ή αλλιώς 20-30mAh.

Αν εννοείς ότι η φόρτιση με 500mA θα αυξήσει τη μακροζωία της μπαταρίας, είναι μύθος ή τουλάχιστον δεν ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια στα σύγχρονα μοντέλα μπαταριών που χρησιμοποιούμε.

Σε κάθε περίπτωση δεν αξίζει ο αυξημένος χρόνος φόρτισης με 500mA αν έχουμε τη δυνατότητα να φορτίσουμε στο 1Α ή παραπάνω.

Δεν εμβαθύνω περισσότερο γιατί είμαστε σε λάθος νήμα αλλά ευχαρίστως να το συζητήσουμε στο νήμα των μπαταριών.
Ναι για μεγαλυτερη αυτονομια εννοουσα, ειχα διαβασει σε διαφορα ξενα σαιτ εξιδικευμενα για μπαταριες οτι μπορει να δωσει μεχρι και 20% παραπανω αυτονομια, τωρα αν δεν ισχυει αυτο τι να πω και ειναι τοσο μικρη η διαφορα, για να το λες κατι ξερεις. (προς ενημερωση προηγουμενου ποστ μου, η μπαταρια που εγραψα οτι ειχα προβλημα πιο πανω τελικα φορτισε κανονικα στο 5ωρο και δουλευει μια χαρα την εφτιαξε η συντηρηση του ψυγειου η απλα ηθελε 12ωρο για να συνελθει, αγνωστο τι απ τα δυο)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2016, 06:30 από makhs5 »

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1037 στις: Ιουνίου 13, 2016, 15:56 »
Ποιο καλό παιδί (cpbaroque) θα κάνει δοκιμές με το NFirmwareEditor για να μας πει τι κάνει στο Pico;  ;D

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1038 στις: Ιουνίου 13, 2016, 16:52 »
Ποιο καλό παιδί (cpbaroque) θα κάνει δοκιμές με το NFirmwareEditor για να μας πει τι κάνει στο Pico;  ;D

Μάλλον τούβλο θα το κάνει, αλλά να μην σου χαλάσω το χατήρι... ;)


ΥΓ.  Αν πράγματι το κάνει τούβλο, :fight_fryingpan: κι εσύ κι οι δύο χλιμίτζουρες που σου έβαλαν μπράβο γιατί μου φόρτωσες την αγγαρεία. :tongue_smilie:




Τροποποίηση λόγω μεταφοράς προηγούμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 10:31 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1039 στις: Ιουνίου 13, 2016, 20:38 »
NfirmwareEditor 4.03

Συμβατό πλέον και με το pico (από την έκδοση 4.01) αλλά και τα VTwo & VTwo mini (από το 4.03). Νομίζω πως είναι ένα πρόγραμμα που έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τους χρήστες VTC και Cuboid, γιατί γι’ αυτές τις συσκευές υπάρχει πληθώρα χρήσιμων patches (υποθέτω από τα ονόματα τους πως είναι χρήσιμα διότι δεν έχω VTC να τα δοκιμάσω). Για το pico δεν υπάρχει ακόμα ούτε ένα patch (τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω εγώ κανένα) και για το Vflask Lite, το άλλο αναβαθμίσιμο μοντάκι μου, υπάρχει ...ένα. Για την φωτεινότητα...Η δημοφιλία βέβαια του pico και η υποστήριξη του από το NfirmwareEditor, μάλλον μας προδιαθέτει για μια πλημμύρα από ενδιαφέροντα patches στο άμεσο μέλλον. Προσωπικά, πολύ θα ήθελα να δω ένα patch που θα άλλαζε εντελώς την οθόνη του smart mode με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνονται και τα watts και τα ohms (άντε και τα volts για τους δύο Μάκηδες) αλλά και το πια θέση μνήμης (1, 2, ...10) παίζει σε κάθε δεδομένη στιγμή.

Το NfirmwareEditor βέβαια, εκτός από τα να ενσωματώνει patches σε αρχεία εγκατάστασης, είναι και string αλλά και image editor. Μπορούμε δηλαδή να αλλάξουμε όλα τα μηνύματα κειμένου αλλά και τα εικονίδια που βλέπουμε στο pico σε κάθε διαφορετική οθόνη. Προσωπικά στο pico δεν έχω βρει ακόμα τίποτα που να με ενοχλεί, αισθητικά ή λειτουργικά, τόσο ώστε να χρειάζεται τροποποίηση. Το NfirmwareEditor πάντως κάνει κάθε τέτοια αλλαγή μάλλον παιχνιδάκι και στο δικό μου VF Lite θα γίνει πάρτι αργότερα (είναι δυνατόν να έβγαλαν στην αγορά αυτό το υπέροχο μοντάκι με τόσο αισχρή γραμματοσειρά;)!!




Δεν συνιστώ σε κανέναν που δεν αισθάνεται εντελώς άνετα με τέτοιου είδους προγράμματα να ασχοληθεί με το NfirmwareEditor εκτός και αν βρει το patch της ζωής του που χωρίς αυτό δεν θα μπορεί να ζήσει. Και σ’ αυτή όμως την περίπτωση, καλό είναι να στείλει ένα πμ στον gipsy ώστε να κάνουν μαζί όλη την διαδικασία βήμα-βήμα. :D

:bye:


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2016, 20:56 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1040 στις: Ιουνίου 14, 2016, 10:36 »
Επειδή το νήμα καθαρίστηκε πρόσφατα από όλα τα off-topic
και επειδή τα υπόλοιπα μηνύματα μεταφέρθηκαν σε πιο κατάλληλα νήματα
θα παρακαλούσα να κάνουμε μια προσπάθεια να παραμείνει το νήμα καθαρό.

Ποστ που αφορούν τον Editor και παρεμφερή θέματα μπορούν να δημοσιεύονται εδώ.
Ποστ με φωτογραφίες και σχόλια για τα "κοστουμάκια" του Pico, εδώ.

:offtopictelos:


Ορισμένα μηνύματα διαγράφηκαν.
Ορισμένα μηνύματα μεταφέρθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1041 στις: Ιουνίου 14, 2016, 14:41 »
Ποστ με φωτογραφίες και σχόλια για τα "κοστουμάκια" του Pico, εδώ.

:sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1042 στις: Ιουνίου 14, 2016, 18:22 »
NfirmwareEditor 4.03

Το NfirmwareEditor βέβαια, εκτός από τα να ενσωματώνει patches σε αρχεία εγκατάστασης, είναι και string αλλά και image editor. Μπορούμε δηλαδή να αλλάξουμε όλα τα μηνύματα κειμένου αλλά και τα εικονίδια που βλέπουμε στο pico σε κάθε διαφορετική οθόνη. Προσωπικά στο pico δεν έχω βρει ακόμα τίποτα που να με ενοχλεί, αισθητικά ή λειτουργικά, τόσο ώστε να χρειάζεται τροποποίηση. Το NfirmwareEditor πάντως κάνει κάθε τέτοια αλλαγή μάλλον παιχνιδάκι και στο δικό μου VF Lite θα γίνει πάρτι αργότερα (είναι δυνατόν να έβγαλαν στην αγορά αυτό το υπέροχο μοντάκι με τόσο αισχρή γραμματοσειρά;)!!

Θα μπορούσα με αυτό το "προγραμματάκι" να προσθέσω ένδειξη κατα το κλέισιμο του pico?
Θα το προτιμούσα από το να το βάζω στο αυτί μου για αν δω αν πυροβολάει ακόμα...
Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 22:17 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1043 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:15 »
Μετά απο άλλα δύο άσκοπα μηνύματα, "ο" Wendy κατάλαβε επιτέλους τί εννοούσα και απάντησε σωστά αυτή τη φορά...
και είπε :
Dear Customer,
It is 120.
Best wishes!

"Τον" ευχαρίστησα ευγενικά για τον χρόνο του που ασχολήθηκε και παίρνω πίσω τα σχόλια για την αδιαφορία της εταιρίας προς τον μέσο καταναλωτή και "ακουμπιστή"...  ;D

ΥΓ: Για όσους το ξέχασαν, το αρχικό ερώτημα ήταν τί TCR βάζει η eleaf στο Temperature ss mode... :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1044 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:40 »
Να κάνω εγώ την οφ τοπικ ερώτηση , τι σε κάνει να πιστευεις πως θα έβαζε κάτι διαφορετικό από την Joyetech και την wismech..?? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1045 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:47 »
Τίποτα...δεν χρησιμοποιώ καν ατσάλι πια φαντάσου για να έχω έστω ένα μέτρο σύγκρισης...  :tongue_smilie:
Αλλά γιατί να μην το σιγουρέψω βρε αδερφέ...δεν χάλασε και ο κόσμος... ;D

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1046 στις: Ιουνίου 14, 2016, 22:23 »
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν ορισμένοι αγνοούν επιδεικτικά τις υποδείξεις των συντονιστών
ή αν απλά δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το αμέσως προηγούμενο μήνυμα από το δικό τους.

Το νήμα έχει ΗΔΗ καθαριστεί. Πριν από λίγες μέρες.
ΟΛΑ τα άσχετα μηνύματα είτε μεταφέρθηκαν είτε διαγράφηκαν.

Οποιαδήποτε αγνόηση των συντονιστικών μηνυμάτων
από τώρα και στο εξής πιθανόν να έχει συνέπειες...

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Επειδή το νήμα καθαρίστηκε πρόσφατα από όλα τα off-topic
και επειδή τα υπόλοιπα μηνύματα μεταφέρθηκαν σε πιο κατάλληλα νήματα
θα παρακαλούσα να κάνουμε μια προσπάθεια να παραμείνει το νήμα καθαρό.

Ποστ που αφορούν τον Editor και παρεμφερή θέματα μπορούν να δημοσιεύονται εδώ.
Ποστ με φωτογραφίες και σχόλια για τα "κοστουμάκια" του Pico, εδώ.

:offtopictelos:


Ορισμένα μηνύματα διαγράφηκαν.
Ορισμένα μηνύματα μεταφέρθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1047 στις: Ιουνίου 14, 2016, 22:55 »


Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν ορισμένοι αγνοούν επιδεικτικά τις υποδείξεις των συντονιστών ή αν απλά δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το αμέσως προηγούμενο μήνυμα από το δικό τους.

Ντάξει βρε αφεντικό μη φωνάζεις, το tapatalk δεν τα δείχνει τόσο ξεκάθαρα όσο ένας browser τα πράγματα και μας ξεφεύγουν μερικά. Όχι να σημειωθεί παρακαλώ και συγχωρέστε μας, τίποτα δεν γίνεται εσκεμμένα. :D

Τέλος στο off :)


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1048 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:53 »
Τοσες μερες το ειχα στο 100 το ss της cm που χρησιμοποιω... το εβαλα τωρα στο 120... νομιζω παιζει καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος Geoskoul

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1049 στις: Ιουνίου 15, 2016, 17:40 »
το pico τι μπαταριες περνει flat top η button top  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12686 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem