vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #960 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 20:48 »
Δοκιμαζα τα ιδια υγρα σε περιεκτικοτητα 3 και 6 mg. 
Δοκίμασε και να τα αναμείξεις (4,5 mg)
3 με 6 είναι μεγάλη η διαφορά. 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #961 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 19:57 »
Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ή online που να έχει το PSYCHO sensation από ROYAL VAPE Cyprus??

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosT

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #962 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:25 »
Μπορεί σε κάποιους να φανεί χαζή η ερώτηση μου..αλλά θα την κάνω.. :tongue_smilie:
Κάποιος που έχει αλλεργία σε κάποιους ξηρούς καρπούς (πχ. φυστίκια) μπορεί να επηρεαστεί απο το υγρό ατμίσματος που περιέχει το αντίστοιχο συστατικό-άρωμα?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9585
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #963 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:32 »
Λογικά ναι.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #964 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:39 »
Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ή online που να έχει το PSYCHO sensation από ROYAL VAPE Cyprus??
Ρίξε εδώ μια ματιά και πάρτους τηλ. για διαθεσιμότητα.
http://www.vapor-world.gr/υγρα-αναπληρωσης/psycho/psycho-senasation-30ml.html

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosT

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #965 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:43 »
Λογικά ναι.
Μπορείς να φανταστείς αν θα μπορούσε ο ατμός να επηρεάσει κάποιον που βρίσκεται στον ίδιο χώρο? Μήπως ξέρουμε (αν δεν απαντήσει και κανείς άλλος) που θα μπορούσα να απευθυνθώ και να μου απαντήσουν με σιγουριά?? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #966 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:09 »
Λογικά ναι.

Εγώ πάλι θα πω, λογικά όχι.

Οι αλλεργίες προέρχονται από τις πρωτείνες που περιέχουν οι ξηροί καρποί και όχι από άρωμα τους.

Δεδομένου ότι τα αρώματα που χρησιμοποιούμε είναι απλές χημικές ενώσεις που παράγουν το επιθυμητό άρωμα, θεωρώ μάλλον απίθανο να περιέχουν πρωτείνες.

Γιατρός δεν είμαι πάντως και απέχω παρασάγκας από την επιστήμη σύμφωνα με έτερο επιφανές μέλος του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9585
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #967 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:20 »
Μπορείς να φανταστείς αν θα μπορούσε ο ατμός να επηρεάσει κάποιον που βρίσκεται στον ίδιο χώρο? Μήπως ξέρουμε (αν δεν απαντήσει και κανείς άλλος) που θα μπορούσα να απευθυνθώ και να μου απαντήσουν με σιγουριά?? Ευχαριστώ πολύ!
Αν το αντιλαμβάνομαι σωστά ρωτάς προφανώς αν ο ατμός μπορεί να επηρεάσει κάποιον τρίτο που είναι αλλεργικός στους ξηρούς καρπούς. Μάλλον δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα αλλά η οσμή θα μπορούσε να είναι ενοχλητική στον συγκεκριμένο αλλεργικό. Αλλά και πάλι η αλλεργία είναι πιθανότατα κάτι εντελώς διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosT

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #968 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:40 »
Ναι αυτό ακριβώς, συγκεκριμένα η κοπέλα μου είναι αλλεργική σε φυστίκια και καρύδια οπότε ήθελα να ξέρω αν βρισκόμενη στο ίδιο δωμάτιο με εμένα (δεν συζητώ για εξωτερικούς χώρους φυσικά) θα μπορούσε πιθανόν να επηρεαστεί παθητικά απο τον ατμό μου. Η οσμή σαν μυρωδιά δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα μπορούσε να την ενοχλεί, η σκέψη μου είναι μην έχει πρήξιμο και κατά συνέπεια δύσπνοια λόγω του ατμού καθε αυτού (λόγω συστατικού).

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:11 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #969 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:47 »
Όχι φίλε μου. 
Το υγρό με άρωμα φιστίκι ή καρύδι δεν περιέχει ούτε ίχνος των ξηρών καρπών, ούτε καν αιθέρια έλαια. 
Είναι μόνο χημικές απομιμήσεις των αρωμάτων τους.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #970 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 23:05 »
Ρίξε εδώ μια ματιά και πάρτους τηλ. για διαθεσιμότητα.
http://www.vapor-world.gr/υγρα-αναπληρωσης/psycho/psycho-senasation-30ml.html
Το έχει, με έσωσες ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #971 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:13 »
Ναι αυτό ακριβώς, συγκεκριμένα η κοπέλα μου είναι αλλεργική σε φυστίκια και καρύδια οπότε ήθελα να ξέρω αν βρισκόμενη στο ίδιο δωμάτιο με εμένα (δεν συζητώ για εξωτερικούς χώρους φυσικά) θα μπορούσε πιθανόν να επηρεαστεί παθητικά απο τον ατμό μου. Η οσμή σαν μυρωδιά δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα μπορούσε να την ενοχλεί, η σκέψη μου είναι μην έχει πρήξιμο και κατά συνέπεια δύσπνοια λόγω του ατμού καθε αυτού (λόγω συστατικού).

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Να μια ερώτηση που δεν έχουμε συναντήσει ξανά. Με τη φωνή της λογικής, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Καθότι όμως και εγώ δεν είμαι ιατρός, θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον αλλεργιολόγο σου. Και φυσικά να μας μεταφέρεις και την άποψή του.

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosT

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #972 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 15:15 »
Επανέρχομαι λοιπόν με την απάντηση που πήρα, σας μεταφέρω αυτούσιες ερώτηση και απάντηση σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλον συνατμιστή, έμπορο ή κατασκευαστή..

"Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις. Η πρώτη είναι αν κάποιος που έχει αλλεργία στους ξηρούς καρπούς μπορεί να επηρεαστεί και να εμφανίσει συμπτώματα απο την χρήση υγρού σε ηλεκτρονικό τσιγάρο που περιέχει κάποιο συστατικό-άρωμα ξηρού καρπού. Η δεύτερη ερώτηση είναι αν κάποιος που έχει αλλεργία στους ξηρούς καρπούς μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα, επηρεαζόμενος παθητικά, βρισκόμενος στον ίδιο χώρο (πχ δωμάτιο, αυτοκίνητο κ.α.) με κάποιον που χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο με αντίστοιχα αρώματα ξηρών καρπών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων."

"Θεωρητικά αν κάποιος ασθενής είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε κάποιον ξηρό καρπό μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα από την εισπνοή ατμών. Κάποια υγρά αναπλήρωσης περιέχουν τεχνητά αρώματα ξηρων καρπών και επομένως είναι ακινδυνα ενώ κάποια άλλα αναφέρουν ξεκάθαρα ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη ξηρών καρπών και δυνητικά μπορεί να προκαλέσουν συμπτώματα. Καλό θα είναι να ελέγχετε την ετικέτα των υγρών αναπλήρωσης. Πάντως στη βιλβιογραφία δεν έχουν αναφερθεί μέχρι σήμερα περιστατικά αναφυλαξίας που να οφείλονται στο άτμισμα (είτε άμεσα είτε παθητικά). Θεωρώ ότι ο κίνδυνος είναι μάλλον μικρός, ωστόσο εξαρτάται σίγουρα από το βαθμό ευαισθητοποίησης του κάθε ασθενή."

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #973 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:22 »
Ευχαριστούμε. Και χαίρομαι γιατί ο γιατρός δεν το έπαιξε ξερόλας...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #974 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 23:32 »
Καλησπερα στη παρεα, σημερα μολης πηρε το ματι μου εντελως τυχαια αυτο και οσο και να εψαξα δε μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι, ατμιζετε σκετο? ειναι καθαρη νικοτινη? ποση vg pg περιεχει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 118 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63