vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, john67, tibolaso

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1170 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:47 »
Ετσι είναι, Τρύφωνα!

Τσάρλυ, εννοείς ότι συλληβδην κάθε 10μελο είναι για μαγειρική χρήση και μόνο;
Κι αυτά των libertyflights, chefvapour, e-dym;  Οι δυο πρώτοι είναι πολύ γνωστές ατμοεπιχειρήσεις, με παρουσία και στο αμερικάνικο ecf, η Liberty μαλιστα δίνει κι εκπτωτικά κουπόνια για τα προιόντα της εκεί.
Δεν θα υπερασπιστώ την ποιότητα των rebottled, διότι δεν έχω αποδεικτικά προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Ούτε θα αντιμαχήσω με όποιον πιστεύει ότι είναι ή δεν είναι καλά.
Το μόνο που έχω ως δεδομένο είναι ότι τα rebottled κυκλοφορούσαν φανερά μπροστά στη μούρη της μαμάς εταιρίας. Δεν τα έβλεπε; τότε στοιχειωδώς δεν μπορεί να κινηθεί σωστά ως εταιρία. Τα εμπορικά και μάρκετινγκ τμήματα κάθε εταιρίας ελέγχουν την τοποθέτηση των προιόντων της. ΠΑΝΤΑ. Συζητούν με τους πελάτες, ειδικά τους μεγάλους. Παρακολουθούν οποιαδήποτε έκρηξη ή καταποντισμό πωλήσεων. Δέχονται παράπονα από πελάτες - στη συγκεκριμένη περίπτωση από αυτούς που πουλάνε τα γνήσια 15μελα κι υφίστανται ανταγωνισμό από τους "10μελους" ! Τα έβλεπε; Γιατί δεν κάνει κάτι, αν "απαγορεύεται" το rebottling;
Ας είναι καλά λοιπόν το μέλος που άνοιξε τα μάτια της ΤΡΑ και προκάλεσε την απάντηση "τι λέτε; κυκλοφορούν rebottled παραέξω; δεν το ξέραμε...αααα..... μα αυτό απαγορεύεται; ποιος το κάνει; δείξτε μας!!!".

Μάκη, ουδεμία επιθυμία αντιπαράθεσης. Μια και το έφερε η συζήτηση όμως, είπα να θυμίσω κάποιες παλιές ιστορίες, διότι όλοι ξέρουμε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1171 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:58 »


Πολύ φοβάμαι όμως, ότι είναι άλλα τα ζητήματα που πρέπει να απασχολήσουν την ατμιστική κοινότητα, ενόψει Μαΐου, συζήτηση που εξελίσσεται σε άλλο νήμα.
Aυτο ακριβως! 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1172 στις: Μαρτίου 20, 2016, 13:59 »
Προς Θεού Βούλα μου, δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης και συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. :thumpup:

Προσωπικά δεν υποστηρίζω καμμιά εταιρεία. :nope:


Είμαι όπου φυσάει ο άνεμος. :))


Αν καταλάβω ότι και τα αρώματα της Flavour Art έρχονται στα χέρια μου ανασυσκευασμένα θα αλλάξω εταιρεία και αυτό γιατί περισσότερο δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν και όχι τόσο γιατί πιστεύω ότι ίσως να είναι άλλο υγρό μέσα.

Γιώργο τί να σου πω βρε φίλε μου, μπλε μπουκαλάκι σ' αυτήν την εταιρεία δεν έχω ματαξαναδεί, όλα τα δικά μου είναι διάφανα. :dontknow:



ΕDIT:  Γιώργο τώρα πρόσεξα ότι η συσκευασία έχει ελληνικά γράμματα.
Στα μπουκαλάκια που έχω εγώ όλα είναι γραμμένα στα ξένα, δεν υπάρχουν πουθενά ελληνικά γράμματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 14:06 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1173 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:05 »
ΔΥΣΤΥΧΩΣ στο εμπορειο όλα είναι θεμιτα
Ολοι το ηξεραν αλλα ολοι εκαναν την δουλεια τους.....
@
Προς ενημερωση εγραψα ότι τα 10μελα είναι χυμα.
Με αυτην την εννοια εγραψα ότι τα αρωματα είναι για άλλη χρηση που αναγκαστηκα τα χρησιμοποιούμε και εμεις για να μην πεσουν κι αλλοι από τα...συννεφα.
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1174 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:45 »
Γιατί η TPA δεν κάνει κάτι αφού απαγορεύεται, ρωτάμε?!
Γιατί ο Svoemesto πχ, αλλά και τόση άλλοι κατασκευαστές ατμοποιητων/μοντ κτλ, δεν κάνουν κάτι για τους κλώνους, ρωτάω εγω?!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ στο εμπορειο όλα είναι θεμιτα
Ολοι το ηξεραν αλλα ολοι εκαναν την δουλεια τους.....
Πετρος :thumpup:

Όπως λέει και ο Πέτρος!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1175 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:53 »


Τσάρλυ, εννοείς ότι συλληβδην κάθε 10μελο είναι για μαγειρική χρήση και μόνο;

Μια παρατηρηση πανω σ αυτο: ΚΑΝΕΝΑΣ σεφ που σεβεται τον εαυτο του  στον πλανητη δεν χρησιμοποιει τεχνητα σκουπιδια οποτε το σωστο ειναι "για χρηση στη βιομηχανια τροφιμων"  κι οχι για "μαγειρικη χρηση".
Το μονο μη φυσικο ενισχυτικο γευσης που "επιτρεπεται" -και παλι αναλογα τον Σεφ- στην κουζινα ειναι το γλουταμινικο μονονατριο


Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1176 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:54 »
Ψώνισα και θα ξαναψωνίσω από Ελληνικά καταστήματα και όχι μόνο αρώματα tpa.Πολύ λιγότερα από Ελλάδα αλλα θα αγοράζω.Αλλα η δική μου απορία είναι γιατι οι τιμές είναι τόσο υψηλές εφόσον και rebottled είναι και τα παίρνουν με τα λίτρα.Δεν μπορεί ο πολωνός και ο βούλγαρος να πουλάνε το ίδιο προιόν στην μισή τιμή.Και οι τρείς εισαγωγή κάνουν.Αλλα ξέχασα στην Ελλάδα υπήρχε και υπάρχει χρήμα.Δέχομαι πως γίνεται σωστά το rebottled δεν δέχομαι όμως την τιμή.Και τα αρώματα της Atmos φθηνότερα είναι στο εξωτερικό

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1177 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:08 »
θα τα πω και εδω και δεν θα ξανα ασχοληθω με το θεμα μιας και ορισμενοι παρεξηγηθηκαν και δεν ξερω το λογο, παρα μονο κι αν εχουν συμφεροντα οποια και αν ειναι αυτα,ουτε βγηκα να το παιξω ξερολας,ουτε ειχα σκοπο να κακο δυσφημηση σε κανεναν,οπως και δεν εχω κανει ακομη,,ουτε το μαγαζι ανεφερα στο φορουμ αλλα ουτε και στην ιδια την TPA που μου το ζητησε.Αλλα καλοθελητες βρεθηκαν να σφυριξουν,και να παρουν και το μερος τους,never mind.

Με το συγκεκριμενο καταστημα δεν εχω κανενα θεμα,πρωτη φορα εκανα παραγγελια καποια πραγματα και μαζι με αυτα και το αρωμα,γνωριζω το λογοτυπο της εταιριας, εχω δει το γυαλινο των 15μλ και σκεφτομαι οτι ετσι θα ειναι και το 10αρι η καπως παρομοιο,και μου ερχεται αυτο http://e-kapnisma.gr/index.php?action=dlattach;topic=28543.0;attach=50986

δηλαδη τι επρεπε να κανω μετα να το φτιαξω και να το ατμισω??η να ρωτησω τον μαγαζατορα τι ειναι αυτο που μου εστειλες? και ποιος μου λεει εμενα οτι θα μου ελεγε ολη την αληθεια,ρωτησα εδω τι συμβαινει, και αμεσως αρχισαν και ποιος εισαι εσυ, και τι γραφεις (βλεπε ο ελληναρας που τα σπαει)λες και σε βρισαμε???ναι φιλε μου ειναι και ο ελληναρας και ο βουλγαρος και ο πολωνος και η tpa αν το γνωριζει,εγω δεν το γνωριζα,αν ηταν κλωνος συσκευασια η σε πλαστικο με κανονικο αυτοκολλητο και λογοτυπο μπορει και να μην το επερνα και χαμπαρι,οπως και αρκετοι απο εδω μεσα εμαθαν οτι τελικα η tpa βγαζει μονο 15μλ και 118μλ σε γυαλι.
Αυτα.

φιλικα Αρης.

παρεπιπτωντος περιμενω και επισημη απαντηση απο TPA για το τι ακριβως συμβαινει,θα την αναρτησω εδω.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1178 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:12 »
όσα 4oz έχω πάρει από την μαμά, όλα ήταν σε πλαστικά...

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1179 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:22 »
 :thumpup:το μαθαμε και αυτο να ξερουμε τι να περιμενουμε


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1180 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:27 »
και δεν ξερω το λογο, παρα μονο κι αν εχουν συμφεροντα 

ναι, δεν το ξερεις? παιζεται μια παγκοσμια συνομωσια εναντιον σου και για ολα φταινε οι εβραιοι, οι δρακονιανοι και αυτοι που σας ψεκαζουν.

πα να παρω τα ποσοστα μου απ το μαγαζι τωρα 

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1181 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:37 »
off topic ..να φανταστω εσυ κρατας ομπρελα..

Αποσυνδεδεμένος johnM

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • DIY or DIE
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1182 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:55 »
Εγώ μόνο θετικά βλέπω από όλο αυτό το θέμα που δημιουργηθηκε και ας μην έχω αγοράσει ακόμα αρώματα TPA Τουλάχιστον τώρα έμαθα πια να προτιμήσω να πάρω αν το κάνω, παίζει να το γυρίσω και σε σκέτη βάση είναι δικαίωμά μου.

Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά που κάποιος θα έχει μια απορία σε κάτι στο forum και κάποιος άλλος θα εκφέρει άποψη δεν θα τρέξουν να απαντήσουν σε ένα θέμα που δεν γνωρίζουν αρκετά καλά και αν το κάνουν τουλάχιστον ας σεβαστούν το συνομιλητή τους.

Φιλικά Γιάννης

Αν και απο οτι ειδα πριν καν ανεβασω το Post τα παρατραγουδα συνεχιζοντε...
Αποφύγετε καυγάδες, προσωπικές αντιπαραθέσεις, υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1183 στις: Μαρτίου 20, 2016, 16:13 »
Aκριβώς. Μεταφέρθηκε η συζήτηση αλλά και πάλι προέκυψε το δίπολο κακά μαγαζιά/κακοί ατμιστές.
Ας περιοριστούμε με ηρεμία στο θέμα μας χωρίς κορώνες.
Αν κάποιος έχει στοιχεία που να αποδεικνύουν την ίδια ή υποδεέστερη ποιότητα των rebottles, περιμένουμε να μας τα πει. Ως τότε, οποιαδήποτε κριτική για την ποιότητά τους είναι προσωπική εκτίμηση και όχι γεγονός. Δικαιούμαστε να την έχουμε και να τη μοιραζόμαστε, όχι όμως να τη θεωρούμε αναμφισβήτητη πραγματικότητα.  
Ενα εμπρηστικό ποστ διαγράφηκε.


Πάντως Αρη, είσαι από το 2012 στο φόρουμ, κρίμα που δεν είχες διαβάσει το νήμα αυτό, από το οποίο ενημερωθήκαμε πολλοί, από πέρσι κιόλας, ότι τα 10μελα είναι rebottled. Χωρίς αυτό βέβαια να αναιρεί το δικαίωμά σου να ρωτήσεις σήμερα, χτες, αύριο. Και μια και άνοιξες διάλογο με την ΤΡΑ, ρώτα τους αν θέλεις, πριν καν σου απαντήσουν στο προηγούμενο μέιλ τους: τα ηχηρά καταστήματα της Αγγλίας με τα συζητημένα σε πολλά φόρουμ eshop τους, όπου φόρα παρτίδα πουλάνε τα rebottled τους, πώς και τους ξέφυγαν εκεί στην TPA;

Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1184 στις: Μαρτίου 20, 2016, 16:32 »
και εδώ στην γερμανία σχεδόν όλα θα μαγασια  Μπάσουνε τα υγρά τις tpa σε δικά τους μπουκαλάκια .

άμα δείτε στην σελίδα τις TPA κάνει ένα aroma για παράδειγμα 1 galloni (3.7 λίτρα) περίπου 100 δολάρια.
:)
πήρα πολλές φορες TPA από μαγασια που κάνουνε rebottle , και σε μερικά  πρόσεξα ότι είναι αραιωμένα , η η geeusis δεν είναι τόσο έντονα .
η TPA λέει τα αρώματα τις """"πρέπει"""" να είναι σε γαληνό μπουκαλάκι και όχι σε πλαστικό.
Δεν υπάρχει γνήσιο 10ml TPA aroma ... το γνήσιο είναι 15ml και είναι γυάλινο το μπουκαλάκι

Αυτά είναι τα γνήσια 15ml





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro