vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, gigelis78, Doubt, Lazy Dog, vasim

Twitter

Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)

Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #180 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:55 »
Αυριο το πρωι παω να το παρω απτα ελτα.

Απο μπαταριες εχω 2 lg hg2 καινουργιες να καθονται εδω και κανα μηνα.Επειδη ακουσα οτι πρεπει να ειναι ιδιες και απο ιδια παρτιδα ειναι καλυτερα να παρω ακομα μια απο ενα μαγαζι η να παω για καποια τριαδα απο αλλες μπαταριες.οι λτζι βλεπω οτι στα περισσοτερα καταστηματα που τις εχουν κατω απο δεκαρικο εχουν ελλειψη.Αν παω για αλλες τι προτεινεται?

Επισης θα τις φορτιζω στο d2 πρωρα τις 2 και μετα την αλλη.Και το αλλο πρεπει καθε φορα να τις βαζω σε διαφορετικη θεση η δεν εχει σημασια?

Thanks!!
Αν δεν τις έχεις χρησιμοποίηση παρε ακομα μια ιδια και εισαι ενταξει , και ο φορτιστής είναι μια χαρά, δεν θα εχεις προβλημα (εκτος από τον χρόνο φόρτισης ), καλό ειναι να γινεται ενα ανακάτεμα

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #181 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 17:09 »
Οι 2 που εχω ειναι αχισιμοποιητες,θα παρω ακομα μια και θα το χω ετσι.Για φορτιστη τωρα δεν παιρνω και δευτερο,οταν τον πηρα ελεγα οτι ο αλλος με τις 4 θεσεις δεν θα με χρειαζοταν,αφου δεν υπαρχει κανα σοβαρο θεμα θα το κανω ετσι και βλεπουμε!!Τις μπαταριες αν ειναι τις βαζω με κυκλικη σειρα στις αλλαγες μπας και..!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!περισσοτερα με το καλο αυριο!!

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #182 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 17:21 »

Αποσυνδεδεμένος kape

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #183 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 19:19 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν βάλουμε σε διπλό φορτιστή τις δύο μπαταρίες και αυτός μπορεί να φορτίζει με 1Α  max δηλαδή θα φορτίζει με 500 mah την κάθε μπαταρία και μετά βάλουμε την τρίτη μπαταρία να φορτίζει υποχρεωτικά με 1Α έχουμε πρόβλημα με τις μπαταρίες η δεν παίζει ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #184 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 19:35 »
Θεωρητικά έχεις πρόβλημα, υποτίθεται πρέπει να φορτίζονται και να αποφορτίζονται ταυτόχρονα. Πρακτικά επειδή είναι ο ίδιος φορτιστής τα βόλτ που θα της φτάνει θα είναι τα ίδια. Αλλά το ότι θα είναι διαφορετική η ταχύτητα φόρτισης μετράει αρνητικά, κατά την γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #185 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 19:43 »
το πήρα σήμερα και προς το παρόν το παίζω με τρεις ιδιου τυπου αλλα ασχετες μεταξύ τους παρτιδες 25r. μου αρεσει να ζω στα ορια....


βαρύ αλλα ανεκτό λογω σχηματος. προφανως μονο indoor...


ωραιο ατμισμα αλλα μετα το istick ολα ωραια ειναι. θα το δοκιμάσω τωρα και σε σχέση με το ipv mini. οι ατμοποιητες κουμπωνουν δυσκολα και σφιχτα και η οθόνη μου ειναι λιιιιιγο στραβη.

Αποσυνδεδεμένος kape

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #186 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 19:44 »
Για αυτό έχω επιλέξει μέχρι στιγμής να τις φορτίζω στο Mod με φορτιστή 1Α και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Πάντα βέβαια με επίβλεψη

Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #187 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 19:57 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν βάλουμε σε διπλό φορτιστή τις δύο μπαταρίες και αυτός μπορεί να φορτίζει με 1Α  max δηλαδή θα φορτίζει με 500 mah την κάθε μπαταρία και μετά βάλουμε την τρίτη μπαταρία να φορτίζει υποχρεωτικά με 1Α έχουμε πρόβλημα με τις μπαταρίες η δεν παίζει ρόλο.


Αν οι μπαταρίες και ο φορτιστής ειναι ποιοτικά προιόντα δεν θα εχεις προβλημα

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #188 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 20:07 »
ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


με τρια κλικ ανοιχτο μπαίνει σε tc σωστα?!


εμένα οχι....  :wall:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #189 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 20:21 »
Αυτό είναι η ευτυχία, πού'σαι Λαζάρου να με δεις.! :laugh1:

Edit: παραλίγο να το ξεχάσω. Γεμάτος με boss reserve o νεαρός.. ;)




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 20:51 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #190 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 20:25 »
ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


με τρια κλικ ανοιχτο μπαίνει σε tc σωστα?!


εμένα οχι....  :wall:


εβαλα την 1.08 και δουλευει.


τεχνολογια,....  :respect:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
για ss δεν μπορουμε να βάλουμε tcr σωστα? αρα ποιο ss δουλευει καλα?!  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 23:04 από vaporaki »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #191 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 03:33 »
Το πήρα κι εγώ σήμερα αλλά δυστυχώς το δικό μου RX200 έχει σοβαρά θέματα και ξαναμπήκε στο κουτάκι του και θα το επιστρέψω στο fasttech για να πάρω refund. Και δεν πρόκειται να του δώσω άλλη ευκαιρία, οριστικά πλέον θα πάω να τσιμπήσω ένα Reuleaux με την πλακέτα DNA200. Άνοιξα ήδη το ticket.

Το μοντάκι ήρθε με το firmware 1.07 εγκατεστημένο, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω αναβάθμιση στο 1.08, το θέμα της γραμματοσειράς στην οθόνη δεν με απασχολεί. Το πρώτο αρνητικό στοιχείο ήρθε με το καλημέρα με το διάβασμα των μπαταριών. Του είχα βάλει τρεις LG HG2 φορτισμένες και μετρημένες στο πολύμετρο και οι τρεις στα 4.18V. Στο πρώτο διάβασμα τις έδειξε 4.20, 4.17, 4.15. Στο δεύτερο τις έδειξε όλες στα 4.16. Στο τρίτο και στο τέταρτο και στο πέμπτο δεν θυμάμαι τα νούμερα, αλλά κάθε φορά ήταν και διαφορετικά. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Το δεύτερο αρνητικό ήταν το ελατήριο στον κεντρικό πόλο που ήταν κολλημένο, με αποτέλεσμα ο κεντρικός πόλος να είναι "κλειδωμένος" ουσιαστικά στο ανώτερο σημείο και με τίποτα να μην κατεβαίνει προς τα κάτω. Όλοι οι ατμοποιητές που δοκίμασα, έπαιρναν το πολύ 2-3 στροφές βιδώματος και μετά τερμάτιζαν, αφήνοντας τεράστιο κενό από το μοντάκι. Δοκίμασα με κάποιους τρόπους μήπως και ξεκολλήσει το ελατήριο και απελευθερωθεί ο πόλος, αλλά δεν γινόταν τίποτα.





Αλλά εκεί που το μοντάκι έφαγε οριστικά πόρτα για μένα, ήταν ότι έπαιξε αποκλειστικά με έναν από τους KFL+ που έχω, στημένο σε Kanthal και στο 1.2Ω αντίσταση, στα 13W μόλις, και το μοντάκι ζεσταινόταν αρκετά μετά από 5-10 τζούρες!  :o :thumpdown:

Και όχι μόνο το μοντάκι, αλλά και οι τρεις LG HG2 ζεσταινόντουσαν αρκετά μέσα στο μοντάκι, πολύ περισσότερο οι δύο μπροστινές και αρκετά λιγότερο έως καθόλου η πίσω. Μπορεί και να κάνω λάθος ή να είμαι υπερβολικός, αλλά από τη στιγμή που το μοντάκι μου προκαλεί ανασφάλεια, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το κρατήσω, πόσο μάλλον να το βάλω να παίξει με TFV4 στα 90, 100, 110W ή ακόμα χειρότερα στα 140-150W με την τετραπλή και οκταπλή κεφαλή του TFV4 που περιμένω.  :wall:


Στα θετικά σημεία, που είναι πολλά στο μοντάκι: φοβερό κράτημα στο χέρι, σταθερότατο. Απίστευτα μικρό στο ύψος, δυσκολευόμουν να το πιστέψω μόλις το έβγαλα από το κουτί. Ακόμα και με τις τρεις LG HG2 τοποθετημένες και βιδωμένο τον KFL+, το όλο σετάκι μου φάνηκε πολύ ελαφρύ (για τα δικά μου κριτήρια), σκέτο παιχνιδάκι θα ήταν να κυκλοφορώ μαζί του όλη τη μέρα και να το κάνω πιπίλα.  :)

Το ρεύμα που μου έδωσε στον KFL+ στα 13W στημένο στα 1.2Ω ήταν απλά υποδειγματικό. Το ακριβέστερο και σταθερότερο ρεύμα που έχω πάρει ποτέ από όλα τα μοντάκια που έχω μετρήσει. Δείτε τη φωτό. Έχω βιδώσει το βολτόμετρο και τον KFL+, και το RX200 βλέπει συνολική αντίσταση 1.22Ω και πρέπει να δώσει ρεύμα 3.98V στα 13W σύμφωνα με την οθόνη του.





Και βουαλά. Δείτε τη μέτρηση του βολτόμετρου. 3.99V. Και όχι μόνο αυτό. Σε πάτημα του fire για τέσσερα δευτερόλεπτα περίπου, το βολτόμετρο άλλαξε 2-3 φορές από 3.99V σε 4.00V! Δεν έδειξε ποτέ ούτε 3.98V, ούτε και 4.01V!  :o Φοβερή σταθερότητα στα συγκεκριμένα βατ, και το άτμισμα με τον KFL+ και υγρό το Suzy 6 ήταν απλά εξαιρετικό, σκέτη απόλαυση.  :)




Δεν δοκίμασα άλλους ατμοποιητές και περισσότερα βατ, ούτε έλεγχο θερμοκρασίας, μια και όπως είπα, το μοντάκι μου βγάζει πολύ μεγάλη ανασφάλεια  :( και για μένα το άτμισμα πρέπει να είναι απόλαυση και όχι ανησυχία, οποιασδήποτε μορφής.

Μακάρι να είμαι λάθος σε όλα και τα δικά σας RX200 να σας βγουν απροβλημάτιστα και καλοάτμιστα. Εγώ πάω με τσίτα τα γκάζια για το Reuleaux με την DNA200...
 

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #192 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 04:19 »
Η πλακέτα θερμένεται λόγω χαμηλής αποδοτικότητας, και μαζί της θερμαίνονται οι δύο μπαταρίες που είναι κοντά της (λόγω μεταφοράς θερμότητας). Ανάλογα το σχεδιασμό του κυκλώματος, είτε θα χαλάσει σε 1 μήνα, είτε θα ζήσει για πάντα χωρίς πρόβλημα . Κύριος παράγοντας αξιοπιστίας είναι τα mosfet ισχύος, και κατά πόση η θερμοκρασία που φτάνουν και η θερμότητα που εκλύουν επηρρεάζουν τη διάρκεια ζωής τους. Ο αισθητήρας θερμοκρασίας (δέκα κλίκ από σβηστό) φένεται πολύ ακριβής και κοντά στην πηγή της θερμότητας, και ανταποκρίνεται άμεσα και υπάρχει προστασία από υπερθέρμανση.

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #193 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 08:53 »
Καλημέρα , το Rx μαζί με τον Triton2 κατέληξαν και σε μένα απο μαγαζί της πόλης μου ,  βρέθηκαν 3 Lg HG2 και ξεκίνησε το παιχνίδι , μια εβδομάδα με την clapton κεφαλή στα 40W και δεν παταρατήρησα υπερθέρμανση ή κάτι σχετικό. Ωραίο κράτημα στο χέρι και βλέπουμε στην συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #194 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 09:08 »
Μέχρι στιγμής πάντως στο δικό μου θέματα υπερθέρμανσης δεν έχω αισθανθεί παιδιά, το δούλεψα από χτες το απόγευμα με τον cloud στα 13.5-14 watts για αρκετή ώρα και δεν ένιωσα την παραμικρή ανησυχία για περίεργη θερμότητα στο κουτί. Το ίδιο και με τον crown στα 40-45 watts, ακόμα και στα 60 ανέβασα για λίγη ώρα, θερμότητα δεν..

Επειδή δεν είμαι και της αναμονής φανταστείτε ότι του έβαλα τρεις HG2 που έχω κάποιο καιρό τώρα αγορασμένες ξεχωριστά και φορτισμένες σε Trustfire TR-001 διπλής υποδοχής, ότι να'ναι δηλαδή. Σήμερα λογικά φτάνει κι ο opus αλλά οι HG2 που περιμένω γι'αυτό θ'αργήσουν αρκετά, σιγά μην άντεχα την αναμονή.

Έβαλα τις παλιές λοιπόν κι έκανα έναν πρώτο πρόχειρο έλεγχο μέσα στο mod, 4.19 η πρώτη, 4.18 η δεύτερη, 4.15 η τρίτη. Δεν σταμάτησα τη δοκιμή όμως, καρφί στο pc και αναβάθμιση σε 1.08. Έκτοτε μπήκαν οι ατμοποιητές πάνω, ατμίζω κανονικά από χτες, οι μπαταρίες έχουν τον ατελείωτο χωρίς να τσεκάρω ξανά για volts (θα κάνω έναν έλεγχο στο τέλος του ποστ απλά για να αναφέρω παρούσα κατάσταση ), ανησυχητική θερμοκρασία πουθενά, προβλήματα σε πόλους μπαταριών ή ατμοποιητή δεν αντιμετώπισα..


Λοιπόν αυτή τη στιγμή οι μπαταρίες μου είναι

1) 4.02
2) 3.98
3) 3.93

Να ανησυχώ από τώρα ή να περιμένω το μήνυμα που θα ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση της αυτοκαταστροφής; :D

Άντε να φτάσει κι ο opus με το καλό, να φορτίσω σωστά να δω κι εκεί αποτελέσματα.. δεν θέλω να κάνω σοβαρές δηλώσεις γενικότερα ειδικά σε θέματα που δεν είμαι ειδικός, νομίζω πάντως πως ανησυχούμε πολύ περισσότερο απ'όσο χρειάζεται παιδιά. Κι απλά εύχομαι να έχω δίκιο.. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123629 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12763 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos