vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, dkostas, camber, manoslykos, goran, Doubt, Lazy Dog

Twitter

Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #165 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 23:56 »
Για το βάρος του τι γνώμη έχετε όσοι το χρησιμοποιείτε; Είναι κουραστικό να το κρατάς μέσα στη μέρα; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #166 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 00:00 »
Αν αγοράσεις δύο, είσαι έτοιμος για Ολυμπιακούς Αγώνες. Άρση βαρών. Πάντως στην τσέπη τού μπουφάν που το βάζω δεν το πολυκαταλαβαίνω το βάρος του. Στο χέρι όμως καταλαβαίνεις και πολύ καλά μάλιστα, ειδικά αν το κρατάς όλη την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #167 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 00:01 »
μαζί με μπαταρίες ειναι 300+ και μαζί με ατμο πάμε στα 400+ οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που θα νιώθει άνετα με αυτο ολη μερα.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #168 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 00:04 »
Το έχω ζυγίσει. Με μπαταρίες είναι 320 γρμ. Με τον Ναυτίλο, πάει στα 370 γρμ. περίπου.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #169 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 00:14 »
σχεδόν σαν να κρατάω το ipv mini με τον κφλ και το istick 40 με τον μαγκμα ΜΑΖΙ!


 :laugh1:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης λόγω διαγραφής μηνυμάτων

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 10:29 από Cruiser79 »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #170 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 01:38 »
Διαβάζει την ωμική αντίσταση αν πατήσεις για 1-2 δευτερόλεπτα το fire.


Το κάνεις για να δει πόσο αλλάζει η ωμική αντίσταση του σύρματος που έχεις...


Αν είναι kanthal δεν αλλάζει η ωμική αντίσταση όποτε παίζει VW αν είναι nickel αλλάζει πολύ η ωμική αντίσταση οπότε παίζει TC ....αν είναι SS σε γυρνάει σε VW μιας και ωμική αντίσταση του SS είναι πολύ κοντά στην kanhal και μπορείς να παίξεις άφοβα σε VW.


απλά πραγματάκια που κάνουν την ζωή του ατμιστη πιο εύκολη και χωρίς να υπάρξει κάποιος κίνδυνος.
Το DNA40 που ανέφερες σε προηγούμενο post δουλεύει μόνο με νίκελ. Ξεχνάς όμως ότι το RX200 παίζει με πολλά σύρματα ελέγχου θερμοκρασίας οπότε δεν είναι τόσο απλό.
Είναι εύκολο να καταλάβει αν έχεις kanthal και να σε γυρίσει αυτόματα σε power mode.
Το αντίθετο όμως είναι αδύνατο. Μπορεί το mod να καταλάβει ότι έχεις σύρμα ελέγχου θερμοκρασίας αλλά δεν μπορεί να ξέρει ποιο είναι. Ni, Ti, NiFe, SS ή κάποιο άλλο. Δεν μπορεί να σε γυρίσει αυτόματα σε έλεγχο θερμοκρασίας γιατί δεν ξέρει ποια επιλογή σύρματος να επιλέξει. Αυτό ισχύει για όλα τα mod που υποστηρίζουν πολλαπλά σύρματα, όχι μόνο για το RX200.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #171 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 09:18 »
Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει χημεία των υγρών αλλά και των μετάλλων σε υπερθέρμανση και ποια τα αποτελέσματα της.


θέλει προσοχή το τι σύρμα βάζουμε-πως παίζουμε σε watt - κ.λ.π.




να κάποιοι χρήστες που ξέρουν τι τους γίνεται..!
....φαντάσου τι μπορεί να πάθει ένας νεοεισερχόμενος.

π.χ.
post 123... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25531.msg844031.html#msg844031
post 127... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25531.msg844168.html#msg844168





Σ
υγνώμη αλλά το ατόπημα είναι μεγάλο από κάποιες εταιρίες που δεν κάνουν το ελάχιστο να προστατέψουν τον ατμιστή.

Βλέπεις ότι και οι σχετικά έμπειροι χρήστες κάνουν πατάτες και μάλιστα χονδρές. Δηλαδή, τί να σου κάνει η συσκευή εδώ; Να σου βγάλει μήνυμα στην οθόνη «Ώπα! Τί κάνεις εκεί βρε μακάκα;»;

Αν πάρεις μια Μαζεράτι κι αρχίσεις να γκαζώνεις στις στροφές, δεν φταίει η εταιρεία που θα γίνεις χαλκομανία στα βράχια. Φταίει το ότι δεν έχεις μάθει να οδηγείς σωστά, να τηρείς κανόνες ασφαλείας και δεν έχεις φροντίσει να εξοικειωθείς με την οδηγική συμπεριφορά του συγκεκριμένουν αυτοκινήτου, πριν αποφασίσεις να γίνεις γκαζοφονιάς.

Προσωπικά, κατατάσσω τον εαυτό μου στους μέσους χρήστες. Ούτε αρχάριος, ούτε προχωρημένος. Πριν αγοράσω το RX200, δεν ντράπηκα να κάνω ερωτήσεις για σύρματα, μπαταρίες κ.λπ., που σε πολλούς παλαιότερους θα μπορούσαν να φανούν αφελείς, αυτονόητες και αστείες για έναν ενεργό ατμιστή δύο ετών. Το Η.Τ. εξελίσσεται συνεχώς. Το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε κι εμείς. Να μένουμε ενήμεροι για τις νέες εξελίξεις και να είμαστε σχετικά διαβασμένοι για τις νέες τεχνολογίες που δοκιμάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #172 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 10:26 »
Για να το κλείσουμε το θέμα και να επικεντρωθούμε στο RX200, κάθε μοντ, ατμοποιητής και σύρμα προορίζεται για κάποια χρήση. Αν εμείς δοκιμάσουμε να το λειτουργήσουμε εκτός περιθωρίων ασφαλούς λειτουργίας, δεν μας φταίει η εταιρεία. Προφανώς και οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί, προφανώς μια προειδοποίηση στο manual τους καλύπτει νομικά και προφανώς δεν τους ενδιαφέρει ούτε η υγεία μας, ούτε η ευεξία μας μπροστά στο κέρδος.

Το Ni200 και το Ti01, με τις προδιαγραφές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, προορίζονται για χρήση με έλεγχο θερμοκρασίας. Θεωρώ ότι σε οποιοδήποτε μοντ τα χρησιμοποιούμε, πρέπει να έχουμε τη στοιχειώδη σοφία να ρίξουμε και μια ματιά στην οθόνη πριν ατμίσουμε. Θα δεχόμουν τα παράπονα περί προστασίας, αν πχ η πλακέτα σε πέταγε μόνη της σε power mode ενώ το έχεις ρυθμίσει για TC.

Το μοντ δεν το έχω, ούτε είναι στα πλάνα μου να το αποκτήσω, είναι μικρό!  :laugh1:

Κάποια μηνύματα άσχετα με το θέμα διεγράφησαν
 
Αλλά αντί να γκρινιάζουμε επειδή λείπει μια "προστασία", θα μπορούσαμε κάλλιστα να το προτείνουμε στην εταιρεία ώστε πιθανόν να το ενσωματώσει σε κάποια αναβάθμιση. Είπαμε, το ότι μπορεί να γίνει είναι σίγουρο. Το ότι καλό θα ήταν να υπάρχει, πάλι είναι σίγουρο. Το ότι δεν υπάρχει όμως, δεν είναι σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #173 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 10:28 »
Αν αγοράσεις δύο, είσαι έτοιμος για Ολυμπιακούς Αγώνες. Άρση βαρών. Πάντως στην τσέπη τού μπουφάν που το βάζω δεν το πολυκαταλαβαίνω το βάρος του. Στο χέρι όμως καταλαβαίνεις και πολύ καλά μάλιστα, ειδικά αν το κρατάς όλη την ώρα.

μαζί με μπαταρίες ειναι 300+ και μαζί με ατμο πάμε στα 400+ οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που θα νιώθει άνετα με αυτο ολη μερα.


Μην παίρνετε όρκο κιόλας φίλοι μου.  :)

Φαίνεται να αποτελώ εξαίρεση, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχω κανένα πρόβλημα με το βάρος του RX200. Το σετάκι του SnowWolf 200W με τον TFV4 που χρησιμοποιώ όλη μέρα, ακόμα και εκτός σπιτιού, είναι κατά 30 γραμμάρια περίπου βαρύτερο από ότι θα είναι το RX200 με τον TFV4.





Αυτό που με βοηθάει σε πολύ μεγάλο βαθμό, νομίζω ότι είναι ο τρόπος πιασίματος. Έχω συνηθίσει εδώ και πάρα πολλούς μήνες, και το μικρό δάχτυλο πηγαίνει αυτόματα κάτω από το μοντάκι, στηρίζοντάς το, και μειώνοντας κατά πολύ την αίσθηση του βάρους.  ;)






Εδώ δεν είχα πρόβλημα βάρους με το e-Huge παιδιά, που έπαιρνε δύο 26650 μπαταρίες και ζύγιζε πάνω από 750 γραμμάρια με τον 26650 κλώνο του Kayfun. Και σε αυτή τη περίπτωση μιλάμε κυριολεκτικά για φονικό όπλο! Αν το προσγείωνες με δύναμη το e-Huge στο κεφάλι κάποιου, τον άφηνες στον τόπο ψυχρά!  ;D




ΥΓ: Α, ξέχασα, μάλλον θα παραλάβω κι εγώ το RX200 σήμερα. Το tracking δείχνει ότι το μοντάκι έφτασε στα ΕΛΤΑ στο Κρανίδι!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 10:38 από Zarko27 »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #174 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 10:52 »
Αφού έχεις παίξει σε κατηγορία βαρέων βαρών, τότε αυτό θα σου φανεί κατηγορία φτερού. Όπως μου φαίνεται τώρα το iStickάκι μου: Πούπουλο.

Το μοντ δεν το έχω, ούτε είναι στα πλάνα μου να το αποκτήσω, είναι μικρό!

Συνατμιστή, νομίζω ότι το έχεις παρεξηγήσει το μοντάκι.  :)

Για τα κυβικά του, είναι αρκετά συμμαζεμένο. «Κτήνος» μεν, σε σύγκριση με άλλα κουτιά, αλλά συμμαζεμένο «κτήνος». Μην ξεχνάμε ότι φοράει και τρεις 18650.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κάτι που διαπίστωσα πριν λίγο: Έχω φτιάξει μια αντίσταση από ατσάλι, οριακά κάτω από το 1Ω. Κάποια στιγμή η συσκευή διάβασε για λίγο την αντίσταση λίγο πάνω από το 1Ω. Τότε με γύρισε αυτόματα σε κατάσταση VW. Προσπαθώντας να ρυθμίσω τη συσκευή και πάλι σε κατάσταση ελέγχου θερμοκρασίας για ατσάλι, η συγκεκριμένη επιλογή δεν υπήρχε πλέον στο μενού. Λογικό, μιας και σε λειτουργία θερμοκρασίας αναγνωρίζει αντιστάσεις μόνο μέχρι 1Ω. Αφού πείραξα λίγο την αντίσταση και την ξαναβίδωσα, έδειξε και πάλι τιμή κάτω από το 1Ω και βουαλά: Η επιλογή λειτουργίας θερμοκρασίας με ατσάλι, επανεμφανίστηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 15:00 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #175 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 15:48 »
Αυριο το πρωι παω να το παρω απτα ελτα.

Απο μπαταριες εχω 2 lg hg2 καινουργιες να καθονται εδω και κανα μηνα.Επειδη ακουσα οτι πρεπει να ειναι ιδιες και απο ιδια παρτιδα ειναι καλυτερα να παρω ακομα μια απο ενα μαγαζι η να παω για καποια τριαδα απο αλλες μπαταριες.οι λτζι βλεπω οτι στα περισσοτερα καταστηματα που τις εχουν κατω απο δεκαρικο εχουν ελλειψη.Αν παω για αλλες τι προτεινεται?

Επισης θα τις φορτιζω στο d2 πρωρα τις 2 και μετα την αλλη.Και το αλλο πρεπει καθε φορα να τις βαζω σε διαφορετικη θεση η δεν εχει σημασια?

Thanks!!

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #176 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 15:55 »


Επισης θα τις φορτιζω στο d2 πρωρα τις 2 και μετα την αλλη.Και το αλλο πρεπει καθε φορα να τις βαζω σε διαφορετικη θεση η δεν εχει σημασια?

Thanks!!


Μην κανεις τετοια και παρε ενα φορτιστη!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #177 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:01 »
Αυριο το πρωι παω να το παρω απτα ελτα.

Απο μπαταριες εχω 2 lg hg2 καινουργιες να καθονται εδω και κανα μηνα.Επειδη ακουσα οτι πρεπει να ειναι ιδιες και απο ιδια παρτιδα ειναι καλυτερα να παρω ακομα μια απο ενα μαγαζι η να παω για καποια τριαδα απο αλλες μπαταριες.οι λτζι βλεπω οτι στα περισσοτερα καταστηματα που τις εχουν κατω απο δεκαρικο εχουν ελλειψη.Αν παω για αλλες τι προτεινεται?

Επισης θα τις φορτιζω στο d2 πρωρα τις 2 και μετα την αλλη.Και το αλλο πρεπει καθε φορα να τις βαζω σε διαφορετικη θεση η δεν εχει σημασια?

Thanks!!


Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα με τις μπαταρίες φίλε Doulke, ειδικά με τις LG HG2 που είναι εξαιρετικές μπαταρίες. Το ίδιο ακριβώς άλλωστε θα κάνω κι εγώ, είχα δύο LG HG2 φρέσκιες που έχουν κάνει μόλις 3-4 φορτίσεις η καθεμία και τις αγόρασα πριν κανένα μήνα. Την τρίτη που μου έλειπε, πήγα και την αγόρασα σήμερα από ένα κατάστημα.

Απλά φροντίζεις να τις φορτίζεις και τις τρεις στον ίδιο φορτιστή, αλλά αν τις φορτίζεις πρώτα τις δύο και μετά την τρίτη, υπολόγισε διπλάσιο χρόνο φόρτισης. Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός, αλλά από όσα έχω διαβάσει δεν χρειάζεται να αλλάζεις τη σειρά τοποθέτησης στα μοντάκια που έχουν τις μπαταρίες σε σειρά.

Και ξέχνα καλύτερα εντελώς τη θύρα USB μέχρι να έχουμε επίσημη ενημέρωση από την Wismec. Στο e-cigarette-forum δύο RX200 μέχρι στιγμής ουσιαστικά "νέκρωσαν" μόλις οι χρήστες τους τα φόρτισαν μέσω της USB.  :(

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #178 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:32 »

Μην κανεις τετοια και παρε ενα φορτιστη!


Οτι σου ειπε. Γιατι μεχρι να φορτισεις την αλλη μια, θα εχει πεσει η ταση στις 2 πρωτες.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #179 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:43 »
Ότι και να κάνεις η τάση μετά τη φόρτιση θα πέσει μέσα σε μια ώρα (ειδικά σε πιο παλιές μπαταρίες), αλλά θα σταθεροποιηθεί σε ένα σημείο (στην ίδια τάση σε όλες τις μπαταρίες που έχουν "παντρευτεί"), δεν υπάρχει πρόβλημα άμα χρησιμοποιηθούν μαζί "παντρεμένες" μπαταρίες που φορτίστηκαν διαφορετική ώρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123625 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12760 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos