vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 6 χρήστες
yorgoss, Sergios, zalaros, Jorge, manoslykos, infernity

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #390 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 22:07 »
Δεν έχω μηχανικό, έχω "παίξει" λίγο με μηχανικό, αλλά εκ του προχείρου και έχοντας μια γνώση της θεωρίας θα πρότεινα 0,4mm σύρμα σε 3mm πυρήνα 5-6 σπείρες. Θα βγει 0,4Ω περίπου.

Πως το λέω; Η μπαταρία δίνει 4,2V. Πες 4V με μικροαπώλειες από τα μέταλλα του μηχανικού. Ε αυτό το στήσιμο παίζει με σχετικά κρύο ατμό (όπως μου αρέσει εμένα δηλαδή) στα 3,8V. Οπότε θα είναι ικανοποιητικό για κάποια ώρα με μηχανικό.

Οι πιο έμπειροι σε μηχανικά, ας πουν κάτι πιο εμπεριστατωμένο, αν και νομίζω ότι είμαι μέσα. Μιλώντας πάντα για απλό σύρμα.
Το 0.4 SS  είναι αρκετά χοντρό και  θα αργεί λίγο να πάρει. Με ni80 είναι κάπως καλύτερα. Γενικά με χοντρά σύρματα, αναγκάζεσαι να πας σε λίγες σπείρες για να πυρώνουν σωστά σε μηχανικό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #391 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 22:12 »
Δεν ανέφερα τύπο σύρματος, αλλά η σκέψη μου ήταν στο Kanthal. Ακόμα χειρότερα για μένα θα πεις, βέβαια, οπότε η παρατήρησή σου είναι ορθότατη. Σαν ψαράκι νιούφικο όμως δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα :)  :angel:

Σε κανθαλάκι που είναι το σύνηθές μου θα πρότεινες κάτι που παραπέμπει σε 3,2 - 3,4 V αντίστοιχα για να πυρώνει σωστά;

Το Ni80 είναι στα πλάνα βεβαίως ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #392 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 22:21 »
Τα νούμερα που έδωσες βγαίνουν με SS, με κανθαλ πρέπει να κάνεις μόλις 3 1/2 σπείρες...

Αν θέλεις με κανθαλ, θα πας σε 0.32mm, 2.5mm διάμετρο 5 1/2 σπείρες στα 0.7Ω
Η ίδια αντίσταση με SS θέλει 8 1/2 σπείρες.
Αν την κάνεις με 0.32SS σε 3mm διάμετρο, θέλεις 7 1/2 σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #393 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 22:24 »
Όχι, αν δεις πιο πριν απαντάω σε φίλο συνατμιστή που κάνει ερώτηση για διπλή αντίσταση. Οπότε τα νούμερά μου είναι σωστά, νομίζω. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #394 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 22:51 »
Οντως για διπλή είναι σωστά, δεν το είδα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #395 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 07:44 »
@Georgechalkida
sva mod clone
http://www.3fvape.com/vv-vw-mod/15840-yftk-sva-75w-style-bf-squonk-tc-vw-variable-wattage-box-mod-black-175w-68ml-1-x-18650-evolv-dna-75-chip.html#.WdoL2ROCwQ8
Το κλωνο SVA να έχετε στον νου σας οτι δεν έχει αυτορυθμιζόμενο πόλο και αρκετοί ατμοποιητές θέλουν αρκετό παίδεμα για να παίξουν και μερικοί με μακρύ πόλο πχ.Κennedy,Battlecap δεν παίζουν.Επίσης το εσωτερικό του σε πολλά κομμάτια έχει ατέλειες και η ασημί πρόσοψη του γδέρνεται πολύ εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #396 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 10:50 »
Στο Ram-άκι φτιάχτηκε σήμερα κι η λάμα από ασήμι για ακόμα καλύτερη αγωγιμότητα, ίσως δοκιμάσω να του φτιάξω και τον πάνω πόλο αλλά και γιατί όχι, μπορεί μελλοντικά να τοποθετηθεί κι άλλος 510 (modmaker ή fatdaddy ) αλλά κι ένα custom made fire button για να τελειοποιηθεί το project. Για την ώρα στο κουμπί έβαλα ένα κίτρινο insulator από κεφαλή του Ναυτίλου το οποίο έκατσε τέλεια και μονώνει ακόμα τελειότερα απ'την επαφή με τη λάμα που διαχέει το ρεύμα.

Επίσης δεν έχω πια και κάτι χαζά "missfires" που έκανε πριν το mod από την άθλια κατασκευή της επαφής με τον 510 που είχε, άσε που έφτασε να πυροβολάει και χωρίς αύριο το άτιμο!
Πιστεύω ότι με τις παραπάνω "προσθήκες" μπορεί να δώσει ακόμα περισσότερα όμως, βλέπουμε στο μέλλον.

Για την ώρα.. :)




Επίσης δεν προτείνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να και κάτι παρόμοιο, ειδικά σε εκείνους που δεν ξέρουν τι κάνουν και τους ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ που μπορεί να κρύβονται σε μια τέτοια πατέντα. ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #397 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 10:53 »
Χαράς την υπομονή σου με το συγκεκριμένο...

Λάμα ασήμι απο που αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #398 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 11:04 »
Δεν χρειάστηκε υπομονή πραγματικά, ήταν πολύ ευχάριστη η ασχολία και ειλικρινά πιστεύω ότι το mod αξίζει και θα άξιζε από την αρχή αν το έφτιαχναν με τον τρόπο που προσπαθώ να το φτιάξω εγώ. Έκαναν μερικές "χαζομαρούλες" με κυριότερη την επαφή του fire με τον 510. Κατά τα άλλα δεν βρήκα άλλο πρόβλημα να του προσάψω. Κι ειδικά το "σώμα" του έδειξε βράχος όσο δούλευα τα εσώψυχά του, δεν ξέρω αν τα 3D printed των 100+ ευρώ αντέχουν τόση πίεση ή κακουχία.. ;)

Δεν ξέρω όμως, δεν επιμένω κιόλας. Αυτό που είδα είναι ότι το Ram άξιζε τα λεφτά του αν και ήθελε λίγη δουλίτσα με κόστος ελάχιστο για να γίνει ακόμα πιο "σωστό".

Τη λάμα την πήρα από τοπικό μαγαζί που προμηθεύει με μέταλλα τους χρυσοχόους στο Ηράκλειο Κρήτης που μένω. Στις περισσότερες πόλεις μπορεί να βρεθεί κάτι τέτοιο υποθέτω.
Είναι πάχους 0.5 χιλιοστών και το κομμάτι που έκοψα κόστισε μόλις 10 ευρώ - έμεινε και "κάβα" για την πάνω επαφή ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #399 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 11:23 »
Εγώ απογοητεύτηκα απο το συγκεκριμένο όταν το έπιασα στα χέρια μου όπως γράφω και μερικές σελίδες πιο πίσω.Εντάξει αντέχουνε και τα 3D printing κακουχίες αλλά δεν νομίζω να βρεις τόσο άθλια σε ποιότητα στην κατηγορία των 100+ ευρώ απο Ελληνικής κατασκευής τουλάχιστον απο αυτά που γνωρίζω για να χρειάζεται να ασχοληθείς και να κάνεις τόσες μόντες.

Για πάχος 0,5 που ψάχτηκα η φθηνότερη τιμή ήταν 20 ευρώπουλα τα 24cm στην Αθήνα :'(

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #400 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 12:31 »
Ακριβό ακούγεται αν και παίζεται ακόμα, εγώ για να καταλάβεις πήρα μια λωρίδα περίπου στα 18cm με φάρδος ακριβώς όσο την ήθελα για το Ram στα 1.1cm, την έβαλε στη ζυγαριά ακριβείας και μου έβγαλε αυτήν την τιμή για το ασήμι των 0.5 χιλιοστών. Μήπως το κομμάτι που ζήτησες ήταν φαρδύτερο και ανέβηκε η τιμή του λόγω του συμβολικού βάρους;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #401 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 12:36 »
καθαρό ασήμι(πάνω απο 0,995)1cm πλάτος είναι αυτό που ζητάω και ψάχνω στα μαγαζιά.Υπάρχει περίπτωση ο δικός σου να στέλνει ταχυδρομικός Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #402 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 12:42 »
Πσσσττ παιδι. Τσάκα και μένα μια παγωμένη στα 16mm

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #403 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 13:30 »
Πσσσττ παιδι. Τσάκα και μένα μια παγωμένη στα 16mm
δικαίωμα !!

και εγω μια 100mm x 16mm

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #404 στις: Οκτωβρίου 09, 2017, 13:33 »
Με την πρώτη ευκαιρία θα πεταχτώ ξανά στο κατάστημα και θα ρωτήσω παιδιά, ειδικά αν προχωρήσει το project με τον φίλο (αυτός που μάλλον θα πάρει το 3D printed Ram για "χτίσιμο" δηλαδή ) η επίσκεψη εκεί είναι δεδομένη - βρίσκεται και στην άλλη άκρη της πόλης γμτ. Θα ρωτήσω και περισσότερες λεπτομέρειες για το ασήμι γιατί δεν το διευκρίνισα για να είμαι ειλικρινής, του είπα βέβαια ότι θέλω "καθαρό" ασήμι (η αμάθεια βλέπεις.. ) και πήγα με το Ram στα χέρια για να του δείξω ακριβώς τι ήθελα να φτιάξω. Πιστεύω ότι πήρα "σωστό" κομμάτι πάντως, αν έχει να κάνει και με το πως πυροβολεί τώρα το ρημάδι.. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix