vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 4 χρήστες
panikad, Doubt, grag, laniel

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1035 στις: Μαΐου 21, 2018, 22:00 »
Ναι, τα κανονίζει όλα το μοντάκι. 

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1036 στις: Μαΐου 21, 2018, 23:03 »
Όσο αφορά το 3, οι αντιστάσεις του τρίτων παίζουν, αλλά το τζαμάκι δεν εφαρμόζει 100%, λόγω της διαφοράς του μήκους.
Δεν παρατήρησα διαρροή, αλλά το καλοκαίρι με τη ζέστη ίσως να υπάρξει, ανάλογα και με το πόσο αραιό είναι το υγρό.
Ίσως και όχι όμως. Δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1037 στις: Μαΐου 22, 2018, 01:39 »
Εγω εχω να ρωτησω το εξης : 
H 0,3 αντισταση για μελο4 ειναι 30W-80W ..... εγω την εχω αρκετα χαμηλα στα 39 W γιατι παραπανω και υγρο πολυ θα καταναλωνει και ο ατμος θα ναι πολυ ζεστος.... υπαρχει καποιο προβλημα η πρεπει να παιζουμε σε πιο ψηλα watt ? 

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1038 στις: Μαΐου 22, 2018, 01:41 »
Όχι, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Αυτά είναι προτεινόμενα, καλό είναι να παίζεις μέσα σε αυτά, εκεί που σου είναι ευχάριστο.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1039 στις: Μαΐου 22, 2018, 02:05 »
Eυχαριστω , γιατι κατι ειπωθηκε παραπανω για ατελη ατμοποιηση και ανησυχησα....λεω μπας και κανω κατι λαθος ;)

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1040 στις: Ιουνίου 16, 2018, 16:24 »
Αγόρασα το melo 4 μόλις εχθές και είπα να γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου.
Είμαι ατμιστής περίπου 4 μήνες, και καπνιστής ήμουν από τα 15 μου... δηλαδή κάπνισμα 25 χρόνια, άτμισμα 4 μήνες... Πρώτος ατμοποιητής ήταν ο nautilus 2, πολύ τίμιος και με έκανε να μην θέλω να ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου.

Αγόρασα τον melo 4 για δύο λόγους, για το πανεύκολο γέμισμα που τόσα καλά λόγια ακούγονται στο internet, και για να προσπαθήσω να μπω στον κόσμο των DL... καθώς ο nautilus 2 είναι καθαρά MTL. Επίσης, είχα δει πως ο melo 4 δεν κάνει εκπτώσεις στην γεύση. Η γεύση είναι ότι ζητώ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, δεν με νοιάζει το νέφος.

Η πρώτη επαφή με απογοήτευσε. Μέχρι τώρα δοκιμάζω την προεγκατεστημένη 0.3 ohm αντίσταση, με eleaf pico 75 mod, στα 35-45 watts. Αμέσως φάνηκε η αυξημένη κατανάλωση σε υγρό σε σχέση με την 0.7ohm του nautilus 2. Μέτρησα με το mod τις τζούρες: από γεμάτους ατμοποιητές, ο nautilus 2 άδειασε στις 95 τζούρες, ο melo 4 άδειασε στις 66 τζούρες.

Από θέμα γεύσης, αν και δεν έχω αρκετή εμπειρία για να πω, μάλλον ο nautilus 2 έχει καλύτερη γεύση. Βέβαια, είναι τελείως διαφορετικός και ο τρόπος ατμίσματος. Δεν λέω πως ο melo 4 δεν έχει ωραία γεύση... αν δεν είχα ως μέτρο σύγκρισης τον nautilus θα εντιπωσιαζόμουν νομίζω. Το υγρό που δοκίμασα είναι rope cut skipper 30/70 pg/vg. Τον αέρα τον έχω περιορισμένο, περίπου στο 1/4 την οπής αέρα που έχει ο melo 4. 

Ατμό βγάζει περισσότερο ο melo 4, χωρίς να σημαίνει πως βγάζει λίγο ατμό ο nautilus... ικανοποιητικά ντουμάνια και οι 2.

Το γέμισμα φυσικά του melo 4 είναι εξαιρετικό, μηδέν διαρροές.

Αυτό που με παραξένευσε είναι πως η μετάβαση προς DL έγινε πανεύκολα. Και όχι μόνο αυτό, ατμίζω ένα full melo 4 tank, και μετά προσπαθώ να κάνω το ίδιο με τον nautilus 2. Ενώ από MTL σε DL πάω πανεύκολα, από DL σε MTL ζορίζομαι... μου δίνω την εντύπωση ότι ζορίζω τον λαιμό να ρουφά (σφιχτές τζούρες του nautilus)... κάτι που το περίμενα ανάποδα, καθώς ήμουν καμπιστής για δεκαετίες.

Να προσθέσω πως αντέχει... έφαγε 2 τούμπες από την πρώτη μέρα, δεν κατάλαβε τίποτα. 

Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και τους δύο για 1-2 μέρες ακόμα εναλάξ, και μετά θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες αντιστάσεις του melo 4. Έχω μεγάλη περιέργεια για την κατανάλωση της 0.5ohm και την εμπειρία την 1.8ohm του triton. Ακόμα, θα δω και την συμπεριφορά του σε λεμονόταρτα 50/50 που εκεί πιστεύω πως ο melo 4 θα λάμψει.

Σχετικά με τα watts, το pico μου φτάνει ως 75watt. Δεν θεωρώ ότι είναι σωστό να το παίζω στα όριο, επομένως έχω στο μυαλό μου μία safe watt μέγιστη τιμή τα 60 watt. Πριν να αγοράσω τον melo 4 είχα απορία αν τελικά ένα mod με τόσα χαμηλά watt μπορεί να αποδόσει σε τόσο χαμηλές αντιστάσεις. H 0.3ohm είναι από 30-80 watt, αλλά πάνω από 55watt έρχετε εξαιρετικά ζεστός ατμός. Τόσο ζεστός που ενοχλεί. Επομένως μου έφυγε ένα βάρος. Σε αυτό το σημείο μου γενήθηκε η απορία γιατί να υπάρχουν mods >100watt, αλλά μετά θυμήθηκα πως ίσως να έχουν χρησιμότητα στους επισκευάσιμους ατμοποιητές, σπορ στο οποίο δεν θέλω να μπω.

Το παράδοξο είναι πως η 0.3ohm αντίσταση είναι 80watt max, ενώ η 0.5ohm αντίσταση είναι 100watt max, κάτι το οποίο δεν στέκει με βάση τους νόμους της φυσικής. Ο φίλος παραπάνω ανέφερε λίγα ποστ πιο πριν την ίδια απορία. Στις αντιστάσεις του nautilus 2 ο νόμος του ohm ισχύει, ενώ με τις αντιστάσεις του melo 4, είναι αλλιώς τα πράγματα. Οι τιμές που έχουν δοθει από την eleaf δεν αναφέρουν αν είναι για μηχανικό ή ηλεκτρονικό mod, επομένως κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Πάντως, όπως ανέφερα και παραπάνω, σε τιμές υψηλότερες του νόμου του ohm, έχω εξαιρετικά ζεστό καπνό που χαλάει την εμπειρία του ατμίσματος... επομένως το μόνο που υποθέτω είναι πως ενώ τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί για τις αντιστάσεις μπορούν να αντέξουν 80-100watt, δεν σημαίνει πως είναι και τα σωστά για άτμισμα.

Εσείς σε πόσα watt έχετε τον melo 4 και με ποια αντίσταση; Αν κάποιος έχει τον nautilus 2 και τον melo 4, θα  με ενδιέφερε να διαβάσω την εμπειρία του στην διαφορά γεύσης, καθώς η γεύση είναι αυτό που ζητώ πάνω από όλα.

Ελπίζω να μην κούρασα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2018, 16:30 από kogos »

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1041 στις: Ιουνίου 16, 2018, 17:04 »
Φιλε μου ακριβως αυτους τους δυο εχω....τα σχολια μου και τις εντυπωσεις μου ...αργα το βραδακι καθοτι εχω να γραψω καμποσα...και δεν με παιρνει ο χρονος....

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1042 στις: Ιουνίου 16, 2018, 18:24 »
Αναμένουμε με ανυπομονησία. Για τώρα έβαλα λεμονοταρτα και με 50watt στην 0.3ohm η γεύση έφτασε τον nautilus. Θα έχω κι εγώ περισσότερα όταν ατμισω περισσότερο για να μπορώ να κρίνω πιο σωστά

Edit: τελικά δεν είναι όλα τα υγρά για όλους τους αρμοποιητές. Ότι καπνικό δοκίμασα έκανε καλύτερη γεύση στον nautilus 2. Στον melo 4 ήταν σαν να μην έπερνα όλα τα συστατικά της γεύσης. Οτιδήποτε άλλο έδινε καλύτερη γεύση στον melo 4. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2018, 00:24 από kogos »

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1043 στις: Ιουνίου 17, 2018, 02:51 »
Εγω ξεκινησα και ημουν περιπου 3,5 μηνες με melo4 ...το τελευταιο 20ημερο ειμαι με nautilus 2....

Να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι την αλλαγη την εκανα γιατι δεν μου ταιριαζε μαλλον το πνευμονικο ατμισμα και μου προκαλουσε ξηροστομια....

Οσο ειχα τον melo4 επαιζα στα 35 -40 watt και ειχα δοκιμασει οχι μονο τις αντιστασεις του (0,3  & 0,5  ) αλλα και καποιες της aspire και μια της vaporesso ....Πιστευω οτι οι μονες που δουλεψαν καλα ηταν οι δικες του....Δεν θα εφευγα ποτε απο τον melo 4 αν δεν ειχα αυτο το προβλημα που προανεφερα.... Eιναι εξαιρετικος ατμο αλλα πρεπει να συμβιβαστεις με δυο πραγματα : α) Μεγαλη καταναλωση υγρου...β) μοιραια πιο ζεστος ατμος...και οχι τσιγαρισια αισθηση
Για την γευση που λες δοκιμασε λιγο περισσοτερο αρωμα στο υγρο σου.... (για παραδειγμα εγω στο virginia της flavorart στα 20ml εριχνα 30 σταγονες και την ακουγα στερεο.... ;D)

Απο την αλλη ο nautilus , ειναι εντελως κατι διαφορετικο πιο μεστη γευση ναι...αλλα δεν σου δινει τα....."γκαζια" :)) οταν χρειαζεσαι να τραβηξεις μια μακροσυρτη να την ευχαριστηθεις....




Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1044 στις: Ιουνίου 17, 2018, 11:07 »
Μήπως δοκίμασες και την aspire Triton 1.8? Από ότι διαβάζω έχει τρομερή βελτίωση σε κατανάλωση γιατί έχει πιο μικρές οπές και προσφέρει τζούρα ανάμεσα σε πνευμωνικη & τσιγαρισια... Ακούγεται ενδιαφέρον


Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1045 στις: Ιουνίου 17, 2018, 12:02 »
οι 2 αντιστάσεις που είχε μέσα η συσκευασία του melo 4 (d25) ήταν απογοήτευση. ένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι δέχεται πολλές αντιστάσεις για όλα τα γούστα. χρόνος και χρήμα να υπάρχει να δοκιμάζουμε. έψαξα, βρήκα και δοκίμασα τις αντιστάσεις euc της vaporesso. εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ αυτές. χρειάζεται και η αγορά ενός αντάπτορα για να κουμπώσουν, euc sleeve λέγεται, κόστος 2-3€, ο οποίος αντάπτορας πλένεται σε κάθε αλλαγή αντίστασης και είναι έτοιμος να χρησιμοποιηθεί ξανά.
το σετάκι Pico 25 & melo 4 (d25) με συντροφεύει στις καθημερινές εξόδους μου. ντουμάνι, γεύση, εύκολο γέμισμα, μηδέν διαρροές ακόμα και τώρα το καλοκαίρι που έχει ανέβει η θερμοκρασία.

αυτό που γράφτηκε ότι τα υγρά δεν είναι για όλους τους ατμοποιητές, σαφώς και ισχύει. και θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι προσωπική άποψη 5-10 ατόμων αλλά ότι η πλειοψηφία των ατμιστών συμφωνεί. έχω λάβει ανάλυση αρωμάτων στον Χ ατμοποιητή που ο Ψ δεν μπορούσε να δώσει, αλλά και το αντίστροφο.

για έναν ατμοποιητή που προσφέρεται στην τιμή των περίπου 20€ δεν μπορούμε να έχουμε πολλές απαιτήσεις, σίγουρα όμως απαιτούμε να πιάσουν τόπο τα λεφτά μας. αν δεν μας αρέσει κάτι, το αφήνουμε στην άκρη/το ανταλλάσουμε/το πουλάμε/το χαρίζουμε και δοκιμάζουμε κάτι άλλο.

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.


Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1046 στις: Ιουνίου 17, 2018, 12:49 »
Ενδιαφέρον. Βρήκα τον αντάπτορα 2 ευρώ σε κατάστημα κοντά μου και θα το δοκιμάσω κι αυτό.
Ποια vaporeso αντίσταση χρησιμοποιείς, και από κατανάλωση πως πάει?

Έχει πραγματικά τόσες επιλογές που είναι θέμα χρόνου να βρω το sweet spot και να χρησιμοποιώ μόνο τον Melo 4 πιστεύω. Απλά περίμενα καλύτερη εμπειρία με τις αντιστάσεις της συσκευασίας, προερχόμενος πάντα από τον τσιγαρισια nautilus.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1047 στις: Ιουνίου 17, 2018, 12:55 »
έχω δοκιμάσει 4,
traditional 0.4Ω και 0.5Ω (πράσινες)
ceramic 0.4Ω και 0.5Ω (κόκκινες)
για τα προσωπικά μου γούστα δουλεύω περισσότερο τις κεραμικές 0.4Ω.
edit:
η κατανάλωση εξαρτάται από τις τζούρες που κάνω. καθώς είναι δεύτερο μοντ, αν και το χρησιμοποιώ καθημερινά, δεν κάνω περισσότερο από ένα τανκάκι.

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1048 στις: Ιουνίου 17, 2018, 17:32 »
[member=22310]kogos[/member]... Δεν δοκιμασα την 1,8 , γιατι πολυ απλα δεν εχει κανενα νοημα για μενα ....Αν θελω μικρη καταναλωση εντονη γευση κλπ....παω σε τσιγαρισιο και ξεμπερδευω .... ;)

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1049 στις: Ιουνίου 18, 2018, 16:28 »
Τελικά μάλλον θα βάλω τον melo 4 στην άκρη για τους γνωστούς λόγους της κατανάλωσης υγρού και μπαταρίας. Είδα και ένα σχετικό thread εδώ στο vaping.gr για MTL vs DL στο τμήμα περί υγείας και με αποθάρυνε ακόμα περισσότερο. 

Προσπαθώ να του δώσω πολλές ευκαιρίες γιατί γουστάρω πολύ τον πανεύκολο τρόπο γεμίσματος αλλά δεν με θέλει το DL... Θα δοκιμάσω και την 0,75ohm αντίσταση που προορίζεται για MTL και βλέπουμε. Του δίνω ακόμα χρόνο... 

Σίγουρα πάντως είναι πολύ τίμια επιλογή για όποιον θέλει να τον πάρει, αρκεί να ξέρει τι αγοράζει. Εγώ που είμαι μια παράξενη περίπτωση στον τρόπο που ατμίζω (περισσότερο ως restrict DL θα με έλεγα, κάτι ανάμεσα σε MTL και DL δηλαδή), ακόμα δεν έχω βρει το ιδανικό, ούτε με τον nautilus 2 (0,7 / 1,8ohm, χρησιμοποιώ 0,7ohm περισσότερο) ούτε με τον melo 4. Όταν ο λαιμός μου και τα πνευμόνια μου αποκτίσουν περισσότερη εμπειρία στο άτμισμα μπορεί... αλλά όχι ακόμα. 

Για να δούμε τι θα λέει και η 0,75ohm... σε λίγες ώρες πάω να την τσιμπίσω. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy