vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 05, 2010, 15:21 »
Για φαντάσου να ρώταγες τον πωλητή της malrboro να σου πει τις 2.500 (δυομιση χιλιάδες για όποιον δεν κατάλαβε) ουσίες που έχει ένα τσιγάρο  ::)

τα eliquid περιέχουν ουσίες που αν δεν έχεις τελειωσει το Χημικό Αθήνας δεν μπορείς να προφέρεις. Αυτές η ουσίες είναι ΜΗ τοξικές και περιέχονται σέ όλα σχεδόν τα καθημερινης κατανάλωσης συσκευασμένα τρόφιμα.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 05, 2010, 15:27 »
οι ουσιες μπορει να ειναι μη τοξικες, αλλα αυτο δεν λεει τιποτα για τις πιθανες βλαβες που μπορουν να προκαλεσουν οταν εισπνεονται σε μορφη ατμου, και μαλιστα σε μακροχρονια βαση.  8)

σε καθε περιπτωση παντως καλο θα ηταν να γνωριζουμε ποιες ειναι.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 05, 2010, 16:05 »
Παράθεση
Intellicig has a mix of just four ingredients ethyl maltol, glycerol, deionised water and nicotine and is the first re-chargeable electronic cigarette to be manufactured in the UK.
Από εδώ: http://www.intellicig.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=36&theid=36&open1=36&open2=

Αυτό βρήκα πρώτο, δεν είναι το μόνο.

Υπάρχουν επίσης πολλές εργαστηριακές αναλύσεις συστατικών υγρών στο internet, όσο ψάχνεις θα βρίσκεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2010, 16:10 από zoobi »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 05, 2010, 17:50 »
Παράθεση
Όντως το υγρό που ατμίζω εκτός από νικοτίνη έχει άλλα 4 συστατικά (όπως τουλάχιστον λέει στο site). Όμως δε γράφει ποια συστατικά είναι! Ούτε στο site ούτε στο μπουκαλάκι! Και όταν ρώτησα τον πωλητή να μου πει ποια είναι, απέφυγε να απαντήσει!

Προφανώς ο πωλητής δεν ήξερε παρά απέφευγε , ή απέφευγε γιατί δεν ήξερε.
Παράδειγμα
Ρώτα ένα πωλητή στο super market τι περιέχει ένα σαμπουάν. Εχει μαυρα μεσάνυχτα. Μια φίλη χημικός που ασχολείται με την παρασκευή σαμπουάν , δεν χρησιμοποιεί ποτέ το τελικό προϊόν αλλά βάζει σε μπουκάλι προς χρήση για το σπίτι της σε ένα ενδιάμεσο σημείο της διαδικασίας παραγωγής . Η συμβουλή της σε εμάς είναι πάντα , πλυθείτε και ξεπλυθείτε το συντομότερο δυνατό !!!

Επί του θέματος και απ όσο ξέρω
Γενικά να μην αναγράφονται τα περιεχόμενα στο site και στο μπουκαλάκι, το θεωρώ απαράδεκτο.

Τα υγρά που ατμίζουμε αποτελούνται απο προπυλενογλυκόλη ή Φυτική γλυκερίνη ή και τα δύο με προσθήκη νερού , νικοτίνης και φυσικών υδατοδιαλυτών αρωμάτων.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι άλλο βάζει μέσα ο κάθε κατασκευαστής , αλλά πλεον φτιάχνω τα υγρά μόνος μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο , όσο μπορώ να το έχω , με USP (για φαρμακευτική χρήση ) πρώτη ύλη.
Γενικά όμως δεν διστάζω να ατμίζω εργοστασιακά υγρά , γιατί θεωρώ απίθανο ( υπο τις παρούσες συνθήκες) να βάζουν πρόσθετα ανεξέλεγκτα. Άλλωστε όλες όσες αναλύσεις έχουν γίνει το επιβεβαιώνουν. Ακόμη και τα καρκινογόνα που βρήκε ο FDA ήταν σε ίχνη.
Πάντως για το ότι πολλές φορές οι κατασκευαστές ή εισαγωγείς δεν αναγράφουν τα περιεχόμενα , αυτό είναι παράνομο και παράτυπο αλλά είναι ένα φαινόμενο που σιγά σιγά τείνει να εξαλειφθεί , οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 06, 2010, 05:24 »
Από εδώ: http://www.intellicig.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=36&theid=36&open1=36&open2=

Αυτό βρήκα πρώτο, δεν είναι το μόνο.

Υπάρχουν επίσης πολλές εργαστηριακές αναλύσεις συστατικών υγρών στο internet, όσο ψάχνεις θα βρίσκεις.

www.intellicig.gr απευθυνεται σε Έλληνες καταναλωτές και έχει αγγλικό link ενω είναι απλούστατο να το έχει στα ελληνικά!

Ρώτα ένα πωλητή στο super market τι περιέχει ένα σαμπουάν. Εχει μαυρα μεσάνυχτα. Μια φίλη χημικός που ασχολείται με την παρασκευή σαμπουάν , δεν χρησιμοποιεί ποτέ το τελικό προϊόν αλλά βάζει σε μπουκάλι προς χρήση για το σπίτι της σε ένα ενδιάμεσο σημείο της διαδικασίας παραγωγής . Η συμβουλή της σε εμάς είναι πάντα , πλυθείτε και ξεπλυθείτε το συντομότερο δυνατό !!!

Τα σαμπουάν γράφουν αναλυτικα τι περιέχουν αλλιώς δεν παίρνουν άδεια κυκλοφορίας! Εκτός αν παίρνεις εισαγωγής από λαϊκές οπότε πάλι γράφουν αλλά συνήθως στα ιταλικά! :)

Πάντως για το ότι πολλές φορές οι κατασκευαστές ή εισαγωγείς δεν αναγράφουν τα περιεχόμενα , αυτό είναι παράνομο και παράτυπο αλλά είναι ένα φαινόμενο που σιγά σιγά τείνει να εξαλειφθεί , οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

Αν εν τω μεταξύ δεν πάρουμε το δρόμο τον αγυριστο με τοσο επιβαρυμενο οργανισμο που εχουμε απο το πολυετες καπνισμα Κ.Τ. :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 06, 2010, 05:47 »
μου προκαλεί πάντως εντύπωση το γεγονός ότι στα γερμανικά υγρά vinirette δεν αναγράφονται τα συστατικά. Απλά υπάρχει στην ετικέτα παραπομπή για χαρτάκι που υπάρχει στην συσκευασία. Δεν είμαι βέβαια σε θέση να γνωρίζω αν τα συγκεκριμένα υγρά διατίθενται στην Γερμανία μέσα σε κουτάκι. Στην Ελλάδα όμως δεν υπάρχει κάποιο κουτάκι-συσκευασία των υγρών αυτών.
Στο online shop της vinirette υπάρχουν ωστόσο περισσότερα στοιχεία για τα συστατικά τους :
http://www.vinirette.eu/Deklaration_Vinirette_Liquid.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2010, 06:31 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 06, 2010, 11:34 »
Τουτέστιν τα Vinirette περιέχουν και PG και VG:

a. aromatisierende Bestandteile    ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ
1. Künstliche Aromastoffe            Τεχνητά
2. Naturidentische Aromastoffe     Φυσικά

b. andere Bestandteile                ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
1. 1,2-Propylenglycol E 1520       Προπυλενογλυκόλη
2. Glycerin E 422                       Γλυκερίνη
3. Nikotin (siehe 4.)                   Νικοτίνη
4. Ethanol                                Οινόπνευμα


Όσο για αναλύσεις υγρών στη γλώσσα μας, τουλάχιστον σε ότι αφορά την Nobacco, έχουμε αναλυτικότατες και με τη σφραγίδα του Δημόκριτου: http://www.nobacco.gr/datafiles/files/DIMOKRITOS.pdf

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 06, 2010, 12:00 »
Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις , με βάση έρευνες που διεξήχθησαν σε ποντίκια το 1942 στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο, ότι η ατμοποιημένη PG μπορεί να αποτρέψει την εμφάνιση πνευμονίας , γρίπης και άλλων ασθενειών του αναπνευστικού συστήματος  8).
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,932876-1,00.html

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 06, 2010, 13:53 »
Καλα αν αυτο ισχυει τοτε ειναι που θα το πολεμησουν το η.τ. δεν φτανει που δεν καπνιζουμε να μην πεθαινουμε κιολας? Ε αυτο παει πολυ!  :))

Περα απο την πλακα εδω και 2 χρονια που ατμιζω οντως εχω προσεξει οτι δεν αρωσταινω απο γριπες και τετοια ενω παλια ημουν καθε Χειμωνα αρρωστη και μαλιστα εχω περασει και 2 φορες πνευμονια αλλα τωρα εχω γινει πολυ πιο δυνατη. Ισως να ειναι τα πραγματα οπως τα λεει το αρθρο, ισως να ειναι τυχαιο ποιος ξερει? Θα δειξει.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 06, 2010, 14:13 »
Καλα αν αυτο ισχυει τοτε ειναι που θα το πολεμησουν το η.τ. δεν φτανει που δεν καπνιζουμε να μην πεθαινουμε κιολας? Ε αυτο παει πολυ!  :))

Περα απο την πλακα εδω και 2 χρονια που ατμιζω οντως εχω προσεξει οτι δεν αρωσταινω απο γριπες και τετοια ενω παλια ημουν καθε Χειμωνα αρρωστη και μαλιστα εχω περασει και 2 φορες πνευμονια αλλα τωρα εχω γινει πολυ πιο δυνατη. Ισως να ειναι τα πραγματα οπως τα λεει το αρθρο, ισως να ειναι τυχαιο ποιος ξερει? Θα δειξει.
δε ξερω αν βοηθαει σε αυτο το ΗΤ, σιγουρα ομως βοηθαει η διακοπη του ΚΤ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 06, 2010, 14:28 »
οι θετικές ως επί το πλείστον ιδιότητες της PG είναι γνωστές από το 1942 δηλαδή εδώ και 70 περίπου χρόνια. Ωστόσο πιστεύω ότι καλό είναι να αποφεύγεται η κατάχρηση.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 06, 2010, 23:50 »
Δεν περιγράφονται ΟΛΑ τα υλικά που έχει ένα προϊόν κοσμητικής για λόγους αντιγραφής -  ο νόμος το επιτρέπει....

Αποσυνδεδεμένος Estella

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 06, 2010, 20:59 »
Μήπως είχε κάνείς ενόχλησεις στα αυτιά..???? το μόνο που παρατήρησα σε αυτό το λίγο διάστημα....

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 06, 2010, 21:20 »
Δεν έχει ξαναναφερθεί στο φόρουμ για τα αυτιά.

Ελπίζω να μην είναι κουραστικό ή θεωρηθεί υποτιμητικό, άλλωστε και γω το έχω πάθει πολλές φορές. Δηλ συχνά , επειδή το ΗΤ είναι κάτι νέο , συνηθίζουμε κάθε μας σύμπτωμα να το φορτώνουμε σε αυτό. Η πρώτη μας σκέψη πάει στο ΗΤ και είναι λογικό. Αλλά πιό λογικό ακόμη είναι να επισκεφτούμε τον ΩΡΛ μας

Αποσυνδεδεμένος Estella

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 06, 2010, 21:57 »
Abet τον επισκέφτηκα..και η βλακεία είναι πως τότε δεν το είχα συνδιασει και δεν του είπα για το Η.Τ. Δεν βρήκε τίποτα και μου είπε πως είμαι μια χαρά.....κ όμως συνεχίζεται το βουητο.....  :'(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix