vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

478 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, Chris66, dkostas, camber, antiklitos140, zamploutos, eurogod

Twitter

Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« στις: Μαρτίου 14, 2010, 13:04 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"







Και ερωτώ, μια και βρήκα θέματα που συζητάται αυτό αλλά μόνο εμμέσως:

Εχουν γίνει μελέτες; (Οκ, το "μακροπρόθεσμες" είναι σχετικό μια και το η.τ. έχει διάρκεια ζωής μερικά χρόνια)

Εχουμε ατμιστές εδώ που έχουν ξεπεράσει τα δύο χρόνια χρήσης (όπως εγω;)

Εχετε παρατηρήσει οποιαδήποτε μεταβολή στην υγεία σας (πλην των καλών και θετικών που αναφέρουμε σε διάφορες άλλες συζητήσεις; - εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 19:59 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 14, 2010, 15:47 »
6 μήνες εδω
Παρενέργειες που είμαι σίγουρος ότι οφείλονται στο ΗΤ
- ενοχλήσεις βήξιμο κατα την κατάκλυση και μερικές φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου.
συχνότητα : 1-2 φορές τη βδομάδα.
- φλέματα πρωϊνά που έχουν γεύση γλυκερίνης
συχνότητα : όχι καθημερινά
-  κάψιμο και ύγρανση στη μύτη ( απο νικοτίνη)
συχνότητα : όποτε βγάζω ατμό απ τη μύτη και μερικές φορές όταν εισπνέω έντονα από τη μύτη.
Θεωρώ φυσιολογικά και μη ανησυχητικά τα παραπάνω τηρουμένων πάντα των αναλογιών με το ΚΤ  όπου είχα εντονότερες παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 14, 2010, 16:46 »
6 μήνες εδω
Παρενέργειες που είμαι σίγουρος ότι οφείλονται στο ΗΤ
- ενοχλήσεις βήξιμο κατα την κατάκλυση και μερικές φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου.
συχνότητα : 1-2 φορές τη βδομάδα.
- φλέματα πρωϊνά που έχουν γεύση γλυκερίνης
συχνότητα : όχι καθημερινά
-  κάψιμο και ύγρανση στη μύτη ( απο νικοτίνη)
συχνότητα : όποτε βγάζω ατμό απ τη μύτη και μερικές φορές όταν εισπνέω έντονα από τη μύτη.
Θεωρώ φυσιολογικά και μη ανησυχητικά τα παραπάνω τηρουμένων πάντα των αναλογιών με το ΚΤ  όπου είχα εντονότερες παρενέργειες.
Μηπως ομως τα πρωινα φλεματα ειναι λογω διακοπης του τσιγαρου?Λογικα ακομη καθαριζει ο οργανισμος σου.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 14, 2010, 16:55 »
Η ύγρανση στη μύτη μήπως οφείλεται στη VG?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 14, 2010, 16:58 »
Παράθεση
Μηπως ομως τα πρωινα φλεματα ειναι λογω διακοπης του τσιγαρου?
Πιθανόν Γρηγόρη , αλλά έχουν γεύση γλυκερίνης

Παράθεση
Η ύγρανση στη μύτη μήπως οφείλεται στη VG?
Σίγουρα όχι. Ατμίζω με 20% VG περίπου. Εφόσον εκπνέω συχνά ατμό απ τη μύτη , είναι λογικό κάποια ποσότητα ατμού να υγροποιείται πανω στα τριχίδια της μύτης πριν βγεί έξω, είται είναι PG είτε VG .

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 14, 2010, 17:43 »
Δεν είχα δει το παρόν θέμα και έθεσα ένα αντικείμενο έρευνας προς παρατήρηση εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1143.msg21320.html#msg21320

Όσο για μακροπρόθεσμες επιπτώσεις, ως τώρα μόνο θετικά έχω και τα έχω αναφέρει.

Είχα κάποιες υπόνοιες ότι το η.τ. είναι υπεύθυνο για τις κράμπες που είχα κατά καιρούς αλλά τελικά μετά από ένα τσεκ-απ αποδείχτηκε ότι είχα χαμηλό μαγνήσιο στο αίμα (το οποίο είναι μυοχαλαρωτικό). Τώρα, αν π.χ ανακαλύψουν όλοι οι ατμιστές ότι έχουν χαμηλό μαγνήσιο...  :tongue_smilie: τότε λέμε ότι έχουμε την πρώτη ομαδοποίηση επίπτωσης στο ζήτημα.

Το να θεωρούμε όμως υπεύθυνο ή ύποπτο το η.τ. για ό,τι περίεργο παρατηρούμε είναι ψυχολογικό και δυστυχώς κάτι σχεδόν αναπόφευκτο λόγω της έλλειψης στοιχείων ως τώρα. Αλλά από ό,τι έχω διαβάσει και σε φόρουμ του εξωτερικού δεν βρέθηκε ως τώρα κάτι που να ομαδοποιεί σε μεγάλο βαθμό κάποια ευρήματα (αν και τελευταία δεν παρακολούθησα πολύ στενά το θέμα). Αν έχει κάποιος κάτι σχετικό, ας μας το πει. Καλό είναι να έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2010, 17:49 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 14, 2010, 18:04 »
Σε λιγες μερες κλεινω 2 ΧΡΟΝΙΑ καθημερινου ανελεητου ατμισματος και φυσικα χωρις να εχω ακουμπησει τσιγαρο κανονικο!
Οι παρενεργειες που αναφερονται παραπανω δεν ισχυουν εγω το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οταν το παρακανω στο ατμισμα (δηλαδη να ατμιζω ολη μερα ασταματητα) μου ξηραινεται η μυτη και αυτο γιατι παντα εκπνεω τον ατμο απο τη μυτη. Αυτο ομως ειναι φυσιολογικο εφοσον η προπυλενογλυκολη ειναι μια ουσια που συγκρατει την υγρασια.
Τωρα για το καψιμο της μυτης που αναφερει πιο πανω οφειλεται καθαρα στην νικοτινη (εγω κανω αποκλειστικα 0) αλλα οσες φορες ετυχε να κανω high τοτε ενιωσα αυτο το καψιμο το οποιο ειναι φυσιολογικο γιατι η νικοτινη ειναι αγγειοδιασταλτικη. Ας μας πει ο φιλος τι περιεκτικοτητα νικοτινης χρησιμοποιει.
Γενικα παντως αυτο που θεωρω σιγουρο ειναι οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι απολυτως ασφαλες και ακινδυνο ποσο μαλλον αν το συγκρινουμε με το κανονικο που οι περισσοτεροι απο εμας θα εκαναν ακομη αν δεν υπηρχε το ηλεκτρονικο που μας απαλλαξε απο τις αποδεδειγμενες και επικυρωμενες βλαβερες και θανατηφορες παρενεργειες του τσιγαρου.
Αυτο τα λεει ολα ατμιστε ελευθερα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 14, 2010, 18:09 »
Παράθεση
Τωρα για το καψιμο της μυτης που αναφερει πιο πανω οφειλεται καθαρα στην νικοτινη (εγω κανω αποκλειστικα 0) αλλα οσες φορες ετυχε να κανω high τοτε ενιωσα αυτο το καψιμο το οποιο ειναι φυσιολογικο γιατι η νικοτινη ειναι αγγειοδιασταλτικη. Ας μας πει ο φιλος τι περιεκτικοτητα νικοτινης χρησιμοποιει.

Οφείλεται σίγουρα στη νικοτίνη , το έγραψα άλλωστε και στην αρχή.
Ατμίζω διάφορες περιεκτικότητες απο non  μέχρι 24mg
Οταν ατμίζω non ή  low δεν παρατηρώ κάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 14, 2010, 18:24 »
Και σιγά τις επιπτώσεις δηλαδή.  :tongue_smilie: :tongue_smilie: Με ένα χαρτομάντηλο λύθηκε το ζήτημα.  :))
(Καλό είναι να τις αναφέρουμε κι αυτές όμως).

Το θέμα μας πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι ευρήματα εξετάσεων και αναλύσεων. Αν είναι κάτι που επιδρά μακροπρόθεσμα, μόνο εκεί μπορεί να φανεί πριν κάνει αισθητή την παρουσία του με πιο σοβαρές επιπτώσεις. Έχει κάνει κανένας σας κανένα τσεκάπ τελευταία π.χ.;
Εγώ όπως βλέπετε έβαλα κάνα δυο πραγματάκια επί τάπητος κι ας αφορούν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ακριβώς γιατί θεωρώ το φόρουμ μας πρωτίστως πηγή πληροφόρησης για το η.τ. και όχι μόνο προώθησής του.

Βέβαια αν τρώτε κάθε μέρα αρνάκι και κοκορέτσια μην ρίχνετε την ευθύνη για την ψηλή χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια στο η.τ.  :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 14, 2010, 18:45 »
Ναι , Σωστός! Παιδιά ότι εξετάσεις είναι να κάνετε ...τώρα που γυρίζει, ... γιατί έρχεται Πάσχα και δε θα μετράνε ! :wall:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 14, 2010, 18:57 »
Χα χα!  :tongue_smilie: Ναι όντως, έρχεται και το Πάσχα!  :eyesplash:

Καλή ιδέα επίσης θα ήταν να έκαναν και νέοι χρήστες εξετάσεις ώστε να έχουν μέτρο σύγκρισης για μετά από μισό, 1 ή 2 χρόνια ατμίσματος. Έτσι θα ήταν ο πιο σίγουρος τρόπος να λυθούν οι όποιες αμφιβολίες τους και οι πιο αγχώδεις να μη ζουν μέσα στην αγωνία (ή από την άλλη - εφόσον υπάρξουν - να αναφερθούν και κάποια ευρήματα που ενδεχομένως επιδέχονται ομαδοποίηση).

Αν δεν κάνουν οι άλλοι έρευνες, ας κάνουμε εμείς τις δικές μας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 14, 2010, 21:39 »
Καπνιζοντας για 345 μερες σχεδον αποκλειστικα vg high και  very high(σε μεγαλες ποσοτητες) δεν εχω παρατηρησει απολυτως τιποτα αρνητικο ή οποιαδηποτε μεταβολη στο σωμα μου εκτος απο λιγα κιλα επιπλεον.

ps:cap καποια ενοχληση που ειχες απο υγρα tw νομιζω σταματησε?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 14, 2010, 21:43 »
Ευχάριστες οι μέχρι τώρα απαντήσεις από φουγαροκαραβάνες του φόρουμ.  :)
 
Όπως είπα (κατά τη γνώμη μου), βαρύνουσα σημασία θα πρέπει να έχουν τα αποτελέσματα εξετάσεων (για όσους έκαναν ή θα κάνουν).
 
Μιας και είπα να μεταφέρουμε τη συζήτηση στο παρόν θέμα, μεταφέρω την απάντηση από το άλλο σχετικό θέμα εδώ:


Σας παραθέτω έναν τελευταίο σύνδεσμο (υπάρχει πληθώρα αυτών στον ιστό) που περιέχει πληροφορίες σχετικά με την γλυκερίνη και συνηγορεί στην επικινδυνότητα της σχετικά με βλάβες στους ανθρώπινους νεφρούς:

http://www.sciencelab.com/xMSDS-Glycerin-9927350

και προτρέπω όλους μας εδώ να συνεχίσουν να συνεισφέρουν στην έρευνα μιας και επιβάλεται να ασχοληθούμε σοβαρά με την ουσία την οποία εισπνέουμε.Δεν νομίζω οτι είναι πνευματικά υγειές να ψάχνουμε τι θα μας "σκοτώσει λιγότερο" αλλά να προσπαθήσουμε όλοι για το καλύτερο.

Αν δεν παραθέσουμε κάποια στοιχεία παρατηρήσεων από εμάς τους ίδιους (συμπτώματα, εξετάσεις - αναλύσεις), δεν πρόκειται να έχουμε έρευνα σύντομα.

Με αυτό το σκεπτικό λέω κι εγώ: Μήπως το αυξημένο λεύκωμα (πρωτεΐνη) στα ούρα (σε μια ανάλυση που έκανα) έχει κάποια συσχέτιση με το η.τ. τελικά; Το θεωρώ ψιλο-άσχετο αλλά μιας και το έθιξες έτσι, το θέτω προς διασταύρωση σε περίπτωση που κάποιος παλιότερος ατμιστής είχε ανάλογα ευρήματα τελευταία. Πρέπει να πω ότι οι άλλες τιμές σχετικά με τα νεφρά (κρεατινίνη κτλ.) ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.

Σχετικά με το αυξημένο λεύκωμα, ένα γρήγορο τεστ είναι το εξής: Αν μετά την ούρηση δείτε αφρό ο οποίος παραμένει στη λεκάνη και δεν διαλύεται μετά από λίγο (1-2 λεπτά) τότε ίσως υπάρχει απώλεια λευκώματος. Δεν είναι πάντα ιδιαίτερα ανησυχητικό και μπορεί να είναι κάτι παροδικό αλλά θέλει παρακολούθηση γιατί μπορεί να έχει σχέση με τα νεφρά.

Πρόκειται για μια απλή παρατήρηση.
Όχι τίποτε άλλο αλλά αν δεν κάνουμε και καμιά τέτοια διασταύρωση στοιχείων, θα μιλάμε επ' άπειρον μόνο θεωρητικά. Άμα δεν κάνουν άλλοι έρευνες, ας κάνουμε εμείς μόνοι μας καμία όταν πέφτουν κάποιες παρατηρήσεις στην αντίληψή μας που συνδυάζονται με πληροφορίες σαν την παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 14, 2010, 22:19 »
Σε μερικούς μήνες έχω σκοπό να κάνω σπιρομέτρηση ξανά, καθώς αυτή είναι η μοναδική εξέταση που παρουσίασα πρόβλημα στο παρελθόν, και θα αναφέρω αποτελέσματα.

Ψιλο-ξηροδερμίες κατά περιόδους και ψιλό-μάτωμα των δοντιών κατά το βούρτσισμα μπορεί να είναι άσχετα από το άτμισμα και απλά να έτυχαν την ίδια εποχή που ξεκίνησα το άτμισμα ή απλά να είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας που κάνει ο οργανισμός να ξεσυνηθίσει τα χημικά του καπνίσματος. Και τα δύο είναι πολύ ήπια πάντως. Επίσης, κάποιος ερεθισμός στα χείλη (στο σημείο που ακουμπάω το η/τ) μετά από 1-2 ημέρες συνεχών διαρροών υγρών (μέχρι να μάθω να μην πλημμυρίζω με το ADM) που όμως εξαφανίστηκαν γρήγορα. Πάντως και με το τσιγάρο παρουσίαζα που και που παρόμοιους ερεθισμούς.

Κατά τα άλλα έχω μόνο θετικά που τα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μακροπρόθεσμες επιπτώσεις ατμίσματος
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 14, 2010, 23:05 »
Για τη σπιρομέτρηση θα τολμήσω πρόβλεψη:
Θα είναι πάααρα πολύ καλύτερη από την προηγούμενη.  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172010 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364