vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, tibolaso, Buliwyf, Jorge, bloodlessz

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #780 στις: Μαΐου 28, 2016, 10:02 »
το χρωματάκι του πώς πάει; φαίνεται να ξεβάφει καθόλου;
σε σύγκριση με το vtc mini είναι εξίσου καλό τόσο σε χρώμα αλλά και ατμιστικά;
Πολύ πιο ανθεκτικό σε σχέση με το vtc mini σε θέμα βαφής. Ατμιστικά δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το mod της Joyetech.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #781 στις: Μαΐου 28, 2016, 10:15 »
Θα συμφωνήσω...
Έκανα κάποιες δοκιμές όταν το πήρα, άλλαζα τους ατμο απο το ένα στο άλλο και δεν παρατήρησα κάτι...το ίδιο αποτέλεσμα είχα... :dontknow:
Και μάλιστα και σε έλεγχο θερμοκρασίας. Η μόνη διαφορά που παίζει ρόλο στον έλεγχο είναι οτι το pico μου μετράει την αντίσταση 0,1 Ohm κάτω απο το VTC mini και αν θεωρήσω το steam engine έγκυρο, είναι πιο σωστό. Ακόμα και έτσι, προσαρμόζοντας θεωρητικά τη θερμοκρασία στα ίδια επίπεδα, δεν είδα καμία διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος mpogdanis1989

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #782 στις: Μαΐου 28, 2016, 11:51 »
Αναφέρεσαι προφανώς στον Melo 3 mini. Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής έχει γενικότερα μεγάλη κατανάλωση. Μια πρόταση θα ήταν η χρήση ανταλλακτικών κεφαλών με μεγαλύτερη αντίσταση. Για παράδειγμα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τις 1.8 ohm κεφαλές του Aspire Triton που είναι συμβατές. Με προτεινόμενο εύρος λειτουργίας 10-13w. Σε κάθε περίπτωση πολύ πιο χαμηλά σε σχέση με την τιμή των 45w.
Ναι φιλε ο μελο 3 μινι ειναι . θα δοκιμασω και τις 0,5 να δω τι γινεται αλλιως τρεχοντας για 1,6 τριτον.κανα λινκ για αντιστασεις γτ ειμαι λιγο ασχετος 2η μερα πλεον με ηλεκτρονικο ειμαι.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #783 στις: Μαΐου 28, 2016, 11:58 »
Αν θες να κανεις οικονομία παραγγέλνεις από εδω.https://www.fasttech.com/products/0/10009799/2996000-authentic-aspire-triton-replacement-coil-head-5

Αποσυνδεδεμένος mpogdanis1989

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #784 στις: Μαΐου 28, 2016, 12:03 »
Μεταφορικα ειναι οντως δωρεαν???? Τι παιζει με το σαιτ απο που ερχονται τα προιοντα γτ ειμαι απο κιν δε μπορω να ψαχνομαι τωρα...

Με τις 1,8 το ατμισμα θα ειναι το ιδιο στη γευση και στο χτυπημα ομως???Ειδα στο σιτε και 1,2 οποτε μαλλον πρωτα θα τσεκαρω την 1,2 και βλςπουμε..

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #785 στις: Μαΐου 28, 2016, 12:25 »
Η 1,2 δεν κάνουν είναι για τον triton mini ,Το site είναι αξιόπιστο και με δωρεάν μεταφορικά όπου γράφει authentic είναι αυθεντικό αυτά να προτιμάς.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #786 στις: Μαΐου 28, 2016, 13:43 »
Φίλε mpogdanis1989 έχεις ίσως μπερδέψει μερικά πράγματα, αλλά φυσικά δεν φταις εσύ σε καμία περίπτωση.

Ας ξεκαθαρίσουμε όσα μπορούμε:
1. Δεν έχει κανένα νόημα πλέον να κοιτάς τα volts όταν ατμίζεις. Αυτό το κάναμε παλιότερα όταν τα μοντάκια είχαν ρύθμιση volts αντί για watts. Τώρα πλέον σχεδόν όλα έχουν μόνο ρύθμιση watts, οπότε σε πρώτη φάση ξεχνάς τα volts εντελώς. Και το εύρος που σου είπε ο φίλος σου δεν είναι θέσφατο. Είναι ένας απλός μπούσουλας και τίποτα παραπάνω. Δεν θα πάθεις τίποτα αν ατμίσεις στα 4,8volts για παράδειγμα.
2. Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως όσο πιο χαμηλή σε Ωμ είναι μια κεφαλή/αντίσταση τόσα περισσότερα watt χρειάζεται για να αποδώσει σωστά. Αυτό έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους και με τον τρόπο κατασκευής της κάθε κεφαλής, και με το υλικό του σύρματος, και με πολλά άλλα. Αντίθετα, περισσότερα Ωμ = λιγότερα watt.
3. Από τη στιγμή που θέλεις να κάνεις πνευμονικές είναι σχεδόν βέβαιο πως θα ικανοποιηθείς μόνο με σχετικά χαμηλές αντιστάσεις (κάτω του 1Ω). Από αυτό βγαίνει και ο όρος "subohm" (κάτω του 1Ω) που είναι ο όρος που χρησιμοποιούμε για τους αεράτους ατμοποιητές και κεφαλές για πνευμονικές τζούρες.
4. Συμπερασματικά, είναι βέβαιο πως αν θέλεις πνευμονικές, θα πρέπει να πας σε χαμηλές αντιστάσεις, άρα σε περισσότερα watt, άρα σε μεγάλη κατανάλωση υγρών αλλά και μπαταρίας. Δεν μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά. Αν πας σε αντιστάσεις άνω του 1Ω ναι μεν θα έχεις κάποια οικονομία στην κατανάλωση υγρών και μπαταρίας, αλλά η τζούρα σου είναι πιθανό να μην είναι αυτή που σου αρέσει. Ακόμα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πως το κάθε υγρό έχει διαφορετική σύσταση, και άρα υπάρχουν υγρά που καταναλώνονται γρήγορα και άλλα που καταναλώνονται αργά. Σε γενικές γραμμές ισχύει πως περισσότερη VG στην σύσταση του υγρού = μεγάλη κατανάλωση και ντουμάνια. Περισσότερη PG στη σύσταση = μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερο χτύπημα.

Τέλος, για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλα νήματα, είτε για γενικές ερωτήσεις νέων ατμιστών, είτε για ερωτήσεις express περί ατμοποιητών, είτε για ερωτήσεις express περί κεφαλών, κλπ. Σε αυτό εδώ το νήμα συζητάμε για το Eleaf iStick Pico και πρέπει να το κρατήσουμε "καθαρό" από διαλόγους που δεν αφορούν αυτό.

:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #787 στις: Μαΐου 28, 2016, 13:55 »
εγω παντως δεν βλεπω ορεξη απο την eleaf να διορθωσει το μπαγκ που κατεβαζει μονο του τα βαττ ,
και εμενα δεν με ξαναβλεπω να ξαναπερνω συσκευη της eleaf ,μου φαινεται θα χτυπησω κανα αλλο και αυτο θα φαει πούλημα 

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #788 στις: Μαΐου 28, 2016, 14:50 »
Αυτο το 'bug' που σε καθε αλλαγη μπαταριας επεφτε κατα 0.1w, εδω & 3-4 μερες εχει σταματησει να μου το κανει παντως... O0

Αποσυνδεδεμένος mpogdanis1989

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #789 στις: Μαΐου 28, 2016, 14:58 »
Φίλε mpogdanis1989 έχεις ίσως μπερδέψει μερικά πράγματα, αλλά φυσικά δεν φταις εσύ σε καμία περίπτωση.

Ας ξεκαθαρίσουμε όσα μπορούμε:
1. Δεν έχει κανένα νόημα πλέον να κοιτάς τα volts όταν ατμίζεις. Αυτό το κάναμε παλιότερα όταν τα μοντάκια είχαν ρύθμιση volts αντί για watts. Τώρα πλέον σχεδόν όλα έχουν μόνο ρύθμιση watts, οπότε σε πρώτη φάση ξεχνάς τα volts εντελώς. Και το εύρος που σου είπε ο φίλος σου δεν είναι θέσφατο. Είναι ένας απλός μπούσουλας και τίποτα παραπάνω. Δεν θα πάθεις τίποτα αν ατμίσεις στα 4,8volts για παράδειγμα.
2. Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως όσο πιο χαμηλή σε Ωμ είναι μια κεφαλή/αντίσταση τόσα περισσότερα watt χρειάζεται για να αποδώσει σωστά. Αυτό έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους και με τον τρόπο κατασκευής της κάθε κεφαλής, και με το υλικό του σύρματος, και με πολλά άλλα. Αντίθετα, περισσότερα Ωμ = λιγότερα watt.
3. Από τη στιγμή που θέλεις να κάνεις πνευμονικές είναι σχεδόν βέβαιο πως θα ικανοποιηθείς μόνο με σχετικά χαμηλές αντιστάσεις (κάτω του 1Ω). Από αυτό βγαίνει και ο όρος "subohm" (κάτω του 1Ω) που είναι ο όρος που χρησιμοποιούμε για τους αεράτους ατμοποιητές και κεφαλές για πνευμονικές τζούρες.
4. Συμπερασματικά, είναι βέβαιο πως αν θέλεις πνευμονικές, θα πρέπει να πας σε χαμηλές αντιστάσεις, άρα σε περισσότερα watt, άρα σε μεγάλη κατανάλωση υγρών αλλά και μπαταρίας. Δεν μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά. Αν πας σε αντιστάσεις άνω του 1Ω ναι μεν θα έχεις κάποια οικονομία στην κατανάλωση υγρών και μπαταρίας, αλλά η τζούρα σου είναι πιθανό να μην είναι αυτή που σου αρέσει. Ακόμα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πως το κάθε υγρό έχει διαφορετική σύσταση, και άρα υπάρχουν υγρά που καταναλώνονται γρήγορα και άλλα που καταναλώνονται αργά. Σε γενικές γραμμές ισχύει πως περισσότερη VG στην σύσταση του υγρού = μεγάλη κατανάλωση και ντουμάνια. Περισσότερη PG στη σύσταση = μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερο χτύπημα.

Τέλος, για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλα νήματα, είτε για γενικές ερωτήσεις νέων ατμιστών, είτε για ερωτήσεις express περί ατμοποιητών, είτε για ερωτήσεις express περί κεφαλών, κλπ. Σε αυτό εδώ το νήμα συζητάμε για το Eleaf iStick Pico και πρέπει να το κρατήσουμε "καθαρό" από διαλόγους που δεν αφορούν αυτό.

:offtopictelos:
Ναι φιλε μου γνωριζω για την αντιστροφως αναλογη σχεση watt ohm απλα βολτ δε ρυθμιζω απλα αλλαζοντας τα watts αυξομειωνεται και η ταση της μπαταριας.Γιαυτο λεω οτι μου προτειναν να μη δουλευει με λιγα βολτ η μπαταρια και ας ειναι υψηλα τα βατ.
Ευχαριστω για την απαντηση μου ξεδιαλυνες καποια πραγματα στο μυαλο μου . Οταν βαλω τη 0,5 αντισταση θα επανελθω με εντυπωσεις

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #790 στις: Μαΐου 29, 2016, 03:10 »
ενας συναδελφος στη δουλεια ηρθε προχθες με ενα
pico ανθρακι-μολυβι  με το λογοτυπο της eleaf.
μιας και ενας φιλος θελει να ξεκινησει το ατμισμα ειπα
να παρω για λογαριασμο του ενα pico απο ecig.
απο εκει εχω παρει τα δικα μου.ενα μαυρο και ενα ασπρο με το λογοτυπο της ecig.
μιας και το μολυβι εδειχνε πολυ ομορφο ειπα να παρω αυτη την απροχρωση.
ομως οταν πηγα απο εκει η αποχρωση του pico δεν ηταν σαν αυτο του συναδελφου,
μολυβι.ηταν σαν να πρασινιζε και γενικα ηταν πολυ διαφορετικο.
που μπορει να ωφειλεται αυτο? :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος mpogdanis1989

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #791 στις: Μαΐου 29, 2016, 04:17 »
Παιδες μια τελευταια ερωτηση θελω να κανω . Εχω πανω αυτη τη στιγμη την αντισταση την 0,3 που εχει ο μελο3 μεσα . Ειδα σε κατι βιντεο σε παρουσιασεις ανοιγαν το μενου ενα ενα τη καθε επιλογη κ σε ολες ειχε θερμοκρασια 215 βαθμους ενω οταν ανοιξα εγω ενδεικτικα το μενου ,χωρις να εχω διαθεση να πειραξω κατι γτ ακομα ειμαι ασχετος με αυτα, ηταν 100 βαθμους ολες οι θερμοκρασιες . Σε αυτη τη περιπτωση τι να κανω ? 

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #792 στις: Μαΐου 29, 2016, 04:40 »
ανεβάζεις την θερμοκρασία 170+ μέχρι να σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Και επειδή δηλώνεις άσχετος να υπενθυμίσω ανάλογα με τι είναι η αντίσταση βάζουμε και το κατάλληλο mode. Δηλαδή για αντίσταση νικελίου mode ni ΚΑΙ ΜΟΝΟ , για stainless steel mode ss316 ή Wattage mode , για τιτάνιο mode Titanium και για kanthal wattage mode. 
Τα watt τα ρυθμίζουμε ανάλογα με τις προτεινόμενες απο την εταιρία τιμές ( πρέπει λογικά να το γράφει και πάνω στην αντίσταση) και εκεί που μας αρέσει.

Και πριν ρωτήσεις δεν είναι πρόβλημα το Temp Protection αλλα είναι άκρος επιθυμητό (αρκεί να μην γίνεται υποτονικό το άτμισμα και γενικά να σε ικανοποιεί) , στην ουσία αυξομειώνει το mod μας μόνο του τα Watt οταν φτάσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία για να την κρατήσει σταθερή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 04:46 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος mpogdanis1989

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #793 στις: Μαΐου 29, 2016, 04:59 »
Το θεμα ειναι οτι ακομα δε θελω να παιξω με θερμοκρασιες παρα μονο με watt τα οποια εχω ιδεα για τα νουμερα που πρεπει να εχεις αναλογα τις αντιστασεις.Σε αυτη τη περιπτωση δε με ενδιαφερει καν τι λενε οι αλλες ρυθμισεις κ απλα κοιταω τα watt ετσι?Επανεφερα τα temp στους 100 βαθμους που ηταν εξαρχης και γυρισα το μενου στο wattage.Ετσι γινεται σωστα φιλε?

Επισης κατι ψιλοακυρο στην ερωτηση : Κανα site με ανταλλακτικα και αξεσουαρ οπως θηκες, μπαταριες, τζαμακια για τον ατμοποιητη , drip για τσιγαρισιες κτλπ εχουμε καποιο ετσι καλο κ σιγουρο ? Η οποιοδηποτε μαγαζι θεσσαλονικη ?

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #794 στις: Μαΐου 29, 2016, 10:43 »
Καλημέρα σε όλους! Ο 510 τι λέει; Χωράει τους ατμοποιητές με μακρύ 510; Από έλεγχο θερμοκρασίας πως τα πάει;
Φαίνεται ώραιο, μικρό και φθηνό για παραλία μια χαρά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92719 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex