vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tazz, Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm

Twitter

AVOCADO by Geek Vape

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #285 στις: Ιουλίου 02, 2016, 10:20 »
Κοίτα αυτό είναι δικό σου θέμα, και σίγουρα αν θέλουμε κάτι τότε έχουμε 2 επιλογές :)
εδώ και τώρα απο Ελλάδα, δεν βιάζομαι απο έξω, παντός η διαφορά δεν είναι και τραγική 
οπότε πάνε και παρτό απο ένα κατάστημα και απόλαυσε τον άμεσα κιόλας :)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #286 στις: Ιουλίου 02, 2016, 10:45 »
Το καλό είναι ότι ακόμα και εδώ στην επαρχεία υπάρχουν αρκετές επιλογές πλέον και σε καλές τιμές. Μου φαίνεται έβαλαν νερό στο κρασί τους (όχι όλοι φυσικά). 

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #287 στις: Ιουλίου 02, 2016, 11:07 »
Vasili παρε τον avocado24 χωρις αποδειξη αρα χωρις ΦΠΑ και εσυ και ο μαγαζατορ κερδισμενοι θα βγειτε...Θα σου παω καπου στο 30ρι ετσι και ναι ειναι πολυ μαματος ατμο....Δικαιως ο καλος χαμος για δαυτον το μκρο...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #288 στις: Ιουλίου 03, 2016, 02:07 »
[justify]Αν και διαφωνώ κάθετα με τον παραπάνω αγαπητό φίλο περί απόδειξης, τον Avocado θα τον χαρακτήριζα ως γρήγορη ποιότητα καθημερινού ατμίσματος. Μάλιστα, με αφορμή τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, σκέφτηκα ν' ανοίξω νήμα με θέμα: “Οι καλύτεροι εργοστασιακοί επισκευάσιμοι ατμοποιητές για καθημερινή-εξωτερική χρήση”, και ασφαλώς να επιχειρηματολογούμε για τις προτάσεις μας (τιμή, υλικά, ευκολία, κ.λπ. κ.λπ.). Ελπίζω να γίνει, και βεβαίως να φανεί και χρήσιμο.  [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2016, 15:35 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος neofitosgr

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #289 στις: Ιουλίου 03, 2016, 19:35 »
καλησπέρα
με Clapton αποδίδει καλύτερα και με ποιο ?
Με ψήσατε μπαγάσες να τον αγοράσω
Ε να μην πάρω και ένα Clapton να του κάνει παρέα !

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #290 στις: Ιουλίου 03, 2016, 19:39 »
Αναμένω αυτή την εβδομάδα (άντε το αργότερο την επόμενη) το φρουτάκι μου και εγώ.
Μια απορία, με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί:
Αεράτη MTL καταφέρνουμε στη μικρότερη εισαγωγή αέρα σε signle coil ή είναι καθαρά πνευμονικός ο άτμο;
Δε μιλάω για σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #291 στις: Ιουλίου 03, 2016, 20:12 »
 Σημερα τον εστησα με 26+32 Clapton (με αποστασεις οι σπειρες) και τελικα νομιζω οντως οτι ειναι το καλυτερο στησιμο.
Γινεται και να σφιξει ο αερας (χωρις να γινεται επ'ουδενι τσιγαρισιος) κλεινοντας αισθητα τις εισοδους αερα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #292 στις: Ιουλίου 03, 2016, 20:18 »
6 μερες παρεου με τον Avocado τον 24ρι..
Παρα πολυ καλος ατμοποιητης,μεγαλο deck τυπου velocity για ολα τα συρματα,ευκολος στο στησιμο και για ατζαμιδες σα την αφεντια μου γευση στο ταβανι και ντουμανι...
Πνευμονικες τζουρες αβερτα το μικρο....
Πηρα 3 κομματια απο kanthal A1 0.30mm και τα εκανα πλεξουδα με ενα bosch και εχει γινει το σπιτι τοπιο στη ομιχλη....
Ωραιο κατασκευαστικα,μικρο και βολικο...
Αξιζει τα λεφτα που ζηταει...Πολυ καλη αγορα κατα εμε...value for money  

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #293 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:33 »
οσο περνανε οι μερες βλεπω τα εξης: 
+ εχω τον μικρο και με μονο coil το γεμισμα ειναι πραγματικα ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ,,. βγαζεις πανω μερος, βγαζεις κεραμικο, γεμιζεις, αναβαζεις, δεν παιζει να χρειαστει πατεντες τυπου κλεισε airflow, γυρνα αναποδα κτλ. Οκ, θα πιασεις το κεραμικο που θα ειναι υγρο... κλαιν μαιν. 
Δεν παιζει να εχεις διαρροη λογω κατασκευης, ουτε κατα το γεμισμα, ουτε οτι και να κανεις τουλαχιστον οσο τον εχεις ορθιο.
Στησιμο πολυ ευκολο,, οικονομικο σε συρμα λογω του deck, βαμβακι ευκολο, δεν ξερω αν το κανω τελεια, αλλα δεν δεν μου εχει βγαλει προβλημα, περαν του οτι στο πρωτο στησιμο νομιζα οτι επινα που και που καμια σταγονα, αλλα μαλλον ηταν εξ αιτιας του ντριπ τιπ που ειχα βαλει. (το στενο ντριπ τιπ τα μπουκωσει με μια μικρη σταγονα που θα εχει μαζευτει απο την υγροποιηση του ατμου και θα το ρουφηξεις στα χειλη σου)
Μου λειτουργει καλα σε μεγαλο ευρος βαττ
επιλογες αερα, απο ανετη στοματικη στην μονη τρυπα (προτιμω αυτη πισω απο το κεραμικο) μεχρι αρκετα ανετη στοματικη χωρις ομως υπερβολες.
Καλο ντουμανι, ισως παρεξηγησιμο σε πολυ κοσμο και στις πιο ανοιχτες ρυθμισεις
-σκαλωνουν λιγο μεταξυ τους τα δυο πανω μερη, και μερικες φορες γινεται καπως δυσκολο να χειριστω το airflow
δεν ειδα αυτη την θεικη γευση μεχρι στιγμης που ολοι τρελαθηκαν, εχω κανει στησιμο μονο με μονη και με απλο kanthal 27 και 28 awg, απο 0.8 εως 1.2Ω , οχι οτι ειναι ασχημη, αλλα νομιζω οτι γενικοτερα δεν ειμαι και τοσο καλος γευσιγνωστης, ισως και επειδη προερχομαι απο κλωνομαχο να ειναι πανω κατω στα ιδια επιπεδα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #294 στις: Ιουλίου 06, 2016, 10:43 »
Βρε παιδιά,
τι κάνω λάθος και μου μαυρίζει και η αντίσταση και το βαμβάκι στο τσάκα τσάκα;

Προς το παρόν (λόγω της αποστολής του vtc mini για επισκευή), τον έχω πάνω σε SMOK Pro M65 και NOBACCO Mas30. Και τα δύο μοντς διαθέτουν μόνον power mode.
Στήνω με SS316L 0,35mm σε 3άρι πυρήνα και φτιάχνω 1,1 - 1,2 ohm αντιστάσεις και τις ατμίζω στα 10 watt.
Το υγρό είναι σκέτη βάση Pink Mule 70/30 (PG/VG) 12mg νικοτίνη.

Είτε με κολλητές τις σπείρες είτε ελαφρά ανοιχτές, το σύρμα αρχίζει να μαυρίζει από τις κεντρικές σπείρες στις πρώτες 10-15 ρουφηξιές, και στα 4-5 ml έχει γίνει κατάμαυρο. το δε βαμβάκι γίνεται σκούρο κίτρινο κάτω από τις σπείρες. Το σύρμα δεν πιάνει μάκα. Απλώς γίνεται κατάμαυρο. Σαν να μην τροφοδοτείται καλά το βαμβάκι και καίγεται το σύρμα. Αλλά το άτμισμα είναι κανονικότατο, χωρίς υπο/υπερ τροφοδοσία. Ούτε σκασίματα, ούτε χρρρρ χρρρρ, ούτε μπουρμπουλήθρες, ούτε καμένο. Και αν ρίξω καμιά σταγόνα άρωμα, η γεύση είναι πολύ καλή.

Τι στα κομμάτια γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #295 στις: Ιουλίου 06, 2016, 11:13 »
Φίλε Λοξία, το στήσιμο που περιγράφεις το δουλεύεις στα 10w και βγάζει ατμό? SS316, 0.35mm σε 3άρι πυρήνα σημαίνει 12-13 σπείρες. Λογικά η αντίσταση δεν πρέπει ούτε να ζεσταίνεται, όχι να μαυρίζει. Κοίτα λίγο πάντως τη τροφοδοαία σου και το βαμβάκι σου να ποτίζει καλά στο υγρό. Και ανέβασε watt... :)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #296 στις: Ιουλίου 06, 2016, 13:24 »
Ναι φίλε megst,
Εϊναι όντως 12 σπείρες και 1,1 ohm.
Ξέχασα να γράψω ότι 10,5w έχω στο MAS30. Στο SMOK το έχω στα 12w για να έχω την ίδια απόδοση.
Ατμίζει όχι με πολύ ατμό και δεν είναι πολύ ζεστός, πράγμα που με ικανοποιεί.
Ανεβάζοντας τα watt στα 18 (στο SMOK), η ατμοποίηση είναι πιο γρήγορη, ο ατμός πολύ περισσότερος και αρκετά ζεστός. Και τσιτσιρίζει λίγο περισσότερο. Επίσης βαραίνει και η γεύση σαν μια υποψία καμένου. Στα 15w δεν υπάρχει αυτή η υποψία καμένου.

Μήπως να δοκιμάσω άλλο σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #297 στις: Ιουλίου 06, 2016, 13:35 »
Μια χαρά είναι και το σύρμα που έχεις, αλλά λογικά θέλεις η αντίσταση που φτιάχνεις να ξεπερνά σε τιμή το 1ohm. Πριν δοκιμάσεις άλλο σύρμα, δώσε του μια ευκαιρία με 5-6 αραιές σπείρες από το ίδιο σύρμα. Μη σε φοβίζει που θα βγεί κάτω του 1ohm.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #298 στις: Ιουλίου 06, 2016, 16:20 »
Λοιπόν,
έστησα σε 3άρι πυρήνα, 7 αραιές σπείρες = 0,7 ohm.
Πότισα καλά το βαμβάκι και άρχισα από χαμηλά watt. Στα 10. Αλλά σε 15 ρουφηξιές, άρχισε να κιτρινίζει το βαμβάκι κάτω από τις σπείρες, που επειδή ήταν ανοιχτές το είδα αμέσως. Και η αντίσταση είχε ανέβει στο 1 ohm! Μόλις κρυώσει, κατεβαίνει πάλι στα 0,7.
Μάλλον είναι πρόβλημα τροφοδοσίας του βαμβακιού. Πρέπει να το βάζω σφιχτά και δεν είναι αφράτο να ποτίζει αρκετά, ώστε να μην ζεσταίνεται υπερβολικά η αντίσταση.
Θα το κοιτάξω.

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AVOCADO by Geek Vape
« Απάντηση #299 στις: Ιουλίου 06, 2016, 19:06 »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο ατμοποιητή αλλά καθώς είμαι νέος στον χώρο δεν έχω ιδέα τι σύρμα και βαμβάκι να αγοράσω μαζί του. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως η γεύση, παίζει ρόλο το σύρμα σε αυτό; 
Προς το παρόν ατμίζω κυρίως με το iStick pico και τον Melo III mini, ο οποίος ενώ δίνει καλή γεύση μετά από μερικές τζούρες δεν υπάρχει πια γεύση (εν μέρει θα οφείλεται και στον κορεσμό). Αυτό θα το γλυτώσω χρησιμοποιώντας π.χ. τον avocado;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix