vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, panoskapa, FaniFox

Twitter

Ενοχληση στα πνευμονια

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 19:19 »
Δεν σε καταλαβαινω Νικο...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 19:21 »
η φαινομενικη προσληψη νικοτινης ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με το κτ
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω, jimkaldi. Με εξαίρεση το σημείο που παραθέτω. Δεν ξέρουμε με σιγουριά την πρόσληψη νικοτίνης από το ΗΤ. Η μόνη (αν δε μου ξέφυγε τίποτα) σχετική έρευνα δείχνει απορρόφηση νικοτίνης πολύ μικρότερη από του ΚΤ.
Το σχετικό λινκ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863

Δεν πιστεύω πως έχει λήξει το θέμα αλλά αυτό είναι κάτι που φαίνεται να επιβεβαιώνει την υποκειμενική αίσθηση πολλών χρηστών.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 19:43 »
γιατι ρε παιδια ειναι μεγαλυτερη η ληψη νικοτινης με το η.τ. :confused1: 1 κ.τ. απο τα βαρια λεγομενα εχει 10mg νικοτινη, τοσο εχει και 1 ml με 10mg νικοτινη, τσιγαρα εκανες ενα πακετο, 20 δηλαδη, 20 ml ατμιζεις? κατα προσεγγιση παντα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 19:58 »
???????

Ποιο τσιγαρο εχει 10mg? Εκτος αν αναφερεσαι σε πακετο ολοκληρο

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:00 »
το πακετο αυτο που γραφει επανω ειναι για το καθε τσιγαρο  :) ειμαστε off topic ομως νομιζω :-\

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:02 »
Ναι! Θυμαμαι λαθος οτι ας πουμε τα Marlboro ηταν γυρω στο 1mg/τσιγαρο? Κ απορω ποια μαρκα ειναι 10mg το τσιγαρο.

Επισης, αυτο που λενε εδω οι υπολοιποι και συμφωνω, δεν ειναι τοσο η αντιστοιχια ποσοτητας νικοτινης αλλα η προσληψη.

Μπορει δηλαδη καπνιζοντας ενα τσιγαρο να "μενει" στα πνευμονια σου αλλη ποσοτητα νικοτινης απο αυτη που "μενει" οταν ατμιζεις λογω διαφορας του "μεσου (καπνος - ατμος). Εκτος αν καταλαβα λαθος!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:05 »
εχω να δω τοσο καιρο πακετο που τα εχω ξεχασει κ εγω, ισως το μπερδευω με την πισσα η τα αλλα δηλητηρια που εγραφε, θα το τσεκαρω σε κανεναν γνωστο :-\

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:12 »
χαχαχα! Αυτο εχω παθει κ εγω! Λοιπον μολις κοιταξα ενα παλιο συλλεκτικο κουτι Marlboro που ειχα φυλαξει....

Νικοτινη 0.9mg
Πισσα 12mg

Oποτε αν υπολογισουμε οτι εγω καπνιζα 2,5 πακετα την ημερα, 50 τσιγαρα επι 0.9 = 45mg νικοτινης ημερησιως.
Επισης κανω αυτη τη στιγμη περιπου 3 ml περιπου υγρου με το 18αρι που ενιωσα overdose (κ το εριξα στο 12) επαιρνα 3 επι 18 = 54mg  ενω τωρα με το 12αρι 3 επι 12 = 36mg ημερησιως.

Τελικα, αν υποθεσουμε οτι η "προσληψη" ειναι ιδια (μεταξυ καπνου - ατμου).....
 απο 18αρι κ πανω, πρεπει να ησουν πολυ "θεριακλης" καπνιστης........Ας το αναλογιστουν αυτο οσοι νιωθουν διαφορες ενοχλησεις

(και ετσι, ξαναγυρισαμε on topic) ;)

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:14 »
ωραιος Teodor :thumpup: :))

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 20:36 »
Ναι! Θυμαμαι λαθος οτι ας πουμε τα Marlboro ηταν γυρω στο 1mg/τσιγαρο? Κ απορω ποια μαρκα ειναι 10mg το τσιγαρο.

Επισης, αυτο που λενε εδω οι υπολοιποι και συμφωνω, δεν ειναι τοσο η αντιστοιχια ποσοτητας νικοτινης αλλα η προσληψη.

Μπορει δηλαδη καπνιζοντας ενα τσιγαρο να "μενει" στα πνευμονια σου αλλη ποσοτητα νικοτινης απο αυτη που "μενει" οταν ατμιζεις λογω διαφορας του "μεσου (καπνος - ατμος). Εκτος αν καταλαβα λαθος!

Όντως έτσι είναι φαίνεται και από την έρευνα που έκαναν οι Αυστραλοί

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 21:10 »
Από ότι έχω διαβάσει στο foroum, αλλά και από ότι έχει πιάσει το αυτί μου κατά καιρούς, στα κ.τ. προσθέτουν χημικά όπως το Ασετόν, που λειτουργούν ως επιταχυντές (Accellerants) και κάνουν την νικοτίνη να επιδρά πιο γρήγορα ή και περισσότερο στον οργανισμό... Όταν ατμίζουμε (και ιδίως αυτοί που ατμίζουν DIY υγρά) παίρνουμε πιο καθαρή νικοτίνη (χωρίς επιταχυντές) πράγμα που σημαίνει ότι επενεργεί πιο αργά στον οργανισμό...
Επίσης, δεν είμαι σίγουρος για το αν και κατά πόσο η νικοτίνη που εισπνέουμε παραμένει εξολοκλήρου στον οργανισμό μας.... μπορεί να εκπνέεται μαζί με το "ντουμάνι". Θέλω να πω ότι σίγουρα με τον καπνό παραλαμβάνουμε νικοτίνη, σίγουρα με τον ατμό κάνουμε το ίδιο, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ποιο είναι το καλύτερο μέσο πρόσληψης νικοτίνης αναφορικά με την ποσότητα... Μπορεί με τον καπνό η νικοτίνη να επικάθεται περισσότερο στους πνεύμονες, μπορεί να γίνεται με τους ατμούς της γλυκερίνης και της προπυλενογλυκόλης... Δεν ξέρω αν έχει γίνει έρευνα για το θέμα, αλλά μου φαίνεται και εύκολο να το κάνει κάποιος αν έχει τα σωστά εργαλεία...

Να μια καλή ιδέα για επιστημονική έρευνα! Να φυσήξει το ίδιο άτομο σε απορροφητικό ή διηθητικό χαρτί ή σε δοκιμαστικό σωλήνα, πρώτα εκπνέοντας καπνό από κ.τ. και στη συνέχεια να επαναλάβει με ατμό από η.τ. Στις μετρήσεις μετά, θα φανεί από το ποσοστό νικοτίνης ποια μέθοδος είναι πιο δραστική όσον αφορά την ποσότητα που επικάθεται στους πνεύμονες. Δηλαδή, αν δούμε ότι σε ένα από τα δύο υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης στο απορροφητικό χαρτί, θα σημαίνει ότι το μέσο (τσιγάρο ή ατμοποιητής) θα έχει και λιγότερη  προσλαμβανόμενη νικοτίνη στον οργανισμό μας! 

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 21:11 »
Φιλε μου ,
καπνιζα 45 χρονια αφιλτρα τσιγαρα,
πριν απο 3 μηνες αρχισα το η/τ,
αρχη με 12mg συνεχεια με 6mg,
απο χθες το βραδυ ειμαι στα 0mg
με μερικες τζουρες στο 4mg και ειμαι μια χαρα.
Με το τσιγαρο δεν ειχαμε εξαρτηση απο την νικοτινη,
νεος ορος τσιγαρομανης (καβαλινα καπνιζαμε) δεν ειχε νικοτινη,
τωρα θα γινουμε με το η/τ ?

ο ορος ειναι απλα για να τα ξεωρισω και δεν εχει καμμια αλλη σημασια
με την διαφορα οτι στο τσιγαρο εξαρτηση δεν προκαλει μονο η νικοτινη αλλα ειναι πολυ πιο συνθετο και κατα βαση ψυχοσωματικο
επιπλεον ..δεν υπαρχει καμμαι ερευνα εργαστηριακη γιατι δνε υπαρχει τροπος που να μπορει να αποδειξει την ακριβη επιδραση του συνολου των ουσιων (4000+) του τσιγαρου ως συνολο  .
αυτο φυσικα ισχυει και για καθε συνθετο παρασκευασμα και σημαινει οτι η εξεταση της νικοτινης απομονωμενα εχει σχετικη μονο σημασια

οσο αφορα τις διαφορες ερευνες επειδη οι σχετιεκς ερευνες σε πολυ μεγαλο ποσοστο κρυβουν σκοπιμοτητες (πολυ σωστα το ανεφερε καποιος ερευνητης εδω μεσα) καλο θα ειναι να ειμαστε επιφυλακτικοι και μακαρι φυσικα για ολους μασ να ειναι οπως τα λεει η ερευνα

"Οι ίδιοι οι ερευνητές λένε πως η πρόσληψη νικοτίνης από το ητ είναι τόσο χαμηλή που είναι αμφίβολο κατά πόσο μπορεί να καλυφθεί η ανάγκη του χρήστη, τουλάχιστον αρκετά ώστε να μην έχει συμπτώματα στερητικού συνδρόμου"
μαλλον οι εμπειριες των εδω χρηστων τους διαξευδουν ομως!
και ευτυχως  :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 21:53 »
Πεποίθηση μου, καθαρά υποκειμενικά, με βάση το πως το νιώθω, είναι ότι με το άτμισμα η νικοτίνη καθεται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό στο στόμα και όχι στους πνεύμονες. Για να μπορέσω να φτάσω στο χτυπημα ένα κανονικό τσιγάρο πρέπει να φτάσω σε 18mg, όμως σε αυτή την περιεκτικότητα αισθάνομαι κάψιμο και γαργάλημα στο στόμα εξαιτίας της νικοτίνης που στο κτ δεν υπήρχε (Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό). Υποθέτω ότι επειδή ο ατμός είναι πολύ πιο ψυχρός η νικοτίνη είναι σχεδόν υγροποιημένη, σαν εκνέφωμα και το μεγαλύτερο ποσοστό της "πέφτει" στο στόμα. Αντίθετα επειδή στο κτ είναι καυσαέριο παρασύρεται εύκολα στους πνεύμονες.
Φυσικά η απορρόφηση της νικοτίνης γινεται και από το δέρμα άρα και από το στόμα. Τώρα αν αλλάζει ο μηχανισμός ή ο βαθμός απορρόφησης δεν το γνωρίζω και φαντάζομαι ότι δεν έχουν γινει αρκετές έρευνες γι αυτό.  Πάντως με το ητ δεν έχω αύξηση των παλμών και της πίεσης όπως στο κτ, μπορεί δηλαδή, αν και γίνεται πρόσληψη ίδιας ποσότητας να μη μπαίνει το ίδιο ποσοστό στη κυκλοφορία.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 22:02 »
τα off topic διαγράφηκαν.
Θα παρακαλούσα τα μέλη να επιστρέψουν στην ροή του νήματος και μόνο.
Ευχαριστώ.

Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 15:38 »
Τελικά δεν υπάρχει ένας γιατρός εδώ μέσα να πληροφορήσει το κόσμο ότι ο πνεύμονας δεν πονάει (εκεί είναι και το ύπουλο της υπόθεσης)  :confused1: :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34001 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12