vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 19:59 »
τελικά το propylene glycole είναι τοξικό ή όχι , και αν δεν είναι τοξικό καρκινογόνο??  Άραγε αυτό πότε θα το μάθουμε κανείς δεν ξέρει.
Το θέμα είναι καλά να γλυτώσουμε από 50 επικινδυνες ουσίες του τσιγάρου αλλά μην πέσουμε σε μια και χειρότερη έτσι.
Έπρεπε να'χε γίνει έρευνα πριν ξεκινήσει να πωλείται , αυτή είναι η γνώμη μου.

Εγώ έχω ένα Gamucci micro το πήρα απ'το φαρμακείο , οι cadridge του δεν κρατάνε αρκετά, το έχω κανά δύο μέρες χωρίς να κάνω τσιγάρο. 
Έπρεπε να είχα πάρει το classic που κρατάει πιο πολύ , δεν βαρίεσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 20:09 »
τελικά το propylene glycole είναι τοξικό ή όχι , και αν δεν είναι τοξικό καρκινογόνο??

Η προπυλενογλυκόλη είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται σε πάρα πολλές εφαρμογές π.χ σε φάρμακα για εισπνοές ή στις ντίσκο για την παραγωγή του καπνού αλλά ακόμη και στα κανονικά τσιγάρα (!).

Από το 1940 γίνονται πειράματα σε πειραματόζωα με έκθεση σε πολλές φορές περισσότερη προπυλενογλυκόλη απ΄ότι ατμίζουμε από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Παρόλα αυτά δεν υπάρχει εμπειρία στο πως μπορεί να επιδρά η προπυλενογλυκόλη στον ανθρώπινο οργανισμό μετά από πολλά χρόνια χρήση. Γενικά όμως θεωρείται ένα σχετικά ασφαλές υλικό.

Κανείς δεν είπε ποτέ ότι το ηλεκτρονικό είναι καλό ή ασφαλές για την υγεία.
Το θέμα είναι εάν είναι καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο.

Εάν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό επέστρεψε στο κανονικό τσιγάρο ή κόψ' το τελείως.

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 20:19 »
E1520    Propylene glycol    humectants, wetting agent, dispersing agent, petroleum based; its glycerine like taste has made it popular for children's medications and other elixirs; used in many topical creams and ointments, cosmetics, hair products and deodorants; has been linked with fatal heart attacks (when given intravenously), central nervous system depression and cosmetic or pharmaceutical contact dermatitis.. (FDA)

Κατάθλιψη?? Αυτό είναι χειρότερο και απ'τον καρκίνο lol.
Καλά εεε τελικά τίποτε δεν είναι ασφαλές.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 20:22 »
intravenously = ενδοφλεβίως

Θα μας τρελάνεις;
Για βάλε λίγο νεράκι ενδοφλεβίως να δούμε τι θα γίνει! Άμα πεθάνεις θα φταίει το νερό;

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 20:24 »
καί...παραφράζοντας τον Κώστα:

(επειδή απλά το ηλ μού αρέσει περισσότερο)
Το θέμα είναι εάν δεν είναι χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 15, 2009, 20:41 »
Ακριβως! Το θέμα είναι εάν είναι χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο η οχι.
Ας υπο8εσουμε οτι οντως ισχυει οτι τα 25mg/1kg σωματικου βαρους ειναι ανωτατο οριο
Ας υπο8εσουμε επισης οτι τα υπερβαινουμε
Κανεις μας δεν ισχυριστηκε ποτε οτι το ατμισμα δεν ειναι επιβλαβες. Οταν εισαγεις στον οργανισμο σου μια ουσια εστω και μη τοξικη και μάλιστα στα πνευμονια σου , σιγουρα δεν ειναι υγιεινο. Επισης το να ατμιζεις τα προσ8ετα του ΗΤ (αρωματα κλπ) ειναι ακομα πιο επισφαλες.
Το θεμα ομως ειναι (για μενα τουλαχιστον)  η συγκριση με το καπνισμα καπνου
Αραγε ποση ειναι η επιτρεπτη δοση πισσας ημερησιως ?  να υποθεσω  0 ?  η δεν εχει βγει οδηγια ? Ο καπνος ειναι ενα νομιμο προϊον που αποδεδειγμενα προκαλει καρκινο . Το λεει μαλιστα επανω και στη συσκευασια . Παραυτα μπορεις να το βρεις και να το αγορασεις σε κα8ε οικοδ τετραγωνο .
Εχει ποτε δο8ει  η ημερησια επιτρεπομενη δοση αλκολ ?
Κι αν υπερβαινω την επιτρεπομενη δοση ημερησιως τι ?
Μηπως ο οικοδομος (σε σκονη), ο ακτινολογος ( σε ακτ Χ) , ο οδηγος λεωφορειου - ταξι (σε καυσαεριο) και τοσες αλλες επαγγελματικες ομαδες , δεν υπερβαινουν τις θεσμο8ετημενες ανωτατες επιτρεπομενες δοσεις ?
Πιστευω πως καθε ενηλικος αναλαμβανει το οποιο ρισκο με το ΗΤ και πορευεται αναλογως
Για μενα η καταφανεστατη βελτιωση της υγειας μου σε 2 μηνες ατμισματος εχει σβησει ολες τις αμφιβολιες μου. Η βελτιωση της αναπνοης μου , του υπνου μου , της αρτ πιεσης ,της αντοχης μου, της  παθητικης βλαβης που προκαλω σε αλλους, της βρωμερης αναπνοης και τοσων αλλων, συν το γεγονος οτι ειναι ενα ομορφο χομπυ με κανουν να αναλαμβανω το ρισκο.
Αν με το ΗΤ  παθω καρκινο η αλλη ασ8ενεια , δεν θα μυνησω κανεναν, εχω πληρη επιγνωση οτι το ΗΤ  ειναι νεο προϊον και δεν εχουν μελετηθει πληρως οι επιπτώσεις του .
Και κατι τελευταιο ( μεταξυ σοβαρου και αστειου ) εχουμε και το φορουμ!
Αν υπαρξουν καποιες σοβαρες επιπτωσεις , 8α ειμαστε οι πρωτοι που θα το μαθουμε,,,που το πατε αυτο ?
Οποτε αν το σταματησουμε εγκαιρα , μπορει να προλαβουμε τη ζημια   :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2009, 22:24 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 00:35 »

Κατάθλιψη?? Αυτό είναι χειρότερο και απ'τον καρκίνο lol.


Εγώ αν έπρεπε να επιλέξω, σίγουρα θα προτιμούσα την κατάθλιψη. Έτσι κι αλλιώς πιο πιθανό είναι να πάθω κατάθλιψη από το αφεντικό μου, από τα δάνεια στην τράπεζα, από τις υστερίες της κοπέλας μου, από την ομάδα μου (ΑΕΚτζής είμαι, όποτε καταλαβαίνεις...), παρά από την PG.


Και κατι τελευταιο ( μεταξυ σοβαρου και αστειου ) εχουμε και το φορουμ!
Αν υπαρξουν καποιες σοβαρες επιπτωσεις , 8α ειμαστε οι πρωτοι που θα το μαθουμε,,,που το πατε αυτο ?
Οποτε αν το σταματησουμε εγκαιρα , μπορει να προλαβουμε τη ζημια   :idiot1:
:thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 08:53 »
Ο νέος μας φίλος xrhstaras έχει όλες τις ανησυχίες και απορίες που είχαμε όλοι και που δυστυχώς υπαρχουν ακόμη σε μια γωνίτσα του μυαλού μας,και φυσικά το ψάξαμε και ενημερωθήκαμε για τα υπέρ και τα κατά.
Και επιλέξαμε.
Αν νιώθεις ότι ζεις στην κόψη του ξυραφιού  :)) :)) ε! τότε πολύ απλά γυρίζεις πίσω,άλλωστε τον δρόμο τον ξέρουμε όλοι,και είναι ανοιχτός......
Οσο για  το φόρουμ βοήθησε και είναι ακόμη βοηθός στην όλη προσπάθεια.
Καλως ήρθες στον κόσμο του ηλεκ.τσιγάρου και καλό ταξίδι.

Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:05 »
Παντως για την κατάθλιψη δεν λεει για ενδοφλεβίως, και έτσι κιαλλιώς αν κοψεις το τσιγαρο εχεις πολλες πιθανοτητες για ηπια καταθλιψη.
Δεν ξερω ρε παιδιά αυτο με την καταθλιψη και το αντιψυκτικο που εκατσαν πολυ πολυ στραβα  και τοχα κοψει για 2,5 μερες το τσιγαρο το κανονικο
τωρα δεν ξερω ......

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:17 »
xrhstaras κοίταξε στα ιατρικά θέματα να δεις αν έπαθε κάποιος από τα παιδιά εδώ κατάθλιψη με το Η.Τ.  ;)
Αν δεν σου κάνει δεν είσαι υποχρεωμένος να συνεχίσεις με το Η.Τ., εννοείται  :)
Πέρα από όσα σου ανέφεραν και τα παιδιά, μην περιμένεις κάποια άλλη "συμβουλή" από εδώ για το θέμα αυτό.
Φιλικά  :)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:18 »
οκ.... γρήγορο quiz...

Αν μάθαινες πως κάτι έχει ως παρενέργειες τα εξής:

1) Ερεθισμός στο στομάχι, έλκος και εσωτερική αιμορραγία:
2) Επιδείνωση των αιμορραγικών εγκεφαλικών επεισοδίων:
3) Σύνδρομο του Reye / εγκεφαλικό οίδημα και ηπατική ανεπάρκεια.
4) Άσθμα και πολύποδες της μύτης


θα το πλησίαζες ποτέ;

Και όμως! Αυτό το σατανικό κάτι που μπορεί να σου προκαλέσει τοοοοοοοοοσα προβλήματα, το έχεις πάρει άπειρες φορές κατα την διαρκεια της ζωής σου, και το λένε ΑΣΠΙΡΙΝΗ! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Με δυο λόγια, ΤΑ ΠΑΝΤΑ έχουν παρενέργειες! Ακόμα και τα πιο αθώα. Αυριο μπορεί να πας να φας πχ καλαμαράκια και να σε τρέχουν στο νοσοκομείο επειδή είσαι αλλεργικός χωρίς να το ξέρεις.
Αλλά όλες αυτες οι παρενέργειες που γράφονται είναι το χειρότερο που πιθανόν να πάθεις, και όχι απαραίτητα πως θα το πάθεις ντε και καλά!

Οπότε, μην σκιάζεσαι.... Σκέψου πρώτα πως γλυτώνεις την πίσσα και τα μονοξείδια και ενα σκασμό άλλα καρκινογόνα...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:20 »
Πεστα ρε under  :thumpup:
εσύ τα πίνεις τα υγρά τώρα και τπτ δεν έπαθες (που λέει ο λόγος  :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:23 »

το σίγουρο είναι πως, κατάθλιψη δεν έχω πάθει ακόμα!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2012, 01:53 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 15:56 »
Παράθεση
καταθλιψη και το αντιψυκτικο που εκατσαν πολυ πολυ στραβα
Αυτό έχει απαντηθεί φίλε Χρηστάρα διαβασε στο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,404.msg8211.html#msg8211
και σε αλλα αρ8ρα του φορουμ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG PropylenGlykol, Ε1520 Προπυλενογλυκόλη
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 16, 2009, 17:05 »
Ένα θέμα για το οποίο έχει κατηγορηθεί η προπυλενογλυκόλη είναι οι... κράμπες.
Από ό,τι έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού, η PG (ή ένα μέρος της) μεταβολίζεται σε γαλακτικό οξύ. Το γαλακτικό οξύ είναι ουσία που παράγει ο ίδιος ο οργανισμός μας μέσα στους μύες μετά από έντονη μυική δραστηριότητα και τους κάνει να "κουράζονται" ή να παθαίνουν κράμπες.
Εγώ το είχα παρατηρήσει στις πρώτες μέρες συνεχούς χρήσης και το είχα αναφέρει τότε αλλά μετά δεν με ενόχλησε ξανά. Τελευταία όμως μου έχει συμβεί ξανά μερικές φορές.

Έχει παρατηρήσει κάποιος από σας κάτι ανάλογο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias