vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

626 επισκέπτες, 6 χρήστες
dimitraf, bakoulini, lagoudakis, manoslykos, Alexander20, Giannis.B

Twitter

OBS Engine

Αποσυνδεδεμένος GRIZZLY

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • το αλκοολ με εσωσε απο τον αθλητισμο
OBS Engine
« στις: Οκτωβρίου 15, 2016, 16:53 »
Τον εχω απο εχθες στα χερια μου και εχω μεινει κοκαλο τοσο ευκολος,μηδενικες διαρροες και απο γευση απιθανος δεν του το ειχα.Τιμιοτατος για τα λεφτα του :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Jimairon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 11:08 »
Καλημέρα, καλοάτμιστος  :) Επειδή βλέπω αρκετά φαρδύ το ντριπάκι, να φανταστώ ότι είναι και αρκετά αεράτος; Επίσης υπάρχει η δυνατότητα για στήσιμο με μόνη αντίσταση;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2016, 11:15 από Jimairon »

Αποσυνδεδεμένος GRIZZLY

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • το αλκοολ με εσωσε απο τον αθλητισμο
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 21:22 »
μονη αντισταση οχι οσο για το αερατος ειναι αλλα οχι του θανατα εχει ομως γευση τελεια (για εμενα) ::)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 18:41 »
Έριξα παραγγελία τον 25άρη. Έλεγα να πάρω τον mini αλλά διάβασα ότι έχουν σχεδόν ίδιο ντεκ και ίδιο ύψος. Άρα μόνο το φάρδος-χωρητικότητα αλλάζει. Το drip tip μου αρέσει που είναι 510 αλλά φαρδαίνει αμέσως πάνω από το connection, θα ταιριάζει τέλεια σε μερικούς dripper μου. Πήρα άλλο ένα παρόμοιο να έχω. Για τζαμάκι ανταλλακτικό λένε στο FT ότι κάνει του Wotofo Serpent Mini, 17mm ύψος και 25mm πλάτος. SKU 6353907

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 25, 2016, 00:11 »
Το καλο με αυτόν τον ατμοποιητή ειναι ότι δεν εχει καθολου διαρροές οπως κι αν τον βάλεις, εγω τον χτύπησα σήμερα και σε χρυσό προ παραγγελία


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Απ: OBS Engine
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 25, 2016, 02:13 »
έχω τον μεγάλο και δεν μαρέσει. Γούστα είναι αυτά , αλλά για μένα πολύ αεράτος , πολύ κατανάλωση και υπερβολικό ντουμάνι, χωρίς ιδιαίτερα καλή γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 25, 2016, 10:31 »
Διαφωνώ όσον αφορά το κομμάτι της γεϋσης. Τον έχω εδώ και κάνα μήνα πάνω κάτω, βγάζει τρομερή γεϋση, σε σημείο που δεν το περίμενα. :o Έχει βγάλει εκτός οτι άλλο αεράτο ατμοποιητή χρησιμοποιούσα πρότινως.

Η κατανάλωση προφανώς πάει στο θεό όπως γίνεται με όλους τους full subohm rtas. Αν το στήσιμο δεν ειναι τέτοιο ώστε η κατανάλωση να είναι μεγάλη, σημαίνει ότι δεν έχει στηθεϊ για τη μέγιστη απόδοσή του. ::)

Δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ σε λιγότερα από 50-60 βατ δηλαδή (αυτό ισχύει για κάνθαλ)....  

ΥΓ. Μην παρεξηγηθοΰμε κιόλας, σίγουρα δουλεύει μια χαρά και με πιο χαλαρά στησϊματα, αλλά πολύ πιθανον να μην έχει τόσο καλή απόδοση. Δεν το έχω δοκιμάσει όπως προανέφερα, αλλα αυνήθως έτσι πάει στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος Risk_one

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • NoSmoking_JustVaping
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 13:12 »
καλη χρονια.παιδια σκεφτομαι να τον παρω για σετ με το alien.
απο θεμα γευσης με διπλο στησιμο clapton  να περιμενω καλη γευση;Εχω ακουσει και εχω δει πως ειναι αρκετα τιμιος για τα λεφτα του.

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 14:36 »
Κάτοχος εδώ και 15 μερές περίπου του mini, αρκετά αεράτος, η γεύση είναι υποκειμενική για τα δικά μου γούστα όχι εξαιρετική αλλά καλή, ευκολία στησίματος τεράστια, δυνατότητα για μονή αντίσταση με πατέντα στην μέση, διαρροές καθόλου, οικονομικός. Όλα τα παραπάνω στα συν του.

Για εμένα το μόνο μειονέκτημα, και αυτό καθαρά υποκειμενικό, είναι η πυκνότητα του παραγόμενου ατμού, μου δίνει την αίσθηση ότι ο ατμός είναι πολύ αραιός ακόμα και με πολύ λίγο αέρα, το αποτέλεσμα έιναι ότι δεν τον ευχαριστιέμαι όσο θα ήθελα.

Η γενική εκτίμηση είναι πως πρόκειται για έναν τίμιο ατμοποιητή, αξιόποιστο και αρκετά καλό.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 17:05 »
Εχεις δικιο το ίδιο συμπέρασμα εχω βγάλει κι εγω. Δεν εχει την απόλυτη γεύση όπως Avocado, Morandin, Griffin ούτε τον ατμό τους αλλά οταν θελω να βγω έξω αυτόν παίρνω μαζι μου γιατι ειμαι σίγουρος οτι δεν θα λερωθώ.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 23:52 »
Να διαφωνήσω ξανά με όλους τους παραπάνω με το θέμα της γεύσης!  :fight_fryingpan: 

Τι στήσιμο του κάνετε?


ΥΓ. Επίσης ανεξαρτήτως στησίματος μην κατεβάζετε τα coils χαμηλά όπως συνηθίζεται στους bottom airflow επισκευάσιμους μιας και ο αέρας χτυπάει τις αντιστάσεις από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 00:23 »
Οκ για πρότεινε στήσιμο να δοκιμάσουμε ..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 00:51 »
Αρχικά να πω ότι δεν χρησιμοποιώ ούτε λεπτά ούτε σκέτα σύρματα γενικότερα παρά μονάχα σε ατμοποιητές που λόγω μικρής καμπάνας χωράει με το ζόρι το 24ga kanthal.   :tongue_smilie: Και έχω 2-3 τέτοιους που τους χρησιμοποιώ  αρκετά. 

Δεν τον έχω δοκιμάσει λοιπόν οϋτε με απλό κλαπτονάκι ούτε με κλασσικό κάνθαλ ή nichrome ή ss. Στον συγκεριμένο λοιπόν έχω καταλήξει και χρησιμοποιώ μόνο fused clapton 2x26ga+32ga, είτε σε 2.5mm είτε σε 3mm πυρήνα (νομίζω τώρα έχει 3mm). Στην αρχή τα Clapton που χρησιμοποιούσα ήταν από kanthal αλλά εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ SS316L. Από βατ συνήθως είμαι στα 60 με ατσάλι και 65 με kanthal. Τον αέρα τον κλείνω ελάχιστα γιατί με τέρμα ανοιχτό θέλει πολύ δυνατή τζούρα για να αποδώσει το ίδιο. 

Χωρίς να έχω δοκιμάσει απλά σύρματα θα πρότεινα (χωρίς να τα έχω δοκιμάσει στο συγκεκριμένο, το τονίζω) 24ga με 10+10 σπείρες, μην πω καλύτερα 12+12 (κολλητές) και κάμποσα βατάκια. 

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 01:11 »
Ευχαριστώ φίλε θα το δοκιμάσω γιατι εχω τον silver, τον Black και περιμενω και τον Gold και δεν τους εχω ευχαριστηθεί απόλυτα οςο τους Avocado, θα μου πεις βεβαια τότε γιατι πήρες 3; Μα γιατί δεν εχουν διαρροές και τους παίρνω άφοβα έξω. Θα δοκιμάσω λοιπον με 24 και 10 σπείρες και βλέπουμε.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 01:15 »
Βάλε και λίγο κλαπτονάκι όμως βρε παιδί μου κάποια στιγμή να δοκιμάσεις, αν και με το 24άρι θεωρητικά θα είσαι πολΰ καλά. Η γενική γραμμή πάντως είναι μία: όσο περισσότερος αέρας τόσο περισσότερα βατ θες (και σΰρμα που να αντέχει προφανώς). Αν το τηρείς αυτό, θα έχεις την καλύτερη (και προσδοκώμενη) απόδοση.

ΥΓ. Αθήνα βρίσκομαι και θα βρίσκομαι για μερικές μέρες ακόμα, όποιος θέλει πάμε για καφεδάκι και του δείχνω το δικό μου, και τον δοκιμάζει κιόλας.
Έξω όμως, όχι μέσα, θα μας κράζουν.  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 92 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix