vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 7 χρήστες
Eizomar, dkostas, bloodlessz, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Αφορμή για το νήμα ήταν αυτό το σχόλιο:

Θα ήθελα να δω ένα νέο θέμα για τη χρήση TC σε μεσάτους πάντως.

αλλά αιτία στάθηκε μια συζήτηση που είχα με τον φίλο mantos για το στήσιμο του Next Gen με ni200. Tον συγκεκριμένο ατμοποιητή τον είχα παροπλίσει κάπως, μετά τη συζήτηση που άνοιξε στο φόρουμ για το κάψιμο του σύρματος στις αντιστάσεις ύστερα από τη σχετική συνέντευξη του γιατρού κ.Φαρσαλινού.

Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου στήσιμο με ni200 στον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Μεταξύ διαφόρων διαστάσεων σύρματα που είχα στα συμπράγκαλά μου, επέλεξα αυτό των 0,25mm, στήνοντας μια αντίσταση με 6 σπείρες η οποία μου βγήκε 0,11Ω. Χρησιμοποίησα mesh 325ss σε σχήμα L και έβαλα τον NG πάνω στο Invader mini.
Εδώ και κανα 4ωρο τον ατμίζω στα 20W και στους 420F(~215C), με υγρό Quindessence (DIY) της T-Juice, 60VG/40PG.

Συμπεράσματα:
Πρώτο στήσιμο με ni200 και mesh, άρα δεν έχω μέτρο σύγκρισης παρά μόνο με kanthal 0,25, 0,28 και 0,30mm με τα οποία είχα στήσει στο παρελθόν τον next gen. Δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά στη γεύση, είναι εξίσου καλή, αλλά το ντουμάνι είναι κάπως λιγότερο.
Επιπλέον ο ατμός με το ni200 είναι σαφώς πιο ζεστός κι όσο έχω τον ατμο πιπίλα αναγκάζομαι να ξεβιδώνω το πιπάκι γιατί η αίσθηση του ζεστού μετάλλου είναι ενοχλητική για μένα. Αυτό το βάζω στα αρνητικά γιατί έχοντας το ίδιο υγρό και στον Κ4 με μηχανικό, ο ατμός είναι δροσερός και πιο ευχάριστος για μένα. Βέβαια αυτό είναι και θέμα στησίματος και υποθέτω πως μπορεί να αλλάξει.
Διαρροές δεν έχω ούτε σαν υποψία, σε οποιαδήποτε θέση, αλλά αυτό μάλλον οφείλεται σε επιτυχημένο mesh παρά στο σύρμα :dontknow:
Το τεράστιο πλεονέκτημα φυσικά είναι ότι δεν έχω φάει καψούλι. Σε όλα τα προηγούμενα στησίματα με κάνθαλ, τα έτρωγα τα καψούλια μου, δεν έχω παράπονο! Τώρα καψούλι τέλος! Σύμπτωση? Δεν ξέρω! Πέτυχε απλώς το mesh καλύτερα από κάθε άλλη φορά ή ο έλεγχος της θερμοκρασίας κάνει όλη τη δουλειά? Ούτε αυτό το ξέρω!
Περιμένω κι εγώ τους πιο έμπειρους να μας πουν τις γνώμες τους από τις δοκιμές τους για να μαθαίνω κι εγώ περισσότερα.

Υ.Γ. βλέπω πάντως ρε παιδιά όσα γράφονται τελευταία για τα διάφορα θεματάκια που εμφανίζονται σε μοντάκια με tc και νιώθω τυχερός με το invader. Μπορεί να είναι άσχημο αλλά εμένα μου δουλεύει χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, ούτε αντιστάσεις παίζουν, ούτε mode αλλάζει στα ξαφνικά, ούτε παίρνει χαμπάρι από εναλλαγές ατμοποιητών και αντιστάσεων, τα κάνει όλα εύκολα και άνετα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 31, 2015, 16:07 »
Σημερα εστησα για πρωτη φορα και εγω το NG με ΝΙ200 TEMPERED  0,30 μμ και mesh to mesh 200 και 325,η  αντισταση βγηκε 0,09Ω ,το istick το ρυθμισα στους 220 C και στα 40W(αυτο ειναι στανταρ δεν αλλαζει δυστυχως).

το υγρο που εγινε δοκιμη ηταν 70/30 vg/pg με καπνικο αρωμα

Το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ καλο γευση πολυ καλη και θα ελεγα πιο καθαρη απο το kanthal,τα ντουμανια πολλα ,οχι κατι περισσοτερο απο πριν αλλα πιο υγρο θα το ελεγα(κατι που αρεσει σε εμενα),το δε χτυπημα ενα κλικ κατω(αλλα γενικα δεν το θελω οποτε για μενα ειναι θετικο)

Γενικα δεν ειχα πολυ ζεστο ατμο δηλαδη πιο ζεστο απο οτι με KANTHAL θα ελεγα ενα κλικ πιο ψυχρο.....

Το βασικοτερο βεβαια απο ολα που εγραψε και ο φιλος πιο πανω  ειναι οτι το καψουλι ειναι παρελθον και οποιος το εχει φαει απο το NG ξερει τι εννοω....

θα δοκιμασω και πιο ψιλο συρμα αλλα και πιο χοντρο και τα ξαναλεμε....

Αποσυνδεδεμένος giorgis1

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:35 »
Είχα μία σκέψη σημερα, αν στο mesh το τυλιξουμε με βαμβάκι στο σημείο που τυλιγουμε την αντίσταση χωρις να το οξιδωσουμε θα δουλεύει;  (σ.σ. δεν έχω ασχοληθεί ποτε με μεσατους,απλα εχω απορία)

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:26 »
Υπάρχει ένα στήσιμο που είναι της μόδας τελευταία και χω δει να το κάνουν πολλοί, στο οποίο τυλίγουν ένα μικρό κομμάτι mesh γύρω απ' το βαμβάκι και το περνάνε μέσα απ' την αντίσταση. Δε γνωρίζω αν το οξειδώνουν ή όχι, πάντως λένε ότι βγάζει τρομερή γεύση. Το συγκεκριμένο στήσιμο απ' ότι έχω καταλάβει το χρησιμοποιούν σε κλασσικούς ατμοποιητές και ντρίπερ, όχι "μεσάτους".

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 31, 2015, 02:15 »
Είχα μία σκέψη σημερα, αν στο mesh το τυλιξουμε με βαμβάκι στο σημείο που τυλιγουμε την αντίσταση χωρις να το οξιδωσουμε θα δουλεύει;  (σ.σ. δεν έχω ασχοληθεί ποτε με μεσατους,απλα εχω απορία)

Θα δουλευει, αλλα δεν εχει λογικη να το κανεις. Το μεγαλο πλεονεκτημα του mesh ειναι η καθαρη γευση που σου δινει.
Με το να τυλιξεις βαμβακι γυρω απο αυτο, μολις το εχασες. Το αντιστροφο (αυτο που λεει ο ExMortus απο πανω δηλαδη) εχει νοημα.

Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 02:14 »
Καλο ειναι να τα χρησιμοποιείς αυτα τα δυο ξερω αλλιως μπερδεύονται τα θετικά του ενος με του άλλου!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 02:07 »
Εχει δοκιμασει κανεις στησιμο με συρμα ss και mesh;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 02:15 »
Εννοείται. Άψογο αποτελέσματα όπως και με τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:05 »
Και όταν στηνεις φανταζομαι δεν τσεκαρεις για hotspot κτλ.; παιζει κατευθείαν;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:34 »
Γιατί να μην τσεκάρεις? Επειδή είναι ss? Σιγά τα ωά! Το πυρώνεις κι αυτό στα 12w να δεις αν ανάβει ομοιόμορφα, δεν παθαίνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 11:55 »
Με το ni200 κάνεις και εκεί; Έλεγα μηπως γλυτώνεις όλη τη διαδικασία του πυρώματος αφού έχει τον έλεγχο θερμοκρασίας, οπότε δεν χρειάζεται να τσεκάρεις!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 12:01 »
Ναι αλλά αν δεν ακουμπάει σωστά στο mesh, δεν θα ατμίζεις κιόλας.
Με το Ν200 όχι, 1)γιατί το φοβάμαι το νικέλιο και δεν ενδείκνυται και 2)γιατί αισθάνομαι πιο σίγουρος όταν τυλίγω το σύρμα στο mesh, επειδή είναι μαλακό και ευκολοδούλευτο υλικό και ακουμπάει απαλά και ομοιόμορφα χωρίς να σφίγγει το πλέγμα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 14:31 »
Και παίζει κατευθείαν το Ni200;;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 14:49 »
Στα προηγούμενα με κάλυψε ο ribot.
Στο θέμα του ni200, όπως και πάλι είπε ο φίλος, έχεις μια άνεση γιατί είναι μαλακό και αγκαλιάζει το mesh χωρίς δυσκολία. Υπάρχει και ribbon ni200, η "flat", δεν ξέρω πως το ονόμασαν τελικά.
Για να βγει καλό το αποτέλεσμα χρειάζονται τα βασικά.
Καλό mesh ( zivipf ftw )
Καλή οξείδωση
Σωστό στρίψιμο
Καλή εφαρμογή το σύρμα ( όχι στον αέρα, ούτε να πνίγει το mesh ).
Ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα σύρματα δηλαδή.

Όπως και να χει, εφόσον δουλέυεις ni200, δοκιμάζες αν είναι καλό σε λειτουργία ελέγχου όπως οποιοδήποτε άλλο. Αν πυρωσει σε 180-200 βαθμούς ξέρω γω, κάτι δεν είναι σωστό. Το πετάς και κάνεις άλλο :)

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας(TC) σε ατμοποιητές με mesh
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 15:16 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  Περιμενω εναν κλωνοnextiny και ψαχνω να δω πως θα τον λειτουργησω! Τα mesh που στελνει η fasttech ειναι γοα πεταμα τελειως;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180604 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12