vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Blackwolf

Twitter

Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 11, 2015, 11:19 »

στους 110c δεν βγάζει καν ατμό και εσύ πήρες καμένο?
στους 230c σταθερά για πολλά δευτερόλεπτα και το βαμβάκι δεν καίγεται πως είναι δυνατόν να πήρες καμένο στους 110c?(που ούτε και στους 230c έχω πάρει ακόμα καμένο)
πιο mod έχεις για έλεγχο θερμοκρασίας?
και με τι σύρμα το δουλεύεις?

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 11, 2015, 11:22 »
Εγώ βλέπω πως η "γεύση του καμένου" σε συσκευή που είναι ρυθμισμένη από 210 βαθμούς και κάτω δεν υπάρχει.


Από την άλλη διαβάζοντας ένα έγγραφο από σεμινάριο πυρόσβεσης πως: Ύφασμα (μαλλί, βαμβάκι,μετάξι) έχει βαθμούς ανάφλεξης 180-220 βαθμούς.


Τώρα ή δεν λειτουργεί η συσκευή γιατί φταίει η συσκευή ή γιατί φταίει ο ατμοποιητής και για κάποιον λόγο δεν αφήνει την συσκευή να λειτουργήσει με tc, ακόμη ακόμη αυτό που μυρίζει μπορεί να είναι και η μάκα - καρβούνιασμα που έχει κάτσει επάνω στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:22 »

κάποιο λάθος κανεις φιλε μου
εγώ έχω πολύ καλή αυτονομία στην μπαταρία με το tc και πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι μονο στο πάτημα του κουμπιού στέλνει πολλά watt στιγμιαία μετά στέλνει πολύ λίγα watt και έτσι η μπαταρία κρατάει περισσότερο
http://www.joyetech.com/product/details.php?gno=251The battery consumption in VW mode is one time larger than that in VT mode approximately


  Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν εμπιστεύομαι εύκολα τους Κινέζους πλέον.
Για παράδειγμα η smok υποτίθεται κάνει TC αλλά όπως αποδείχθηκε κάνει προσομοίωση (για να το πω ευγενικά  :tongue_smilie: )
Δεν ξέρω πως το κάνει η joytech διότι είναι ακόμη πολύ νωρίς.
Πάντως αυτό που δείχνει στο link που παραθέτεις για μένα δεν είναι κατανοητό.(Πρώτη φωτό)





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Και φυσικά πιο κάτω αρχίζει να φαίνεται η αλήθεια.
Μας δείχνουν διάγραμμα διάρκειας της μπαταρίας με και χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας.
Στα 60 watt και θερμοκρασία αποκοπής 230 κελσίου, υπερέχει σαφώς το μοντάκι με TC.
Διότι όπως καταλαβαίνουμε όλοι ο έλεγχος θερμοκρασίας επεμβαίνει ΑΜΕΣΩΣ και κόβει το ρεύμα.
Όσο πάμε παρακάτω σε βαττ, στα 30 δηλαδή σχεδόν έχουμε ισορροπία.
Φυσικά δεν νομίζω πως "healthy way to vape" είναι τα 30 βάττ πολύ δε περισσότερο τα 60 !
Το αυθαίρετο τους συμπέρασμα λοιπόν περί διάρκειας του χρόνου ατμίσματος σε κανονικές συνθήκες θα έλεγα πως είναι λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 12:48 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:37 »
Τόση διαφορά έχει το τιτάνιο απ' το νικέλιο; Κοίτα να δεις :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος cpt.Yiannis

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:16 »
kotsos 75, Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Κάποιες φορές λόγω φύσης εργασίας δεν μπορώ για μεγάλο διάστημα να απαντήσω.
Τώρα είμαι στο FANGCHENG στην Κίνα για παράδειγμα. Χρησιμοποιώ ενα GI Κινεζιά απόλυτη αλλά όχι απομίμηση. Δεν μπορώ όμως λόγω δικτύου να στείλω φωτογραφίες. Έχω κάνει λοιπόν πολλά πειράματα με πολλές αντιστάσεις και παίζω συνέχεια με ένα CALIX, APOLLO, MAGMA, PHIMIS etc. και με πολλά διαφορετικά σύρματα. Όταν καταλάβω πως διαβάζει ο ΤS  κάθε ατμοποιητή τότε ίσως να μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα το σενσοράκι πως μπορεί να δει αν έχεις τον SUB tank kangertech με τη μεγάλη πατούρα από κατω που για να ζεσταθεί και να δώσει θερμοκρασία πρέπει να κάψει πιστεύω και το κρύσταλλο που λέει ο λόγος. Αυτά για την ώρα. :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:45 »

πως ακριβώς μέτρησες τα 110c που λες πριν αυτό δεν έχω καταλάβει
το mod δεν έχει κάποιον σενσορα
δεν μετράει θερμοκρασία αλλα την αντίσταση του ατμοποιητη που αυξάνεται όσο αυτή θερμαίνεται και ανάλογα με την αύξηση τον ohm αυξομειώνει την τάση για να κράτηση την αντίσταση στην ποθητή θερμοκρασία

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 11, 2015, 16:03 »
Από την εξαιρετική παρατήρηση του netsplit ορμώμενος και οδηγούμενος από το ένστικτο (μην εμπιστεύεσαι ένα μόνο μπαρόγραμμα, ακόμη κι αν είναι τριπλό), ψαχούλεψα και βρήκα άλλο ένα.
Τα φέρνω ενώπιών σας, και κατ’ αντιπαράθεση.




http://www.joyetech.com/product/details.php?gno=251

Το πρώτο δείχνει σε πόσο χρόνο θα καταναλώσουμε 4ml υγρού.
Το δεύτερο δείχνει σε πόσο χρόνο θα καταναλώσουμε 5000mAh μπαταρίας.
 
Στα 60W:
Σε λειτουργία VW, χρειάζονται 200s για να καταναλωθούν 4ml υγρού. Σε 750s θα καταναλωθούν 5Ah μπαταρίας.
Σε λειτουργία VΤ (Ni), χρειάζονται 800s για να καταναλωθούν 4ml υγρού. Σε 1600s θα καταναλωθούν 5Ah μπαταρίας.
Για να το φέρω κοντά μας και για να μην έχω πολλά δεκαδικά, χρησιμοποιώ μπαταρία 1667mAh.
Με την μπαταρία μου, σε λειτουργία VW, θα καταναλώσω 5ml υγρού.
Σε λειτουργία VΤ (Ni), θα καταναλώσω 2,7ml υγρού. Ελάχιστα χειρότερα (2,6ml) με Ti.
 
Στα 30W:
Με την μπαταρία μου, σε λειτουργία VW, θα καταναλώσω 5,5ml υγρού.
Σε λειτουργία VΤ (Ni), θα καταναλώσω 3ml υγρού (2,7ml με Ti).
 
Θεωρώντας (αυθαίρετα ως συνήθως) τελικό ζητούμενο, την κατανάλωση σε υγρό.
Τα νούμερα σε πραγματικές συνθήκες, μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά.
Η μεταξύ τους αναλογία όμως, είναι τεράστια για να αλλάξει δραματικά.
 
Δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή τη διαφορά.
Έχουν τα Ni και Ti διπλάσια απαίτηση σε ενέργεια, σε σχέση με τα άλλα σύρματα, για να ανεβάσουν θερμοκρασία;
Είναι ο τρόπος λειτουργίας και η αποδοτικότητα σε TC τόσο χάλια;
Μάλλον κάτι μου ξεφεύγει. Παρακαλώ την βοήθειά σας.
 
Αν είχαν ανοίξει νήμα για το eVic-TC, θα το έβαζα στο κατάλληλο νήμα.
Αλλά θέλουν 1GHz παλμογράφο για να γράψουν δυο λογάκια. Το μπουσάρντο μου μέσα.
 

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 11, 2015, 18:49 »
Για να καταλαβω.στο πρωτο διαγραμμα στα 30w λεει οτι θελει 800sec για να καταναλωσει 4ml υγρου και 1700-1800 sec για 5Ah μπαταρια αρα η μπαταρια του κραταει 8-10ml υγρου;
Μου φαινεται πως οι μετρησεις αυτες ειναι ατοπες.
Εμενα το ipv στα 15j δινει 2,56volt στους 150C δηλαδη 28w . η αυτονομια της μπαταριας ειναι 20ml περιπου.
Περιεργα τα διαγραμματα.

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:25 »
Μόνο που δεν υπάρχουν τζουρες 500 δευτερολέπτων.  :)) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 13, 2015, 11:00 »
Προσωπικά είχα ακούσει να πλέκουν τα εγκώμια για το TC, αλλά όταν άρχισα να το χρησιμοποιώ με άφησε σχετικά απογοητευμένο. Ναι, δεν παίρνω την αίσθηση καμμένου όταν αδειάζει το τανκ. Απ' την άλλη, το ni200 περιορίζει πολύ τα στησίματα (δεν έχω καταφέρει να φτιάξω twisted microcoil που να δουλεύει σωστά, σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα με αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου K) και οι περιορισμοί στην εναλλαγή ατμοποιητών πριν κρυώσουν τελείως είναι ενοχλητικοί. Για το επόμενο μου mod δεν θα με νοιάξει καθόλου η ύπαρξη TC (πολύ πιθανό να αγοράσω δεύτερο Sig 150W η να κάνω μια ιδιοκατασκευή με OKR-T10/OKL-T20) καθώς αυτή τη στιγμή πιο πολύ χρησιμοποιώ τα κλασσικά mods μου παρά το TC.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 13, 2015, 11:26 »
Για εμένα πια απαραίτητο διότι κατατάσσομαι στους light ατμιστές δηλαδή σε αυτούς που αντικαθιστούν απλά το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό.

Επίσης με το tc ανακάλυψα το βαμβάκι ως απορροφητικό υλικό...

καθώς αυτή τη στιγμή πιο πολύ χρησιμοποιώ τα κλασσικά mods μου παρά το TC.

Αν δεν το χρησιμοποιείς στείλε μου πμ πιό έχεις και πόσο το δίνεις και που ξέρεις... μπορεί να σε απαλλάξω...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:40 »
Προσωπικά είχα ακούσει να πλέκουν τα εγκώμια για το TC, αλλά όταν άρχισα να το χρησιμοποιώ με άφησε σχετικά απογοητευμένο. Ναι, δεν παίρνω την αίσθηση καμμένου όταν αδειάζει το τανκ. Απ' την άλλη, το ni200 περιορίζει πολύ τα στησίματα (δεν έχω καταφέρει να φτιάξω twisted microcoil που να δουλεύει σωστά, σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα με αισθητήρα θερμοκρασίας τύπου K) και οι περιορισμοί στην εναλλαγή ατμοποιητών πριν κρυώσουν τελείως είναι ενοχλητικοί. Για το επόμενο μου mod δεν θα με νοιάξει καθόλου η ύπαρξη TC (πολύ πιθανό να αγοράσω δεύτερο Sig 150W η να κάνω μια ιδιοκατασκευή με OKR-T10/OKL-T20) καθώς αυτή τη στιγμή πιο πολύ χρησιμοποιώ τα κλασσικά mods μου παρά το TC.

Νομίζω ότι ο έλεγχος θερμοκρσσίς παίζει μόνο με απλές αντιστάσεις. Ούτε καν απλά microcoil. Το λέω με επιφύλαξη, αν και δε νομίζω να κάνω λάθος

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 13, 2015, 17:36 »
Και σωστα να παιξει, με τις σπειρες κολλημενες η υπερβολικα κοντα, θερμοκρασια ανεβαινει παρα πολυ γιατι η μια ζεσταινει την αλλη και δεν προλαβαινει το υγρο και ο αερας να κανει την δουλεια του.

Επισης στο κεντρο θα εχεις παρα πολυ μεγαλυτερη θερμοκρασια σε σχεση με τα ακρα, οποτε ο μεσος ορος της θερμοκρασιας θα ειναι πολυ εκτος σε σχεση με την πραγματικη σε καθε σημειο ( hotspot στην ουσια ).


Αυτα βεβαια ειναι πταισματα μπροστα σε αλλες περιπτωσεις.
Αν δειτε το νεο βιντεο του rip πχ, βαζει το μοντ σε κανονικη λειτουργια, πυρωνει το νικελ, κολλαει σπειρες και μετα γυρναει σε λειτουργια tc.
Τις ανοιχτες σπειρες τις προτεινει απλα σαν εναλλακτικη. Το κολλημα, το πυρωμα κλπ ειναι οκ δηλαδη..  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 13, 2015, 23:00 »
Eμενα με βολεψε οσον αφορα τον nextgen (λογω χρησης mesh, με οτι αυτο συνεπαγεται).
Το γεγονος οτι τον ατμιζω χωρις να περιμενω τα καψουλια, αλλα παραλληλα με εξισου ιδια αποδοση γευσης & ντουμανιου
που προσφερει το kanthal με ικανοποιει.


Σε βαμβακατο ατμοποιητη δεν εχω δουλεψει το TC, αν κ δε βρισκω το λογο να το κανω.




Τι να σας πω.. Η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσα να ζησω κ χωρις αυτο.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 13, 2015, 23:02 »
Θα ήθελα να δω ένα νέο θέμα για τη χρήση TC σε μεσάτους πάντως.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix