vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, camber, Mimhsdr

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. 
Θα ήθελα απλά και μια επιβεβαίωση για να μην κάνω λάθος και προβεί όχι μόνο ακριβό αλλά και μοιραίο λόγω της υψηλής νικοτίνης καθώς ακούω ότι είναι πολύ επικίνδυνη σε αυτήν την περιεκτικότητα. 
Λοιπόν έχω παραλάβει από Pink Mule 250ml 100άρα θέλω να φτιάξω υγρό supreme rliquid  France clone. 
Αυτό που θέλω να κάνω λόγω επικινδυνότητας είναι να βάλω σε μπιτόνι όλο το υγρό μαζί με γλυκερίνη φαρμακείου. Ατμίζω σε 3άρα νικοτίνη αλλά θα πάω σε 5άρα καθώς με βλέπω να μην με καλύψει η 3άρ και είμαι πιπίλα συνέχεια. 
Αυτό που θα ήθελα είναι την γνώμη σας. Και εάν δεν σας πέφτει κόπος τις αναλογίες για το υγρό καθώς έχω μπερδευτεί. 

Ευχαριστώ. 

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
ποσα μλ θα φτιαξεις???

η συνταγη ειναι αυτη
http://vaping.gr/index.php/topic,20341.msg963092.html#msg963092
τωρα οσο αφορα την νικοτινη στα 100 μλ τελικου υγρου για να παρεις 5mg πρεπει σε 95 μλ βασης+αρωματα να προσθεσεις 5 μλ νικοτινης

συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2017, 23:31 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Έλεγα να την βάλω όλη να φύγει από τα χέρια μου. Καθώς είναι το κύριο μου υγρό. Έχω δοκιμάσει πολλά άλλα άκόμα και τριμπέκα που κάποτε ήμουν  ερωτευμένος αλλά ξαναγυρίζω πίσω. Ο λόγος βέβαια είναι ότι φοβάμαι αυτήν την περιεκτικότητα σε νικοτίνη. 

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
αρα συμφωνα με την συνταγη θα φτιαξεις 330 μλ συνολικου υγρου.αρα η νικοτινη που χρειαζεσαι σαυτα τα μλ ειναι 16,5 μλ.αρα σε 313,5 μλ βαση+αρωματα θα προσθεσεις 16,5 μλ νικοτινης

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά.
Θα ήθελα απλά και μια επιβεβαίωση για να μην κάνω λάθος και προβεί όχι μόνο ακριβό αλλά και μοιραίο λόγω της υψηλής νικοτίνης καθώς ακούω ότι είναι πολύ επικίνδυνη σε αυτήν την περιεκτικότητα.
Λοιπόν έχω παραλάβει από Pink Mule 250ml 100άρα θέλω να φτιάξω υγρό supreme rliquid  France clone.
Αυτό που θέλω να κάνω λόγω επικινδυνότητας είναι να βάλω σε μπιτόνι όλο το υγρό μαζί με γλυκερίνη φαρμακείου. Ατμίζω σε 3άρα νικοτίνη αλλά θα πάω σε 5άρα καθώς με βλέπω να μην με καλύψει η 3άρ και είμαι πιπίλα συνέχεια.
Αυτό που θα ήθελα είναι την γνώμη σας. Και εάν δεν σας πέφτει κόπος τις αναλογίες για το υγρό καθώς έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ.
Αν θέλεις να την κάνεις όλη 5άρα, τότε θα ρίξεις 4.75λίτρα VG χωρίς νικοτίνη και θα έχεις 5 λίτρα 5άρας.
Πρόσεξε όμως γιατί αν μετά πας να φτιάξεις υγρό που θα έχει αρώματα και PG, τότε η περιεκτικότητα του υγρού σου σε νικοτίνη θα βγει σίγουρα κάτω από 5.
Για παράδειγμα, αν θέλεις να φτιάξεις 100ml υγρό 80/20 με 10% άρωμα, τότε με την 5άρα νικοτίνη θα σου βγει το τελικό υγρό 4άρι.
Αν πας σε 70/30, θα σου βγει 3άρι.
Θα σου πρότεινα να κάνεις βάση 12άρα με τη νικοτίνη σου για να έχεις περιθώρια να παίξεις. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να ρίξεις 1,84 λίτρα VG χωρίς νικοτίνη  και θα έχεις σχεδόν 2.1 λίτρα 12άρας.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
αυτο ρωτουσε ο ανθρωπος καιγω του λεω τα δικα μου τοση ωρα??ειμαι τσουκος.σορρυ φιλε :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
αραιωσε σε ενα δοχειο την νικοτινη με βαση αν θες την γνωμη μου μην το κανεις ολο relax κρατα να εχεις καβατζα βαση,
για να πεσουν σε ποιο νορμαλ τιμες τα mg αν βαλεις αλλα 750 μλ μηδενικης θα εισαι στα 25mg που ειναι πολυ πιο ευκολα διαχειρισιμη και λιγοτερο επικινδυνη

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ παιδιά μάλλον θα την ρίξω στα 25 που όπως λέτε θα είναι καλύτερα και είναι εύκολο!
Μου έφυγε ένα άγχος βέβαια πρέπει να γίνει και η μίξη. Είναι τόσο επικίνδυνη η 100άρα; δηλαδή και η αναπνοή πρέπει να είναι ελεγχόμενη; εκτός από γάντια. Βέβαια εννοείτε ότι θα υπάρχει οινόπνευμα δίπλα μου. Οι σύριγγες μετά πλένονται με οινόπνευμα η με σκέτο νερό είναι αρκετό;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Την αραίωση κάνε τη σε χώρο που αερίζεται καλά.
Βάλε ένα χωνί στο μεγάλο δοχείο που θα φτιάξεις την τελική βάση σου, φόρα γάντια κατά προτίμηση λαστιχένια από αυτά που είναι για πλύσιμο πιάτων και ρίξε μέσα τη νικοτινη και μετά τη σκέτη βάση.
Γενικά απόφευγε να αναπνέεις τις αναθυμιάσεις όσο γίνεται και να έχεις κοντά σου νερό. Το οινόπνευμα δεν χρειάζεται.
Για να τη ρίξεις στα 25mg πρέπει να προσθέσεις 750ml σκέτη βάση και μετά θα έχεις 1 λίτρο 25άρα VG.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2017, 22:03 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Μετά την αραίωση θέλει ανακάτεμα μόνο ή και κάποια άλλη τεχνική; 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Καλό ανακάτεμα θέλει, κλείνεις καλά το μπουκάλι, βεβαιώνεσαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει το καπάκι και πως δεν χάνει από πουθενά και ανακινείς για λίγη ώρα. Μετά το αφήνεις μερικές μέρες να ομογενοποιηθεί και κάθε μέρα του ρίχνεις και ένα κούνημα :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Είναι αρκετά επικίνδυνη. Όχι όσο η 1000άρα που ενεργοποιεί την ασφάλεια ζωής σου με μία σταγόνα στο δέρμα αλλά και πάλι αν σου χυθεί ικανή ποσότητα στο δέρμα απορροφάται γρήγορα.

Κάνε την μίξη σου στο μπαλκόνι καλύτερα, μην στέκεσαι πολύ κοντά στο μπουκάλι και μην κάνεις πολλή ώρα με τα μπουκάλια ανοιχτά. Άσε τις σύριγγες, δεν βολεύουν για τόσο μεγάλες μίξεις και ειδικά για VG. Βρες μπουκάλια βαθμονομημένα (έχει στον Χόντο εκεί που έχει βαφές μαλλιών, ή πάρε κύλινδρο) και να ξέρεις από πριν πόσο είναι να βάλεις από το κάθε τι.

Συνήθως είμαι σχολαστικός και θα έλεγα να μετράμε ακριβώς αλλά με την νικοτίνη καλύτερα να υποθέσεις ότι είναι ακριβώς 250ml όπως σου λένε και να έχεις τα υπόλοιπα έτοιμα σε ένα μεγάλο μπουκάλι και απλά να ρίξεις την νικοτίνη μέσα τσακ μπαμ. Αν είναι 240ml ή 250ml μικρή διαφορά θα κάνει στο τέλος και δεν αξίζει να κάθεσαι να μετράς και να ρισκάρεις να σου χυθεί όλη στο μανίκι... :)

Επίσης σκέψου να την κάνεις 50/50 γιατί μόνο με VG θα θέλει ΓΕΡΟ ανακάτεμα ΚΑΘΕ φορά που φτιάχνεις υγρό, ειδικά τώρα με τα κρύα. Αλλιώς θα έχεις περιοχές που είναι σκέτη γλυκερίνη και περιοχές που είναι 100mg νικοτίνη, nicotine hot spots ένα πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Η 100άρα είναι 50/50 θα πάρω ένα λίτρο VG και ένα PG θα την κάνω όπως λέτε. Θα τα βάλω σε ένα μπουκάλι του νερού 2lt γίνεται ή θα παρουσιάσει πρόβλημα. Υπάρχουν γυάλινα μπουκάλια του λίτρου στο εμπόριο κατάλληλα για αποθήκευση υγρού;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
βρωμάει ο τοπος από μπουκάλια, πχ http://www.syskeuasies.gr/
Καλύτερα μην το βάλεις σε πλαστικό μπουκάλι νερού.

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα αυτό το site
Ευχαριστώ

Και πάνω που έλεγα ότι είμαι κομπλέ δεν υπάρχουν σε απόθεμα. Τι είναι το PP και τι το DIN ξέρει κανένας. Εάν πάρω πλαστικό PET είναι ΟΚ;

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2017, 14:55 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364