vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Sergios

Twitter

Στησιμο mesh χωρις καψιμο

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 17:36 »
Οταν ο raidy πρωτοπαρουσιασε ατμοποιητη με mesh (τον genisis του) στις οδηγιες που ειχε γραψει για το στησιμο δεν ειχε αναφερει την οξειδωση που κανουμε σημερα με φλογιστρα γκαζακια κλπ..

Οι οδηγιες του τοτε ηταν:

"1) It's a stainless steel mash with 37-57Micromters.
2) It's oxidated with a lighter, for 3 times.
"

οτι το περναει 3 φορες με αναπτηρα. Με τον καιρο το στησιμο των Genesis (πλεον ;) ) ατμοποιητων περιελαμβανε πολυ καλο καψιμο του ατσαλινου πλεγματος με σκοπο να δημιουργηθει στρωση οξειδιων επιφανειακα και να κοβει την αγωγιμοτητα του πλεγματος (για πιο ευκολο στησιμο).

Απο οτι εχω διαβασει και εχω δοκιμασει, παντως, αυτη η "πολυ καλη" οξειδωση που κανουμε στα πλεγματα μας δεν ειναι και απαραιτητη. Υπαρχουν τροποι στησιματος που δεν περιλαμβανουν οξειδωση και ανοιγω αυτο το θεμα για να τους συμπεριλαβουμε στο φορουμ.

Petar K μεθοδος

Απο περισσοτερο προτεινομενες μεθοδους αυτην την στιγμη ειναι η μεθοδος του Petar K.

Για να μην γεμισω εικονες το νημα, βρηκα το βιντεακι του που την εφαρμοζει σε υβριδικο ατμοποιητη



Για περισσοτερες εικονες και πληροφοριες σε αυτο μπορειτε να δειτε στο νημα του στο ecf: http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modding-forum/359593-how-make-unoxidized-hot-spot-free-cleanable-coil.html

Την εβαλα πρωτη γιατι μολις την χρησιμοποιησα στον Αρασι (σε U-wick και ribbon kanthal μαλιστα που το εκανε λιγο πιο δυσκολο στο σεταρισμα). Αφου εφτιαξα τις σπειρες με ενα τριπανακι 2mm τσεκαρα οτι η αντισταση μου ηταν 2ωμ. Το μες πλατους περιπου 3cm το εστριψα πολυ καλα ωστε να χωραει μεσα απο τις σπειρες. Στην ουσια εμεινε ελαχιστη τρυπα στο κεντρο του, αλλα στο στοχος ηταν οι σπειρες του συρματος να εφαπτονται απαλα στο ανοξειδωτο μες. Μολις εφτασα στο παχος που ηθελα εκαψα το μες με αναπτηρα μια φορα, και του εσταξα 3 φορες υγρο και καψιμο με αναπτηρα, μονο στην περιοχη του που υπολογιζα οτι θα ειναι η αντισταση (το καψιμο με το υγρο ξεφευγει απο την Petar K μεθοδο..αλλα το εκανα γιατι ηταν η πρωτη μου προσπαθεια στην μεθοδο αυτη :tongue_smilie:).

Το κομματι του καψιματος μου πηρε δευτερολεπτα...το κομματι του στριψιματος με ribbon με βασανισε λιγο  :tongue_smilie:. Στο μες δεν εκανα καν το διπλωμα προς τα μεσα για τα ξεφτια (αν και καλο θα ηταν να μην υπαρχουν ;D). Τοποθετησα το mesh και ξεκινησα απο τα 3βολτ. Οταν δεν αναβε καποια σπειρα την μετακινουσα λιγο ωστε να νιωθω οτι ακουμπαει απαλα πανω στο μες και δεν το πνίγει.

Το παρακατω βιντεακι σε κοντινο πλανο το τραβηξα αρχικα χωρις υγρο, μετα με σταγονες υγρου στην αντισταση και μετα με υγρο στο tube κανονικα.

[youtube]nDc5kN0TUNI[/youtube]


Στησιμο με mesh/βαμβακι

[youtube]VAonPw1jBu0[/youtube]

Χρησιμοποιωντας βαμβακερο νημα στην ουσια περνας ενα στρωμα μονωσης απο το ανοξειδωτο mesh για να κατσει πανω η αντισταση. Ετσι εχεις την πολυ καλη τροφοδοσια ενος mesh και δεν σκεφτεσαι για χοτ σποτς κλπ.

Στησιμο με mesh/μακαρονι απο φυτιλι

Δεν βρηκα βιντεακι για αυτο.. Η λογικη ειναι οπως ακριβως και πριν χρησιμοποιηώντας φυτιλι σε μορφη μακαρονιου οπως στην παρακατω εικονα:


σε μην τζενεσις ατμοποιητη η λογικη ειναι παλι η ιδια:


Καψιμο με χρηση της αντιστασης

[youtube]I19QkiQgFw4[/youtube]

Εδω θα χρειαστειτε μηχανικο μοντ για να μπορεσει να δωσει αρκετο ρευμα (ή σε ηλεκτρονικο ξεκινας απο την χαμηλοτερη ταση). Δινοντας παλμους ρευματος κανεις μια καποια οξειδωση στο μες, αρκετη για να αναβουν ολες οι σπειρες.


Ακουω αλλες προτασεις/μεθοδους για χρηση μη οξειδωμενου (με φλογιστρα-γκαζακια κοκ) πλεγματος και στησιμο σε genesis ατμοποιητες... Καθε σχολιασμος ευπροσδεκτος ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 17:50 »
Εσυ Δημητρη, βλεπεις καμια διαφορα στο νεο, μη οξειδωμενο mesh (τωρα που ειναι "φρεσκο" ακομα)
σε σχεση με ενα καλα οξειδμενο οσον αφορα την τροφοδοσια, το ντουμανι κτλ?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 18:07 »
Μπα..καμία..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:03 »
H πρώτη και η τελευταία τι διαφορά έχουν;
Την τελευταία ήθελα να τη δοκιμάσω από παλιά αλλά πάντα φοβόμουν για τις μπαταρίες!


Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:16 »
Πριν 3-4 μήνες είχα δοκιμάσει mesh χωρίς οξείδωση και με rizzla για μόνωση. Η "μεταλικίλα" που έφαγα δεν περιγράφεται!  Εδώ δεν θα υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:20 »
@so69
Στην τελευταία από ότι βλέπεις στο βίντεο αναψοκοκκινιζει η πρώτη σπείρα αρχικά μετά η δεύτερη κοκ και με διαδοχικά πατήματα καταλήγεις να ανάψουν όλες.

Στην πρώτη δεν το έχεις αυτό.. αν οι σπείρες δεν σφίγγουν το μες ανάβουν όλες.. αν όχι με μικρές μετακινήσεις του σύρματος (ώστε να είναι πιο χαλαρές) το πετυχαινεις. Στο δικό μου βιντεακι το να ανάψουν όλες δεν το πέτυχα με πατήματα του κουμπιού αλλά με καλύτερο στρώσιμο των σπειρών..απ' ότι βλέπεις δουλεύει μια χαρά.

Πριν 3-4 μήνες είχα δοκιμάσει mesh χωρίς οξείδωση και με rizzla για μόνωση. Η "μεταλικίλα" που έφαγα δεν περιγράφεται!  Εδώ δεν θα υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα;

Αν έχεις δοκιμάσει τις μεθοδους αυτες και δεν σου άρεσε οκ.. εγώ μεταλλιλα δεν τρώω αυτή την στιγμή. Είναι πολλοί που χρησιμοποιούν πλέον αυτές τις μεθόδους ως τις βασικές τους..εγώ σήμερα το έκανα και είπα να τις βάλω εδώ για οποίον θέλει να δοκιμάσει.

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:34 »
Πριν καμιά βδομάδα είχα στήσει ένα μες με βαμβάκι. Απλά πήρα ένα κομμάτι και στριφογύριζα το μες πάνω στο βαμβάκι  ώστε να τυλιχθεί ένα λεπτό στρώμα βαμβακιού γύρω από το μες μόνο στο καμμάτι που είναι έξω από το τανκ.
Μάλλον δεν του έδωσα την δέουσα προσοχή γιατί μου έκανε χοτσπότ η πάνω σπείρα και το παράτησα. Θα το ξαναδοκιμάσω όμως σύντομα

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:36 »
ωραιος!
διαβαζω οτι στην γευση δεν εχει διαφορα..αλλα περιμενω και την δικη σου γνωμη
(τραβα και καμια φωτο ;) )

Αποσυνδεδεμένος gxatzisss

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:38 »
Εγώ εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ mesh στον φοίνιξ...
Στην αρχή κανονικά κάψιμο, βουτιές στο νερό κτλ.

Ώσπου μια μέρα είπα να το δοκιμάσω χωρίς να το οξειδώσω (μέθοδος: κάψιμο με χρήση της αντίστασης) και από τότε πάνε περίπου 2 μήνες και συνεχίζω έτσι.
Χρησιμοποιώ mesh 325 και αντίσταση περίπου 2 Ωhm με 0,20 σύρμα κάθε φορά.
Έχω την ίδια ή ίσως και καλύτερη γεύση σε σχέση με οξειδωμένο mesh, μπόλικο ντουμάνι και κανένα πρόβλημα τροφοδοσίας.
Βέβαια πρέπει να παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο το ότι το κομμάτι mesh που χρησιμοποιώ στον φοίνιξ είναι σχεδόν το μισό σε μέγεθος από ότι θα χρειαζόταν ο πιο μικρός genesis ατμοποιητής!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:46 »
και εγω οταν το τυλιγα σκεφτομουν οτι επρεπε να χρησιμοποιησω λιγοτερο πλατος (για να ειμαι συμφωνος και με τα λεγομενα του Petar που αναφερεται σε μικρο πλατος μες) αλλα βαρεθηκα να το ανοιξω και να το κοψω ετσι το αφησα στα 3cm. Σε καποια επομενη φορα θα εχω λιγοτερο πλατος :)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:52 »
ωραιος!
διαβαζω οτι στην γευση δεν εχει διαφορα..αλλα περιμενω και την δικη σου γνωμη
(τραβα και καμια φωτο ;) )


Να δω πότε θα αξιωθώ  :laugh1: :laugh1:
Τώρα τελευταία γύρισα πίσω στα τανκ-boge :tongue_smilie:  πως το λένε στο αμέρικα? plug 'n play?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:53 »
δεν εχω ασχοληθει ποτε με mesh....αυτο το φυτιλι μακαρονι υπαρχει?

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 19:57 »
Υπάρχει σε αρκετούς έτοιμους ατμο. Το hybrid πρέπει να έχει τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:00 »
εννοω αν πωλειται καπου (στην Ελλαδα)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στησιμο mesh χωρις καψιμο
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:01 »
φυσικα και υπαρχει..το εχω δει σε καποια καταστηματα εξωτερικου να το πουλανε

εχει αναφερθει και εδω στο φορουμ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13683.msg512106.html#msg512106
(απο οτι αναφερει ο Mulder υπαρχει και στα καρτος)

Edit: σε ελληνικο καταστημα δεν θυμαμαι να εχω δει..


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix