vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

"Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:14 »
Μπατονέτα με βίδα!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:18 »
την μπατονετα την σκεφτηκα (οχι με βιδα να σου πω αλλα με συρματακι ;D ) αλλα φοβηθηκα το θεμα θερμοκρασιων.. Δεν αλλιωνεται, ετσι?

Thnx! για το τιπ

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:22 »
Το θέμα είναι ότι δεν κατασκευάστηκε για θερμοκρασίες ούτε για εισπνοή ;)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:25 »
Εισπνέω μπατονέτες μήνες τώρα. ορατες αλλοιώσεις δεν υπάρχουν με τίποτα, οι θερμοκρασίες ασχέτως που μας καίνε τα χείλη είναι μικρές για να αλλοιωθεί πλαστικό.
Δε λεω, δε φτιάχτηκε γι αυτό, Αλλα τουλάχιστον οσο αφορά τη γεύση, περισσότερη διαφορά είδα βάζοντας ενα μη οξειδωμένο πλέγμα μεσα παρα με αυτό! Που σημαίνει οτι αντιδρά. Ενω με αυτό τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:33 »
για την διαφορα στην γευση με πλεγμα στην τρυπα... το ειδα και εγω... :(
εβαλα και οξειδωμενο..και παλι ειδα (αν και δεν καταλαβα γιατι)

θα δοκιμασω την μπατονετα παντως, επιφυλακτικα μεν..αλλα θα το δω στην πραξη ποσο αντεχει..

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:43 »
Διευκρίνηση!
παρότι φαίνεται μεγάλο το τεμάχιο στη φωτό μου, μην ξεχνάμε οτι το επάνω μερος του ατμο μπορει να ειναι απο 5-6 χιλιοστά μεχρι 10. Οπότε η μπατονέτα, ΔΕΝ περνάει ΜΕΣΑ στο τανκ. Οτι επαφη εχει με υγρό είναι μεσω του οτι υγρό περάσει προς τα πανω απο την τρύπα τροφοδοσίας. Δεν ειναι μεσα στο τανκ ολο.

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Re: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 11:51 »
Ανεβαστε καμιά φωτο όσοι τον έχετε να δούμε πως φαίνεται με modakia :)

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 13:10 »
Αλεξ να σε ρωτησω....
το εκανα το κολπακι με την μπατονετα-βιδα χθες και δουλεψε τελεια οσον αφορα στις διαρροες..
αλλα σημερα το εβγαλα και το αφησα στην ακρη γιατι η γευση μου εφερνε μια αιθηση καμενου. Δεν μιλαω για το εντονο καμενο που περνουμε αν παει κατι πολυ στραβα, αλλα καταλαβαινα αλλαγη της γευσης προς αυτη την κατευθυνση.

Υπαρχει περιπτωση, καλυπτοντας την τρυπα να δυσκολευεις την τροφοδοσια? Εννοω, μηπως οταν το υγρο ανεβαινει προς τα πανω στο μες χρειαζεται να εισερχεται απο καπου αερας και η τρυπα τον παρειχε αυτον? Τωρα που το εβγαλα νιωθω οτι ξανηρθε η γευση εκει που την ξερω... οποτε η καλυψη της τρυπας επηρεασε?

Αν ναι.. ισως πρεπει να βρω τροπο να μειωθει η τρυπα (ωστε να μην βγαινει υγρο), πχ μπατονετα-συρματακι ή να ζησω με αυτο :P

Η γνωμη σου ποια ειναι?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 13:35 »
Α! κατσε γιατι εγώ δεν τον εχω στα χέρια μου.
Αλλα προφανώς η τρύπα τροφοδοσίας είναι και η τρύπα αερισμού. Οπότε δεν μπορούσε να εξισορροπήσει η πίεση, και δεν ειχες καλή τροφοδοσία. Το τριχοειδές φαινόμενο απο μονο του δέν φτάνει! Εκτός αν κανεις μια τζούρα ανα πεντάλεπτο! :tongue_smilie:
Οπότε ή δοκίμασε με την μπατονέτα σκέτη χωρίς βίδα, η λεπτότερη πλέον τρύπα ίσως είναι αρκετή για να μην περνάει το υγρό απο μέσα.
Εναλλακτικά, αν περνάει, ισως, λεω ίσως, να σταματήσει να περνάει αν η μπατονέτα, φτάνει και μπαίνει ΜΕΣΑ στο τάνκ. μεχρι το μισό του ας πούμε.
Το εχω δεί ως πείραμα, και εχει δουλεψει αν και σε αλλο μηχανάκι. Και σε μενα δουλεψε αλλα και πάλι σε αλλο μηχανάκι. Σε αυτήν την περίπτωση όμως, καθότι έρχεται σε απευθείας επαφή με το υγρό, και για να μην μας κυνηγάει ο Tsiv με κανα ντουφέκι, είναι καλό να χρησιμοποιηθεί, κάτι είτε αποστειρωμένο, είτε κατάλληλο για τρόφιμα.
Τωρα το τί μπορεί να είναι αυτό σε σωληνάκι 2mm θα σε γελάσω.
Αλλα αν μη τι αλλο μπορεις να πειραματιστείς με την μπατονέτα να δεις αν δουλευει γενικά ως σύστημα πρίν αρχίσεις το ψάξιμο! Αλλα μαλλον πρεπει να δουλεύει!

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 14:51 »
αλλα σημερα το εβγαλα και το αφησα στην ακρη γιατι η γευση μου εφερνε μια αιθηση καμενου. Δεν μιλαω για το εντονο καμενο που περνουμε αν παει κατι πολυ στραβα, αλλα καταλαβαινα αλλαγη της γευσης προς αυτη την κατευθυνση.

Υπαρχει περιπτωση, καλυπτοντας την τρυπα να δυσκολευεις την τροφοδοσια? Εννοω, μηπως οταν το υγρο ανεβαινει προς τα πανω στο μες χρειαζεται να εισερχεται απο καπου αερας και η τρυπα τον παρειχε αυτον? Τωρα που το εβγαλα νιωθω οτι ξανηρθε η γευση εκει που την ξερω... οποτε η καλυψη της τρυπας επηρεασε?

Αν ναι.. ισως πρεπει να βρω τροπο να μειωθει η τρυπα (ωστε να μην βγαινει υγρο), πχ μπατονετα-συρματακι ή να ζησω με αυτο :P

Η γνωμη σου ποια ειναι?
Αν και η ερώτηση αφορούσε τον αλεξ είπα να συμπληρώσω και την δική μου εμπειρία γιατί ειχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα κάποτε
Παρατήρησε το εξής
Με γεμάτο τανκ δεν εχεις τόσο πρόβλημα παροχής (τροφοδοσίας) γιατί εχεις μικρή υποπίεση και άμεση παροχή υγρού λόγω της κλίσης οπότε και μπορείς να εχεις την μπατονέτα.
Ομως οσο αδειάζει το τανκ τότε θα παρατηρήσεις αλλοίωση στην γεύση γιατί εχεις μεγαλύτερη υποπίεση και χειρότερη παροχή (σωστά μάντεψες)
Αυτά δεν ισχύουν εν μέρη αν αντισταθμίζεται η πίεση απο το ίδιο το mesh λόγω χαλαρότητας.
Tip:
Αντί για την μπατονέτα μπορείς να βάλεις λίγο mesh (για πειραματισμό)
ΥΓ.
Στο δικό μου κλείνω την τρύπα μόνον οταν εχω υπερβολική παροχή υγρού λόγω αστοχίας στο σετάρισμα του mesh
Δυστυχώς δεν υπάρχει μπίλια αντιστάθμισης οπότε μάλλον πρέπει να ζήσεις με αυτό και να απολαμβάνεις την γεύση
Ελπίζω να βοήθησα  ;)

ΥΓ. του ΥΓ.
@alex
Μήπως να μεταφερόταν τα tips σε άλλο θέμα?
Ξέρω ξέρω......βρώμικη δουλειά (όμως κάποιος πρέπει να την κάνει)
 :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2012, 14:59 από lasal »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 15:01 »
χμμμ..
εχω δοκιμασει μες καμενο για πειραματισμο αλλα δεν επιασε.. ειχα αλλιωση
θα δοκιμασω να βαλω ενα πολυ μικρο κομματι απο ακαυστο μες (1-2 στροφες μονο) που να φτανει μεχρι κατω μειωνοντας το εμβαδον της τρυπας.

ΥΓ: Μπιλια αντισταθμισης? :o δεν τα ξερω αυτα τα κολπα... :)

Το καλο ειναι οτι αν δεν βγαλω την καμπανα θα ξαναμπει το υγρο μεσα.. απεξω απο την καμπανα δεν μου εχει βγει. Αλλα μια φορα την επαθα γιατι νομιζα οτι ειχε τελειωσει το υγρο και πηγα να συμπληρωσω... ε και εφυγε η μπλουζα για τα απλυτα με αρκετα συγνωμη προς την γυναικα :)) :))

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 15:14 »
Αν ισχύει το ότι η τρύπα αναπλήρωσης λειτουργεί και σαν αερισμού τότε δεν θα έπρεπε να λειτουργεί σωστά κανένα genesis με κλεισμένη τρύπα αναπλήρωσης!!! Τα περισσότερα που βγαίνουν τελευταία όμως έχουν τάπες η βίδες γι΄ αυτή τη δουλειά. Λέτε οι κατασκευαστές να μην το έχουν σκεφτεί? Ρωτάω γιατί έχω στην κατοχή μου έναν με και έναν χωρίς και από τους δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κυρίως από αυτόν "με".

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 15:30 »

Μήπως να μεταφερόταν τα tips σε άλλο θέμα?
Ξέρω ξέρω......βρώμικη δουλειά (όμως κάποιος πρέπει να την κάνει)
 :D
Θα μεταφερθεί η κουβεντα με μερικες τροποποιήσεις οταν τελειώσει στο Genesis Hints&Tips ετσι κι αλλιώς μιας και ειναι θεμα που αφορα ολα τα τζενεσις! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 27, 2012, 00:02 »
Αν ισχύει το ότι η τρύπα αναπλήρωσης λειτουργεί και σαν αερισμού τότε δεν θα έπρεπε να λειτουργεί σωστά κανένα genesis με κλεισμένη τρύπα αναπλήρωσης!!! Τα περισσότερα που βγαίνουν τελευταία όμως έχουν τάπες η βίδες γι΄ αυτή τη δουλειά. Λέτε οι κατασκευαστές να μην το έχουν σκεφτεί? Ρωτάω γιατί έχω στην κατοχή μου έναν με και έναν χωρίς και από τους δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κυρίως από αυτόν "με".

Ισως δεν πρόσεξες αυτό
Αυτά δεν ισχύουν εν μέρη αν αντισταθμίζεται η πίεση απο το ίδιο το mesh λόγω χαλαρότητας.

Και γώ εχω και "με" και "χωρίς" ;)
 :) :) :)
ΥΓ.
Σίγουρα θα ήταν πιο κατανοητό αν ανέβαζα κάποιο βίντεο στο youtube το οποίο θα εξηγεί με πρακτικό και αλάνθαστο τρόπο μερικά πραγματάκια τα οποία δεν είναι δυνατόν να καταρριφθούν
Ομως εν καιρό. Δεν ήρθε ακόμα η ώρα του


Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Arashi"μια Ιαπωνική καταιγίδα rebuildable atomizer
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 27, 2012, 00:42 »
Έχεις δίκιο στην παρατήρησή σου. Όμως επειδή έχω διαβάσει τα πάντα που γράφονται έχω καταλήξει ότι ο κοινά αποδεκτός τρόπος να στρίβεται ένα mesh είναι με κενό στην μέση και όχι απόλυτα εφαπτόμενος στην περιφέρεια. 'Αρα κενά για να κυκλοφορεί αέρας. Δεν είμαι ειδικός, χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο ακολουθώντας τις εμπειρίες των παλαιότερων δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο και αν υπάρχει καλύτερος τρόπος θα το κάνω. Δεν είναι αντιπαράθεση, ξέρω ότι υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού που απλώς δεν την βλέπω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix