vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« στις: Ιουλίου 07, 2012, 15:38 »
Στο παρον νημα   λεμε  τη γνωμη μας σχετικα με το τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει με το mesh εως υλικο  εφαρμογη του πανω σε ατμοποιητες

*Καλο ειναι οι αναφορες να γινονται απο συνατμιστες που εχουν δουλεψει ατμοποιητες με mesh τουλαχιστον 1 (ενα) μηνα

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 07, 2012, 16:11 »
Αν δεν προλάβω να απαντήσω πρώτος θα το θεωρήσω αποτυχία απο μέρους μου!  :tongue_smilie:


Mesh (και όχι  mess, που βλέπω συχνά)
Υπέρ:


γεύση
ΓΕΥΣΗ
ΓΕΥΣΗ
ΓΕΥΣΗ

Κατά:
Δυσκολία στησίματος.
Το τελευταίο δεν το βλέπω. Πέραν του οτι συνέχεια βρίσκουμε καινούριους απλούστερους τρόπους να οξειδώνουμε τα πλέγματά μας, το μεγάλο του αβαντάζ, που αντισταθμίζει την ευκολία του φυτιλιού (αν δεν θελει βράσιμο-κάψιμο κλπ) είναι ο χρόνος χρήσης.
Ενα πλέγμα μπορεί να κρατήσει δυο μήνες χωρίς κανενα απολύτως πρόβλημα, χρόνος που θα είχες αλλάξει δυο τρείς τέσσερις φορές φυτιλι. Ενω τώρα αλλάζεις σύρμα σε 30" και έφυγες!


Επίσης, αυτό που πολλές φορές ακούω, είναι η ελλειψη χτυπήματος γενικά στα Τζένεσις.
Οταν λέμε Τζένεσις δυστυχώς εχουμε στο μυαλό μας τον Λάην οι περισσότεροι και για εκείνον είναι αλήθεια.
ΔΕΝ ειναι αλήθεια για τους περισσότερους απο τους υπόλοιπους.
Εχω πνιγεί πολλές φορές και με το Οράιον, και με τον Aris G V2. και το εννοώ. Σπάω πλάκα πολλές φορές βάζοντας στην κοπέλα μου να δοκιμάσει το ΔΙΚΟ της υγρό, που ατμίζει σε καρτοτανκ, ντριπάροντας σε εναν απο τους δύο προαναφερόμενους.
Αν της εδινα εναν απ τουςδύο, θα είχε κόψει τη νικοτίνη στο μισό. (Ατμίζει στα 24mg)
Κατ εμέ, το μόνο κατά που έχουν οι τζένεσις γενικά και κατα συνέπεια το πλέγμα, είναι αυτό που λένε οι αγγλοσάξωνες Steep learning Curve.
Η Καμπύλη εκμάθησής τους είναι μεγάλη και με τρελλά σκαμπανεβάσματα.
Η πιο συνηθισμένη μου συμβουλη σε πμ, είναι, "άστο και ξαναπιάστο αυριο".
Εχω πλέγματα αλλα ΚΑΙ σύρματα, που τα εβγαλα και τα αφησα στην άκρη όταν πρωτοπάλευα με το πλέγμα, χωρίς να τα καταφέρνω, τα οποία ξανατοποθέτησα αργότερα και δούλευαν.
Δεν είναι προφανώς μεταφυσικό, αλλα χημικό.
κατι συμβαίνει με την οξείδωση αν το αφήσεις, και την επομένη η και περισσότερο ολα ισως δουλεύουν μια χαρα ανω στην αρχή σου είχαν σπάσει τα νεύρα.


Οπότε και ερχόμαστε στο επίμαχο.
Υγεία.
Η λογική του ότι είναι πλέγμα οπότε δεν εχει ιπτάμμενα κομματάκια που πιθανά να εχει το φυτίλι κλπ, δεν μετράει εδώ.
Οπως και με το fiberglass ιδέαν δεν εχουμε τι είναι δυυνατόν να προξενεί μακροπρόθεσμα η χρήση του.
Αλλα το ίδιο ισχύει και για το ατμισμα γενικότερα.


Αγαπώ mesh.  :love_hearts: :love_hearts: :love_hearts: :love_hearts:
Φαίνεται?

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 07, 2012, 18:10 »
Δεν θα μπορουσα να αποκλεινω και πολυ απο την τοποθετιση σου Αλεξ . :thumpup:
παρα να συμπληρωσω οτι το υπερ της γευσης αγγιζει το 100 %
Αν και ψαχνω καποιο μειων θα ελεγα οτι αδυνατο να βρω καποιο ουσιαστικο  ;D
 

Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 07, 2012, 18:52 »
γευση θα συμπληρώσω  :))
πάντως και στο χτύπημα δεν μπορώ να
πω οτι υστερει , αλλωστε αν παίζει σε ββ
ανεβάζεις βόλτ και χάνεις ελαφρα γεύση
εναντι χτυπήματος βαριοπούλας
και μιλάμε για χαμηλες νικοτίνες 6αρια και τετοια .
να μην ξεχάσω να συμπληρώσω οταν λεω
γευση εννοω και αναλυτικότητα πχ φτιαχνεις ενα ζουμί
βιτζι βανιλια καραμελα καφε μπανανα φράουλα
ε περιγραφει το περιεχόμενο πεντακαθαρα
βανιλια παρτη
καραμελα παρτη
ολα , παρτα ολα , ολα μαζί και ξεχωρα σ ενα πανυγηρι γευσης.
Τα λοιπά τα ειπε ο αλεξης σαν ειδικός μεσολόγος που ειναι   :thumpup: :thumpup:
Α μιστερ οφ τοπικ ησανε πιο οντόπικ απο οντόπικ εδώ  :respect: :respect:
Και τελος μη ξεχάσω ν αναφερω ξεκινάτε να καιτε το πλεγμα πριν το στριψετε (ρησπεκτ αλεξη)  :respect: :respect:



Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Re: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:44 »
Το mesh δίνει ΓΕΥΣΗ ! ! !
Όχι στο περίπου ή περισσότερο απ το φιτίλι...αλλά αντικειμενική και απόλυτη γεύση!
Φαίνεται να είναι πιο υγιεινό και ο λόγος είναι πως το ατσάλι δεν αποδίδει κατά τη θερμότητα μικροσωματίδια.
Είναι πολύ οικονομικό, τόσο για το καθ αυτού μικρό κόστος του όσο και εξαιτίας της μεγάλης του διάρκειας.
Όμως, λόγο της σχετικά πρόσφατης χρήσης του ως φιτίλι στους ατμοποιητές έχει κάποιες ασταθείς παραμέτρους και για αρκετούς έναν εύλογο βαθμό δυσκολίας.
Προς το παρόν δείχνει να υπερτερούν τα θετικά του στοιχεία έναντι των αρνητικών... ο χρόνος θα δείξει...

Ζήτω το mesh... :respect:
:)) 8)

Υ.Γ.> Δεν αναφέρω για χτύπημα γιατί αυτό εξαρτάται κατά κύριο λόγο απ τη κατασκευή του ατμοποιητή καθώς και το τρόπο στησίματος απ το χρήστη.

Sent from my LG-P920

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:57 »
Oπως και να χει νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός ατμοποιητής που εχει στο συρτάρι του ο νέος χρήστης. Η διαδικασία που απαιτεί το mesh χρειάζεται καθαρό μυαλό και το στερητικό σύνδρομο είναι κακός σύμβουλος. Ατμίζουμε κανονικά με το βασικό μας ατμοποιητή και σετάρουμε με την ησυχία μας ειδάλλως τα γαμοσταυρίδια θα παίρνουν και θα δίνουν.

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:13 »
Γεύση πολύ καλύτερη απο φυτίλι, σχέση απόδοσης-τιμής  όσων αφορά τον χρόνο που κρατά, μακράν πιο μπροστά απο το φυτίλι, στήσιμο θέμα λίγο εμπειρίας, λίγο υπομονής, καμιά φορά και τύχης θα έλεγα, αλλά κατά Άλεξ συμβουλή, όπως και βγήκε αληθινή, αν δεν σου κάτσει πιάστο αύριο, σαν να σου παει κόντρα ρε παιδί μου..με λίγα λόγια μόνο mesh :)

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:20 »
Oπως και να χει νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός ατμοποιητής που εχει στο συρτάρι του ο νέος χρήστης. Η διαδικασία που απαιτεί το mesh χρειάζεται καθαρό μυαλό και το στερητικό σύνδρομο είναι κακός σύμβουλος. Ατμίζουμε κανονικά με το βασικό μας ατμοποιητή και σετάρουμε με την ησυχία μας ειδάλλως τα γαμοσταυρίδια θα παίρνουν και θα δίνουν.
συμφωνω απολυτα :yes:

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:29 »
MESH vs FITILI 4-0

1ο γκολ: Γεύση
2ο γκολ: Διάρκεια μέχρι να χρειαστεί αλλαγή (μέχρι να χρειαστεί ίσως έχω κόψει ΚΑΙ το άτμισμα)
3ο γκολ: Ευκολία περιτύλιξης σύρματος αντίστασης (λόγω σκληρότητάς του, είναι ντούρο)
4ο γκολ: Υγιεινό (δεν ξεφτά-σμπαραλιάζει)
5ο γκολ: 'Αριστος προσομοιωτής στριφτών τσιγάρων (λόγω που θέλει στρίψιμο και επιπλέον για όσους χρησιμοποιούν rizzla -              να μη ξεχνάμε και την τέχνη)
6ο γκολ: Συνέπεια. Παραμένει ίδιο χρώμα καθ΄ όλη την διάρκεια ζωής του (σε αντίθεση με το φυτίλι και τον michael jackson)

Υ.Γ1   5ο και 6ο γκολ ακυρώθηκαν
Υ.Γ2   Ενώ το MESH είναι δύσκολο να χάσει, ο αγώνας δεν έχει λήξει ακόμα..............
Υ.Γ3   Στην ουσία επανέλαβα αυτά που έχουν ήδη γραφεί αλλά με ποδοσφαιρικούς όρους. Έτσι για αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:51 »
Δεν εχω εμπειρία με ατμοποιητες με mesh.
Ομως αυτό που με εκανε να μην αποπειραθω να παρω ήταν η εξης εφιαλτικη εμπειρία που συνεβη πριν
γινουν της μόδας οι ατμοποιητες με mesh.
Στην "χρυσή" εποχή των πρωτων eGo-T που δίναν καμένο με τη σκέψη και μόνο να πατήσεις το κουμπί είχα ένα mesh 325 και με αυτό
προσπάθησα να αντικαταστήσω το φιτίλι τροφοδοσίας της δεξαμενης.
Το καιω αρχικα με αναπτήρα φλόγιστρο, το βαζω επάνω, βραχυκυκλώνει, και μου χαλά την μπαταρία (eGo).
Το ξανακαίω, ξαναβραχυκυκλώνει και αυτή τη φορά η δεύτερη μπαταρία άντεξε (απλά αναβόσβησε)
Η ιστορία συνεχίστηκε μέχρι που το mesh απο το πολυ κάψιμο καταστράφηκε και θρυμματίστηκε. Το βραχυκλυκλωμα δεν σταμάτησε όμως.
Προφανώς έπεσα στην περίπτωση "αστο για αύριο" εγώ το "αφησα για πάντα" αλλά με τα καλά λόγια που βλέπω αρχίζω και το ξανασκέφτομαι.

Αν καποιοι modders που πουλάνε τετοιους ατμ δίναν και έτοιμο καμενο και τεσταρισμένο mesh με καποιο λογικό αντίτιμο το κομματι αν αντέχει για
2 μήνες που αναφέρετε, θα ήταν μια καλή λύση

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 07, 2012, 23:58 »
Συμφωνώ απολυτά πανο και γω θα ήθελα να πάρω ατμο με mesh αλλά το θεωρό κάπως δύσκολο να φτιάξω αντίσταση χωρίς να έχω πρόβλημα αν και δεν έχω φτιάξει ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 08, 2012, 01:06 »
το mesh είναι όντως ότι αναφέρεται παραπάνω αλλά για να σας πω και την αμαρτία μου, είχα διαβάσει κάποτε απο τον θανάση κάτι στο νήμα του οδυσσέα και ωφείλω να το αναφέρω επειδή είναι σωστό και δέν νομίζω να το έχουν αναλογιστεί πολοί.

το φυτίλι παίζει με λιγότερα watt / volt σε σχέση με το mesh.

 Απο κεί και πέρα όταν μου χε δώσει ο Αρης τον v1 του να τον δοκιμάσω πρώτη φορά ένιωσα τέτοιο χτύπημα που να σου πετάει τα μάτια έξω - τέλος

Επίσης  παρατηρώ καμία φορά με το 325 που χρησιμοποιώ ότι ψωριάζει στα χαμηλά ωμ μετά απο 2 μέρες και με παροτρύνει να το αλλάξω , όποτε εμπειρικά νομίζω οτι το φυτίλι κρατάει λίγο παραπάνω σε πολύ χαμηλά ωμ , αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλό θα ήτανε πάντως να κυκλοφορούσε έτοιμο ωξειδωμένο mesh σε καρούλι, έτσι ώστε να το δοκιμάζανε και αφτοί που φοβούνται την διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 08, 2012, 02:14 »
και τι σημασια εχει αν παίζει με λιγότερα watt το φυτίλι?
Δεν εχει τεθεί θέμα οικονομίας μπαταρίας. Ούτε νομίζω οτι επιλέγει κάποιος ατμοποιητή με τέτοιο κριτήριο.
Είναι αλήθεια βέβαια, γιατι το πλέγμα θερμαίνεται, με συνέπεια αρκετή ενέργεια της μπαταρίας να πηγαίνει χαμένη εκεί.
Αλλα δεν εχει καμμια σημασία. Το εποτέλεσμα μετράει, και το αποτέλεσμα για τα δικά μου γούστα, είναι οτι με το πλέγμα, (μετά τις πρώτες κρυάδες) εχεις πολύ καλά αποτελέσματα,  και λόγω περιορισμένων επιλογών στο σετάπ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ επαναλαμβανόμενα.
Αν απο τον καλυτερο ατμο με φυτίλι παίρνεις το 100%, και απο εναν τζένεσις επαιρνες το 80 (κατ εμε 100% ειναι και εκεί) η ευκολία στησίματος ενος τζένεσις και η απόλυτη επαναληψιμότητα, αξίζουν παραπάνω απο το χαμένο 20%.


ΥΓ. Αν ψωριάζει το πλέγμα σου μετα απο δυο μερες αντί μετα απο δυό μήνες, τότε το παρακανεις με την οξείδωση του. Δεν οξειδώνεις. Το κατακαίς. Δεν δικαιολογείται με τίποτα το δυό μερες. Ξανακοίταξέ το.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 08, 2012, 02:21 »
το οτι ειναι πολυ καλά αποτελέσματα και επαναλαμβανομαινα είναι , δέν το συζητάμε αλλά και στον regenesis και στον aris g v1 είχα το ίδιο πρόβλήμα , υπάρχει περίπτωση να είναι η ποιότητα του mesh? διλαδή να έιναι πιό λεπτό το φύλλο ?!?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 08, 2012, 02:57 »
Αν ειναι πιο λεπτό, που μπορει να είναι, τοτε θα χρειάζεται ακόμα λιγότερο κάψιμο για να οξειδωθεί. Οπότε και πάλι στο ίδιο καταλήγουμε.
Εχω βγαλει πλέγματα δύο και δυόμιση μηνών και ΔΕΝ θρυμματιζόταν.
Τα δουλευα σε μεσαίες αντιστάσεις βεβαια, αλλα και παλι δεν δικαιολογείται.
Είμαι 100% σίγουρος οτι μαλλον το είχες παρακανει στο καψιμο!


για τι αντιστασεις μιλαμε?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237325 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15479 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10204 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12