vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 10 χρήστες
chara22, tony1976, maprix, ZoeM, Jorge, nuts, Blackwolf, treloneritis, tasos1976, camber

Twitter

Smok RPM40 Pod Mod

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Smok RPM40 Pod Mod
« στις: Οκτωβρίου 12, 2019, 17:32 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Διαφημίζεται ως το αληθινό ποντάκι-μοντάκι..

*Spoiler alert! Θα βγει επισκευάσιμη κεφαλή και το ποντάκι θα γίνει κανονικό μοντάκι και θα σπέρνει!


To ποντάκι είναι κατασκευασμένο από zinc alloy και πλαστικό, έχει διαστάσεις 25x25x99mm, έχει ενσωματωμένη μπαταρία με χωρητικότητα 1500mAh, ζυγίζει 99g και παίζει από 1W εώς τα 40W. Έρχεται με δύο ποντ που δέχονται δύο διαφορετικές αντιστάσεις. Το RPM pod με χωρητικότητα 4.3ml και το Nord pod με χωρητικότητα 4.5ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα RPM pod με την καινούργια RPM mesh αντίσταση στα 0.4Ω, ένα Nord pod με την Nord DC αντίσταση στα 0.6Ω, ένα καλώδιο για την φόρτιση και αναβάθμιση της συσκευής και το μάνουαλ.


Θα ξεκινήσω με κάτι που μου σπάει τα νεύρα, η τάπα στην τρύπα για την αναπλήρωση του υγρού θέλει να έχεις μεγάλα νύχια ή αλλιώς πολύ υπομονή. Η εγκοπή είναι πολύ μικρή από κάτω και η τάπα δεν προεξέχει καθόλου με αποτέλεσμα να θέλει προσπάθεια για να ανοίξει, πολύ κακό αυτό.



Βέβαια λόγω της σφιχτής τάπας δεν πρόκειται να δεις ποτέ ούτε σταγόνα υγρού έξω από το τανκ. Επίσης, η τρύπα για την αναπλήρωση είναι αρκετά μεγάλη και δεν έχει πρόβλημα ακόμα και με τις πολύ χοντρές μύτες μπουκαλιών.


Το επιστόμιο θυμίζει τον αναπνευστήρα του Nord αλλά αυτή τη φορά το έκαναν πιο μικρό σε μήκος και λίγο πιο χοντρό, συνεχίζει όμως να είναι τέρμα βολικό.


Το μοντάκι ανοίγει και κλείνει με 5 κλικ. Η οθόνη του μου αρέσει πολύ, είναι πάρα πολύ φωτεινή και δεν καταλαβαίνει τίποτα ακόμα και κάτω από τον ήλιο. Έχει όλες τις λεπτομέρειες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος και όλες οι ενδείξεις είναι γραμμένες με μεγάλα, καθαρά και ευανάγνωστα γράμματα και αριθμούς.

Έχεις και την επιλογή να διαλέξεις τι χρώμα θες, ανάμεσα σε έξι, να είναι οι ενδείξεις στο μενού της οθόνης.


Πάρα πολύ ωραία λεπτομέρεια, που δυστυχώς δεν έχω σε φωτογραφία, ότι όταν βάλεις το ποντ στην συσκευή σου βγάζει ειδοποίηση «pod attached» και όταν το βγάλεις «pod detached».

Συν ότι όταν κλειδώνεις το κουμπί του fire, με τρία κλικ, σου δείχνει πάλι μία ένδειξη για να ξέρεις ότι το πάτησες σωστά. Μικρές λεπτομέρειες που δεν έχουν καμία σημασία αλλά δίνουν αυτό το κάτι παραπάνω συνήθως.


Τα κουμπιά έχουν ωραία αίσθηση και ακούγονται λίγο όταν τα πατάς. Μου αρέσει η αντίσταση που έχουν στο πάτημα και ειδικά το fire button που έχει λίγη παραπάνω από τα άλλα δύο. Το κουμπί βρίσκεται σε αρκετά βολικό σημείο και ειδικότερα αν προτιμάτε να το πατάτε με τον αντίχειρα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

Η απόκριση του fire button είναι απίθανη! Από τις καλύτερες που έχω δει γενικά σε μοντάκια και δεν υπερβάλω.

Στα θετικά επίσης ότι πατώντας τα δύο κάτω κουμπιά μαζί κλειδώνουν αλλά όχι και το fire οπότε μπορείς να ατμίσεις κανονικά. Οπότε υπάρχουν και οι τρεις τρόποι κλειδώματος(κλείσιμο συσκευής, κλείδωμα όλα τα κουμπιά, κλείδωμα εκτός του fire) για να διαλέξει ο καθένας ότι τον βολεύει.


Με το RPM ποντ και αντίσταση, η τζούρα του είναι καθαρά πνευμονική και μάλιστα αρκετά αεράτη. Δυστυχώς οι δύο εισαγωγές του αέρα στα πλάγια είναι fixed και δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα. Δεν έχω ακριβώς παράπονο από αυτό γιατί νιώθω ότι μπαίνει όσος αέρας θέλω αλλά σε ένα ποντ που διαφημίζεται σαν μοντάκι θα ήθελα και την επιλογή να παίξω λίγο και με τον αέρα. Το Nord ποντ με την Nord αντίσταση έχει λιγότερο αέρα αλλά και πάλι μιλάμε για πνευμονική τζούρα.

Για πνευμονική τζούρα κάνει θόρυβο μέσα σε λογικά πλαίσια και είναι αρκετά απαλή, δεν είναι καθόλου τραχιά.

Δεν έχει την καλύτερη αυτονομία που έχω δει. Η μπαταρία του έχει καλή χωρητικότητα αλλά επειδή η αντιστάσεις είναι sub ohm και θα παίξεις με αρκετά βαττ, σίγουρα πάνω από 25, έχει και μπόλικο αέρα οπότε και οι τζούρες θα είναι μεγάλες η μπαταρία πέφτει «σχετικά» γρήγορα. Του δίνω όμως ότι συνεχίζει να δίνει τα ίδια βαττ σχεδόν μέχρι το τέλος, η απόδοση του πέφτει μόνο όταν η μπαταρία είναι πλέον άδεια.

Και οι δύο αντιστάσεις του αντέχουν παραπάνω watt από τα αναγραφόμενα και με καθαρά υγρά θα σας αντέξουν για αρκετό καιρό. Η Nord αντίσταση που έχω και στα Nord ποντ μου, έχω την αίσθηση ότι έχει λίγο καλύτερη τζούρα και αίσθηση εδώ. Η RPM είναι καινούργια και την έχω ατμίσει εδώ για πρώτη φορά αλλά είμαι ευχαριστημένος και δίνει το κάτι παραπάνω από την Nord.

Παίρνεις καλή γεύση και με τις δύο αντιστάσεις, καλύτερη με την RPM. Παίζουν καλά και με καπνικά αλλά και με φρούτα/κρέμες.


Διαρροές δεν έχει, ούτε σταγόνα. Επειδή το έχω κοντά ένα μήνα τώρα και πέρασαν και κάποιες μέρες που έμεινε στο ράφι όρθιο και ξάπλα, όταν το άνοιξα δεν είδα σταγόνα. Σε αντίθεση πχ με το Nord ποντάκι που αν τυχόν το αφήσω κανά δυό μέρες στο ράφι, θα το βρω πλημμυρισμένο.

Δεν χρείαζεται να του βάλετε παραπάνω νικοτίνη όπως βάζετε συνήθως στα ποντ σας. Είναι σαν κανονικό μοντ με εργοστασιακό ατμοποιητή, όπως δεν θα ανεβάσει συνήθως κανείς την νικοτίνη εκεί έτσι δεν θα ανεβάσει και εδώ.


-> Στα πολύ σημαντικά τώρα. Αυτό ή το Vinci της Voopoo; Αυτό. Γιατί;

  • Θα βγει επισκευάσιμη κεφαλή, για το Vinci δεν έχω μάθει κάτι ακόμα.
  • Το RPM παίρνει δύο ειδών αντιστάσεις για την ώρα. Και οι δύο δίνουν καλή γεύση ενώ το Vinci παίρνει πολλές διαφορετικές αντιστάσεις αλλά όλες με μέτρια γεύση.
  • Μου είχε σπάσει τα νεύρα το Vinci που γυρνάει τα watt κάθε φορά από μόνο του. Το RPM μένει στα watt που θα διαλέξω ακόμα και αν κλείσω την συσκευή και την ξανά ανοίξω.
  • Το RPM δεν έχει βγάλει τίποτα για MTL γιατί δεν μπορεί να αποδώσει σωστά σε αυτόν τον τομέα. Η VOOPOO διαφημίζει ότι έχει επιλογή αέρα και για MTL άτμισμα και στην ουσία δεν έχει.
  • Η αυτονομία της μπαταρίας είναι ίδια.


Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 12, 2019, 21:56 »
Πολυ καλη παρουσιαση και κατατοπιστικη!εχω βαλει στο ματι το fetch mini pod της smok που θα παιζει με τις ιδιες αντιστασεις αρα πιστευω θα ειναι παραπλησιο!ο λογος που το κοιταζω ειναι η εμφανιση και το μεγεθος!θα το προτεινες για βασικο pod all day χρησης;ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να αγορασω pod και το θελω για να χρησιμοποιω αποκλειστικα αυτο για αυτο ρωταω!

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 13, 2019, 04:48 »
Δεν έχω παίξει με το Fetch mini γιατί ξεχάστηκα και δεν το ζήτησα, οπότε δεν μπορώ να στο προτείνω.

Το RPM40 το προτείνω αν ψάχνεις ποντ με πνευμονική τζούρα και μόνο.

Επίσης προτείνω αν έχεις την δυνατότητα να πας σε κάποιο μαγαζί να το δεις πριν σκεφτείς να το αγοράσεις γιατί ότι αρέσει σε μένα δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει και σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 06, 2019, 02:39 »

Βγήκε επιτέλους και η επισκευάσιμη κεφαλή για τα RPM ποντ της εταιρείας.

Για την ώρα δηλαδή για το RPM40 και το Fetch mini.


Δυστυχώς έχουμε θεματάκια.

Έρχεται με εγκατεστημένη την αντίσταση της φωτογραφίας αλλά δεν λένε πουθενά τι σύρμα είναι κλπ.

Δεν προεξέχει ο 510 πόλος οπότε δεν μπορείς να βάλεις την κεφαλή πάνω σε κανονικό μοντ οπότε ξεχνάς κλειστές σπείρες και περίπλοκα σύρματα για dry burn, μόνο απλά συρματάκια και ανοιχτές σπείρες.

Ο χώρος κάτω από την βίδα που κουμπώνει η αντίσταση αλλά και η ίδια η βίδα είναι κάπως μικρά φτιαγμένος οπότε σε πιο χοντρά σύρματα κρατάει την αντίσταση μεν αλλά δεν σου εμπνέει και σιγουριά δε. Εδώ καλά καλά δεν συγκρατεί άνετα ούτε το σύρμα που βάζουν μόνοι τους μέσα.

Τα λούκια για τα βαμβάκια είναι ικανοποιητικά αλλά καθόλου ικανοποητική δεν είναι η τρύπα του αέρα κάτω από την αντίσταση. Αφού δεν μπορούμε να βάλουμε χοντρά ή πολύπλοκα σύρματα και παίζουμε με ανοιχτές σπείρες και πιο λεπτά σύρματα η κάτω τρύπα που μπαίνει ο αέρας θα έπρεπε να είναι μακράν μικρότερη. Βασικά θα ήθελα δύο μικρότερες τρύπες.



Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 21:25 »
Βγήκαν 8 καινούργια χρώματα, σύνολο 16 και βλέπω να βγαίνουν και άλλα τόσα.



Εδώ το δικό μου στο φυσικό του περιβάλλον. ;D


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 01:45 »
[member=20476]zamploutos[/member] έχει παρατηρήσει υγρασία/υγρό στη βάση?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 03:32 »
Μετά από αρκετή χρήση ναι μαζεύει υγρασία στη βάση αλλά το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 10:56 »
Άρα λίγο πολύ τέτοιου είδους pod έχουν την ίδια συμπεριφορά (βλέπε vinci).

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 13:44 »
To Vinci ψιλοκάνει διαρροές όμως, στα RPM μου βλέπω μόνο υγρασία.

Γενικά εγώ θα το φωνάζω ότι αντιστάσεις SMOK > αντιστάσεις VOOPOO.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Smok RPM40 Pod Mod
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 20:00 »
Στα pod δεν έχω άποψη, σε subohm ατμοποιητές όμως η smok ήταν άστα να πάνε. Ακόμα και τώρα ψάχνουν να βρουν την γεύση..! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix