vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Απάντηση σε παρατήρηση-Τα δικαιώματα μας και τα λάθη μας-

Αποσυνδεδεμένος Nyxteridas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να ήξερα με τι τρόπο θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω σωστά σε οποιαδήποτε παρατήρηση έχει να κάνει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε συνάρτηση με το γνωστό "ο νόμος το απαγορεύει".
 Δηλαδή που βρίσκονται τα όρια στο να κερδίσω ή να χάσω με επιχειρήματα;Πότε η μια πλευρά έχει δίκιο και όταν ισχυρίζεται τι και πότε η άλλη αντίστοιχα;Επειδή είμαι σχετικά νέος στον χώρο,θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη μια υποτιθέμενη συνομιλία μεταξύ ατμιστή και ιδιοκτήτη κάποιου χώρου/θαμώνα ο οποίος το απαγορεύει/ενοχλείται :thumpup:

(Έψαξα στο σχετικό section για παρόμοιο θέμα και υπήρχε απλώς μια αναφορά σε ένα topic στα πλαίσια απάντησης,οπότε σκέφτηκα να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα ξεχωριστά το οποίο πιθανότατα να απασχολεί κι άλλους οι οποίοι δεν γνωρίζουν/σκέφτονται το να μπούν σε μια διαδικασία γόνιμης ανταλλαγής απόψεων σχετικά με τα δικαιώματα τους ;)  )

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Φίλε μου η νομοθεσία είναι συγκεκχυμένη και όχι ξεκάθαρη όσο αφορά το η.τ. Για αυτό θα ακούσεις άλλοι να το απαγορέυουν και άλλοι να το επιτρέπουν.
Ανεξαρτήτως όμως του τι συμβαίνει, αν κάποιος ιδιοκτήτης χώρου το απαγορεύει τότε εσύ δε νομίζω να μπορείς να του επιβάλλεις την άποψη σου. Μαγαζί του είναι και αυτός αποφασίζει. Ακόμα και αν βγει αύριο ξεκάθαρη απόφαση που να το επιτρέπει. Εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα το δεκτείς και θα παραμείνεις ή αν θα αντιδράσεις και θα φύγεις.
Το αν θα χάσει πελάτες ή όχι και τι αντίκτυπο θα έχει αυτή του η απόφαση στο μαγαζί του είναι άλλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος MACATTACK

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • DD BY GRAVEN - GP MOD - A2MT SS,CLASSIC SS
Δικη μου γνωμη και δεδομενης της ασαφειας που υπαρχει εαν δεις οτι ο υπευθυνος δεν καταλαβαινει απο τα επιχειρηματα σου μην μπεις στην διαδικασια περαιτερω επεξηγησεων και αυτο γιατι εν τελει θα καταληξεις με νευρα ακαπνος ενω αρχικα η προθεση σου θα ηταν να πιεις ενα καφεδακι ηρεμος.Ποσταρε το εδω να ξερουμε και οι υπολοιποι των ρατσιστη κυριο-κυρια και να παρουμε τα μετρα μας.Δικη μου γνωμη παντα και εφοσον εχεις εξαντλησει τα περιθωρια σε κοσμια πλαισια. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Nyxteridas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Δικη μου γνωμη και δεδομενης της ασαφειας που υπαρχει εαν δεις οτι ο υπευθυνος δεν καταλαβαινει απο τα επιχειρηματα σου μην μπεις στην διαδικασια περαιτερω επεξηγησεων και αυτο γιατι εν τελει θα καταληξεις με νευρα ακαπνος ενω αρχικα η προθεση σου θα ηταν να πιεις ενα καφεδακι ηρεμος
Ναι αυτό εννοώ βασικά...Ποιά επιχειρήματα θα μπορούσα να πω;Πως δεν είναι βλαβερό;Πως είναι απλώς ατμός;Πως δεν απαγορεύεται ρητά;
Αυτό εννοώ με το αρχικό μήνυμα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Fight3R

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Mess With The Best Die Like the Rest...!!!!
    • Ammoudara Beach Hotel/Apts
Θα ήθελα να ήξερα με τι τρόπο θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω σωστά σε οποιαδήποτε παρατήρηση έχει να κάνει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε συνάρτηση με το γνωστό "ο νόμος το απαγορεύει".
 Δηλαδή που βρίσκονται τα όρια στο να κερδίσω ή να χάσω με επιχειρήματα;Πότε η μια πλευρά έχει δίκιο και όταν ισχυρίζεται τι και πότε η άλλη αντίστοιχα;Επειδή είμαι σχετικά νέος στον χώρο,θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη μια υποτιθέμενη συνομιλία μεταξύ ατμιστή και ιδιοκτήτη κάποιου χώρου/θαμώνα ο οποίος το απαγορεύει/ενοχλείται :thumpup:

(Έψαξα στο σχετικό section για παρόμοιο θέμα και υπήρχε απλώς μια αναφορά σε ένα topic στα πλαίσια απάντησης,οπότε σκέφτηκα να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα ξεχωριστά το οποίο πιθανότατα να απασχολεί κι άλλους οι οποίοι δεν γνωρίζουν/σκέφτονται το να μπούν σε μια διαδικασία γόνιμης ανταλλαγής απόψεων σχετικά με τα δικαιώματα τους ;)  )

Στην Ελλαδα δεν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο ακομα για την απαγορευση η μη του η.τ (μαλλον ειναι ακομα αρκετα χυμα το ολο θεμα) απο κει και περα ο καθε μαγαζατορας εχει δικαιωμα να θεσει τις δικες του απαγορευσεις στο μαγαζι του.. Πχ. στα Starbucks απαγορευοταν το τσιγαρο ανεκαθεν ακομα και οταν δεν υπηρχε ο αντικαπνιστικος νομος. Καπως ετσι λοιπον μπορει και ο χ,ψ μαγαζατορας να σου πει στο μαγαζι μου δεν το επιτρεπω... Εκει λοιπον δεν μπορεις να κανεις κατι.. Ισως μονο αν σου αρεσει τρελα το μαγαζι να του κανεις κουβεντα με σωστα επιχειρηματα και να τον πεισεις οτι το η.τ δεν εχει καμια σχεση με το κ.τ (αν και ειναι αρκετα δυσκολο λογο της λασπης που δεχετε καθημερινα απο τα μμε)

Αποσυνδεδεμένος Nyxteridas

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Μάλιστα...Οπότε,απ'ότι καταλαβαίνω,δεν είναι θέμα ή όχι νόμου αλλά θέμα του οτι υπάρχει το δικαίωμα,κάποιος στον χώρο του να κάνει οτιδήποτε αποφασίσει χωρίς να τον θεωρεί δημόσιο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ORIONAS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Δικη μου γνωμη και δεδομενης της ασαφειας που υπαρχει εαν δεις οτι ο υπευθυνος δεν καταλαβαινει απο τα επιχειρηματα σου μην μπεις στην διαδικασια περαιτερω επεξηγησεων και αυτο γιατι εν τελει θα καταληξεις με νευρα ακαπνος ενω αρχικα η προθεση σου θα ηταν να πιεις ενα καφεδακι ηρεμος.Ποσταρε το εδω να ξερουμε και οι υπολοιποι των ρατσιστη κυριο-κυρια και να παρουμε τα μετρα μας.Δικη μου γνωμη παντα και εφοσον εχεις εξαντλησει τα περιθωρια σε κοσμια πλαισια. :respect:

Συμφωνω απολυτα.Μου συνεβει σε καποιο μαγαζι να μου γινει παρατηρηση και δεν μπηκα στην διαδικασια αντιδικιας,απλα εφυγα δεν το κρυβω ομως εκνευρισμενος,πριν προλαβει να ερθει ο καφες.Δεν ξερω εαν ειναι ομως σωστο να ποσταρουμε το μαγαζι με την κριση που υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος Tigris

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari v2 blue
Μάλιστα...Οπότε,απ'ότι καταλαβαίνω,δεν είναι θέμα ή όχι νόμου αλλά θέμα του οτι υπάρχει το δικαίωμα,κάποιος στον χώρο του να κάνει οτιδήποτε αποφασίσει χωρίς να τον θεωρεί δημόσιο :thumpup:

Είναι πιό πολύ θέμα ελληνικής πραγματικότητας όπου τα πράγματα ,στην συντριπτική τους πληοψηφία είναι συγκεχιμένα και ασαφή!
Γι'αυτό βλέπεις μαγαζιά που επιτρέπουν μέχρι και το κ/τ (κάνουν τα στραβά μάτια) κι άλλες περιπτώσεις όπου σου λέει ούτε κ/τ όυτε η/τ ούτε τίποτα.
Δηλ φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά ...

Οπότε δεν είναι θέμα επιχειρηματολογίας τόσο όσο πάγιας τακτικής πολλές φορές κι ο νοών νοήτω ! :wall:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Υπάρχουν και αλλα νήματα που διερωτώνται ακριβώς στο ίδιο θέμα.
Και δεν το λεω για να πω οτι κακώς ανοίχτηκε αυτό εδώ, αλλα για να καταλάβετε πόσο μας απασχολεί ολους! Και οτι τελικά το θέμα αν και ασαφές νομικά, (και ιατρικά ακόμα) ισως τελικά δεν έιναι ασαφές ηθικά.
Εξηγούμαι.
Είχα διαβάσει εδω στο φόρουμ εμπειρία ατμίστριας που έλεγε το πως αντιμετώπισε ηλικιωμένο οταν της εκανε παρατήρηση για το ατμισμα (το περασε για τσιγαρο βεβαια) στο Τραμ.
Στο ΤΡΑΜ.
Μήπως το παραξηλώσαμε?
Επανεξηγούμαι.
Ολοι μας ειμαστε εκ καπνιστών προερχόμενοι.
Είχαμε όλη την καλή διάθεση να κανουμε την "παρανομία" και τα στραβά μάτια, οταν μας άφηναν να καπνίσουμε στο καφέ.
Αλλα τώρα που κανουν την ΠΙΘΑΝΗ παρανομία να μας απαγορεύσουν το ατμισμα, σηκώνουμε μπαϊράκι.
Είμαι και εγω ενας απ αυτους που αρχισαν το ατμισμα ΚΑΙ επειδη θα μπορουσε να επιτρέπεται παντου.
Αλλα τελικά, Δεν βαζεις τους κανόνες εσύ μονο και μονο επειδή είσαι πελάτης.
Και να το θέσω λίγο αλλιώς.
ΑΝ σας κανει παρατήρηση καποιος που λόγω ηλικίας φάτσας κλπ φαίνεται για ιδιοκτήτης/αφεντικο, με καλή διάθεση και αν δείτε οτι ισως σας παίρνει, καθήστε και εξηγήστε.
Αλλα προς θεού, όχι οταν εχει στείλει τον/την σερβοτόρο/ρα. Δεν χρωσταει τίποτα να ακούσει γκρίνια ενας χαμηλόμισθος, όρθιος ολημερα που στο κάτω κάτω ισως και συμφωνει μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μπορει να κανει καθενας στον χωρο του οτι θελει.
Για τα καταστηματα υγειονομικου ενδιαφεροντος υπαρχει νομοθεσια
και ο ιδιοκτητης δεν μπορει να απαγορευει οτι επιτρεπει ο νομος.
Για να το κανουμε κατανοητο (δηλαδη λιανα, ρογες),
το  Φεις κοντρολ (πορτα) ειναι παρανομο.
Μονο αν εχεις λεσχη με ΔΣ και εισοδο μονο για τα μελη μπορεις να βαζεις ορους.
Τα αλλα ολα ειναι παραμυθια για να βαζουν τους αφελεις, να περιμενουν στην ουρα,
για να μπουν στο κωλοχανειο του καθε νταβατζη.
Οσο για το η/τ εγω ρωταω αν επιτρεπεται,
αν και για μενα επιτρεπεται με βαση τον νομο λογω φλωρεξ
και παω η δεν παω στο μαγαζι.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας

...για να μπουν στο κωλοχανειο του καθε νταβατζη.
:)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
.....μεστη τεκμηριωμενη αποψη - ωραιος Νικο :)

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Νικος +1000
 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Να σε δώ Νίκο να τσακώνεσαι με πορτιέρη σε τρέντυ κλάμβ παραλιακής και σκίζω τις δαντέλες μου!!!!!
 :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Δεν λύνεται με επιχειρήματα το θέμα.
Τα επιχειρήματα έχουν θεση όταν 2 η περισσότερες πλευρες ψάχνουν μια λύση για κάποιο πρόβλημα με κοινό όφελος και
χωρίς προκαταλήψεις.
π.χ δεν ερχεται ο μαγαζάτορας να σου πεί "ελα να δουμε αν πρέπει να ατμίζουμε στο μαγαζί μου, τι επιχειρήματα έχεις υπέρ?" αλλά
απλά δηλώνει "Δεν επιτρέπω το άτμισμα εδώ".
Οπότε κι εσύ αποφασίζεις αν σου αρεσει αρκετά το μαγαζί ώστε να μείνεις εστω και χωρίς ατμισμα, ή αν προτιμάς να πας αλλού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180600 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237440 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12