vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Δε ξέρω πόσο σας ενδιαφέρει εσάς το πώς αντιμετωπίζουν οι άλλοι γύρω σας τη χρήση του η/τ αλλά εμένα με επηρεάζει αρκετά και γι' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας και την εμπειρία σας.
Όταν το αγόρασα, άρχισα να το δοκιμάζω σπίτι αλλά ντρεπόμουν να το ατμίσω το πρωί στην εταιρεία που δουλεύω. Όταν τελικά το αποφάσισα, πριν λίγες μέρες προκάλεσε ποικίλες αντιδράσεις. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι οι μη καπνιστές συνάδελφοι ήταν πολύ ενθαρρυντικοί σε αντίθεση με τους καπνιστές οι οποίοι " κράζουν". Το θεωρούν ημίμετρο, ότι μακροπρόθεσμα δε θα γλιτώσεις απο το κ/τ κι ότι είναι άλλη μια κατάχρηση με αβέβαιες επιπτώσεις και ότι " ή το κόβεις ή καπνίζεις"!  ΟΚ καταλαβαίνω ότι είμαι "αδύναμος" χαρακτήρας αφου δεν μπορώ να απεξαρτητοποιηθώ μια και καλή από οποιαδήποτε τέτοια συνήθεια αλλά εκτός αυτού αισθάνομαι κι αποξενωμένη αφού δεν ανήκω πια στο " lobby των καπνιστών". Δε ξέρω αν σας φαίνεται υπερβολικό αλλά η χρήση του η/τ έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις....(είμαι η μόνη ατμίστρια σε έναν ευρύ επαγγελματικό χώρο).

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 15:14 »
Συνήθησέ το Spou. Κι εγώ τα περισσότερα τα έχω ακούσει από καπνιστές. Κάποιες στιγμές μάλιστα έχω αναρωτηθεί: Θεέ μου, τόσο μ.....ς ήμουνα; Ατμιζε παντού και μην σε νοιάζει τίποτα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 15:15 »
Αυτό το παρατήρησα και γω.
Οι καπνιστές είναι οι χειρότεροι...
Βέβαια με την προϋπόθεση ότι δεν θεωρείς ότι το έκοψες...

Οι πιο εξυπνάκηδες το ρίχνουν σε θέματα υγείας.
Οπότε και το τελευταίο επιχείρημα παραμένει το : "Εντάξει, εσύ μείνε στο κανονικό. Αυτό είναι σίγουρα καρκινογόνο"...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 15:29 »
Πιστεύω πως πολλοί τρομάζουν στην πιθανότητα ενός καλού υποκατάστατου. Πως θα δικαιολογήσουν μετά στον εαυτό τους, το "γιατί" μένουν στο κ.τ.; Έχω φίλους που το δοκίμασαν, αλλά δεν το κατάφεραν. Απλά μείωσαν τα κ.τ. (και αυτό κέρδος είναι) Είναι όμως περισσότεροι αυτοί που το απορίπτουν χωρίς καν να το δοκιμάσουν. Δικαίωμά τους βέβαια. Είναι όμως; Για μένα, ακόμα κι αν ανατραπούν όλα όσα ξέρουμε και αποδειχτεί το ίδιο βλαβερό με το τσιγάρο, θα μείνω στο ηλεκτρονικό. Το να προστατεύω τους αγαπημένους μου από το δηλητήριο που φυσούσα τόσα χρόνια μεσα στα μούτρα τους, μου αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 17:31 »
Το να προστατεύω τους αγαπημένους μου από το δηλητήριο που φυσούσα τόσα χρόνια μεσα στα μούτρα τους, μου αρκεί.

μα αυτο δεν το ξέρεις. Αν αποδειχτεί το ίδιο "κακό" με το κ.τ. αυτο σημαίνει οτι ο καπνός που φυσάς στους άλλους είναι το ίδιο επιβλαβής

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 18, 2009, 17:44 »
... Αν αποδειχτεί το ίδιο "κακό" με το κ.τ. αυτο σημαίνει οτι ο καπνός που φυσάς στους άλλους είναι το ίδιο επιβλαβής

Και έτσι να είναι (που δεν το πιστεύω με τίποταααα), ο ατμός μένει για ελάχιστο χρόνο στην ατμόσφαιρα, οπότε μειώνει (για να μην πω εξαλείφει ) τις πιθανότητες παθητικού καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 00:34 »
sktoris με κάλυψες. Εγώ έκανα απλά μια υπόθεση για να δώσω έμφαση σε αυτό που ήθελα να πω, όχι γιατί πιστεύω πως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει. Και για να δώσω ένα παράδειγμα, πάρε τα αποσμητικά. Αρωματίζουν τον χώρο αλλά δεν μας κάνουν κανένα κακό. Δοκίμασε όμως να παίρνεις τζούρες από το μπουκαλάκι του αρώματος με τον ρυθμό που ατμίζεις; Άρα σαν υπόθεση και μόνο μπορεί να σταθεί. Και αυτό που απλά ήθελα να πω είναι πως μου την δίνει να βλέπω πατεράδες και μητέρες μικρών παιδιών να μην κάνουν έστω μια προσπάθεια για τα παιδιά τους. Να το κοιτάζουν με ειρωνικό υφάκι και να γελάνε μαζί σου. 

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 02:04 »
Μια κολοβη αλεπου θελει και τις αλλες κολοβες..αυτο ειναι ολο..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 02:55 »
xaxaxaxa  asala  τα ειπες ολα με την αλεπου μπράβο! (nice shot)
Ποικιλες οι αντιδρασεις
καλλιτερα να μη κατηγοριοποιουμε τους συναν8ρωπους μας σε καπνιστες , μη  κτλ
ο κα8ενας δειχνει τον εαυτο του
'Εγω απο την 1η στιγμη εβγαινα εξω με τους καπνιστες να ατμισω και μου ελεγαν "γιατι δεν πας μεσα εσυ , αφου δεν σε πιανει ο νομος", στη συνεχεια 2-3 με πλησιασαν για πληροφοριες και αρχισαν να ατμιζουν τακτικα ( πονηρος ο βλαχος , ετσι δεν φοβαμαι οτι 8α ξεμεινω η οτι 8α ξεχασω τα υγρα, ολο και καποιον 8α βρω να κανω τρακα), αναρτησα και το τοπικ του Κωστα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,543.0.html  και του atmos http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24.0.html  στον πινακα ανακοινωσεων !
ΟΙ μη καπνιστες αδιαφοροι , εκτος απο τον πλεον πολεμιο του καπνισματος που με εψεινε χρονια να σταματησω το τσιγαρο και εν8ουσιαστηκε οταν με ειδε με το ΗΤ
αλλα μετα απο 1 μηνα μου λεει " αφου βαζεις νικοτινη , μη καπνιζεις εδω "   :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 08:31 »
Παρόλο που πέρασε τόσος καιρός και με βλέπουν συνέχεια με το ηλεκ. στο χέρι οι καπνιστές ακόμη δεν μπορούν να με συνηθίσουν.
Οποτε με βλέπουν  με ρωτάνε ακόμη δεν το έκοψες το ρημάδι???
Και μένα μου έρχεται στο μυαλό μια άλλη παροιμία με την αλεπού - όσα δεν φτάνει ή αλεπού τα κάνει............
Βαρέθηκα να τους εξηγώ ότι δεν έχω σκοπό να κόψω το ηλεκ. γιατί τη βρίσκω με την όλη κατάσταση και μου αρέσει.
Αυτό που με ενδιαφέρειείναι ότι δεν επιβαρύνω άλλο τα παιδιά μου.Απο κει και πέρα...

Και αν ήταν πιο επικίνδυνο από το κανονικό πιστέψτε με οι καπνο/νίες θα το είχαν ανακλύψει και ο FDA θα μας είχε πάρει το κεφάλι.

Αποσυνδεδεμένος VAG-ROU

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
    • PAOK EVERYWHERE
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 08:53 »
μου την δινει απιστευτα η φραση 'η κοψτο η καπνισε' ΣΩΠΑ ΡΕ ΦΙΛΕ !! θα μου πεις εσυ τι θα κανω??? εγω γουσταρω την διαδικασια να ρουφαω κατι και να βγαζω ντουμανι εσυ τι προβλημα εχεις?? ρουφα τον θανατο σου και ασε μας εμας στην υσηχια μας!!
Το ποστευετε οτι εχω φιλη η οποια δεν πιστευει οτι απο τοτε που αγορασα το η.τ. δεν εχω κανει ουτε ενα τσιγαρο.. Της λεω δεν εχω κανει και μου λεει : αποκλειεται δεν σε πιστευω..
Ο αλλος μου λεγε στην αρχη : σου δινω 5 μερες..
περασανε οι 5 μερες και μετα μου λεει σου δινω 2 βδομαδες..
Περασανε κι αυτες.. Αντε να δουμε τι αλλο πρεπει να αποδειξουμε πια για να μας αφησουν υσηχους..

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 09:23 »
Εγώ θα σας παραθέσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που έχω συναντήσει πολλές φορές, ειδικά με ανθρώπους που δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση με την τεχνολογία και την εξέλιξή της :
"Ααααα...αυτό είναι το η.τ. ? ....Αυτό είναι καρκινογόνο πως το χρησιμοποιείς ? ...Ο τάδε το πήρε και το παράτησε αμέσως μόλις έμαθε οτι είναι βλαβερό..."

Υπάρχει τόση ασχετοσύνη εκεί έξω η οποία μαζί με την έλλειψη ενημέρωσης οδηγεί σε τέτοια περιστατικά ...
Φυσικά η απάντησή μου είναι η εξής : Εαν δεν γνωρίζεις είναι καλύτερα να μην μιλάς  8)

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 19, 2009, 23:21 »
Πάντως spou περίμενε κάνα δύο εβδομάδες ακόμα. Κάποιοι από τους καπνιστές θα έρθουν να ρωτήσουν περισσότερες πληροφορίες για να αγοράσουν και αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 20, 2009, 15:18 »
Πάντως spou περίμενε κάνα δύο εβδομάδες ακόμα. Κάποιοι από τους καπνιστές θα έρθουν να ρωτήσουν περισσότερες πληροφορίες για να αγοράσουν και αυτοί.

Έτσι ακριβώς. Σε σημείο που καταντάει ενοχλητικό. Αν ξέρω ότι ο άλλος δεν έχει internet και γεννικά σχέση με την τεχνολογία, προσπαθώ να τον αποφύγω. Αν συνέχιζα θα έπρεπε να μην κάνω τίποτε άλλο όλη μέρα και απλά να δίνω πληροφορίες (πως γεμίζουν τα φιλτράκια, που θα βρω υγρά, κάνουν όλα τα φιλτράκια, πόση ώρα κρατάνε...)

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 20, 2009, 17:03 »
εμένα πάντως ο συνάδελφος δίπλα μου λυσσάει όταν ατμίζω στο γραφείο... και μαντέψτε... είναι καπνιστής!!!! ( η αλήθεια είναι ότι είναι η 2η μέρα χωρίς κ/τ, ατμίζω non-low και το έχω παρακάνει λίγο :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12