vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Lefty, Doubt

Twitter

Χρήση του η.τ. σε καράβια

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2013, 01:00 »
στο καράβι από και προς Ζάκυνθο άτμισα ελέυθερα αλλά έκανε μπαμ οτι ήταν ηλεκτρονικό τσιγάρο από το μέγεθος (nobacco z)

Αποσυνδεδεμένος giannis ovale

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2013, 02:48 »
εγω παντος χανια αθηνα εχω παει αρκετες φορες με το καραβι δεν ειχα κανενα θεμα απλα ημουν διακρτικος οχι τιποτα αλλο για να μην με κοιτανε συνεχεια  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Gino

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει ατμός, δεν υπάρχει φωτιά!
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2013, 16:54 »
Δεν είναι εχθροί μας όσοι δεν γνωρίζουν το η.τ. ή όσοι δεν το γουστάρουν. Δεν είναι ΟΛΗ η ζωή μας το άτμισμα. Τουλάχιστον εγώ έτσι πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 20, 2014, 18:00 »
Λοιπον παιδια γυρισα απο ταξιδι με καραβι εχθες, και ολα καλα  :thumpup:
στο "πηγαινε" ημουν καπως ψαρωμενη και φυσαγα ας πουμε τον ατμο προς τα κατω, αλλα με ειδαν αυτοι οι κουστουματοι του καραβιου και δεν ειπαν απολυτως τιποτα..
στο "γυρνα" ειχα βαλει 100% vg και ντουμανιαζα επειδικτικοτατα (κυκλακια και τετοια  :))  )
και παλι δεν ειπε κανενας τιποτα!!
Οποτε σιγουρα στα πλοια της Anek lines δεν απαγορευεται  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giannis kriti

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • τζημινιερα
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 20, 2014, 20:59 »
εγω παλη εχω κληση με μινοηκες στης 28 του μηνα ::) ::) θα ατμηζο κανονηκα οπου κιαν ειμαι ::) ::) θα σας πω σημπερασματα αν μου πουν κατη ::) ::) αλα αν μου πουν κακο της κεφαληστους θα το κανω θεμα >:( >:( προσεχως εξεληξης :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 21, 2014, 19:56 »
Με ανεκ super fast για Κρήτη μου έκαναν ευγενικά παρατιριση και μου είπαν ότι το γράφει η εφημερίδα της κυβέρνησή.

Αποσυνδεδεμένος takisme

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 21, 2014, 23:59 »
παιδιά εγώ γενικά αποφεύγω να προκαλώ όπου και να βρίσκομαι. Μόλις γύρισα από ταξίδι με καράβι και αν ήθελα να ντουμανιάζω έβγαινα στο κατάστρωμα έπαιρνα και τον αέρα  μου και όλα οκ!
Δεν μπορώ να κατηγορήσω και κάποιον που πιθανώς να ενοχλείτε από τα ντουμάνια μου.
Γενικά θεωρώ οτι εμείς οι ατμιστές καλό θα είναι να μην είμαστε προκλητικοί ή "αγενείς¨ να σεβόμαστε τους διπλανούς μας αν θέλουμε να σέβονται και αυτοί εμάς.
 

Αποσυνδεδεμένος kaminadas

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 22, 2014, 00:23 »
σαν πρωην καραβοκυρης σας ενημερωνω οτι δυστυχως και μεσα στη καμπινα παιζει αρκετο ρισκο αν παρατηρισετε στη καμπινα μεσα απανω στο κλιματιστικο εκι κοντα εχει ενα αισθητηρα καπνου  και που ειδοποιει τη γεφυρα αν εχει παρει φωτια και σε ποια καμπινα αυτος ο αισθητηρας βρισκεται σε καθε καμπινα σε καθε καραβι συμφωνα με τους κανονες ασφαλειας των καραβιων..δυστυχως :-\

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 22, 2014, 00:28 »
Σίγουρα βέβαια λίγο διακριτικότητα δεν έβλαψε ποτέ. Από την άλλη πάλι, νομίζω αυτό το "δεν είναι υποχρεωμένος να μυρίζει τον ατμό μου" δεν μπορεί να σταθεί μόνο του, εφ'όσον δεν απαγορεύεται ρητά από τη νομοθεσία το άτμισμα σε δημόσιους/κλειστούς χώρους. Κι εμένα μπορεί να με ενοχλεί η αναπνοή του διπλανού μου, και είναι όντως ενοχλητικό, αλλά τί να κάνω; Να τον στείλω να πλύνει τα δόντια του; Άλλο να σου ζητήσει κάποιος με τρόπο, ευγενικά να το περιορίσεις μπροστά του (εκεί μπορείς να κάνεις λίγο πίσω, δε χάθηκε ο κόσμος), κι άλλο να "σου την πει" λόγω έλλειψης ενημέρωσης ή/και στενομυαλιάς  8)

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 22, 2014, 12:12 »
Το ενδεχόμενο να εκμεταλευόμαστε καταστάσεις λόγω έλλειψης Νομοθετικής απαγόρευσης το έχετε σκεφτεί; Μπορεί κάποιος να μας βεβαιώσει ότι αυτό που εκπνέουμε δεν είναι βλαβερό για κάποιον? Και σε τελική στο ηλεκτρονικό τσιγάρο το γυρίσαμε για να συνεχίσουμε να μπαφιάζουμε κλειστούς χώρους ή για να προσλαμβάνουμε με πιο υγιεινό τρόπο νικοτίνη? Εάν δεν γίνουμε πιο διακριτικοί φοβάμαι ότι θα είναι σαν επιβάλουμε μόνοι μας την αρνητική για το ΗΤ μεταρρύθμιση. Απλά σκεφτείτε το....

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 22, 2014, 12:29 »
H νομοθετικη απαγορευση ερχεται. Ηδη στον Βολο εχουμε μεγαλο προβλημα. Ευτυχως ανοιγει ο καιρος... Το οτι η υφυπουργος καταγεται απο εδω, δεν ξερω εαν εχει  σχεση με την τοπικη απαγορευση. Δεν μπορει να ειναι εντελως αθωο αυτο που εκπνεουμε, ειδικα οταν το υγρο περιεχει νικοτινη. Αλλιως γιατι να μην μπορουμε να ατμισουμε πχ σε νοσοκομειο? Μονο η κινηση προκαλει?  :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 22, 2014, 13:10 »
Το ενδεχόμενο να εκμεταλευόμαστε καταστάσεις λόγω έλλειψης Νομοθετικής απαγόρευσης το έχετε σκεφτεί; Μπορεί κάποιος να μας βεβαιώσει ότι αυτό που εκπνέουμε δεν είναι βλαβερό για κάποιον? Και σε τελική στο ηλεκτρονικό τσιγάρο το γυρίσαμε για να συνεχίσουμε να μπαφιάζουμε κλειστούς χώρους ή για να προσλαμβάνουμε με πιο υγιεινό τρόπο νικοτίνη? Εάν δεν γίνουμε πιο διακριτικοί φοβάμαι ότι θα είναι σαν επιβάλουμε μόνοι μας την αρνητική για το ΗΤ μεταρρύθμιση. Απλά σκεφτείτε το....

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι μεν λεπτό το θέμα και σε κάποιο βαθμό η στάση μας μπορεί έμμεσα να διευκολύνει "αρνητικές" νομολογίες (που έρχονται σιγά-σιγά...) αλλά σκέψου το και αλλιώς:
Με ποια λογική ξεκινάμε από την βάση πως κάτι απαγορεύεται έτσι κι αλλιώς μέχρι να "αποδειχτεί" πως δεν πρέπει να απαγορεύεται;
Ποιός έχει την ευθύνη της απόδειξης και της απαγόρευσης; Σε ότι κάνεις θεωρείς πως είσαι ένοχος μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο;
Κάθε απαγόρευση οφείλει να βασίζεται σε αποδείξεις ή ισχυρές ενδείξεις πως κάτι είναι επιζήμιο. Δεν καλείται ο πολίτης να μην κάνει κάτι μέχρι να αποδείξει ο ίδιος πως δεν είναι επιζήμιο!

Για να απαντήσω ευθέως στα ερωτήματα:
Οι υπάρχουσες μελέτες δεν δείχνουν πως το άτμισμα είναι βλαβερό για τους γύρω. Το "παθητικό άτμισμα" κρίνεται από αμελητέο έως πρακτικά ανύπαρκτο. Αν σε 2 ή σε 20 χρόνια βρεθεί κάτι άλλο θα το αντιμετωπίσουμε τότε με ειλικρίνεια.
[Τις υπάρχουσες μελέτες μέχρι τώρα οι φορείς δείχνουν να τις γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τον περιορισμό του ΗΤ και η δημόσια υγεία δεν είναι ένας από αυτούς, είναι μόνο η πρόφαση.]
Ένας λόγος που πολλοί από εμάς άρχισαν το ΗΤ είναι και η δυνατότητα χρήσης σε χώρους που το τσιγάρο απαγορεύεται. Ως τώρα είναι από τους πολύ δελεαστικούς λόγους όταν πρωτοαρχίζει κανείς.

Φυσικά αυτά δεν σημαίνουν πως πρέπει να είμαστε γαϊδούρια και να φερόμαστε όπως δεν θέλουμε να μας φέρονται.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 22, 2014, 13:34 »
Η ελευθερία του καθενός σταματάει εκει που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Πόσο μάλλον σε ένα κλειστό και περιορισμένο χώρο όπως το πλοίο που ο μη καπνιστής/ατμιστής. Δεν έχει την επιλογή να πάει κάπου αλλού.
Καλά τα λέει ο BigSur. Δεν μπορεις να απαγορέψεις κάτι μέχρι να αποδείξεις ότι είναι βλαβερό για τους τρίτους, αλλά όταν βλέπω ατμιστές να ντουμανιάζουν κλειστούς χώρους νιώθω σαν κάποιος να κλάνει βροντερα δίπλα μου έχοντας φάει κουνουπίδι, αυγά και κρεμμύδια. Ούτε αυτό απαγορεύεται αλλά πιστεύω κανείς μας δεν το κάνει μετά την ηλικία των 15. 
Εγώ προσωπικά βγαίνω στο κατάστρωμα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 22, 2014, 17:05 »
Έχεις δίκιο altan. Με τα παραπάνω δεν ήθελα να πω "ντουμανιάστε όπου γουστάρετε"!  :)

Αλλά ατμίζω συστηματικά στην δουλειά. Παρόλο που επιτρέπεται, ρωτάω τους γύρω μου. Το ατμοντουμάνι δεν έχει ενοχλήσει κανέναν ως τώρα και κανείς δεν μου είπε πως νιώθει την οποιαδήποτε ενόχληση.
Ρωτάω στα μαγαζιά που απαγορεύουν το κάπνισμα, πάντα το επιτρέπουν και δεν έχει ενοχληθεί κανείς.
Έχω ατμίσει σε νοσοκομείο έχοντας πάρει άδεια αλλά και διακριτικά στον διάδρομο (χωρίς ντουμάνια) χωρίς να ρωτήσω. Δεν θα το έκανα σε δωμάτιο ούτε στην κοσμοπλημμύρα στα Επείγοντα. Πάντως οι λόγοι μου θα ήταν κοινωνικής ευγένειας και όχι κινδύνου ή δυσφορίας των παρευρισκομένων. Δεν θα άτμιζα σε λεωφορείο/τρόλευ αλλά μπορεί να άτμιζα διακριτικά και "αντουμάνιαστα" σε καράβι. Αν ήταν φίσκα θα έβγαινα έξω.
Εννοώ πως δεν θέλω να γίνω ενοχλητικός αλλά αναγκαστικά αυτοσχεδιάζω ανά περίπτωση.

Έχω ατμίσει μπροστά σε εκατοντάδες ανθρώπους και κανείς ποτέ δεν ενοχλήθηκε/διαμαρτυρήθηκε/ένιωσε άσχημα (ούτε καν η γυναίκα μου που έχει πραγματικό πρόβλημα με τον καπνό). Αν κάποιος μου πει "όχι" θα το σεβαστώ. Αν είμαι σε περιορισμένους χώρους θα κρατηθώ. Δεν θέλω να προκαλώ. Αλλά είμαι σίγουρος πως αν βρεθεί άνθρωπος να με αγριοκυτάξει θα είναι λόγω προκατάλλειψης και έλλειψης πληροφόρησης και όχι λόγω πραγματικής δυσφορίας. Θα τον σεβαστώ αλλά δεν θα νιώσω ένοχος για τίποτα. Ούτε η εμπειρία, ούτε οι μελέτες δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Εξαιρώ την σπανιότατη περίπτωση να υπάρξει άνθρωπος με έντονη αλλεργία σε κάτι.

Οπότε, άλλο τι κάνουμε (=σεβόμαστε τον συνάνθρωπο) και άλλο τι πραγματικά δικαιολογείται από τα στοιχεία (=πρακτικά δεν υφίσταται "παθητικό άτμισμα").

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Χρήση του η.τ. σε καράβια
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 23, 2014, 17:43 »
στην πασχαλινη εξοδο ατμισα κανονικα στο blue star naxos χωρις κανενας να μου πει τιποτα,ντουμανι τρελο λογω ιαττυ ;D αλλα αν καποιος μου ζητουσε ευγενικα να σταματησω προσωπικα θα το εκανα και η συνεχεια στο καταστρωμα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278616 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos