vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, JohnDag, ThioVag, camber, taskol65, Jorge, tony1976

Twitter

Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« στις: Ιουλίου 30, 2009, 13:10 »
Ατμίζω περίπου 1 εβδομάδα στο γραφείο, χωρίς να το επιδεικνύω αλλά και χωρίς να κρύβομαι... Και σήμερα μου δημιούργησαν πρόβλημα. Συγκεκριμένα, με είδε η διπλανή μου (φανατική ΑΝΤΙπαθητική ΑΝΤΙκαπνίστρια, η οποία καταχάρηκε με το μέτρο ενάντια του καπνίσματος) και ξαφνικά άρχισε να ουρλιάζει να το σβήσω αλλιώς θα πάει στο Διευθυντή!
Της εξήγησα περί Η.Τ. και τότε ισχυρίστηκε ότι της... βρωμάει!!! Άκουσον άκουσον! Τόσες μέρες δεν της βρωμούσε, σήμερα της ήρθε η μπόχα! Πήγε στον Διευθυντή, όπου με κάλεσε μέσα, δέχτηκα αυστηρές συστάσεις και -ουσιαστικά- ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ τη χρήση του Η.Τ. μέσα στο γραφείο.
Έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό; Απλά και μόνο επειδή της άλλης της ξυνής "της μύρισε"? Μα καλα, τι της μύρισε? Αφού είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άοσμο!
Με την ίδια λογική πρέπει να πάω κι εγώ να την καταγγείλω όταν κάθε τρεις και λίγο καθαρίζει φρούτα, αγγουράκια, τρώει αυγα, τόνο και τοστ και το γραφείο μυρίζει σαν χασαποψαροταβέρνα???

Μου φαίνεται, πάντως, ότι ο πόλεμος κατά του Η.Τ. έχει ήδη αρχίσει... Δυστυχώς, σε μια εταιρία με 1000+ εργαζομένους είμαι η μοναδική (απ' όσο τουλάχιστον γνωρίζω) που χρησιμοποιώ Η.Τ. Έτσι, ουσιαστικά, δεν είχα κανέναν συμπαραστάτη στο -κατα τα λεγόμενα της ξυνής- "έγκλημά" μου...

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 30, 2009, 13:40 »
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι ακόμα ξεκάθαρα όσον αφορά τη χρήση του ΗΤ σε κλειστούς χώρους.

Παρόλο που ο ατμός δεν μυρίζει, δεν έχει ακόμα αποσαφηνιστεί εάν θα μπορείς να καπνίζεις στο γραφείο σου. Έτσι, προς το παρόν, η χρήση του ΗΤ στο γραφείο σου έγκειται στην κρίση του διευθυντή σου.

Κατά τη γνώμη μου όλοι περιμένουν την απόφαση του Αμερικάνικου FDA.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 30, 2009, 13:43 »
Ατμίζω περίπου 1 εβδομάδα στο γραφείο, χωρίς να το επιδεικνύω αλλά και χωρίς να κρύβομαι... Και σήμερα μου δημιούργησαν πρόβλημα. Συγκεκριμένα, με είδε η διπλανή μου (φανατική ΑΝΤΙπαθητική ΑΝΤΙκαπνίστρια, η οποία καταχάρηκε με το μέτρο ενάντια του καπνίσματος) και ξαφνικά άρχισε να ουρλιάζει να το σβήσω αλλιώς θα πάει στο Διευθυντή!
Της εξήγησα περί Η.Τ. και τότε ισχυρίστηκε ότι της... βρωμάει!!! Άκουσον άκουσον! Τόσες μέρες δεν της βρωμούσε, σήμερα της ήρθε η μπόχα! Πήγε στον Διευθυντή, όπου με κάλεσε μέσα, δέχτηκα αυστηρές συστάσεις και -ουσιαστικά- ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ τη χρήση του Η.Τ. μέσα στο γραφείο.
Έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό; Απλά και μόνο επειδή της άλλης της ξυνής "της μύρισε"? Μα καλα, τι της μύρισε? Αφού είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άοσμο!
Με την ίδια λογική πρέπει να πάω κι εγώ να την καταγγείλω όταν κάθε τρεις και λίγο καθαρίζει φρούτα, αγγουράκια, τρώει αυγα, τόνο και τοστ και το γραφείο μυρίζει σαν χασαποψαροταβέρνα???

Μου φαίνεται, πάντως, ότι ο πόλεμος κατά του Η.Τ. έχει ήδη αρχίσει... Δυστυχώς, σε μια εταιρία με 1000+ εργαζομένους είμαι η μοναδική (απ' όσο τουλάχιστον γνωρίζω) που χρησιμοποιώ Η.Τ. Έτσι, ουσιαστικά, δεν είχα κανέναν συμπαραστάτη στο -κατα τα λεγόμενα της ξυνής- "έγκλημά" μου...

Δικαίωμα, από την στιγμή που ακόμα επίσημα ΔΕΝ υπάρχει απαγόρευση, δεν έχει κανένα!
Αν ο διευθυντής σου σε "επέπληξε", κακιστα και γι'αυτον, αλλά εκεί δεν μπορεις να πεις και πολλά...
Μπορεις να του εξηγήσεις το πως και τι είναι το ΗΤ, και να δοκιμάσεις να τον πείσεις.

Αν δεν σηκώνει κουβέντα, οι δυνατότητες που έχεις είναι οι εξής:
Α) Κάνεις μόκο και το δέχεσαι.... Τι να κάνουμε, υπάρχουν και μ@##κες!
Β) Τραβάς το σχοινί. Μπορείς να ζητήσεις επίσημη απαγόρευση από τα "μεγάλα κεφάλια" της εταιρίας σου, και να ζητήσεις να σου την αιτιολογήσουν. Μεχρι τότε μπορεις να τους γράψεις κανονικα και να ατμίζεις.
Στην περίπτωση που σε απολύσουν χωρίς να υπάρχει επίσημη απόφαση της εταιρίας για την απαγορευση του ΗΤ, τους πας στην επιθεώρηση εργασίας, του τραβάς και μια μύνηση ξεγυρισμένη και κονομάς κι'ολας. Αλλά αυτα γίνονται δύσκολα....

Όσο για την κάρακάξα που σου την έσπασε, κάνε της την ζωή μαρτύριο!
Οταν θα ξαναφέρει για μασα, ΚΑΝΕ ΦΑΣΑΡΙΑ! Και μάλιστα ΕΠΙΣΗΜΑ με έγγραφη καταγγελία στην διοικηση της εταιρίας σου!
Αν έχεις κανένα γνωστο ΩΡΛ, πάρε χαρτί που να λέει πως σε ενοχλούν τα έντονα αρώματα και αν βάλει ποτε κολόνια ΑΠΑΙΤΗΣΕ ή αυτη να φύγει, ή εσυ να πάρεις ρεπό, και να μην ξαναβάλει.

Με 2 λόγια, οτιδήποτε κάνει που να αποκλείει εστω και χιλιοστό από την εταιρική πολιτική ΧΤΥΠΑ ΤΗΣ ΤΟ.

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 30, 2009, 13:43 »
Δυστυχώς όσο επικρατεί νομική ασάφεια επί του θέματος, κανείς μας δεν ξέρει τελικά αν ο νόμος σε καλύπτει ή είναι εναντίον σου.  :confused1:
Πάντως γνώμη μου είναι (είμαι κοματάκι αντιδραστικιά και γλωσσού εγώ, μη με παίρνεις παράδειγμα) ότι δεν μπορεί ο κάθε διευθυντάκος να παίρνει το νόμο στα χέρια του και να το παίζει.. Θέμις... Να αποφανθεί ο νόμος πρώτα και ο διευθυντάκος θα τον ακολουθήσει όπως όλοι μας.  >:(
Αλλά πέρα απ' όλα αυτά, έχει ή όχι δικαίωμα, δεν παύει να είναι δ/ντής και στον ιδιωτικό τομέα δεν τα βάζουμε με τους ανωτέρους μας  :(
Ίσως αν δοκίμαζες να του μιλήσεις κάποια άλλη στιγμή και να τον ενημερώσεις, ότι πχ η όποια πιθανή απαγόρευση σίγουρα θα στηρίζεται στην περιεκτικότητα σε νικοτίνη και να του τονίσεις ότι αυτό που ατμίζεις ΔΕΝ έχει νικοτίνη (έτσι κάνω εγώ όποτε δέχομαι ενοχλήσεις στο γραφείο μου, λέω ότι ατμίζω χωρίς νικοτίνη)...
 ;)

EDIT

Όσο για την καρακάξα που λέει κι ο under, μην την αφήσεις σε χλωρό κλαρί!!
Και μη χάνεις ευκαιρία φυσικά να της θυμίζεις τη νικοτίνη που περιέχεται στις τοματούλες, τις πιπερίτσες, τις μελιτζάνες που μασαμπουκιάζει στη δουλειά!
Κάθε τι που μπορεί να της σπάσει το ηθικό χεχε  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2009, 13:50 από GoldenCat »

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 30, 2009, 16:27 »
Πάντως το γελοίον του πράγματος είναι πως πέρασα όλη την υπόλοιπη μέρα μου βγαίνοντας έξω να ατμίσω με τους καπνιστές!!!

Δεν ήμουν ποτέ κατα των μέτρων ενάντια στο κάπνισμα! Ίσα ίσα που υποστήριζα με περιττό ζήλο το δικαίωμα του ΜΗ καπνιστή να αναπνέει σε ένα καθαρό περιβάλλον, και ποτέ, στα 16 χρόνια ως καπνίστρια δεν άναψα τσιγάρο σε... απαγορευμένο χώρο (εξαιρούνται οι σχολικές τουαλέτες :-[)!

Αυτό που -ας μου επιτραπεί η έκφραση- με κάνει να τα παίρνω στην κράνα, όμως, είναι μερικά άτομα που φέρονται ως αντικαπνιστές απλά για κόντρα. Π.χ. σε εξωτερικό χώρο να σου λένε "πνίγομαι, σβήσε το", να περνάς από δίπλα τους και να απαιτούν να πας να πλύνεις τα χέρια σου επειδή μυρίζουν τσιγάρο και δεν μπορούν να δουλέψουν, να κρατάς αναπτήρα και να καραδοκούν μην τυχόν και τον... ενεργοποιήσεις για να "σου την πουν"  ή αυτοί που δηλώσαν την 1η Ιουλίου "όποιον/α δούμε με τσιγάρο θα πάμε να το πούμε, δεν θα πεθάνουμε εμείς εξ' αιτίας σας..." Έίναι όμως οι ίδιοι που, για χάρην της παρέας τους κάθονται και τρώνε σε smoking areas, αντί να χρησιμοποιούν τον non smoking χώρο. Πολύ χειρότερα, κάποιοι είναι καπνιστές (που άρχισαν το κάπνισμα εκ των υστέρων) και για να μην αναιρέσουν τον εαυτό τους και τα λεγόμενά τους, παρεκτρέπονται για στάχτη στα μάτια...

Έτσι, λοιπόν, είναι και η τύπισσα που σας έλεγα... Την επόμενη φορά όμως που θα καθαρίσει αγγουράκια εδω μέσα, δεν θα 'θελε να ξέρει από που -τελικώς- θα τα... γευτεί!!!....

Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 30, 2009, 16:52 »
Συγκεκριμένα, με είδε η διπλανή μου (φανατική ΑΝΤΙπαθητική ΑΝΤΙκαπνίστρια, η οποία καταχάρηκε με το μέτρο ενάντια του καπνίσματος) και ξαφνικά άρχισε να ουρλιάζει να το σβήσω αλλιώς θα πάει στο Διευθυντή!

Eχω την εντύπωση πώς η συγκεκριμένη συνάδελφος σου έχει προβλήματα στην ερωτική της ζωή.
Αγόρασε της κάνα δονητή και θα δεις ότι θα πάψει να την ενοχλεί το e-sig σου ως δια μαγείας. ;D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 30, 2009, 18:00 »
Eχω την εντύπωση πώς η συγκεκριμένη συνάδελφος σου έχει προβλήματα στην ερωτική της ζωή.
Αγόρασε της κάνα δονητή και θα δεις ότι θα πάψει να την ενοχλεί το e-sig σου ως δια μαγείας. ;D

Η ακόμα καλύτερα, πάρε της το GG Grand!!!!
Και θα ικανοποιηθεί, και ατμίστρια θα την κάνεις!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

2 σε 1!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 30, 2009, 19:05 »
Η ακόμα καλύτερα, πάρε της το GG Grand!!!!
Και θα ικανοποιηθεί, και ατμίστρια θα την κάνεις!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

2 σε 1!  :laugh1:


Α ρε Under... Ποσο κοντα εφτασα σημερα στο να προσθεσω "Pager Vibration Motor" στο χειροποιητο η/τ που φτιαχνω... χαχαχα!!!    :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ηθελα μια ενδειξη οτι παταω τον διακοπτη, και πραγματικα ημουν αναμεσα σε μπλε LED και σε vibration μοτερακι!!!!!!


Θανος

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 30, 2009, 21:02 »
... Ποσο κοντα εφτασα σημερα στο να προσθεσω "Pager Vibration Motor" στο χειροποιητο η/τ που φτιαχνω...
Ηθελα μια ενδειξη οτι παταω τον διακοπτη, και πραγματικα ημουν αναμεσα σε μπλε LED και σε vibration μοτερακι!!!!!!

Ώπα! Περιμένουμε να δούμε την ιδιοκατασκευή σου. Μέχρι τώρα έχουμε Θανάση και Κώστα.
Θέλω πολύ να δω και τη δική σου κατασκευή.
Κάτι μ'εχει πιάσει με τις ιδιοκατασκευές τελευτάια... :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2009, 23:11 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 30, 2009, 23:04 »
Κανενα e-cig που να ρίχνει και χαστούκια στους γύρω γύρω δεν μπορείτε να κατασκευάσετε? Σας ορκίζομαι, θα γινόμουν No1 πελάτισσα!  ::)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 30, 2009, 23:34 »
Για μενα τα πραγματα ''ΝΟΜΙΚΑ'' ειναι απλα, και ξεκαθαρα.
Εφ οσον ΔΕΝ απαγορευεται αφου δεν ΚΑΕΙ ΚΑΠΝΟ  τοτε ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.
οποιοσδηποτε ανω του μετριου νομικος-δικηγορος μπορει να το πει.
καθε χωρα εχει δικους της ΝΟΜΟΥ΅..
Το τι θα πει ενασ οργανισμος στην αμερικη μπορει στο μελλον να επιρεασει ΝΕΟΥΣ νομους και διαταξεις αλλα εδω απαγορευεται το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και ΟΧΙ ΦΟΡΗΤΟΙ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΕΣ η mp3 players η οτιδηποτε δεν ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ στον νομο

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 31, 2009, 01:24 »
Μωρε νομικά τα πράγματα μπορεί να είναι απλά, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι οι εργασιακές σχέσεις στον ιδιωτικό τομέα (στην Ελλάδα) διέπονται από την "αφεντικίτιδα". Ητοι, ο,τι λέει το αφεντικό είναι νομος υπεράνω του νόμου και αν τολμήσεις και το αμφισβητήσεις μπορεί νομικά να δικαιωθείς, αλλα επαγγελματικά... μαύρο φίδι που σε έφαγε!

Ετσι λοιπόν ο φίλος μας δεν έχει πολλά περιθώρια "εκδίκησης" απέναντι σε μια στερεοτυπική αντικαπνίστρια που εκμεταλλεύεται την ομοιότητα του η.τ. με το τσιγάρο (στο οπτικό αποτέλεσμα) για να εξασκήσει το απωθημένο της, εφόσον ο προϊστάμενος συναίνεσε (λόγω άγνοιας, λόγω συμπάθειας προς την εν λόγω κυρία, λόγω στερεοτύπων λόγω οτιδήποτε). Το καλύτερο είναι (αν είναι εφικτό) να εξηγήσει σε ήρεμο τόνο στον προϊστάμενο το τι είναι αυτό το μαραφέτι, και ίσως τότε δει αλλαγή στη στάση του.
 

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 31, 2009, 15:49 »
Αγαπητε επιτιμε.
εδω και μερικα χρονια εχει αρχισει και μου την ΔΙΝΕΙ ΠΟΛΥ με την Δουλικοτητα που δειχνουμε καθε μερα οι περισσοτεροι[και εγω μεσα σ αυτους].
Σκυβουμε το κεφαλι σε καθε λαλακια που σκεφτηκε καποιος γιατι...ετσι γουσταρει...
εαν αυριο βγει νομος που να λεει οτι θα κυκλοφορουμε με πρασινα μποξερακια και βατραχοπεδιλα
μετα τις πρωτες αντιδρασεις θα αρχισουμε...''ε!! τι να κανουμε νομος ειναι ...το αφεντικο το λεει ...ΠΡΕΠΕΙ να το κανω...
Εχω δει ΒΟΣΚΟΥΣ  να σερνουν το κρατος στο Συμβουλειο της επεικρατιας και να ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ δικες...[δεν εχω κατι με τους βοσκους]
Και πολλες περιπτωσεις που γνωστοι τολμισαν ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ Νομικα και να κερδιζουν Δημους που ειχαν λακουβες ,μηχανικους με κακοτεχνιες κλπ..
αν θυμαμαι καλα επι Παπαδοπουλου ειχαμε λιγοτερη Η ισως πιο ξεκαθαρη ΧΟΥΝΤΑ

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 31, 2009, 16:00 »
Θέτεις τα πλαίσια για ευρύτερο προβληματισμό λοιπόν. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά, ορισμένες προτεραιότητες (όσο και να το μισώ αυτό που λέω) μας αναγκάζουν σε υποχωρήσεις. Αν ο εργαζόμενος που δέχεται τέτοια πίεση για το η.τ. έχει παιδιά, δάνεια και δεν συμμαζεύεται και κινδυνεύει να βρεθεί στο δρόμο λόγω της αντιδρασής του, τότε σίγουρα θα το ξανασκεφτεί.

Τον κάνει δουλικό αυτό; ΝΑΙ. Ετσι μας έχουν κάνει να φερόμαστε.

Το θέμα όμως είναι οτι όποιος θέλει να ξεφύγει από αυτό, πρέπει να είναι αποφασισμένος για πολλές θυσίες, σε πολλά επίπεδα. Και το πιθανότερο είναι απλά να "θυσιαστεί" για να ξεφύγουν με ασφάλεια τελικά οι μεταγενέστεροι. Το θέμα είναι οτι το κόστος είναι πολύ υψηλό σε σχέση με τις ωφέλειες: Μια αντίδραση σε ένα συγκεκριμένο θέμα όπως αυτό, όπως είπα, μπορεί να σου στοιχίσει τη δουλειά σου και την οικονομική σου ευμάρεια.

Πόσοι θα αποφασίσουν να μπούν σε τόσο μεγάλο κίνδυνο;

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πρόβλημα με Η.Τ. στο γραφείο
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 31, 2009, 16:53 »
Νομίζω πως δυστυχώς οι περισσότεροι βρισκόμαστε στο λούκι αυτό της "δουλικότητας" αλλά γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.Και νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοώ.
Οσο για την δουλειά μου δεν θα διακινδύνευα με τίποτα να τη χάσω για το ηλ.τσ.
Γιατί αν τη χάσω δεν θα μπορώ πια ούτε κι αυτό να το αγοράσω.
Αν επιτέλους υπάρξει νόμος που να με καλύψει τότε πολύ ευχαρίστως θα αντιδράσω όσο μπορώ σε όλους αυτούς που θα μου την βγούν έτσι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12