vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, I.P, manoslykos, bloodlessz, Doubt, infernity, maprix

Twitter

Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:14 »
Αλλο φαρμακειο αλλο μαγαζι με ατμιστικα ειδη εκει ειναι το μυστικο ο νομος δηλαδη H VG και η PG Ειναι πρωτη υλη για πολλα πραγματα δεν ειναι τοσο απλο να ανεβει η τιμη ετσι στα φαρμακεια και δεν προκειται να ανεβει στα φαρμακεια με τιποτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:19 από Atmogia »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:15 »
χωρις να ξερω ρωτω..υπαρχει ομως κατι που να εμποδισει τον φαρμακοποιο να αυξησει την τιμη της vg-pg?δεν το γνωριζω γιαυτο ρωταω.οταν δλδ θα γινεται πολεμος για τα εν λογο προιοντα υπαρχει καποιος μηχανισμος να μη νγινει υπερτιμολογηση?

Ναι υπαρχει και ειναι αυτο το νημα ή αλλιώς καταναλωτική συνείδηση. Δηλαδη αν ο οποιος φαρμακοποιος ανεβασει την τιμη, εδω ειμαστε για να προτεινουμε φαρμακεια που δεν θα ειναι "φαρμακεια" στην τιμη. Απλα πραγματα.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:15 »
θα γινεται πολεμος για τα εν λογο προιοντα υπαρχει καποιος μηχανισμος να μην γινει υπερτιμολογηση?

Όχι και πόλεμος...σιγά. 
Οι περισσότεροι θα μείνουν στα έτοιμα 10ml και θα πληρώσουν αδιαμαρτύρητα, όπως θα πληρώσουν τον καφέ, τα καύσιμα, τα τηλέφωνα, τη συνδρομητική tv κι έχει ο θεός. 

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:19 »
μακαρι ρε παιδια..ισως ειμαι λιγο pessimistic που λενε και στο χωριο μου. :laugh1: :laugh1:παντως εγω εχωντας στοκαρει πραγμα για 2 3 χρονια και εχοντας καταληξει σε εξοπλισμο θα αρχισω να αγοραζω κανα ετοιμο υγρακι να ρουφαω μιας και απτην πρωτη μερα μου στον ατμο ειμαι diyer..ηρθε η ωρα μου να το γλεντισω. off topic τελος :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:23 »
Cruizer79  προς @ati
Κατ' αρχάς να δηλώσω ότι διαφωνώ πλήρως με το φόρο και τις περισσότερες επιταγές της TPD. Μιλάς για πίεση καταστημάτων μέσω αποχής από αγορές, μαζί σου. Από που θα αγοράζεις όμως ...

Θα ήθελα να δηλώσω μια προσωπική εμπειρία. Φλώρινα 8-1-2017  θερμοκρασία -20 C
Πετρέλαιο θέρμανσης από 0,93 ευρώ σε 1,30 ευρώ το λίτρο. Μέση απαιτούμενη ποσότητα ανά διαμέρισμα από Οκτώβρη μέχρι και Απρίλη  3,500 λίτρα.

Τί μου προτείνετε για να τους υποχρεώσω να κατεβάσουν την τιμή. ? α) αποχή και απεργία θέρμανσης ??
β)   ??      γ)   ??   
Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. Κάποια πράγματα ΔΕΝ παλεύονται. Απλώς λές " και μη χειρότερα "  και προχωράς.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:26 »
Μπορεί το κράτος να μπορέσει να μαζέψει τα €200εκ που έχει προϋπολογίσει από αυξήσεις παλαιών και επιβολή νέων ΕΦΚ....μπορεί και όχι. Το βέβαιο όμως είναι ότι όχι μόνο δεν θα περιορίσει κάποιες κατηγορίες δαπανών αλλά αντιθέτως θα τις αυξήσει. Σύντομα θα δούμε νέες αυξήσεις ΕΦΚ και ΦΠΑ.....και οι σημερινές ΜΦ τιμές θα φαντάζουν χαμηλές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:27 »
χωρις να ξερω ρωτω..υπαρχει ομως κατι που να εμποδισει τον φαρμακοποιο να αυξησει την τιμη της vg-pg?δεν το γνωριζω γιαυτο ρωταω.οταν δλδ θα γινεται πολεμος για τα εν λογο προιοντα υπαρχει καποιος μηχανισμος να μη νγινει υπερτιμολογηση?
Όχι. Τίποτα. Ούτε είδος πρώτης ανάγκης είναι, ούτε φάρμακο. Οι τιμές καθορίζονται κατά βούληση. Ή με βάση τους κανόνες προσφοράς και ζήτησης. Αλλά όπως είπε ο camber, 
Θα αυξήσει ο φαρμακοποιός την τιμή της γλυκερίνης επειδή 2-3 χιλιάδες άτομα σε όλη την Ελλάδα αγοράζουν από φαρμακείο για DIY υγρά;

Δηλαδή με λίγα λόγια Cruiser για να μην ανέβει άλλο ο φόρος στα υγρά, πρέπει να μην σταματήσω να πίνω καφέ, να βάζω τα ίδια καύσιμα που έβαζα ως τώρα και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ σταθερό τηλέφωνο. Οπότε πληρώνω παραπάνω στα είδη που ανέβηκε ο ΕΦΚ και παραμένει η τιμή του lemon tart στα ίδια επίπεδα, έτσι?
Στο τέλος που θα μείνουμε ταπί και ψύχραιμοι δε θα μας νοιάζουν οι τιμές των υγρών, αφού δε θα μπορούμε να αγοράσουμε ούτε με 1 € το 10μελο.
Το ιδανικό φίλε μου, θα ήταν άλλο και έχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα των Ελλήνων. Δεν πιστεύω σε σενάρια τόσο επιστημονικής φαντασίας όμως. Ούτε είμαι σε θέση να σου προτείνω τρόπους ώστε όντως το κράτος να μην αυξήσει το φόρο. Δεν είμαι ούτε απόγονος της Πυθίας, ούτε αγνοώ τα ιστορικά δεδομένα που δείχνουν ότι η αύξηση των ΕΦΚ είναι η πιο εύκολη λύση.
Το κράτος αποφάσισε να βάλει φόρο στην επιλογή μας να διακόψουμε το κάπνισμα με τρόπο άλλο από τον "κρατικά αποδεκτό". Ότι άλλο σχόλιο, είναι απλά περιττό. 

@Tem
Αν αρχίσουμε κουβέντα περί κρατικών δαπανών, θα μας πάνε μέσα!!!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:29 »
Ο τζίρος των μηδενικών βάσεων πρέπει να είναι πολύ μικρός για να κάτσουν να ασχοληθούν με αυτόν.... πόσοι κάνουν DIY και πόσες μηδενικές βάσεις θα πάρουν κάθε μήνα... μην έχουμε τη τάση να νομίζουμε ότι είμαστε το κέντρο του προβλήματος.....

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:44 »
Το ιδανικό φίλε μου, θα ήταν άλλο και έχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα των Ελλήνων. Δεν πιστεύω σε σενάρια τόσο επιστημονικής φαντασίας όμως. Ούτε είμαι σε θέση να σου προτείνω τρόπους ώστε όντως το κράτος να μην αυξήσει το φόρο. Δεν είμαι ούτε απόγονος της Πυθίας, ούτε αγνοώ τα ιστορικά δεδομένα που δείχνουν ότι η αύξηση των ΕΦΚ είναι η πιο εύκολη λύση.
Το κράτος αποφάσισε να βάλει φόρο στην επιλογή μας να διακόψουμε το κάπνισμα με τρόπο άλλο από τον "κρατικά αποδεκτό". Ότι άλλο σχόλιο, είναι απλά περιττό.
Cruiser η ερώτησή μου ήταν ρητορική. Με αφορμή όσων έγραψες ήθελα να τονίσω ότι δεν πρέπει να απομονώσουμε το φόρο στα υγρά από τα υπόλοιπα προϊόντα/υπηρεσίες που πήραν την ανιούσα από 1η Ιανουαρίου. Μέχρι τώρα μπορούσα να διαθέσω 50-60€ το μήνα για να ψωνίσω τα ατμιστικά μου καλούδια, από δω και μπρος ακόμη και ίδιες τιμές να αφήσουν στα υγρά δε θα μπορώ να διαθέσω το ίδιο ποσό, αφού θα μου τα παίρνουν από αλλού (καφές, τηλεφωνία, καύσιμα, κλπ).

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:55 »
......
@ati
Κατ' αρχάς να δηλώσω ότι διαφωνώ πλήρως με το φόρο και τις περισσότερες επιταγές της TPD. Το έχω δείξει άλλωστε. Μιλάς για πίεση καταστημάτων μέσω αποχής από αγορές, μαζί σου. Από που θα αγοράζεις όμως, όταν βάσει Νόμου απαγορεύονται οι διασυνοριακές πωλήσεις?
.....

@Cruiser79 θα αγοράζω από εκεί που στα 10ml έβαλαν πάνω μόνο το ποσό του φόρου και του ΦΠΑ όπως στο παράδειγμα που ανέφερα, δεν θα αγοράσω από εκεί που μαζί με το ποσό του φόρου έβαλαν και μερικά ευρώ καπέλο, ας τα ατμίσουν αυτοί ή ας τα πουλήσουν στην κανονική τιμή να τα ατμίσω και εγώ. Αυτό πρέπει να κάνουν όλοι, κατά την άποψή μου.  Ας αντιστρέψω λοιπόν το ερώτημα, αν εγώ και οι περισσότεροι δεν τα πάρουν, γιατί θα πάρουμε τα άλλα, αυτοί που θα τα πουλήσουν;

@PGIOYRSIS το μη χειρότερα δεν το δέχομαι. Θα μπορούσες να ζεσταθείς με ξύλα ή με κλιματισμό. Σε πληροφορώ ότι τα κλιματιστικά αν είναι νέας γενιάς καίνε σχεδόν τίποτα από ρεύμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ αποκλειστικά κλιματιστικό τέσσερα χρόνια τώρα, είναι ανοικτό 24 ώρες το 24ώρο, κυκλοφορώ στο σπίτι με το φανελάκι από τη ζέστη και με τίποτα δεν φτάνω σε χρήματα το 1/3 από τα χρήματα που θα χρειαζόμουν για πετρέλαιο, λιγότερα σε πληροφορώ και από την αδερφή μου που καίει ξύλα. Λύσεις φίλε μου υπάρχουν, το μη χειρότερα δεν είναι λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:17 από ati »

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:01 »
 Τιμή λίτρου από ecig 
Πριν και τώρα. 
0
6
12
100

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:26 »
Ο τζίρος των μηδενικών βάσεων πρέπει να είναι πολύ μικρός για να κάτσουν να ασχοληθούν με αυτόν.... πόσοι κάνουν DIY και πόσες μηδενικές βάσεις θα πάρουν κάθε μήνα... μην έχουμε τη τάση να νομίζουμε ότι είμαστε το κέντρο του προβλήματος.....
Και κατά πόσον το ξέρουν αυτό αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις; Μάλλον δεν...  :respect_hat:

Τα πράγματα απλά: ο νομοθέτης τιμοθέτης έφτασε ένα πρωινό στο γραφείο του, ήπιε τον καπνοτσίνο του, φούμαρε και 2-3 σιγαρέτα, σήκωσε μανίκια και άρχισε τους αλγόριθμους...
... για τα προϊόντα καπνού.
Την ώρα του δεκατιανού ένα πουλάκι του είπε ότι υπάρχει και το ΗΤ.
Γύρισε ανήσυχος (αλλά όχι νωρίτερα) χωρίς να μάθει/ενσυναισθεί ότι:
1) υπάρχουν και diyers που παίρνουν μηδενικές από το φαρμακείο
2) οι ατμιστές είναι πειραματόζωα, καθώς δεν υπάρχουν οι μακροχρόνιες, χωρίς να ζητήσουν καν επίδομα έρευνας, ψυχικής οδύνης, ανακάλυψης (απορώ αν στις ΗΠΑ σκέφτηκαν κάτι τέτοιο πέραν του καγκουριάσματος).
3) πληρώνουν τα υγρά τους κιόλας πιο ακριβά από τα μελάνια εκτύπωσης, που κάποιες φορές είναι πιο ακριβά και από το χρυσάφι, άρα πληρώνουν και ένα από τα πιο ακριβά υγρά προς κατανάλωση στον Κόσμο (ίσως το πιο ακριβό, αν δεν λογαριάσουμε τους κρυστάλλους Φράγκιου)
4) δεν ζήτησαν επίδομα εκπαίδευσης ή δια βίου μάθησης, αν και εφόσον αποδειχτεί ότι είναι σωτήριο για τους καπνιστές
και...
1) δεν έκανε καν πράξεις... έτσι, για το ατμώτο... 1 ευρώ ανά ml... ούτε καν 0,967 ή 1,01314
2) δεν ενημερώθηκε για τις εναλλακτικές ή το ράδιο-πιπίλα που θα αναπτύξουν οι μειοψηφούντες (άρα και ανάξιοι προς πολητική αξιολόγηση, εξαρτημένοι)
3) δεν έκανε καν προϋπολογισμό για το πόσοι θα το "κόψουν" και πόσοι από αυτούς θα γυρίσουν στο ΚΤ ή θα θεωρήσουν εαυτόν ώριμο να ξεφύγει (για όλα φταίνε οι Ινδιάνοι)
4) βιαζόταν να σχολάσει.
Ελπίζω, πολύ σύντομα, να μπορούμε να γίνουμε πολύ πιο επιθετικοί και γι αυτά...

... αλλά και για την καίρια αντιμετώπιση τυχόν μαγαζιών που θα θυμηθούν το έπος της τυρόπιτας. Δεν περιμένω πολλά κρούσματα πάνω σε αυτό. Σίγουρα θα υπάρχει ένε περίπτερο απέναντι από το μαγαζί τους... το οποίο ξεκίνησε κιόλας κάποιες ψευτο-αντιδράσεις για το φόρο στα ΚΤ. Ίσως δοκιμάσουν να περιορίσουν τα diy, έμποροι είναι. Αλλά, έχουμε άκρες γι αυτό και το ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:43 »
απο vape center που παραγγειλα προχθες οι τιμες απο τι βλεπω ειναι ιδιες και δεν εχουν αλλαξει κατι... :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 01:13 »
@ati καλό το a/c αλλά στη Φλώρινα που σήμερα βράδυ θα έχει - 20 δε νομίζω να κάνει δουλειά. Παίζει να παγώσει και το ίδιο!  (Αστειευομενος το λέω έτσι;)

Απ: Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 01:39 »
φτηνές βάσεις παιδες... μη σκάτε πάντα υπάρχει λύση ;D
http://www.inaweraflavours.com/en/56-vpg-base-30-70

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix