vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, Tem

Twitter

Black List: Καταστήματα που αντιμετωπίζουν τους ατμιστές σαν καπνιστές.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
20 χρόνια καπνιστής, και σε λίγο κλείνω 1 χρόνο στον ατμό
Τα τελευταία χρόνια καπνίσματος, τα έφαγα μέσα στο κόμπλεξ των δήθεν αντικαπνιστών περί υγείας των παθητικών καπνιστών, στηριζόμενες σε θεωρίες περί σωτηρίας μου και στη συνέχεια των γύρω μου. Αν και πότε δεν κάπνιζα ποτέ σε κλειστούς χώρους που υπήρχαν παιδιά, έγκυες ή ασθενείς και ενώ πάντα σεβόμουν τις ταμπέλες "Απαγορεύεται το κάπνισμα" ή τις απαιτήσεις των γύρω μου σε περίπτωση που κάπνιζα, πίστευα οτι οι περιορισμοί με τον "ατμό" θα ήταν πλέον παρελθόν.
Παρόλα αυτά, μέσα σε ένα χρόνο ατμίσματος, εξακολουθώ και δέχομαι ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ για να σταματήσω αυτό που κάνω, από δήθεν αντικαπνιστές που ενοχλούνται μόνο και μόνο στη θέα κάποιου που εκπνέει ατμούς, ακόμα και αν βρίσκεται δεκάδες μέτρα μακριά.

Σαν καπνιστές είχαμε υποχρέωση να συμμορφωνόμαστε με τις απαγορεύσεις, να γνωρίζουμε τις διατάξεις και να σκύβουμε το κεφάλι σε κάθε ηλίθιο αντικαπνιστή που δεν έχανε την ευκαιρία να μας κάνει 10 λεπτά κήρυγμα.

Σαν ατμιστές όμως, τα πράγματα έχουν αλλάξει. Όπως αλλάξαμε εμείς και αφήσαμε πίσω το τσιγάρο, έτσι και οι παραπάνω ηλίθιοι πρέπει να αλλάξουν τροπάρι και να κάνουν τώρα με τη σειρά τους ΜΟΚΟ

Έχω βαρεθεί να μου τη λένε καταστηματάρχες "Σταματήστε να κάνετε αυτό που κάνετε" όσο και αν τους εξηγείς ότι ΔΕΝ καπνίζεις, οτι αυτό που βλέπει δεν είναι καπνός, οτι δεν απαγορεύεται (δεν έχει φωτιά, καπνό που προέρχεται από καύση κτλ). Κάποιοι το καταλαβαίνουν, κάποιο προσπαθούν να το καταλάβουν, κάποιο όμως εξακολουθούν και παραμένουν ηλίθιοι.

Θεωρώ χρέος μου να ξεκινήσω topic και να αναφέρω "καταστηματάρχες" που βλέπουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο" σαν κανονικό τσιγάρο, περιορισμένοι από την ηλιθιότητα τους και μόνο. Θεωρώ χρέος μου να τους τα χώνω, έστω και μέσα από εδώ



1. Playmobil FunPark http://www.playmobil.gr/ Μάτσα 9, 145 64 Κάτω Κηφισιά
O εν λόγω πανηλίθιος καταστηματάρχης, ξενικής καταγωγής κατά τα άλλα (Άγγλος διορισμένος από τον όμιλο Playmobil -Νυρεμβέργη, Γερμανία, και καλά ευρωπαίος) την πρώτη του παρατήρηση την έκανε μέσω υπαλλήλου του. Ήρθε και μου είπε οτι "αυτό που κάνω απαγορεύεται". Του απάντησα οτι δεν καπνίζω και αρνούμαι να σταματήσω, από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία επίσημη απαγόρευση σε δημόσιους χώρους. Μέσα σε 2 λεπτά ήρθε ο big boss για να επιβάλει την τάξη. Επειδή κατάλαβα που πάει η δουλειά, σηκώθηκα από τη θέση μου και τον παρακάλεσα να αποσυρθούμε κάπου στο γραφείο του. Του έκανα λοιπόν βίδες το gg μου, του ανέπτυξα όλη τη θεωρία του η.τ, του έδωσα και τα υγρά μου να τα επεξεργαστεί, και παρόλα αυτά το απαγόρευσε προτείνοντας να αποχωρήσω σε περίπτωση που συνεχίσω να το χρησιμοποιώ. Οκ, λέω πρώτη φορά βλέπει ο άνθρωπος ατμιστή, ας μην το παρατραβίξω, ας του δώσω λίγο χρόνο να ενημερωθεί. Μου είπε όμως οτι δεν ήμουν ο πρώτος ατμιστής που συναντάει, έχουν περάσει και άλλοι 2, τους οποίους τον έναν τον έδιωξε και τον άλλον τον έβαλε να αντμίζει στο πεζοδρόμιο. Τι και αν είχαμε πληρώσει είσοδο 30 ευρώ, τι και αν καθόμασταν σε τραπέζι γωνία με ανοιχτές όλες τις τζαμόπορτες. Ο άνθρωπος άξια κερδίζει τον τίτλο του ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥ αντικαπνιστή. Συγχαρητήρια κ.Playmobil boss :thumpup: :thumpup: Όπως σου υποσχέθηκα, μπαίνω στη κοινότητα ατμιστών να διαδώσω τα ρεζιλίκια σου

2. Μax Perry chocolates, http://www.maxperrychocolates.gr, κατάστημα επί της Κατεχάκη 31-33
Πάλι σε άρνηση διακοπής ατμίσματος μετά από υπόδειξη υπαλλήλου (και ενώ της έχω εξηγήσει τι ακριβώς είναι και τι δεν είναι το η.τ.) σημαίνει συναγερμός και κατεβαίνουν από τον πάνω όροφο σεκουριτάδες να με απομακρύνουν δια τις βίας από το μαγαζί. Τους πέταξα στα μούτρα τα ψώνια μου, τους ξέχεσα και την έκανα. Δεν πρόκειται να ξαναπατήσω σε αυτό το μαγαζί. Ο λόγος και καλά είναι οτι φαίνεται στο monitor παρακολούθησης "καπνος" και θα βρούνε τον μπελά τους από τα κεντρικά. ΟΥΣΤ καραγκιζάκια που πήρατε ροπαλάκια στο χέρι και το παίζετε εξουσία. Σεκιουριτάδες εν τω μεταξύ τύπου φουσκωτοί με απίστευτο τσαμπουκά, λες και τα Μax Perry είναι κανένα θησαυροφυλάκιο


Ας μου επιτραπεί από τη κοινότητα να ενημερώνω το topic αυτό σε ανάλογες περιπτώσεις  >:(


Διορθώθηκε η εκ παραδρομής λάθος λέξη, ατμός, με την ορθή, καπνός.;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:52 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Από τη συντονιστική ομάδα:

Προς όλα τα μέλη που συμμετέχουν στη συζήτηση:

Το νήμα "καθαρίστηκε" από τα εκτός θέματος μηνύματα.

Παρακαλείσθε να κρατάτε τα μηνύματά σας στο θέμα .

Όσα από αυτά είναι off topic, θα διαγράφονται χωρίς περαιτέρω ειδοποίηση.

Αναφερόμαστε μόνο σε καταστήματα που αντιμετωπίζουν τους ατμιστές σαν καπνιστές ώστε να τα έχουμε συγκεντρωμένα. Δεν κάνουμε γενική συζήτηση για το θέμα. Για γενική συζήτηση υπάρχει άλλο θέμα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4424.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 01:17 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Village Cinemas στο Athens Metro Mall. Πήγε ένας φίλος και δεν τον άφησαν να ατμίσει...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Επαναλαμβάνουμε για ακόμα μια φορά, ΟΧΙ ΣΧΟΛΙΑ για την απαγόρευση γενικά, ΜΟΝΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΟ Η.Τ. και σχόλια μόνο για τα συγκεκριμένα καταστήματα σε περίπτωση που υπήρχε άλλη αντιμετώπιση σε άλλο μέλος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12