vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 7 χρήστες
Galileo, dkostas, Buliwyf, manoslykos, Jorge, gigelis78, paulxan

Twitter

Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 10, 2016, 10:11 »
Εγω πάντως σε κλειστούς χώρους (εκτός απο την εργασία και το σπίτι φυσικά) δεν ατμίζω. Το νιώθω κάπως ντρεπομαι και πιστεύω οτι θα φαίνομαι στα μάτια των άλλων σαν κάποιος που κάνει επίδειξη. Πιστεύω οτι με μια απλή λογική σκέψη είναι ξεκάθαρο που δεν πρέπει να ατμίζεις...

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 10, 2016, 12:29 »
Πέρυσι τον Οκτώβριο βρέθηκα στο ΡΕΑ για 4 μέρες και για αρκετές ώρες κάθε μέρα. Όταν ήθελα να ξεχαρμανιάσω έπαιρνα τον καφέ μου και έβγαινα έξω. Ο κ@λος μου πάντως δεν έπεσε, είναι ακόμα στην θέση του

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 10, 2016, 15:01 »
Απλά ενημερωτικά ο θάλαμος αναμονής των επισκεπτών είναι μόλις μια πόρτα σε κάθε όροφο από τα δωμάτια που φιλοξενούνται τα νεογνά.. http://www.treatobacco.net/en/page_528.php Ένα επιστημονικό άρθρο που λέει ότι το παθητικό ατμισμα βλάπτει πολύ λιγότερο από το τσιγάρο.. Όχι καθόλου αλλά πολύ λιγότερο.

Αυτό που παραθέτετε άρθρα, χωρίς να έχετε διαβάσει τις ίδιες τις μελέτες στις οποίες στηρίζονται, είναι αξιοθαύμαστο. Το εν λόγω άρθρο λοιπόν βασίζεται σε 5 μελέτες που αναφέρει στο τέλος. Από αυτές η μία δεν αναφέρει αποτελέσματα και οι 3 συμπεραίνουν τα εξής:

1. "For all byproducts measured, electronic cigarettes produce very small exposures relative to tobacco cigarettes. The study indicates no apparent risk to human health from e-cigarette emissions based on the compounds analyzed."

2. "Neither a brief session of active e-cigarette smoking (indicative: 3% reduction in FEV1/FVC) nor a 1 h passive e-cigarette smoking (indicative: 2.3% reduction in FEV1/FVC) significantly affected the lung function" (Ενδιαφέρον, αλλά για το παθητικό άτμισμα δεν έβγαλε συμπέρασμα)

3. "Exposure of bystanders to the listed ingredients, let alone the contaminants, does not warrant a concern as the exposure is likely to be orders of magnitude lower than exposure experienced by vapers."

Τέλος μία από αυτές αναφέρει ότι "In view of consumer safety, e-cigarettes and nicotine liquids should be officially regulated and labeled with appropriate warnings of potential health effects, particularly of toxicity risk in children."

Γιατί κάτι μου λέει πως η μόνη που θα δώσεις σημασία είναι η τελευταία?

Φυσικά υπάρχει και η άλλη που ανέφερα πιο πάνω που λέει "The results of the study basically showed that indoor air and normal exhaled breath contains more VOCs that the e-cigarette aerosol"

Επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα και τα μηδαμινά στοιχεία που ανιχνεύθηκαν, ήταν παράγωγα περισσότερων του ενός ατμιστών, που άτμιζαν σε κλειστό χώρο για ώρες. Σίγουρα δεν ήταν ενός που έκανε 2/5/20 τζούρες.

Ακόμα και στο ντοκυμαντερ του bbc λέει ότι σε βάθος χρόνου δεν ξέρουν τι μπορεί να προκύψει ούτε είναι ακόμα σίγουροι για το τι μπορεί να προκαλέσει η pg και η vg.. Όλα μα όλα συνηγορούν ότι το άτμισμα είναι πολύ πιο υγιεινό από το κάπνισμα αλλά επουδενι δεν είναι 100% υγιεινό.

Για τους ατμιστές τους ίδιους δεν ξέρουμε. Για τους γύρω τους όμως ξέρουμε.



Τα πράγματα είναι απλά. Από την στιγμή που το άτμισμα δεν βλάπτει κανέναν εκτός ίσως από τον ίδιο τον χρήστη, το θέμα είναι αισθητικής και μόνο. Αυτός που άτμισε στο νοσοκομείο, ήταν το ίδιο κόπανος με την θειά, που φόρεσε 2 κιλά Μυρτώ πριν πάει ή αυτόν που έχει τσακωθεί με τα αποσμητικά. 

Το ίδιο και μόνο, και καθόλου περισσότερο.


Όταν αρχίζουμε να έχουμε τέτοια αντίδραση σε θέματα καθαρά αισθητικής, πλησιάζουμε επικίνδυνα τα φαινόμενα τύπου "Οι ομοφυλόφιλοι να μην κρατιούνται από το χέρι δημόσια" ή "Χάλασε η γειτονιά, γεμίσαμε αλλοδαπούς" που εμένα προσωπικά με ενοχλούν αφάνταστα, και καμία πατρότητα δεν τα δικαιολογεί.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 10, 2016, 15:17 »
Εγω πάντως σε κλειστούς χώρους (εκτός απο την εργασία και το σπίτι φυσικά) δεν ατμίζω. Το νιώθω κάπως ντρεπομαι και πιστεύω οτι θα φαίνομαι στα μάτια των άλλων σαν κάποιος που κάνει επίδειξη. Πιστεύω οτι με μια απλή λογική σκέψη είναι ξεκάθαρο που δεν πρέπει να ατμίζεις...
Νιώθεις κάπως. Ντρέπεσαι. Φοβάσαι μήπως φανεί πως κάνεις επίδειξη. Γνωστά και ανθρώπινα συναισθήματα..
Όμως έτσι δηλώνεις απόλυτα πως δεν αποτέλεσμα "λογικής σκέψης" αυτό που επιλέγεις να κάνεις αλλά συναισθημάτων. Κάποια από αυτά καταλαβαίνεις και μόνος σου πως δεν έχουν λογική, ας πούμε γνωρίζεις πως δεν θέλεις να κάνεις επίδειξη -μόνο ανησυχείς μήπως αυτό σκεφτούν λανθασμένα οι άλλοι.
Εξακολουθεί να σου φαίνεται ξεκάθαρο το πού δεν πρέπει να ατμίζεις; ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:23 »
@BigSur ειναι ξεκαθαρα προσωπικη αποψη και ναι μου ειναι ξεκαθαρο που δεν πρεπει. Πάντα ζυγιζω τη λογικη με το συναισθημα για να παρω μια αποφαση. Αν ειχα μπαφιασει πχ στην εφορια ισως να τραβαγα καποιες τζουρες αλλα ποτε δε θα εβγαζα ατμο περιμενοντας στην ουρα. Εμενα προσωπικα δε θα με χαλαγε να το εκανε αλλος αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρο. Εγώ πιστεύω οτι θα κάνω επίδειξη ίσως κανω και λάθος και να μην ειναι. Η επίδειξη ειναι υποκειμενική έως ενα βαθμό πιστεύω. Σχετικα με τη λογικη πιστευω πως ο ατμος ειναι σχετικα ακακος (μεχρι να αποδειχθει επιστημονικα βεβαια νομιζω πως ολοι μας κανουμε εικασιες). Τωρα για το συγκεκριμενο θεμα (σε θαλαμο νεογνων το θεωρω ακρως απαραδεκτο χωρίς βέβαια να εννοώ οτι ήρθε και η καταστροφή για τα μωράκια.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2016, 16:30 από giorgiokatr »

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:29 »
Αυτό που παραθέτετε άρθρα, χωρίς να έχετε διαβάσει τις ίδιες τις μελέτες στις οποίες στηρίζονται, είναι αξιοθαύμαστο. Το εν λόγω άρθρο λοιπόν βασίζεται σε 5 μελέτες που αναφέρει στο τέλος. Από αυτές η μία δεν αναφέρει αποτελέσματα και οι 3 συμπεραίνουν τα εξής:

1. "For all byproducts measured, electronic cigarettes produce very small exposures relative to tobacco cigarettes. The study indicates no apparent risk to human health from e-cigarette emissions based on the compounds analyzed."

2. "Neither a brief session of active e-cigarette smoking (indicative: 3% reduction in FEV1/FVC) nor a 1 h passive e-cigarette smoking (indicative: 2.3% reduction in FEV1/FVC) significantly affected the lung function" (Ενδιαφέρον, αλλά για το παθητικό άτμισμα δεν έβγαλε συμπέρασμα)

3. "Exposure of bystanders to the listed ingredients, let alone the contaminants, does not warrant a concern as the exposure is likely to be orders of magnitude lower than exposure experienced by vapers."

Τέλος μία από αυτές αναφέρει ότι "In view of consumer safety, e-cigarettes and nicotine liquids should be officially regulated and labeled with appropriate warnings of potential health effects, particularly of toxicity risk in children."

Γιατί κάτι μου λέει πως η μόνη που θα δώσεις σημασία είναι η τελευταία?

Φυσικά υπάρχει και η άλλη που ανέφερα πιο πάνω που λέει "The results of the study basically showed that indoor air and normal exhaled breath contains more VOCs that the e-cigarette aerosol"

Επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα και τα μηδαμινά στοιχεία που ανιχνεύθηκαν, ήταν παράγωγα περισσότερων του ενός ατμιστών, που άτμιζαν σε κλειστό χώρο για ώρες. Σίγουρα δεν ήταν ενός που έκανε 2/5/20 τζούρες.

Για τους ατμιστές τους ίδιους δεν ξέρουμε. Για τους γύρω τους όμως ξέρουμε.



Τα πράγματα είναι απλά. Από την στιγμή που το άτμισμα δεν βλάπτει κανέναν εκτός ίσως από τον ίδιο τον χρήστη, το θέμα είναι αισθητικής και μόνο. Αυτός που άτμισε στο νοσοκομείο, ήταν το ίδιο κόπανος με την θειά, που φόρεσε 2 κιλά Μυρτώ πριν πάει ή αυτόν που έχει τσακωθεί με τα αποσμητικά.

Το ίδιο και μόνο, και καθόλου περισσότερο.


Όταν αρχίζουμε να έχουμε τέτοια αντίδραση σε θέματα καθαρά αισθητικής, πλησιάζουμε επικίνδυνα τα φαινόμενα τύπου "Οι ομοφυλόφιλοι να μην κρατιούνται από το χέρι δημόσια" ή "Χάλασε η γειτονιά, γεμίσαμε αλλοδαπούς" που εμένα προσωπικά με ενοχλούν αφάνταστα, και καμία πατρότητα δεν τα δικαιολογεί.
Πιθανόν να έχεις δίκιο και το παθητικό ατμισμα να αποτελεί μηδαμινή απειλή.. Το εύχομαι αλλά ακόμα για κάποιο λόγο,  πιθανόν και από μη σωστη ενημέρωση κρατάω προσωπικά κάποιες επιφυλάξεις...
Ίσως και το συναίσθημα της πατρότητας να σου δημιουργεί περισσότερο άγχος από το τι κάνει καλό ή κακό στο παιδί σου..
Εύστοχο το παράδειγμα σου για τη κολωνια μιας και αυτό απαγορεύεται στα νεογνά και πιθανόν να είναι πιο βλαβερο και από τον ίδιο τον ατμό..
Άλλωστε και στους 2 κυρίους που είδα να ατμιζουν εκεί στο χώρο φυσικά και δεν επιτέθηκα λεκτικά αλλά τους είπα ήρεμα μήπως είναι πιο σωστό για όλους να περιμένουν λίγο και να κατέβουν κάτω να ατμισουν έξω από το χώρο του νοσοκομείου..
Σε όλες αυτές τις μελέτες κάποιοι άνθρωποι πιθανόν και εγω εχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλου μου μήπως κρύβεται κάτι που δεν μας λένε.
Φυσικά στα παιδιά μου που είναι πιο μεγάλα δεν έχω απαγορεύσει ποτέ σε κανέναν να ατμιζει ακόμα και σε κλειστούς χώρους..
Ίσως με τα νεογέννητα να είμαστε πιο υπερπροστατευτικοι και είναι και αυτό το γ@#ώτο που αναρωτιέσαι καλά δεν μπορεί ο άλλος να περιμένει 10-20 λεπτά μέχρι να πάει κάτω να παρει τη δόση του..
Τεσπα ούτε θέλω να κοντραριστω με κανέναν πιθανόν και οι γνώσεις μου να είναι ανακατες στο κεφάλι μου και φυσικά ακόμα και όλη η "κόντρα " που έχει αναπτυχθεί εδώ μέσα μόνο καλό κανει σε έναν λογικό άνθρωπο μιας και όλοι κάτι θα απορροφησουν στο τέλος.
Καλή συνέχεια σε όλους.

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:44 »
θα φαίνομαι στα μάτια των άλλων σαν κάποιος που κάνει επίδειξη.
Εγώ πιστεύω οτι θα κάνω επίδειξη ίσως κανω και λάθος και να μην ειναι.
Εξακολουθώ να διαβάζω πως δεν σου είναι ξεκάθαρο το θέμα.
Το τι φοβάσαι πως θα πούν οι άλλοι μετατρέπεται σε τι πιστεύεις πως κάνεις (οπότε οι άλλοι καθορίζουν το τι εσύ πιστεύεις πως κάνεις;) το οποίο εκλογικεύεται στην ιδέα πως με "λίγη κοινή λογική" θα ήταν ξεκάθαρο.
Αλλά δεν είναι.
Οι περισσότεροι ατμιστές ατμίζουν σε φιλικά σπίτια γιατί δεν νιώθουν πως κάνουν επίδειξη και δεν είναι θέμα "κοινής" λογικής -βασικά, δεν έχω ακούσει κανέναν να κάνει όπως κάνεις αλλά... μπορεί κάποιοι να το κάνουν. Σέβομαι την απόφασή σου, όμως η κοινή λογική είναι αυτή των περισσότερων. Ακολουθείς μια προσωπική στάση που πηγάζει από το πώς φοβάσαι πως σε βλέπουν. Δεν ακολουθείς μια αυτονόητη, κοινή λογική.
Δικαίωμά σου. Όμως (συγνώμη που ξαναρωτάω) εξακολουθείς να δηλώνεις με σιγουριά πως η κοινή λογική καθοδηγεί την στάση σου; Διότι τότε... κινείσαι παράλογα. Με τα ίδια τα δικά σου κριτήρια δεν κάνεις αυτό που κάνουμε οι περισσότεροι αλλα κάτι άλλο γιατί νιώθεις άβολα. Δεν νιώθεις άβολα γιατί είναι λογικό (οι άλλοι δεν νιώθουμε άβολα και δεν το βρίσκουμε λογικό να νιώθουμε άβολα!). Νιώθεις άβολα για προσωπικούς, ψυχολογικούς λόγους.
Όμως αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να συστήσεις στους άλλους: "Το σωστό είναι να νιώθετε άβολα σαν και μένα".

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:51 »
Δεν νομίζω πως υπάρχει κόντρα. Και όλοι πιστεύω συμφωνούμε ότι φυσικά και είναι προτιμότερο να περιμένουμε λίγο και να ατμίσουμε υπό λιγότερο προκλητικές συνθήκες.

Το θέμα όμως είναι το πως φτάνει ο καθένας σε αυτό το συμπέρασμα. Είναι η διαφορά του "αθώος μέχρι αποδείξεως του ενάντιου" ή "ένοχος μέχρι αποδείξεως του ενάντιου".

Δεν είναι το ίδιο το να διαλέγεις να μην ατμίσεις κάπου από σεβασμό στην αισθητική του άλλου, με το να ντρέπεσαι να ατμίζεις γιατί όλοι θεωρούν ότι κάνεις κάτι μεμπτό και αυτομάτως σε αντιμετωπίζουν σαν παράνομο ή εισβολέα στον προσωπικό τους χώρο.

Όσο δεν αλλάζει η νοοτροπία τόσο θα κινδυνεύουμε από νομοσχέδια που εξισώνουν το άτμισμα με το κάπνισμα, και θα αναγκαζόμαστε να κάνουμε συνεντεύξεις τύπου για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. 

Και αν εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε σίγουροι και σταθεροί στις απόψεις και την νοοτροπία μας, φαντάσου οι άσχετοι ή ακόμα και οι πολέμιοι.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:13 »
Τα ανθρωπάκια με τους πόντους δεν είναι αρκετά για να πω πόσο συμφωνώ, modivin! :)

Υπάρχουν γραφτοί και άγραφτοι κανόνες και πρέπει να υπάρχουν. Αλλά όσο πληροφορούμαστε δεν μπορεί να μένουν ίδιοι και απαράλλαχτοι. Είναι διαφορετικό το να θεωρηθείς κόπανος από το να θεωρηθείς ανήθικο σκουλήκι. Είναι διαφορετικό το να είσαι αγενής από το να σκοτώνεις.

Και είναι διαφορετικό να σε κρίνει κάποιος που είναι ενήμερος από κάποιον που δεν έχει ιδέα τι κάνεις και του θυμίζεις τον παπού του που κάπνιζε σέρτικα πάνω από την κούνια. Θέλουμε την εκτίμηση των γύρω μας και μας επηρεάζει και αυτός που δεν έχει ιδέα. Αλλά την άγνοιά του δεν μπορούμε να την μετατρέψουμε σε δική μας "κοινή λογική". Δεν έχει τίποτα λογικό, είμαστε απλά εμείς που φοβόμαστε μήπως μας κακοχαρακτηρίσει κάποιος αδαής.

Τελικά είναι διαφορετικό το να μιλάμε για σωστή ατμιστική συμπεριφορά από το να μιλάμε για απαγορεύσεις και το πώς θα σπάσουμε κάποιον στο ξύλο αν κάνει το Α ή το Β. Αν οι ίδιοι δεν ξέρουμε ποιοί είμαστε και τι κάνουμε τότε όντως μας αξίζει ένας νόμος να μας το κόψει δια παντώς και... δεν θα ξανακάνουμε "επίδειξη" σε κανέναν γιατί θα καπνίζουμε όπως όλοι. Και θα είμαστε πολύ αποδεκτοί από όλους. Μέχρι που θα στενοχωρηθούν και από τον καρκίνο μας και θα μας φέρνουν λουλουδάκια! Πολύ γούτσου! :(

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:33 »
Σε όλες αυτές τις μελέτες κάποιοι άνθρωποι πιθανόν και εγώ εχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλου μου μήπως κρύβεται κάτι που δεν μας λένε.
Και κάτι που ξέχασα να πω. Λογική και ανθρώπινη αυτή η αντιμετώπιση και δεν μπορώ να πω ότι είναι παράλογη.

Όμως είναι τόσο μεγάλα τα συμφέροντα πίσω από το κάπνισμα που κινδυνεύουν από το άτμισμα και τόσο μεγάλες οι βιομηχανίες πίσω από αυτά τα συμφέροντα που προσωπικά είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως αν μπορούσαν να βρουν έστω και ένα τόσο δα κακό με αδιάσειστες αποδείξεις, θα το έκαναν τόσο μεγάλο και θα το περιφέρανε παντού στους ώμους τους σαν τρόπαιο/μαρτυρία ότι το άτμισμα είναι κακό πράγμα, που θα είχε βουίξει το σύμπαν.

Το γεγονός πως παρόλες τις αναμφισβήτητες προσπαθείς σπίλωσης του ατμίσματος στην κοινή γνώμη τόσα χρόνια τώρα, το μόνο που έχουν καταφέρει είναι κάτι "πιθανόν" και "δεν ξέρουμε ακόμα" και "αν ατμίζεις 4 κουβάδες διακετύλιο την ημέρα, σε 30 χρόνια ίσως πάθεις popcorn lung", εμένα προσωπικά μου δίνει την εντύπωση πως μάλλον το άτμισμα είναι ακόμα πιο ακίνδυνο από ότι αφήνουν να εννοηθεί.

Τα παραπάνω βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικές προσωπικές απόψεις, και δεν μπορώ να τα αποδείξω. Αλλά από ότι φαίνεται ούτε οι "απέναντι" μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο και καταφεύγουν στο κοινό αίσθημα των αδαών. Και αυτό εξηγεί προφανέστατα την προσπάθεια εξίσωσης του ατμίσματος με το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:36 »
+1 για το αποπάνω..

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 10, 2016, 18:38 »
BigSur δεν προσπαθω να επιβαλλω τη δικη μου κοινη λογικη απλα ειπα πως νιωθω εγω. Φυσικα και δε ντρεπομαι να ατμισω αλιμονο! Και φυσικα δεν κανουμε κατι μεμπτο. Απλα πιστευω πως με το  να ειμαστε πιο διακριτικοι(ασχετα απο το κειμενο μου περι επιδειξης) δε θα μας βγει σε κακο.

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 10, 2016, 19:02 »
Δεν ειναι ο ατμος που θα εβλαπτε τα νεογνα αλλα η ιδια παρουσια εξωτερικων. Σε πολλες χωρες τα μαιευτηρια ειναι σε ξεχωριστα κτηρια απο τα νοσοκομεια και οι επισκεψεις απαγορευονται.

Αποσυνδεδεμένος Toniacine

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 10, 2016, 21:27 »
Να μου επιτρέψετε να προσθέσω τη γνώμη μου μιας και μου φάνηκε αρκετά υπερβολική η όλη αντίδραση. Θα έλεγα πως δεν είναι η καλύτερη εικόνα να κρατάς ένα τσιγάρο στο ένα χέρι και στο άλλο ένα μωρό έστω και αν αυτό το τσιγάρο είναι ηλεκτρονικό. Ούτε το να είσαι προκλητικός με τον οποιονδήποτε τρόπο, αλλά, ακόμα και σε μια τέτοια περίπτωση, όταν μιλάμε για μια τζούρα που μπορεί να πήρε κάποιος ειδικά από η.τ., δεν είναι λίγο υποκριτικό να γίνεται τέτοιος κακός χαμός?? Όπως υπάρχει ο μη καπνιστής - μη ατμιστής πατέρας, υπάρχει και ο καπνιστής ή ο ατμιστής. Και οι δύο έχουν άγχος και αγωνία και οι δύο αγαπάνε και θέλουν το καλό του παιδιού τους. Τουλάχιστον όποιος ατμίζει κάνει το μικρότερο κακό από πολλά άλλα. Έχω δει εγώ σε μαιευτήρια ουρά τις καπνίστριες λεχώνες σε διαδρόμους κρυφούς, σκάλες, μπαλκόνια να τραβάνε τις τζουρίτσες που στερήθηκαν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους (αν τις στερήθηκαν και δεν κάπνιζαν το ένα πακέτο πίσω απ τ άλλο.. το χουμε δει πολλάκις και αυτό).. μήπως θα έπρεπε να χτυπιόμαστε γι αυτό? Μήπως θα έπρεπε να χτυπιόμαστε για τα μωρά που μόλις πάνε για πρώτη φορά σπίτι τους θα ξεκινήσουν και το παθητικό κάπνισμα- όχι άτμισμα, από γονείς, συγγενείς και φίλους? Μ' αυτές τις υστερίες και ειδικά από ατμιστές δε δίνουμε το παράδειγμα στους καπνιστές μήπως και σταματήσουν το αντικειμενικά κακό για όλους κάπνισμα. Δεν ενημερωνόμαστε σωστά και δεν ενημερώνουμε και τους υπόλοιπους. Διάβασα και για τον αέρα που αναπνέουμε.. και φυσικά είναι πολύ βλαβερός.. εμείς τον κάναμε έτσι.. κάποιος συνατμιστής είπε πως μας είναι απαραίτητος σε αντίθεση με το άτμισμα. Συμφωνώ. Μήπως θα έπρεπε λοιπόν να σταματήσουμε να τον ρυπαίνουμε μιας και μας είναι τόσο πολύτιμος?? Δεν ξέρω.. αλλά μάλλον πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο το πεζό2 ..Όπως ο ατμιστής κακοποιεί τους διπλανούς του με το δηλητηριώδη του ατμό, έτσι ας ξεκινήσουμε όλοι το περπάτημα από σήμερα.. άντε και κανα ποδήλατο.. μην ξαναφανεί μεταφορικό μέσο.. (που αυτό σίγουρα είναι πολύ πιο ρυπογόνο..) Μα τι να λέμε τώρα.. διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε καμήλες..

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ατμιστης δίπλα σε θάλαμο νεογνών!!!!
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 10, 2016, 21:38 »
Δεν με ενδιαφέρει τη λένε η επιστήμονες  
δε χρειαζοταν καν η διευκρινηση, ηταν σιγουρο...

πιστευω τελικα μια χαρα κανουν οι γιατροι που βγαζουν ολα σχεδον τα νεογεννητα με οικτερο και προτεινουν λαμπες (λες και ζουμε στον Πλουτωνα η ακομα παραπερα απ τον Ηλιο! γιατι οχι? οι λαμπες δεν κανουν κακο -οπως κι ο ατμος-  και καπως πρεπει να βγαλει και το νοσοκομειο καποια εξτρα χρηματα) οπως επισεις μια χαρα κανει κι ο σοιμπλε που μας αντιμετωπιζει ετσι οπως μας αντιμετωπιζει...


@modivin @Psitgr και @BigSur δε θα μπορουσα να συμφωνισω περισσοτερο με οσα γραψατε παραπανω οποτε συνυπογραφω στο 100%
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2016, 22:14 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310886 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207046 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias