vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Harris, bloodlessz, dallaskdp, manoslykos

Twitter

Ατμισμα στο ΚΤΕΛ

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 20:06 »
Το θέμα όπως προειπα είναι το πως λειτουργούμε εμείς σαν ατμιστες,ο κάθε οδηγός έχει το δικαίωμα να μην επιτρέπει το οτιδήποτε στο όχημα του,οποτε λοιπον πάμε στις υποχρεωσεις κ δικαιώματα του καθενός απέναντι στον συνεπιβενοντα κ αν κάνουμε κάτι αυτό να μη προκαλει κ να συμορφονομαστε σε οτι υσχιει για ολους.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 20:14 »
υπαρχει πουθενα νομος στην ελλαδα που να λειτουργει οπως πρεπει ? και φυσικα τα παντα ξεκινανε απο εμας τους πολιτες ...


αν δεν εχουμε αυτοσυγκρατιση να ταξιδεψουμε λιγες ωρες με σεβασμο στους αλλους , να πιουμε ενα καφε καπου που ισως να ενοχλουμε εστω και με το ατμισμα και ας μην απαγορευετε( και πολλα αλλα παραδειγματα μπορω να δωσω) τοτε μας ενοχλει που βγαζει δικους του νομους ο ιδιοκτητης για το ΔΙΚΟ του οχημα ?


συνεχως βγαινει νομος για το καπνισμα και ολοι ψαχνουνε παντεντες να καπνισουν σε ενα μαγαζι που σιγουρα ενοχλουνε αυτους που δε καπνιζουν ... για τους μη καπνιστες - ατμιστες δεν εχουν διαφορα αυτα τα δυο , ασχετως αν εμεις ξερουμε οτι ειναι ενταξει σε σχεση με το κανονικο, για αυτους ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα ...


εμεις οι ιδιοι καταπαταμε τους νομους σε πολλες πεπριπτωσεις . ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειμαστε 2 κατηγοριες που δεν εχουν καμια σχεση με τη μαζα και φυσικα εμεις πρεπει να σεβομαστε τους μη και οχι αυτοι εμας ...


οι πνευμονες δεχονται αερα , ουτε καπνο ουτε μπανανες , κανελομπισκοτα, μαλι τις γριας κ.α ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2014, 20:23 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 19, 2015, 23:39 »
ντάξει παιδιά όχι και στο κτελ :P λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει, δεν παθαίνουμε τίποτα και 2-3 ώρες χωρίς άτμισμα. Όπως δεν θα βγάζατε το ταπεράκι να φάτε ή να πιείτε καφέ μέσα στο λεωφορείο την ώρα του ταξιδιού έτσι και μ το άτμισμα. Άσε δε που κυκλοφορούν και πολλοί περίεργοι και αρπάζονται με το παραμικρό. Δηλαδή έχω κάτσει σε σκηνικό να αρπαχτούν δύο άνθρωποι στο ΚΤΕΛ εν ώρα ταξιδιού γιατί ο ένας μιλούσε στο τηλέφωνο και "ενοχλούσε" τον άλλο που ήθελε να ακούσει μουσική από τα ακουστικά του!!!! Φανταστείτε να τους φυσούσε και κάποιος ατμό στη μούρη τι θα γίνονταν :P

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 20, 2015, 00:46 »
Για μένα είναι θέμα παιδείας. Αυτός που δεν σέβεται τον διπλανό του όταν κάπνιζε κανονικό τσιγάρο (σε οποιοδήποτε χώρο) δε θα τον σεβαστεί ούτε με τον ατμό. Ο καθένας στην Ελλάδα κάνει ότι του καπνίσει (ή σωστότερα ατμίσει).
Οι νόμοι απλά υπάρχουν για να υπάρχουν. Αν τρώγαμε κανένα πρόστιμο θα το ξανακάναμε; Δείξε τους μετά και το νόμο περί ατμίσματος.
Κι ας αφήσουμε τις φιλοσοφίες περί ατμού κ.λ.π.
Ναι, κι εγώ έχω ατμίσει σε λεωφορείο και μου την είπε επιβάτης. Άτμισα και μέσα σε νοσοκομείο (με την ψυχή στο στόμα βέβαια).
Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι δεν πρέπει να προκαλώ. Τι θα γινόταν αν συνέχισα να ατμίζω; Μπορεί και τίποτα μπορεί όμως να γινόταν και σκηνικό.
Γιατί μας παίρνει όλους η μπάλα μετά. Μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Και ο καθένας έχει διαφορετική προσωπικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2015, 01:13 από testament »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 20, 2015, 03:51 »
Εγώ όταν ταξιδεύω η θα τρέχω σε υπηρεσίες κλπ έχω μαζί μου 12αρα σκέτη pg.
Τζούρα 1 δευτερόλεπτο, εννοείται διακριτικά, κρατάω λίγο παραπάνω την εισπνοή και αυτό ήταν.
Ξεχαρμανιάζω με δύο τζούρες, δεν βγαίνει κυριολεκτικά τίποτα και δεν μυρίζει και τίποτα.
Δεν είναι σύστημα για πιπίλα, είναι για να ξεχαρμανιάζω μια φορά στη 1-1μιση ώρα.

Γενικότερα όμως βλέπω πως πολλοί ζορίζονται πολύ να μην ατμίσουν σε ΜΜΜ κλπ.
Αλήθεια, με το τσιγάρο πριν πως την παλεύανε;

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 20, 2015, 17:24 »
ειναι ολα θεμα σεβασμου και πειθαρχιας .. πουθενα στην ευρωπη δεν ατμιζουν σε χωρους οπου απαγορευετε το καπνισμα , οχι γιατι τους το επιβαλουν με νομους αλλα γιατι εχουν μεσα τους το σεβασμο και τη πειθαρχια ...


εμεις εδω την εχουμε δει καπως και εχουμε αρχισει πλεον να ζητανε νομο περι απαγορευσης,να κανουμε σκηνες οταν μας λενε οτι απαγορευετε  κτλ ,ενω με το αυτοκινητο στο δρομο ας πουμε ειμαστε παρανομοι και δε μας ενοχλη, ελαχιστοι φορανε ζωνη , ελαχιστοι ειναι αυτοι που δεν κανουν αντικανονικα προσπερασματα .αν μας σταματησουν και μας γραψουν εφαρμοζοντας το νομο παλι παραπονα θα εχουμε ...


γενικα εχουμε ενα θεμα με την εφαρμογη των νομον αλλα οταν μας συμφερει τους βαζουμε μπροστα

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 20, 2015, 18:50 »
Αυτο που αναφέρεις με την μη τήρηση των νόμων όταν δεν μας βολεύουν είναι το ...ζουμί αυτού του πόστ  ;) .
Σαν ατμιστές πρέπει να σεβόμαστε τις απαγορέυσεις περί μή καπνίσματος, Ειδικά σε χώρους κλειστούς και περιορισμένους όπως τα ΜΜΜ.ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν και όταν είμασταν καπνιστές, αλλιώς αναιρούμε μόνοι μας το όποιο <<δίκιο>> νιώθουμε ότι έχουμε σαν ατμιστές.Γενικά σάν λαός εμείς οι Ελλήνες είμαστε κοινωνικά αμόρφωτοι και δεν σεβόμαστε τους διπλανούς μας και αυτό είναι φανερό πάντου (τουλάχιστον να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μάς  ;D ).Το άτμισμα σε κλειστούς χώρους , (ειδικά με τις συσκευές νεώτερης γενιάς, που τα ντουμάνια... δέν κρύβονται  :)) ), πρέπει και είναι σωστό να απαγορέυεται, όσο και να μην μας αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 20, 2015, 19:05 »
Νομίζω πως είναι ασέβεια προς τούς συνεπιβάτες να ατμιζεις σε λεωφορείο- κλειστό χώρο που δεν μπορούν εάν επιλέξουν να αλλάξουν. Εάν και ατμιστης εάν έβλεπα κάποιον δίπλα να ατμιζει κανονικά (και όχι να καταπιεί μια κλεφτή τζουρα) θα του έκανα ο ίδιος παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 20, 2015, 19:37 »
ειμαι σε ενα σταθμο ΚΤΕΛ και περιμενω να ερθει το λεωφορειο
ατμιζω στο προαυλιο kf 4 i-stick50 (νομιζω οσο διακριτικα μπορουσα)
βλεποντας με ενας νεαρος που περιμενε και αυτος μπενοντας στο εκδοτηριο βγαζει istic30 subtank mini τραβαει πνευμονικη και βγαζει τον ατμο στα μουτρα του υπαληλου
τσακωνονται με αυτον(λογικο) τον βγαζει εκτος κτελ και η αποθεωση μου λεει..... αφου δεν απαγορευεται γιατι φοναζει? ΡΕ.... ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
..........ο ελεκτης ακομα βηχει

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 20, 2015, 20:06 »
Για να το χοντρύνω λίγο το θέμα γιατί κάποιος ατμίζει - καπνίζει σε δημόσιο χώρο επιδεικτικά, θα προσθέσω θυμίζοντας πως η εκπνοή του καπνού-ατμού πέρασε στην συνείδηση του κόσμου ως κίνηση ελευθερίας μπλα μπλα μπλα και μαγκιάς από την τηλεόραση-διαφήμιση, κινηματογράφο για να αυξηθούν οι πωλήσεις αλλά και για να κάνουν τις γυναίκες να καπνίζουν.


Η ποιο σημαντική πληροφορία όμως για να κατανοήσετε την ιστορία γιατί κάποιος χάνει το μέτρο όταν ατμίζει-καπνίζει έρχεται από πολύ παλιότερα:


Ο Μπερνέζ (ανηψιος του Ζίγκμουντ φρουντ) διαπίστωσε μετά από έρευνα ότι το τσιγάρο αποτελούσε σύμβολο του φαλλού και της ανδρικής σεξουαλικής εξουσίας ενώ, σ’ ένα βαθύτερο επίπεδο, οι γυναίκες το συνέδεαν με τη χειραφέτηση. Οργάνωσε στη συνέχεια ένα διαφημιστικό δρώμενο στο οποίο συμμετείχαν σουφραζέτες και, πρόβαλλε μηνύματα που συνέδεαν έντεχνα το κάπνισμα με την ανεξαρτησία: ονόμασε τα τσιγάρα «πυρσούς της ελευθερίας» για να έχει άμεση αντίστιξη με την ιδέα της ελευθερίας αλλά και το άγαλμα της ελευθερίας. Ένα ασήμαντο αντικείμενο μετατράπηκε αίφνης σε σύμβολο χειραφέτησης και ελευθερίας κι έκτοτε όλες οι γυναίκες του πλανήτη μπορούσαν να καπνίσουν…


Όποιος ενδιαφέρεται να δει τα πως και τα γιατί μπορεί να ψάξει στο διαδίκτυο το ντοκιμαντέρ "Ο Αιώνας Του Ατομικισμού" (πρώτο βίντεο από 10:10 έως 14:10)και θα καταλάβει πολλά καθώς και να δει σε ασπρόμαυρο φιλμ πως οι καπνοβιομηχανίες έβαλαν τις σουφραζέτες δια μέσου του Μπερνεζ να σπάσουν το ταμπού του καπνίσματος και να κάνουν τις γυναίκες να αρχίσουν το κάπνισμα.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2015, 20:24 από ntonto »

Αποσυνδεδεμένος atmistis13

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 13, 2016, 16:00 »
Προ λίγων εβδομάδων που ταξιδεψα με κτελ, στα μεσα της διαδρομής τράβηξα δυο-τρεις διακριτικες τζουρες να ξεχαρμανιασω.  Ξαφνικά πετάγεται ενας ηλικιωμενος από πισω και με έντονο ύφος μου λέει οτι απαγορεύεται αυτό που κάνω.  Ευγενικά του απαντάω να μου φέρει τη νομοθεσία που το απαγορεύει. Αυτό ήταν, η κουβέντα σταμάτησε εκεί, και  ο οδηγός που κοίταζε από τον καθρέπτη το συμβάν δεν έδωσε καμία σημασία. 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:01 »
Υπάρχει μία φράση στα αγγλικά, "you are not wrong, you are just an asshole".

Δεν μιλάω για εσένα, εμένα ή εμάς, είναι μια γενικότητα. Το ότι κάτι δεν απαγορεύεται δια του νόμου, το κάνει νόμιμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται ο συμπολίτης μας να εκφράσει την δυσαρέσκειά του για αυτό. Για παράδειγμα, μου έχει τύχει να είμαι σε κτελ και να πάρω μία-δύο τζούρες, σε χαμηλά watt και με κλειστό αέρα, για να μην δώσω δικαιώματα. Αν, αντί αυτού, έκανα μια πνευμονική και ντουμάνιαζα τον χώρο, λογικό - λογικότατο κάποιος να μου την πει. Προσωπική μου γνώμη, είναι ότι ειδικά σε δημόσιους, κλειστούς χώρους (και δη στα ΜΜΕ όπως Κτελ-Μετρό κτλ) όπου συνυπάρχουν πολλά άτομα, το άτμισμα αν είναι πραγματικά αναγκαίο, πρέπει να γίνεται σε πολύ stealth mode.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:11 »
Αν και είμαι υπέρμαχος του απανταχού ατμίσματος, σε τόσο κλειστούς χώρους τα πράγματα αλλάζουν. Ο σεβασμός στον διπλανό μας είναι αδιαπραγμάτευτος σε κάθε περίπτωση αλλά σε τόσο περιορισμένους χώρους όπως το κτέλ, επιβάλλεται όλοι μας να είμαστε όσο το δυνατόν πιο διακριτικοί γιατί κάθε μυρωδιά ενοχλεί πολλαπλάσια περισσότερο από ότι σε μεγαλύτερους χώρους. Η ιδρωτίλα, οι κλανιές, οι έντονες κολώνιες, τα πολύ μυρωδάτα φαγητά και άλλα πολλά επιτρέπονται κανονικότατα και δεν τα απαγορεύει κανένας νόμος αλλά δεν τα κάνουμε ή δεν πρέπει να τα κάνουμε για λόγους ευγένειας και σεβασμού στον διπλανό. Το ίδιο ισχύει και για το άτμισμα. Οπότε όχι φίλε μου, μπορεί να νομίζεις ότι του την είπες ή ότι ήταν τρελή μαγκιά αυτό που έκανες αλλά στην πραγματικότητα επέδειξες πλήρη ασέβεια στον διπλανό σου. Ακόμα κι εγώ να ήμουν εκεί, θα σε μπινελίκωνα.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:27 »
Είναι δυνατόν να θέλει να ατμίσει κάποιος σε μετρό ή ηλεκτρικό που το περισσότερο σε μία ώρα έχει βγει έξω? Μόνο σαν πρόκληση το λαμβάνω αυτό. Δεν πρέπει να χάνουμε το δίκιο μας με κάτι τέτοιες συμπεριφορές. Ούτε θα κάθεσαι να κάνεις τον δικηγόρο σε κάθε ηλικιωμένο άτομο που τον ενοχλεί αν είναι ατμός, σε πιο ΦΕΚ απαγορεύεται και διάφορα άλλα τέτοια..Απλά δεν προκαλείς.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Ατμισμα στο ΚΤΕΛ
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:30 »
Φίλε μου έχεις ένα δίκιο ναι αλλά εγώ προσωπικά δεν ατμίζω σε κτελ,λεωφορείο,υπηρεσίες.Ακόμα και όταν περιμένω το αστικό πάω λίγο πιο δίπλα για να μην ενοχλήσουν τα ντουμάνια.
Για εμένα είναι η ενόχληση που προκαλεί, άσχετα αν έχουν δίκιο ή άδικο.Μου θυμίζει ένα καλοκαίρι νταλικιέρη  με ψυγείο που είχε παρκάρει 2 ώρες ακριβώς κάτω από το παράθυρο μου με την μηχανή αναμμένη και το ψυγείο του φορτηγού να δουλεύει ενώ αυτός έπινε καφέ στο καφενείο δίπλα.Όταν κατέβηκα και πάντα ευγενικά του είπα σε παρακαλώ με έχει τρελάνει ο θόρυβος,άν μπορεις πάρκαρε 10 μέτρα δίπλα που είναι πλατεία,είναι λες και είναι μέσα στο σπίτι το φορτηγό μου είπε  ότι και εσύ πάνω κάτω,''δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας,ούτε το παίρνω ούτε το σβήνω΄΄. Είχε δίκιο νομικά αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω  να πω.
Φυσικά δεν έκανες και τίποτα τραγικό,δεν κατακρίνω την πράξη σου.
να είσαι καλα,Νίκος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180572 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12