vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Tem, camber

Twitter

καπνίζετε;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:16 »
Η απάντηση είναι απλή και κατανοητή. Δεν καπνίζω, χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό.

Όσο για την τύπισα που σου είπε ότι καπνίζεις με δική σου ευθύνη, όταν θα έρθει κανένας έλεγχος και πιάσει όντως καπνιστή, να δω με ποιανού την ευθύνη θα χωνέψει το πρόστιμο και το στεγνό δώσιμο του καπνιστή που για να γλιτώσει το δικό του πρόστιμο θα πει άμεσα ποιος του προσέφερε αυτοσχέδιο τασάκι!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:28 »
αναλογος το μαγαζι, αν ειναι τυροπιταδικο σιγουρα θα τον τσουξει το ραβασακι , αν ομως ειναι μαγαζι που γεμιζει 3-4 φορες τη μερα θα το πληρωσει θα του πουν ευχαριστω και θα συνεχιζουν να καπνιζουν οσοι βρισκονται μεσα...




Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:31 »
Ολα εξαρτοντε απ την ανοχη του καθε καταστηματος.Στο μονο που φταιει ο υπαλληλος ειναι στο τι λεει κ πως,απο εκει κ περα ολα εχουν μια γραμμη σε καθε καταστημα που την δινει ο καταστηματαρχης.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:38 »
Για καποιο λογο τους καταλαβαινω που εφευρισκουν τροπους για να μην χανουν πελατες (αυτοσχεδια κρυφα τασακια) απο την αλλη ειναι αυτο που λεει και ο Τρυφωνας  ποιος στο τελος πληρωνει το μαλλι ? (οφ τοπικ)

παντως θα ηθελα να εβλεπα αντι για τασακι να σου προσφεραν ενα πολυμπριζο με ενα τραστφαιρ φορτιστη .. δεν ειναι κακο  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:39 »
τη γραμμη παιδια δε τη δινει ο καταστηματαρχης αλλα ο κοσμος που μπαινει στο μαγαζι, οταν το μαγαζι ειναι αδειο γιατι δεν επιτρεπετε το τσιγαρο και γεμιζει οταν το επιτρεπουν δεν τους χαλαει να πληρωσουν. το καταστημα κινητε αναλογα με τις απαιτησεις των πελατων, ειδικα στην ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:44 »
Σαφος κ η γραμμη εχει να κανει με το αν δουλευει ενα μαγαζι η οχι,αλλα κ παλι εχω δει μαγαζια να εκμεταλευοντε το καπνισμα για αυτον ακριβος τον λογο,οποτε ειτε εχει κοσμο,ειτε οχι,ο καταστηματαρχης αποφασιζει στον αν θα καπνιζουν μεσα για να κρατισει τον κοσμο,η για να τον προσελκυσει.Ειναι διαφορετικο να διαλεξεις μπαρακι μη καπνιστων,απο μια ταβερνα,εκει το χαβεις κ πας αν εισαι καπνιστης,στο βαρακι κ να πας,δεν θα κατσεις αλλα θα ψαξεις καποιο που να μπορεις να καπνισεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 14:46 »
Αποστολε στο συγκεκριμενο παραδειγμα που εφερα δεν ειναι ενα μαγαζακι αλλα ενα καφε που ειναι μεσα σε ενα μεγαλλλλλοοοο εμπορικο λιγο εξω απο την  Ξανθη με μεγαλες αλυσιδες εταιριων ... οποτε εκει περνανε εκαντονταδες κοσμος καθε φορα οποτε δεν νομιζω να παιζει αναγκη... τωρα γιατι το κανουν?   δεν ξερω ...

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 15:00 »
σύμφωνα με το νόμο πληρώνει πρόστιμο και ο καπνιστής εφόσον πιαστεί στα πράσα και το κατάστημα, με το δεύτερο να είναι πιο τσουχτερό.Επίσης ο καταστηματάρχης οφείλει να έχει απαγορευτική σήμανση και ειδικό βιβλίο που να ελέγχουν και να υπογράφουν οι αρμόδιες ελεγκτικές αρχές.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 15:48 »
Φυσικά και δεν καπνίζω. το ητ δεν εχει καμία απολύτως σχέση με το κτ.
Δυστυχώς όμως πολλοί άνθρωποι αγνοούν το ητ και τη διαφορά του από το κτ.
Πιστεύω πως μέχρι να να γίνει κατανοητό παντού θα πρέπει ο καθένας από μας να πληροφορεί το σερβιτόρο, καταστηματάρχη, φίλο κλπ για το τι εστί ηλεκτρονικό τσιγάρο. "Αν δε παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει και θα μας πλακώσει".
Κανείς δε θα μας υπερασπιστεί. Εμείς οι ατμιστές πρέπει να παλέψουμε για τα δικαιώματά μας και την απενεχοποίηση του ητ το οποίο στο μυαλό των περισσοτέρων είναι το ίδιο (η και παραπάνω) βλαβερό με το κτ.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 16:57 »
Όχι ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ, κάπνιζα... τώρα κάνω κάτι άλλο.

Οι όροι Ηλεκτρονικό τσιγάρο, e- cigarette ,  Ηλεκτρονικό Κάπνισμα , e- smoking  είναι πλέον παρωχημένοι,  που επιτέλεσαν τον σκοπο τους να  διαφοροποιήσουν το ατμισμα από το τσιγάρο και το κάπνισμα όταν αυτά στην αρχή ήταν κοντά, τόσο στην αντίληψή του κόσμου, οσο ακόμη και στο πως έμοιαζε ο εξοπλισμός..  Για να καταλάβετε τι εννοώ δείτε το συγκεντρωμένο στο λογότυπο του φόρουμ μας...
Τωρα λοιπόν, Ατμίζω,vape, χρησιμοποιώ Ηλεκτρονικό ατμοποιητή, vaping, ας το πούμε όπως θέλετε αλλά μάλλον πρέπει να αρχίσουμε εμείς πρώτοι να το διαχωρίζουμε από το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 19:58 »
Αρνούμαι να απολογούμαι στον καθένα. Κάθομαι ό,που επιτρέπεται το κάπνισμα και ανέχομαι την τσιγαρίλα στην οποία έχω υποχρεώσει κι εγώ στο παρελθόν κάποιους... :-\

Αποσυνδεδεμένος alksx

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 13:27 »
μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετικά βλέπετε το η.τ από το κ.τ.
Είναι αλήθεια όπως φαίνεται είναι πολύ λιγότερο βλαβερό από το κ.τ αλλά υγιεινό δεν είναι ε;
"εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης". Γιατί όμως να θέλει να πάρει κανείς νικοτίνη αν δεν υπήρξε εθισμένος στο κάπνισμα; Φαντάζομαι κανένας εδώ δεν δίνει το η.τ του σε κάποιον που δεν είναι ήδη καπνιστής (και αν το κάνει δεν θα έπρεπε).
Και το αυτοκόλλητο νικοτίνης (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) είναι ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης αλλά δεν το προτιμάμε. Γιατί; γιατί θέλουμε την αίσθηση στο στόμα και στον λαιμό σαν το κ.τ. γιατί θέλουμε την εκπνοή σαν το κ.τ. γιατί θέλουμε την κίνηση, γιατί θέλουμε την "ασχολία". Εγώ δεν τα βλέπω σαν δύο αντιθετικά και μάλιστα συγκρουόμενα πράγματα. Σαν διαφορετικά ναι, αλλά όχι και αντιθετικά.

Δεν νομίζω ότι κάνει καλό και στη ίδια την κοινότητα των ατμιστών να τα βλέπουν ως αντιθετικά πιστεύω.

Θα πρέπει να λέμε στους καπνιστές ότι δεν είναι και τόσο διαφορετικά από το κ.τ και αν το δοκιμάσουν μπορεί να δουν ότι είναι και πολύ καλύτερα. Θα πρέπει να τους λέμε ότι είναι κοντινό πράγμα ώστε να είναι και προσβάσιμο και σε αυτούς. Και όχι "εσύ καπνίζεις εγώ ατμίζω καμία σχέση". Πως θα κάνουν το βήμα να το δοκιμάσουν έτσι;
Θα πρέπει να λέμε και στους μη καπνιστές ότι είναι κοντινό ώστε να μένουν μακριά
θα πρέπει να λέμε και στους εαυτούς μας ότι προσπαθούμε να "μειώσουμε τη βλάβη" αν δεν προσπαθούμε να το κόψουμε, και όχι ότι με το άτμισμα είναι όλα μια χαρά και καμία σχέση.

Για αυτό το άνοιξα το νήμα, γιατί με προβλημάτισε η σερβιτόρα με την ερώτηση "καπνίζετε;"
και η δικιά μου απάντηση είναι "όχι". Αλλά λέω ένα όχι· όχι τόσο ισχυρό σαν των παραπάνω φίλων

ξέρω όμως οτι είμαι ακόμα νέος στο άτμισμα (8μήνες) οπότε ακούω και τους υπόλοιπους
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 14:04 »
Μιας και εκτός φόρουμ, η λέξη άτμισμα δεν έχει γίνει ακόμα αποδεκτή από το ελληνικό λεξιλόγιο (και να ήταν δεν την ξέρει κανείς..) προτιμώ να λέω "ηλεκτρονικό". Αυτό και απαντά στην έμμεση ερώτηση να αφήσω τασάκι, και δε θα ξαφνιαστεί να φέρει το τασάκι πιο μετά τρέχοντας όταν δει καπνούς να βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 14:12 »
μη συνδυαζεις το ηλεκτρονικο τσιγαρο οτι ειναι παντα με νικοτινη , αρα ενας αλλος τροποσ να παρεις τι νικοτινη σου
εγω πχ ατμιζω με 0 νικοτινη  :D


quote author=alksx link=topic=24272.msg795087#msg795087 date=1419247643]
μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετικά βλέπετε το η.τ από το κ.τ.
Είναι αλήθεια όπως φαίνεται είναι πολύ λιγότερο βλαβερό από το κ.τ αλλά υγιεινό δεν είναι ε;
"εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης". Γιατί όμως να θέλει να πάρει κανείς νικοτίνη αν δεν υπήρξε εθισμένος στο κάπνισμα; Φαντάζομαι κανένας εδώ δεν δίνει το η.τ του σε κάποιον που δεν είναι ήδη καπνιστής (και αν το κάνει δεν θα έπρεπε).
Και το αυτοκόλλητο νικοτίνης (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) είναι ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης αλλά δεν το προτιμάμε. Γιατί; γιατί θέλουμε την αίσθηση στο στόμα και στον λαιμό σαν το κ.τ. γιατί θέλουμε την εκπνοή σαν το κ.τ. γιατί θέλουμε την κίνηση, γιατί θέλουμε την "ασχολία". Εγώ δεν τα βλέπω σαν δύο αντιθετικά και μάλιστα συγκρουόμενα πράγματα. Σαν διαφορετικά ναι, αλλά όχι και αντιθετικά.

Δεν νομίζω ότι κάνει καλό και στη ίδια την κοινότητα των ατμιστών να τα βλέπουν ως αντιθετικά πιστεύω.

Θα πρέπει να λέμε στους καπνιστές ότι δεν είναι και τόσο διαφορετικά από το κ.τ και αν το δοκιμάσουν μπορεί να δουν ότι είναι και πολύ καλύτερα. Θα πρέπει να τους λέμε ότι είναι κοντινό πράγμα ώστε να είναι και προσβάσιμο και σε αυτούς. Και όχι "εσύ καπνίζεις εγώ ατμίζω καμία σχέση". Πως θα κάνουν το βήμα να το δοκιμάσουν έτσι;
Θα πρέπει να λέμε και στους μη καπνιστές ότι είναι κοντινό ώστε να μένουν μακριά
θα πρέπει να λέμε και στους εαυτούς μας ότι προσπαθούμε να "μειώσουμε τη βλάβη" αν δεν προσπαθούμε να το κόψουμε, και όχι ότι με το άτμισμα είναι όλα μια χαρά και καμία σχέση.

Για αυτό το άνοιξα το νήμα, γιατί με προβλημάτισε η σερβιτόρα με την ερώτηση "καπνίζετε;"
και η δικιά μου απάντηση είναι "όχι". Αλλά λέω ένα όχι· όχι τόσο ισχυρό σαν των παραπάνω φίλων

ξέρω όμως οτι είμαι ακόμα νέος στο άτμισμα (8μήνες) οπότε ακούω και τους υπόλοιπους
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 14:18 »
Υπάρχουν πολλές πλευρές στο θέμα.
Τσιγάρο και άτμισμα έχουν πολλά κοινά. Και κάποιες σημαντικές διαφορές. Ανάλογα τα συμφραζόμενα το βλέπουμε και από άλλη πλευρά. Στον καπνιστή (που θέλει γεύση, ντουμάνι, τζούρες, χτύπημα) θα πούμε πως μοιάζει πολύ, ας το δοκιμάσει. Στον νομοθέτη (που θα καθορίσει αν θα το επιτρέψει) θα πούμε πως είναι πολύ διαφορετικό γιατί μειώνει πολύ το ρίσκο με το οποίο είναι ταυτισμένη η νικοτίνη εφόσον λείπει η καύση. Στον εαυτό μας ο καθένας όπως νομίζει.
Όσο πιο μέσα είσαι τόσο παρατηρείς τις διαφορές περισσότερο από τις ομοιότητες.
[Και πράγματι, τι λες όταν λείπει και η νικοτίνη;]

Δεν μιλάμε ποτέ χωρίς να είναι καθορισμένο κάποιο πλαίσιο.
Η σερβιτόρα θέλει να ξέρει αν θες τασάκι, όχι να μάθει αν προσομοιάζει το κάπνισμα.
Ο γιατρός θέλει να μάθει πόσο επιβαρύνει την υγεία, όχι το πόσο κοστίζει.
Ο φίλος θέλει να μάθει αν θα τον ικανοποιήσει, όχι πού θα το καταχώριζαν ως συνήθεια οι ψυχολόγοι.
Κάποιες φορές η απάντηση είναι "καμία σχέση". Άλλες φορές είναι "έχουν πολλά κοινά".
Πρέπει να έχουμε στο νου μας πως ισχύουν και τα δυο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536668 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12