vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 6 χρήστες
tony1976, manoslykos, dkostas, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

καπνίζετε;

Αποσυνδεδεμένος alksx

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
καπνίζετε;
« στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 21:04 »
"καπνίζετε;" με ρώτησε πρόσφατα η γκαρσόνα σε καφετέρια, εννοώντας αν θα αφήσει τασάκι. Της είπα όχι. Μετά την είδα που με κοίταγε περίεργα που έβγαιναν οι ατμοί του ηλ. τσιγάρου.

Τελικά πια είναι η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση;
(προφανώς θα μπορούσαμε να πούμε "ατμίζουμε" αλλά δεν είναι όλες οι στιγμές και όλοι οι άνθρωποι για την σχετική συζήτηση)
Τελικά εσείς, καπνίζετε;

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 21:10 »
Η απάντηση στην ερώτηση είναι: Ατμίζουμε.
Άν δεν γνωρίζουν τι είναι θα το μάθουν όπως το μάθαμε και εμείς ;)

Αποσυνδεδεμένος webtool

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 21:17 »
Εμένα τασάκι αφήνουν γιατί καπνίζει η σύζυγος  :-[ αλλά νομίζω η απάντηση είναι απλή για μένα ΟΧΙ!!! :bye:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 22:42 »
Ατμίζουμε, άρα στάχτη και γόπες δεν θα δείτε, μόνο συννεφιές πάνω από τα κεφάλια μας.
Ωστόσο, αφήστε το τασάκι. Πετάμε μέσα τα χαρτάκια από τις τσίκλες και κρατά και τον λογαριασμό μην τον πάρει ο αέρας. Και δεν θα θέλει και πλύσιμο μετά. Α, κι αν μας σπάσει κανένα τανκάκι ή γίνει οποιαδήποτε στραβή, να έχουμε πού να βάλουμε το υγρό. Μην το βάλουμε σε κανένα ποτήρι και μετά... Πάντως, τότε θα θέλει πλύσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2014, 22:48 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 23:13 »
εμενα δε με ρωτανε τους λεω  εγω να αφησουν τασακι και τιναζω μεσα το ντριπ τιπ.. ετσι να κοιταζουν και να αναρωτιουνται τι κανω...


αλλα αν μου τη δωσει μπορει να κανω και μια τρακα, δεν ειμαι απο αυτους που μισισαν το τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος doli

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 23:15 »
Μα φυσικά και Όχι .. ατμιζουμε και το δείχνουμε   (την έχω δώσει άπειρες φορές αυτήν την απάντηση)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 23:19 »
πρεπει επιτελους να ξεκαθαρισει αυτο .... να διαφοροποιηθεί το ατμισμα απο το καπνισμα  .. ειχα πει και παλιοτερα  ακομα και οτι λεγεται ηελκτρονικο τσιγαρο πρεπει να αλλαξει .. δεν εχει πια καμια σχεση το ενα με το αλλο ... ηδη στο εξωτερικο αποφευγουν οι ατμιστες να αναφερουν καν την λεξη ηλεκτρονικο τσιγαρο .. απλα vape ... θα ελεγα οτι ειναι μια καινουρια και μοντερνα συνηθεια του μελλοντος  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:   

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 00:27 »
Αμηχανη η στιγμη που μου ζητησε καποιος φωτια εξω απο τον ηλεκτρικο, και ασυναισθητα εβαλα το χερι στη τσεπη να πιασω τον αναπτηρα για να καταληξω να του πω οτι δε καπνιζω  :-[

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 00:29 »
Αποφεύγω να πηγαίνω σε "καφετέριες" που καπνίζουν και αν τύχει πλέον με ενοχλεί.Και γιατί έχει λίγο καιρό
που το έκοψα και με παρασέρνει αλλά και γιατί μου μυρίζει άσχημα.Απο την άλλη σε τέτοιες ερωτήσεις απαντώ
ότι κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο δείχνοντας το.Δεν νομίζω πως στην Ελλάδα πλέον κοιτάνε στραβά,περίεργα μπορεί,
απο περιέργια περισσότερο και όχι απο κακία ή οτιδήποτε άλλο,εκτός αν πιεις τίποτα καφέ σε κανένα βουνό αποξενωμένο
πάνω που δεν ξέρουν καν τι ειναι κινητό  :))

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 01:31 »
Στο παράδειγμα που έφερε ο συνατμιστής με το τασάκι η απάντηση είναι οχι, γιατί έτσι κι αλλιώς η ερώτηση είναι "θέλετε τασάκι;". Όχι δεν θέλουμε.

Κατά τα άλλα, δεν θα το δηλώσω κιόλας αν καπνίζω, αν ατμίζω κλπ.

Τώρα γενικά αν το η.τ. θεωρείται κάπνισμα, μάλλον πρέπει να παίξουμε με τις λέξεις και να είμαστε ακριβολόγοι. Πρώτον, δεν είναι τσιγάρο - είναι συσκευή ατμοποίησης κάτι σαν απομίμηση καπνίσματος (κι αυτό πλέον μόνο και μόνο λόγω της εικόνας του ατμού). Δεύτερον, δεν είναι καν ηλεκτρονικό - είναι ηλεκτρικό.
Εφόσον λοιπόν είναι ένας εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης (αρχικά) και απόλαυσης, δεν είναι κάπνισμα. Αν είχα τσιρότο ή αν μασούσα τσίχλες νικοτίνης θα "κάπνιζα";;

Από εκεί και έπειτα δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη αξία να μας απασχολεί πώς λέγεται ή πώς το ονομάζουν οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 01:47 »
Πιστεύω πως είναι λίγο πολύ μεγάλη συζήτηση,αν και είμαι ατμιστής,δεν θεωρώ τον εαυτό μου τελείος καθαρό
και ότι μπορώ να ατμίζω όπου θέλω.Αντίστοιχα σπίτι αποφεύγω να ατμίζω κοντά στην κόρη μου μιας και ο ατμός
έχει νικοτίνη,οπότε για μένα προσωπικά δεν είναι 100% μή βλαβερές για τους γύρω μου.Απο την άλλη δεν βάζω
τον εαυτό μου σε καμιά περίπτωση στην ίδια μοίρα με τους καπνιστές.


Όσο για το ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό μήπως και αυτό είναι μια μεγάλη πάλι συζήτηση; Πια η πραγματική διαφορά τους;
Ηλεκτρικό για μένα με απλά λόγια είναι οτιδήποτε τροφοδοτείται με ηλεκτρικό ρεύμα/μπαταρίες.Ηλεκτρονικό είναι
οτιδήποτε περιέχει κύκλωμα αλλά μιας και μιλάμε για το ίδιο πράγμα σχεδόν,γιαυτό κανονικά λέμε ηλεκτρικό τσιγάρο;
Αν παράδειγμα ο άλλος ατμίζει με Box Mod (π.χ. VaporShark) δεν είναι ηλεκτρονικό;  :wall:

Προς θεού τα ερωτήματα δεν έχουν κανένα ύφος ειρωνείας και είναι γενικά.Απο την άλλη το ηλεκτρικό τσιγάρο για κάποιο
λόγο δεν μου κολλάει..

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 02:05 »
Σε μια τελική μάλλον συμφωνούμε Chris82. Γενικά το όνομα (το οποιοδήποτε όνομα) έχει αξία μόνο για να συνεννοούμαστε. Εφόσον κάνει μια χαρά τη δουλειά του εμένα μου αρκεί. Και φυσικά το η.τ. δεν είναι βουνήσιο οξυγόνο και εννοείται όχι πανάκεια.

Προσθέτοντας σε όσα λες: αν θεωρήσω ότι "καπνίζω" τσουβαλιάζω μόνος μου μια κατάσταση πολύ διαφορετική από αυτό που εννοούμε τσιγάρο. Ας το πούμε άτμισμα, ας το πούμε όπως βολεύει να συνεννοούμαστε, αλλά μην το ταυτίσουμε με το τσιγάρο (που νομίζω ότι πλέον μόνο οι πολέμιοι του η.τ. το συγκρίνουν).

(όντως χωράει μεγάλη συζήτηση)  :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 02:17 »
Μας ενδιαφέρει παρα πολυ πως το ονομαζουν και οι άλλοι γιατί η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, αλλά πρέπει και να φαίνεται τίμια.
Το ατμισμα δεν εχει σχεση με το καπνισμα. Αυτα τα δυο πρεπει να ανεξαρτητοποιηθουν παντελως. Εμεις οι ατμιστες το ξερουμε αλλα πρεπει να γινει αντιληπτο και απο τους αλλους.
Δεν αντεχω το ΚΤ και το διευκρινιζω με καθε τροπο.
Προσβαλομαι οταν με κατατασουν στην κατηγορια των καπνιστων.
Το ΚΤ εχει μπει οριστικα στο χρονοντουλαπο και μου ειναι αδιανοητο το να ξανακαπνισω πλεον.
Νιωθω ανωτεροτητα ως ατμιστης και δεν μπορω να δικαιολογισω με τιποτα τη δογματικοτητα του καπνιστη να να βγαλει τις παρωπιδες του οταν υπαρχουν τοσα επιχειρηματα.
Μετα απο 5+ χρονια ατμιστης το λεω με σιγουρια.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 02:41 »
Με εχουν ρωτησει και μενα,βεβαια ειοα στην κοπελα οτι κανω ηλεκτρονικό αλλα να αφησει ενα γιατι περιμενω παρεα που καπνίζει...Μετα ηρθε να μου φερει τον καφε και με ρωταγε πληροφορίες, την παρεπεμψ κιολας στο μαγαζι που ψωνιζω να  αποκτήσει μια επαφη και να την βοηθησει το εξυπηρετικοτατο παιδι που δουλεύει εκει (μην παραξενευεστε,παω συχνα εκει και με γνωριζε η κοπελα και μιλαμε συχνά) ... Απο ότι κατλαβα ομως δεν το εψαξε παραπανω...ασχετο απλα να μην μεινετε με την απορια

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: καπνίζετε;
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 21, 2014, 12:50 »
Σε γνωστο μεγαλο εμπορικο κεντρο  εκει που πηγα να καθησω με την οικογενεια μου οταν παραγειλαμε .. ( ΕΧΕΙ  και καφεμαγαζα μεσα) η κοπελα που μας σερβιρισε μας φερνει και ενα μικρο χαρτινο με πλαστικοποιηση ποτηρακι ... την ρωταω τι ειναι αυτο .. μου απαντα για το τσιγαρο σας κυριε ( με ειδε να ντουμανιαζω  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ) και προσθεσε .. κυριε με δικη σας ευθυνη ομως θα καπνισετε να ξερετε ... της απαντω μα δεν καπνιζω κοπελα μου .. με κοιταξε παραξενα και μου λεει .. καλα οπως νομιζετε .. και με κοιταξε με ειρωνια ... βγαζω απο το τσαντακι μου την κουμουτσα μου και τοτε καταλαβε και εσκασε ενα χαμογελο ... το αποτελεσμα .. μου συζητησε και συγνωμη ... μπα της λεω ... δεν τρεχει τιποτα και της χαμογελασα ...  :yes: :yes: :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180495 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12