vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, gfilip, dimitrisd, manoslykos, azzazel

Twitter

V.I.R. (προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 14:58 »
Οριο ασφαλειας εχει το dna,στο vir o θανος εχει πει οτι ειναι ρυθμιζομενης θερμοκρασιας δηλαδη οτι ρυθμιζεις παιρνεις......πιθανον το οργανο να αργει να παρει ενδειξη


ποια η διαφορα ?...και τα 2 δεν ρυθμιζονται ?
οι 600 βαθμοι που αναφερονται εχουν να κανουν με το οριο "ασφαλους" λειτουργιας του νικελιου 200
αν αναφερεσαι σ αυτο

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 15:24 »
Αν και οφ τοπικ.......
στο dna ρυθμιζεις πανω οριο θερμοκρασιας που να κοβει τα βατ η συσκευη......
Και μετα ρυθμιζεις τα βατ αν η τιμη των βατ ειναι τετοια που μην φτανεις το πανω οριο που εβαλες πριν για την θερμοκρασια τοτε το κριτηριο της θερμοκρασιας δεν επενεργει....
Στου θαναση απο οτι λεει δεν εχεις να ρυθμισεις βατ πας και επιλεγεις την θερμοκρασια που θες......
αρα στο dna να εχω βαλει οριο το 280 και εχω χαμηλα βατ μπορει να μην τα φτασω και ποτε.....ενω στου θαναση θα παει ,εγω αυτο καταλαβα παντως απο οσα ειδα,ακουσα,διαβασα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:28 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:06 »
Aν δείτε το βίντεο με τις υψηλές θερμοκρασίες, αρχίζει να εξατμίζεται υγρό πριν δείξει το θερμόμετρο. Υπάρχει μια καθυστέρηση μέχρι η θερμοκρασία να φτάσει μέσα στο φυτίλι, μην ξεχνάτε ότι η εξάτμιση γίνεται στο σημείο που το σύρμα έρχεται σε επαφή με το υγρό.
Η ταχύτητα αύξησης της θερμοκρασίας θα φανεί όταν θα κάνουμε τις μετρήσεις ατμίζοντας. Επίσης, έχω ήδη ζητήσει να αυξηθεί η ταχύτητα στο πρόγραμμα (δεν είναι κάτι δύσκολο αυτό), αλλά πρέπει να δούμε πόσο καθυστερούμε εμείς να βλέπουμε θερμοκρασίες.
Το γυμνό σύρμα λύνεται, απλά βάζεις φυτίλι (ή βαμβάκι) και πάνω στον πόλο.



Αν και οφ τοπικ.......
στο dna ρυθμιζεις πανω οριο θερμοκρασιας που να κοβει η συσκευη......
Και μετα ρυθμιζεις τα βατ αν η τιμη των βατ ειναι τετοια που μην φτανεις το πανω οριο που εβαλες πριν για την θερμοκρασια τοτε το κριτηριο της θερμοκρασιας δεν επενεργει....
Στου θαναση απο οτι λεει δεν εχεις να ρυθμισεις βατ πας και επιλεγεις την θερμοκρασια που θες......
αρα στο dna να εχω βαλει οριο το 280 και εχω χαμηλα βατ μπορει να μην τα φτασω και ποτε.....ενω στου θαναση θα παει ,εγω αυτο καταλαβα παντως απο οσα ειδα,ακουσα,διαβασα....

Νομίζω πως και στο DNA δεν κόβει η συσκευή. Απλά ρίχνει τα watts όταν πλησιάζεις την θερμοκρασία που έχεις βάλει ως μέγιστη. Δεν σταματάει να δουλεύει όμως.


Συγχωνευση συνεχομενων δημοσιευσεων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2014, 19:00 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #123 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:06 »
Γιατρε ο τηλεμαχος με το AD base ειναι πιο ευκολο να τον στησεις σε πραγματικες συνθηκες να ατμιζεις/ να ρουφας συγχρονως, μηπως  να βρεις εναν τετοιον, περνας το συρματακι του θερμομετρου απο τη πλαινη τρυπα τροφοδοσιας αερα, ωστε να μετρησεις σε συνθηκες τζουρας, νομιζω ειναι περισσοτερο ρεαλιστικο. Τον καιφουν το τεσταρες ατμιζοντας?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #124 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:08 »
Ο Kayfun έχει τεσταριστεί ατμίζοντας, ναι. Το ίδιο θα γίνει και με το temp control αυτές τις ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #125 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:13 »
μολις τωρα εμπαινα για να παρακαλεσω μεσα στις μετρησεις να ειναι και η ταχυτητα αποκρισης της ενδειξης πρακτικα αυτα τα θερμομετρα εχουν χρονους αποκρισης που φτανουν και τα  10 δευτ. αυτα βεβαια χωρις να ξερουμε (ξερω) τον ακριβη  τροπο λειτουργιας τους παρα μονο συναγοντας απ τα συμφραζομενα

υγ συνεχιζω να ειμαι offtopik μια και αναφερομαι και στα 2
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:19 από jimkaldi »

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #126 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:13 »
Υπαρχη αποκλιση σε συνθηκες τζουρες με αυτες που βλεπουμε στο βιντεο σε ατμοσφαιρικη πιεση?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #127 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:31 »



Νομίζω πως και στο DNA δεν κόβει η συσκευή. Απλά ρίχνει τα watts όταν πλησιάζεις την θερμοκρασία που έχεις βάλει ως μέγιστη. Δεν σταματάει να δουλεύει όμως.
σωστα το λες γιατρε απλα δεν φταιω εγω αλλα ο δαίμων του τυπογραφείου  ;D
εγινε διορθώση ηθελα να γραφω"που να κοβει τα βατ η συσκευη"..... :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 17:36 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #128 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 18:06 »
Συνεχιζοντας τα οφ τοπικ απ οσο καταλαβα στο βιντεο με τον brandon, στο dna ρυθμιζεται η μεγιστη θερμοκρασια καθως κ τα βατ δλδ το ποσο γρηγορα θα φτασει εκει. Οταν φτασει στο επιθυμητο σημειο θερμοκρασιας ανεβοκατεβαζει τα βατ για να το κρατησει.



Sent from my iPhone using Fingers..

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 18:39 »
H απόκριση σαφώς και δεν καθυστερεί 10 δευτερόλεπτα. Απλά δεν είναι θέμα απόκρισης μόνο αλλά και θέμα μεταφοράς της θερμοκρασίας στο σημείο που είναι ο αισθητήρας.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 18:46 »
Βλέποντας το video καρέ-καρέ η απόκριση του αισθητήρα στην πτώση θερμοκρασίας είναι κάτω από 1sec όταν αφήνει ο γιατρός το κουμπί (μετρώντας από το σβήσιμο του LED). Άρα αντί 10sec για να φθάσει στους 160ο ίσως είναι 9sec.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 19:15 »
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Π.χ., σήμερα έχω βάλει άλλο αισθητήρα (λεπτότερο) σε άλλη θέση (πολύ κοντά σε σπείρα, όπου γίνεται και η εξάτμιση). Ο ρυθμός αύξησης είναι πολύ πιο γρήγορος, και η καθυστέρηση συμβαίνει μόνο όταν φτάνει πολύ κοντά στο σημείο θερμοκρασίας που έχεις θέσει. Επίσης, κριτήριο είναι να δούμε που φαίνεται ατμός να παράγεται. Όταν ο αισθητήρα δείχνει 80 βαθμούς αλλά βλέπεις ατμό, αποκλείεται να έχεις εκείνη την στιγμή 80 βαθμούς.


Εκεί που θα φανεί ο χρόνος θέρμανσης θα είναι στην κατανάλωση υγρού ανά τζούρα. Θα γίνουν μετρήσεις τόσο με απλή συσκευή όσο και με τον έλεγχο θερμοκρασίας, και θα δούμε πότε έχουμε ίδια κατανάλωση υγρού. Έτσι θα δούμε αν χρειαζόμαστε παρατεταμένες τζούρες...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 19:35 »
Υπόψιν:
Διαγράφηκαν κάποια μηνύματα που αναφέρονταν σε ένα link βίντεο που δεν λειτουργούσε, όπως εξηγώ κι εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23297.msg769310.html#msg769310

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #133 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 20:51 »
Βλέπω το βίντεο πολλή ωρα...
και ακουω συνεχως "καπνιζει" "να καπνίσει", "να καπνισουμε", "ΚΑΠΝΟΣ".... κλπ... :dontknow:


άνθρωπος, τόσα χρόνια στο χώρο, και αναφέρεται έτσι για το άτμισμα.... :hmmm: 
έχει μοσχοπουλήσει και θέλει να συνεχίσει να μοσχοπουλάει.... και δεν ξέρει οτι είναι ΑΤΜΟΣ;;;
τι να πω... :dontknow: :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 20:59 από ilias.2008 »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #134 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 22:07 »
Είδα με ενδιαφέρον το βίντεο παρά το μέγεθός του. Η παρέμβαση του γιατρού ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Μέσα στα τόσα, εγώ συγκράτησα το εξής που ίσως βρίσκεται και το "ζουμί" της υπόθεσης:


"Πολλές φορές δίνοντας ρεύμα για πολλή ώρα ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από το σημείο βρασμού του υγρού, οπότε η παραπάνω θερμότητα είναι άχρηστη..". Αν όντως ισχύει αυτό και δεν ξέρω σε ποιο βαθμό, οι ισχυρισμοί του Θανάση έχουν τεράστια βάση.


Το ξαναρώτησα στο γιατρό πιο πάνω αλλά δεν πήρα απάντηση. Ποιο είναι το σημείο βρασμού ενός τυπικού υγρού (π.χ. 70/30% PG/VG) ? Γιατί για σκέτη PG και VG διαβάζω υψηλές θερμοκρασίες.


ΥΓ: και μένα με πείραξε το "καπνίζω" αλλά δεν στέκομαι εκεί...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12212 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos