vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, karasarinis, manoslykos, Milarepa

Twitter

V.I.R. (προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #105 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 11:33 »
Γιατρέ, τι υγρό χρησιμοποιήσες για την μέτρηση?
Μήπως ο ελάχιστος ατμός οφείλεται στο γεγονός ότι η θερμοκρασία είναι σχετικά χαμηλή? Απ' οτι έχω δει το σημείο ζέσεως είναι 290 oC για την καθαρή γλυκερίνη και περίπου 200oC για την καθαρή προπυλενογλυκόλη.
Τελικά, για εμένα το μεγάλο ερώτημα που δημιουργείται είναι ανάλογα με το υγρό που έχουμε, ποιά είναι η σωστή θερμοκρασία που πρέπει να ατμίζουμε?
Χωρίς αυτή την πληροφορία η ρύθμιση της θερμοκρασίας είναι σχεδόν άχρηστη!

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 11:50 »
στεγνό είναι το φιτίλι απ ότι φαίνεται , επίσης αν φτάνουμε τους 290 C η γλυκερίνη διασπάται σε προπενάλη.



Προπενάλη WIKI

Επίσης, όταν η γλυκερίνη θερμαίνεται στους 280 °C, διασπάται σε προπενάλη. Αυτή η μέθοδος παραγωγής είναι ελκυστική όταν η γλυκερίνη συμπαράγεται (ως παραπροϊόν) κατά την παραγωγή βιοντήζελ από λιπαρά οξέα:

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 11:51 »
Τι μας δειχνει Στελιο αν ειχες καμια πληροφορια παραπανω, ή γιατρε? Εγω βλεπω σωστα πεφτει στις θερμοκρασιες, επισης στα πρωτα τεστ δε φυσαγε και βεβαια δε ρουφαγε να ειχε κυκλοφορια ο αερας. Ωραιο μου φαινεται, κανει οτι λεει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #108 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:01 »
Λοιπόν, καταρχάς τις μετρήσεις τις έκανα εγώ. Δεν είναι βίντεο που μου έδωσε άλλος.
Το φυτίλι είχε λίγο υγρό, δεν έβγαζε ατμό γιατί δεν υπήρχε καθόλου αέρας. Όπως βλέπετε, όταν φυσάμε βγάζει ατμό.
Όταν το φυτίλι είναι τελείως στεγνό, θα σταματήσει πολύ γρήγορα να δίνει ρεύμα, αν βάλεις έστω και 1 σταγόνα θα δουλέψει. Το είδα αυτό, απλά δεν το βιντεοσκόπησα.


Να τονίσω πως θα ακολουθήσουν μετρήσεις σε κλειστό ατμοποιητή. Δεν νομίζω όμως να αλλάξει κάτι απλά γιατί από την στιγμή που ο έλεγχος γίνεται από το τσιπάκι, δεν έχει σημασία αν ο ατμοποιητής είναι ανοιχτός ή κλειστός.


Ένα θέμα που έχει το τιτάνιο είναι ότι τα μέρη του που δεν έρχονται σε επαφή με φυτίλι και υγρό (στους πόλους δηλαδή) υπερθερμαίνονται εύκολα, με αποτέλεσμα να κόβει η συσκευή. Αυτό λύνεται βάζοντας φυτίλι ή βαμβάκι και σε εκείνα τα σημεία, ώστε να υπάρχει κι εκεί υγρό. Θα δω αν αυτό συμβαίνει και με SS σύρμα.


Το πρόγραμμα στο τσιπάκι θέλει μερικές βελτιώσεις, αλλά όλα αυτά γίνονται εύκολα πλέον. Π.χ., θέλουν αλλαγή τα steps θερμοκρασίας (έχεις 7 επιλογές ρύθμισης θερμοκρασίας). Κατά την γνώμη μου, πρέπει να γίνουν και μετρήσεις με θερμική κάμερα.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #109 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:10 »
επισης πρεπει να γινουν μετρησεις σε ατμιση και οθωντας την συσκευη στα ορια της να δωσει καμενο.εκει θα φανουν οι πραγματικες δυνατοτητες της καθε συσκευης.πιστευω οτι ειναι σχετικα νωρις να εχουμε εμπεριστατωμενα αποτελεσματα αλα ηδη εχουμε κατι απο το τιποτα που ειχαμε.το τιποτα το αναφερω σε σχεση με τις νεες συσκευες ετσι;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:12 »
Νομίζω ότι θα ήταν καλό και ένα βιντεάκι με το πως ατμίζει στις διάφορες επιλογές θερμοκρασίας για να έχουμε και μια εικόνα να κάνουμε συγκρίσεις και να βγάλουμε συμπεράσματα....

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:22 »
επισης πρεπει να γινουν μετρησεις σε ατμιση και οθωντας την συσκευη στα ορια της να δωσει καμενο.εκει θα φανουν οι πραγματικες δυνατοτητες της καθε συσκευης.πιστευω οτι ειναι σχετικα νωρις να εχουμε εμπεριστατωμενα αποτελεσματα αλα ηδη εχουμε κατι απο το τιποτα που ειχαμε.το τιποτα το αναφερω σε σχεση με τις νεες συσκευες ετσι;


Όπως είπα, με στεγνό φυτίλι σταματάει η συσκευή.




Από σήμερα ξεκινούν μελέτες σε Kayfun, πλήρως συναρμολογημένο και με κανονικό άτμισμα. Μας ενδιαφέρει όχι μόνο η θερμοκρασία αλλά και η ευχαρίστηση στο άτμισμα. Αλλιώς, βάλτε όλοι μια μπαταρία 1,5volt, και θα είστε ασφαλέστατοι, απλά δεν θα ατμίζετε....

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #112 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:26 »
Από ότι είδα θέλει περίπου 10 δευτερόλεπτα για να πιάσει τη θερμοκρασία που του ορίσαμε.

Πρέπει κάθε φορά να πατάμε το κουμπί για 10 δεύτερα και μετά να αρχίζουμε τη τζούρα;

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #113 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:28 »
αρα η συσκευη μπορει να απευθηνθει και σε θεριακληδες ατμηστες.φτιαχνοντας διπλη τριπλη και οτι αλο θελει ο καθενας θα δωσει το ντουμανι που ζηταμε με ασφαλεια.στην αρχη νομιζα πως απευθυνετε μονο σε νορμαλ ατμιστες αλα μαλον εκνα λαθος.ειδωμεν

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #114 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:34 »
Νομίζω ότι το βασικό ζητούμενο είναι να μην ξεπερνάμε τη θερμοκρασία που ορίζουμε και όχι να ατμίζουμε σταθερά σ' αυτή. Αυτό με το χρόνο με προβλημάτισε και μένα η αλήθεια είναι, αλλά δεν ξέρω πως μεταφράζονται όλα αυτά σε ατμό... Επίσης ξέρουμε αν δουλεύει με διπλές αντιστάσεις? Δεν δουλεύει πάντως με αντιστάσεις με σύρματα χωρίς αντίσταση και σύρματα από άλλα υλικά, οπότε με κανέναν από τους γνωστούς εργοστασιακούς..

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #115 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 12:44 »


Ένα θέμα που έχει το τιτάνιο είναι ότι τα μέρη του που δεν έρχονται σε επαφή με φυτίλι και υγρό (στους πόλους δηλαδή) υπερθερμαίνονται εύκολα, με αποτέλεσμα να κόβει η συσκευή. Αυτό λύνεται βάζοντας φυτίλι ή βαμβάκι και σε εκείνα τα σημεία, ώστε να υπάρχει κι εκεί υγρό. Θα δω αν αυτό συμβαίνει και με SS σύρμα

εδώ θα έχει πρόβλημα το σύστημα ...στην πλειοψηφία των ατμοποιητων ειναι εκτεθειμένο το σύρμα  ...αν δεν υπάρχει non

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #116 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 14:16 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #117 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 14:26 »
Από ότι είδα θέλει περίπου 10 δευτερόλεπτα για να πιάσει τη θερμοκρασία που του ορίσαμε.

Πρέπει κάθε φορά να πατάμε το κουμπί για 10 δεύτερα και μετά να αρχίζουμε τη τζούρα;
Νομίζω κι εγώ πως αυτό είναι το όριο ασφάλειας, όχι το επιθυμητό σημείο που ορίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #118 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 14:37 »
Οριο ασφαλειας εχει το dna,στο vir o θανος εχει πει οτι ειναι ρυθμιζομενης θερμοκρασιας δηλαδη οτι ρυθμιζεις παιρνεις......πιθανον το οργανο να αργει να παρει ενδειξη
 ή το θερμομετρο να μετραει θερμοκρασια υγρου/φιτιλιου......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 15:55 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: V.I.R. (προεπισκόπηση)
« Απάντηση #119 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 14:44 »
Χμ, αν εγώ δεν κατάλαβα τότε τα πολλά δευτερόλεπτα μπορεί να είναι μειονέκτημα.
Φαντάζομαι πως αυτό θα φανεί -αν ισχύει- στην ατμιστική χρήση.
 :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix