vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge, th3ofilos

Twitter

ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:22 »
Πέρασα τέσσερα 24ωρα στο νοσοκομείο, συνοδός του γιού μου που είχε πνευμονία.
Συνάντησα 1-2 γιατρούς με κρεμασμένο το ΗΤ στο λαιμό, χωρίς όμως να το χρησιμοποιούν.
Σεβόμενος το χώρο, ειδικά την παιδιατρική, δεν άτμισα δημόσια.
Για να πάρω μια τζούρα, πήγαινα στην άκρη της πτέρυγας, δίπλα στο ασανσέρ.

Όταν, όμως, χρειαζόταν να πάρω το ασανσέρ για να πάω από τον τρίτο όροφο στο κυλικείο για μπισκοτάκια και τυρόπιττες, ντουμάνιαζα τον θάλαμο.
Ένα δευτερόλεπτο πριν ανοίξει η πόρτα του ισογείου, έβαζα το ΗΤ στην τσέπη (να μην φαίνεται) και χάζευα τον ατμό. Μόλις άνοιγε η πόρτα έμπαιναν μια ντουζίνα άτομα. Ο ατμός εξαφανιζόταν αμέσως και κανείς δεν κατάλαβε το παραμικρό.

Δεν ξέρω αν υπάρχει "επίσημη" θέση (ό,τι κάνουν και οι άλλοι) για τα νοσοκομεία.
Πάντως, όταν ένας νοσοκόμος με πλησίασε όταν άτμιζα, χωρίς να τον αντιληφθώ, είχε αυστηρό ύφος, μάλλον γιατί νόμιζε πως κάπνιζα.
Όταν όμως είδε το ΗΤ έκανε μεταβολή χωρίς να πει το παραμικρό.

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:38 »
περαστικα στον Γιο σου Μιχαλη,υγεια πανω απο ολα.
στο νοσοκομειο απλως δεν πρεπει να προκαλουμε αν και στην παιδιατρικη λιγο δυσκολο να μπει
καποιος στο πειρασμο του κτ αλλα εαν ησουν πνευμολογικη παθολογικη,ολο και καποιος θα εμπαινε.
περαστικα και παλι.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:43 »
Μιχαλη περαστικα πανω απο ολα.
Και εγω λογω καταστασεων εχω συχνες επαφες με ενα συγκεκριμενο νοσοκομειο της πολης.
Στις αρχες ημουν επιφυλακτικος και προσεχτικος μεχρι που ειδα ενα σωρο ατομα του προσωπικου να ατμιζουν σχεδον παντου.
Απο τοτε ξεκινησα και εγω να ειμαι πιο ανετος  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:44 »
Περαστικα για το παιδι πανω απ'ολα και εμεις οι μεγαλοι,αντεχουμε και μερικες ωρες χωρις νικοτινη!!
Καλο θα ειναι να ατμιζουμε οπου καπνιζαμε και να μην εκμεταλευομαστε τα πλεονεκτηματα του η/τ!!
Αν και εγω καμμια φορα τραβαω καμμια κλεφτη τζουριτσα...

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:47 »
περαστικά στον Μικρό!


Λοιπόν, στο 401 ΓΣΝ, στην χειρουργική κλινική που χειρουργηθηκε πέρσι ο πατέρας μου άτμιζα κανονικά και δεν μου είπε κουβέντα κανένας, αντιθέτως ένας γιατρός ήρθε σε κάποια φάση και με ρώτησε γιατί είναι τόσο μεγάλο το η.τ. μου και του εξήγησα εν συντομία τα περι Mods και VV....


Επίσης και στο μαιευτήριο του Πανεπιστημιακού νοσοκομείου "Αττικόν" που γέννησε πριν από λίγες ημέρες η γυναίκα μου άτμιζα κανονικότατα, βέβαια εκεί δεν άτμιζα μέσα στο δωμάτιο αλλά στους διαδρόμους -και όχι μόνο της μαιευτικής-  κανένα πρόβλημα!


φαίνεται πως οι γιατροί ως επιστήμονες και πιο ενημερωμένοι από τον μέσο όρο κατανοούν ή απλά γνωρίζουν οτι δεν υφίσταται παθητικό κάπνισμα με το η.τ.
Τώρα αν κάποιος πέσει πάνω σε κανέναν περίεργο ε, πιθανό και αυτό... :dontknow:


Τέλος, στο Ιατρικό Ψυχικού στην κλινική πέρσι επίσης άτμιζα κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:51 »
Περαστικά κι από εμένα. Λόγω πνευμονίας σταμάτησα το ΚΤ για τις πςρισσότερες ημέρες στη ζωή μου κι από τότε μόνο ΗΤ!

Όταν έτυχε να βρεθώ σε νοσοκομείο (σαν επισκέπτης πλεον) το θεώρησα τουλάχιστον προκλητικό να ατμίσω σε δημόσια θέα. Οπότε άτμιζα σα κανένα ασανσέρ, τιποτα σκάλες κλπ.

Γενικά δεν χρησιμοποιώ το ΗΤ για να ατμίζω εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν να καπνίζουν.... Άλλωστε και 10 τζούρες λιγότερη νικοτίνη μόνο καλό μας κανει ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 05, 2013, 21:57 »
Να σου ζήσει, Στέλιο!!!  :thumpup:

Ένας από τους λόγους που άνοιξα το νήμα ήταν αυτός: να δούμε πώς αντιμεωπίζουν οι γιατροί το ΗΤ, όχι επίσημα, αλλα στις στιγμές της ζωής τους.
Ναι μεν κάποιοι από αυτούς γεμίζουν τασάκια με αποτσίγαρα, αλλά θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως δέχτηκαν το ΗΤ οι καπνιστές γιατροί και πως το υποδέχτηκαν οι γιατροί που δεν κάπνισαν ποτέ, άρα και πολέμιοι του ΚΤ προφανώς.

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 05, 2013, 22:15 »
Περαστικά στο παιδί σου.Ηθελα να πω και εγώ πως πέρσυ τον αύγουστο ήμουν καθημερινά επισκέπτης στην εντατική τού ΚΑΤ.Ατμιζα κανονικά στον χώρο αναμονής και στους διαδρόμους χωρίς να μού πει κανένας τίποτα.Οι υπόλοιποι επισκέπτες με κοίταζαν λίγο καχύποπτα,αλλά κανένας δεν μού είπε κάτι.Οσο για τους γιατρούς....κανείς δεν ασχολήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 05, 2013, 22:43 »
Περαστικα στο γιο Μιχαλη!
Και να σου ζησει Pasta!

Η οποια επαφη εχω με γιατρους κλπ, ειναι οτι αντιμετωπιζεται θετικα.
Στο Παιδων, περσι που ειχαμε τα δικα μας τραβηγματα, οι σικιουρηταδες προσπαθουσαν σε καθε... "εφοδο" να εξηγησουν στον κοσμο οτι το καπνισμα απαγορευεται ΚΑΙ στα μπαλκονια. Στο "μα, ειναι ανοιχτος χωρος" δεν στεκονταν τοσο στο νομο που ειναι σαφης και απολυτος για τους χωρους των νοσοκομειων, οσο στο πρακτικο, για παραδειγμα οτι δεν μπορει να ελεγχθει ο αερας που θα φυσηξει τον καπνο μεσα στο δωματιο ενος παιδιου με αναπνευστικα προβληματα. Οχι οτι σταματαγαν για πολυ ωρα τα ντουμανια μετα την αποχωρηση τους...
Και ενω ηταν απολυτοι στους καπνιστες, σε μενα "Α, ειναι το ηλεκτρονικο, ενταξει, εσεις μπορειτε στο μπαλκονι".
Δεν ατμισα σε κλειστο χωρο πλην μιας φορας (εξω απ'το χειρουργειο, χωρις κοσμο, λιγες τζουρες)
Ειναι καποιοι χωροι που σιγουρα μπορουμε χωρις. Και μαλλον οσο περναει κι ο καιρος εγω τουλαχιστον μπορω και χωρις ΗΤ σε περισσοτερους χωρους και για περισσοτερη ωρα.
Σε προσωπικη επαφη με νοσοκομειο με τη μορφη του εκτακτου με πονο στο διαφραγμα, η γιατρος ρωτησε αν καπνιζω, της ειπα "ατμιζω" εναμιση χρονο.
Μετα μεταφεροντας το ιστορικο μου στον επιμελητη του λεει "εχει κοψει το τσιγαρο εναμιση χρονο" για να κουνησει αυτος επιδοκιμαστικα το κεφαλι, για να συμπληρωσω εγω "κανω ηλεκτρονικο" και να παρω ενα κουνημα του κεφαλιου και του χεριου του στυλ "ασε μας ρε φιλε, για τσιγαρο μιλαμε..."
Αλλα, οχι, κανεις δεν εδωσε σημασια στον οδυσσακο μου...  :(

Η οποια επαφη εχω με γιατρους κλπ, ειναι οτι αντιμετωπιζεται θετικα.




Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 05, 2013, 22:46 »
εγω λογο της δουλειας μου παο συχνα νοσοκομειο με τις ωρες και ντουμανιαζω χορις να μου κανει κανεις παρατηρηση

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 05, 2013, 23:14 »
περαστικα spectrum στο παιδι.....
 
να σου ζησει pastafarai.......
 
 
εγω σε δημοσιους χωρους και νοσοκομεια δεν εχω την αναγκη να ατμισω..... 8)
σαν καπνιστης αντιθετα θυμαμαι οτι εψαχνα σαν τον μαγκαιβερ τροπο να καπνιζω....... :wall:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 05, 2013, 23:16 »
Ευχαριστώ για τις ευχές παιδια!
Θέλω να πώ κάτι εντελώς ξεδιάντροπα αν μου επιτρέπετε:


Εγώ το να ατμίζω σε μέρη που δεν μπορουν να καπνίσουν οι καπνιστές το γουστάρω πάααρα πολύ! Το απολαμβάνω διπλά το άτμισμα σε τέτοιους χώρους!  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 00:15 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 05, 2013, 23:28 »
Τον χειμώνα που μας πέρασε, είχα τον πατέρα μου στο "Σωτηρία", για όσους δεν γνωρίζουν είναι πνευμονολογικό Νοσοκομείο.
Όταν ήθελα να ατμίσω, ή έβγαινα μπαλκόνι ή έξω στο κυλικείο που ήταν αρκετά μακρυά!
Όσοι με έβλεπαν με το πρόβατο και τον επισκευάσιμο, γούρλωναν τα μάτια. Πολλοί ήταν αυτοί που μου έπιαναν την κουβέντα για το άτμισμα.
Οι νοσοκόμες και οι γιατροί, σχεδόν αδιάφοροι για τα ντουμάνια στο μπαλκόνι. Κάποια στιγμή που βγήκε κάποια κυρία να κάνει το τσιγαράκι της, της την είπαν με ευγενικό τρόπο.  Εμένα ούτε που με κοίταξαν και ας ντουμάνιαζα επίτηδες.
Σε ερώτηση που έκανα στον γιατρό που κουράριζε τον πατέρα μου η απάντηση ήταν: "Καλύτερα να μην βάζουμε τπτ στα πνευμόνια μας εκτός από καθαρό αέρα". Που..., στην ΑΘΗΝΑ..., καθαρός αέρας;;;;;;!!!!!! Έβαλα τα γέλια, η έκπληξη του γιατρού μεγάλη!!!!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 06, 2013, 00:14 »
Η αλήθεια είναι πως κι εδώ είχα την διακριτικότητα που έχω πάντα σε "αμφιλεγόμενους" χώρους. Προσπαθώ να μην αμτίζω, αν δεν την πολυπαλεύω, όπως έτυχε σε χώρο αναμονής μιάμιση ώρα, το βγάζω, παίρνω μια τζούρα και ξανά στο τσαντάκι. Το ξανά στο τσαντάκι είναι κομμάτι επίδειξης ότι δεν πρόκειται για τσιγάρο, και ότι κι αν πεις από τη στιγμή που είναι πάλι στο τσαντάκι, θα είναι περισσότερο γιατί εσύ θες να ανοίξεις συζήτηση κι όχι επειδή εγώ κάνω κάτι.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΗΤ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 06, 2013, 02:15 »
Πριν ένα χρόνο κατά τις 4 τα ξημερώματα, επισκέφθηκα το νοσοκομείο με υποψία εμφράγματος. Με τσίμπησαν αμέσως και αφού έκαναν τις απαραίτητες εξετάσεις με έστειλαν σε θάλαμο με "εισαγωγή" στην καρδιολογική. Μου απαγόρευσαν βέβαια τα πάντα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Έφτασε μεσημέρι κατά τη μία, όταν ήρθαν τρεις καρδιολόγοι να με εξετάσουν. Αφού ήταν όλα άριστα, αλλά θα έπρεπε να παραμείνω και για τεστ κοπώσεως, ήθελα να τους ρωτήσω προκειμένου να ατμίσω. Αλλά λέω "τώρα τι να τους πω? δεν θα ξέρουν τι θα πει άτμισμα...." Τελικά τους λέω "μπορώ να καπνίσω?" Μόνο με τη ματιά που μου ρίξανε, μου κοπήκανε τα πόδια. "Να ατμίσω, ηλεκτρονικό τσιγάρο" διορθώνω και τους το δείχνω. Χαμογελούν και μου λένε "αν είναι ηλεκτρονικό, κανένα πρόβλημα!!!" Από εκείνη την ώρα απόλαμβανα να ντουμανιάζω την καρδιολογική  :laugh1: Εντάξει, διακριτικά κάπως, γιατί δεν είχα όρεξη για γκρίνιες και εξηγήσεις σε πιθανές παρατηρήσεις άσχετων.
Πάντως άριστοι οι γιατροί και μιλάμε πριν ένα χρόνο έτσι? Γιατί πλέον και με την γενική ενημέρωση, αλλά και με την έρευνα του Κ. Φαρσαλινού, σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12